Η σημασία της Κλασικής Μουσικής στην εποχή μας.


Μηνύματα
6.838
Reaction score
5.946
¨Ασε μας βρε Prince με αυτόν τον Μπάχ και Μπάχ, τον φλώρο, τον συναισθηματικό. Τον κεράτωνε η γυναίκα του να του πείς.

😀 😀 😍 😍
Ελπίζω να κάνεις (κάκιστο) χιούμορ. Αυτή η Μουσική από την Τρίτη Σονάτα για Βιολί (σε Μι μείζονα) είναι συνθέτη "φλώρου" (!) και απλά..."συναισθηματική"?
Ως προς τα της συζύγου του, εάν είχει καιρό με τα 20 παιδιά που του έκανε να τον "κερατώνει"... τι να πει κανείς?..
Πάντως, ο Bach την υπεραγαπούσε...
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Να απαντήσω εν μέρει και στους δύο, ορμώμενος και βασιζόμενος στην ποιητική τοποθέτηση του Bhutia (δεδομένου ότι δεν κρύβει κάποιο μήνυμα που δεν μου έγινε κατανοητό). Εάν και η απάντηση έχει δωθεί αλλά δεν έχει γίνει κτήμα.

Δεν διαφωνώ με αυτά που λές. Δεν είναι εκεί το θέμα εάν μένεις ικανοποιημένος με αυτό. Αυτό λέω και εγώ (σε πρώτη φάση) να αναρωτηθούμε γιατί πηγαίνουμε στο τσίρκο.
Και για αυτό έχουν γίνει πειρματικές μελέτες και υπάρχει μια βασική ηθική στην οποία υπακούνε όλοι οι άνθρωποι ανεξαρτήτως λαού, κουλτούρας, μόρφωσης, κοινωνικής διάρθρωσης κλπ. Κάτι δηλαδή σαν την έννοια που δίνει ο Τσόμσκι για την γλώσσα ότι είναι κάπως συνυφασμένη με την ανθρώπινη φύση κατά μια άγνωστη αιτία. (και δεν είναι απόλυτα κενό χαρτί όπως ανέφερα για να είμαι σίγουρα in the ballpark, ίσως πιθανόν για να πατσίσει αυτά που θα ακολουθήσουν στην μετέπειτα ζωή του ανθρώπου, ώστε να τον κρατήσουν σε ένα επίπεδο ισορροπίας σαν τον ακροβάτη καλή ώρα, του τσίρκου μέχρι να αποφασίσει να κάνει την λογική επιλογή που αναφέρω πιο πάνω).
Όπως και να έχει όμως αυτό είναι ένα αρχικό πρώτο στάδιο που όλοι να θεωρήσουμε ότι το κατέχουν (και μόνοι οι επιστήμονες δείχνουν να έχουν πρόβλημα να αποδεχθούν χα χα και για αυτό κάτι περιπτεράδες και τσομπάνοι τους ξεπερνάνε, και πολυ πιθανόν και ένα παιδί ακόμη).

Μετά όμως υπάρχουν και άλλα στάδια (π.χ. ένα δεύτερο) καθώς ο άνθρωπος είναι και λογικό όν και καλείται να κάνει και λογική επιλογή. ¨Αρα να κατανοήσει για ποιό λόγο έχει αυτήν την ηθική, αλλιώς πως θα ξέρει και θα υπηρετήσει την ανάγκη του να την αναγνωρίζει αλλά και να ξέρει πότε την παραβιάζει και βάση ποιών δικών του στάνταρντ που έχει θέσει ώστε να είναι ευτυχισμένος, ισορροπημένος και πολλά άλλα σε -ημένος.. Άρα δεν φτάνει το γιατί αλλά και σε ποιό τσίρκο πάει (ή τον πάνε ή έστω τον πήγαιναν κάποια στιγμή κάποιοι άλλοι).

Η ανάλυση του ακροβατη είναι το τρίτο στάδιο καθώς αυτό αποτελεί το είδος και την ποιότητα του τσίρκου στο οποίο θα παρευρεθεί ο καθένας μας. Πολλοι ακροβάτες υπάρχουν και καλά θα κάνουμε να ερευνάμε και το ποιόν του, τα κίνητρα, την λογική τους επάρκεια κλπ χαρακτηριστικά τους. Αυτό καθίσταται απαραίτητο και αναγκαίο για να φτάσει κάποιος σίγουρα και αναίμακτα ή και να επιβεβαιώσει ότι το τσιρκο στο οποίο οδηγείται είναι το σωστό για εκείνον, καθώς όλα δεν τα γνωρίζουμε ούτε αυτοδιαμορφωνόμαστε και τα περισσότερα - περά απο οποιαδήποτε "κλιση" ή προδιάθεση εάν αυτή υπάρχει - στραβώνουν σε αυτό. Όσο μάλιστα μεγαλώνει σε ηλικία ο άνθρωπος (όπως και αυτό το ανέφερα αρκεί κάποιος να το αποκρυπτογραφήσει) η ανάγκη και το περιθώριο για μια τέτοια λογική επιλογή και στάση για κάποιο λόγο που δεν είναι της παρούσης και δεν τον γνωρίζω κιόλας, καθίσταται πιο σημαντική απο την απλή όποια ηθική κλίση ή προδιάθεση και ο κλοιός και ο χρόνος κλείνει και επιτάσσει μια στάση. Επίσης δεν εκπλησσεται νομίζω κανένας με την πληθώρα των ακροβατών και των κινήτρων τους στην σύγχρονη ίδώς κοινωνία και μην υποτιμάτε το ρόλο τους καθώς αυτοί ευθύνονται πολύ περισσότερο απο ότι νομίζετε για την πορεία σας (όπως και εσείς οι ίδιοι βέβαια με την διάκριση που εξασκείται στο ποιός απο αυτούς έχει τον πιο ορθό, λογικό, ηθικό, συναισθηματικό λόγο και εμπειιρία να σας μεταφέρει και που.).
H υπερ-ανάλυση των υπερβατικών καταστάσεων σ'ένα τσίρκο βλάπτει (στα) σοβαρά την Υγεία.:biggrin:

O "Χορός των Σπαθιών" από την τελευταία Πράξη στο μπαλέτο "Gayane" έχει γίνει το πιο διάσημο κομμάτι του Aram Khachaturian χάρη στην αβίαστη κατάσταση εγρήγορσης που επιφέρει στους ακροατές.

Αδίκως όμως τα βάζεις με τη Νευροεπιστήμη. Δεν είναι ιθύνων φορέας που φέρεται ανάλγητα και τιμωρητικά κατ'εξακολούθησιν σε όσους θα καμωνόταν πως υπερασπίζει.


¨Ασε μας βρε Prince με αυτόν τον Μπάχ και Μπάχ, τον φλώρο, τον συναισθηματικό. Τον κεράτωνε η γυναίκα του να του πείς.

😀 😀 😍 😍
Εδώ μέχρι και ολόκληρος Terminator ήταν φαν του Μπαχ μέσα από την κλασσική ατάκα "I 'll be ...Bach" . :roflmao:
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ελπίζω να κάνεις (κάκιστο) χιούμορ.
Ε ναι, τι λές να το εννοώ ; 😀

Εσύ δεν ξέρω εάν κάνεις χιούμορ, ότι δεν καταλαβαίνεις ότι κάνω χιούμορ. 😀
Αδίκως όμως τα βάζεις με τη Νευροεπιστήμη
Δεν τα βάζω με την νευροεπιστήμη, αλλά με κάποιους νευροεπιστήμονες. Ξέρω εγώ γιατί τα λέω. 😀
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ε ναι, τι λές να το εννοώ ; 😀

Εσύ δεν ξέρω εάν κάνεις χιούμορ, ότι δεν καταλαβαίνεις ότι κάνω χιούμορ. 😀

Δεν τα βάζω με την νευροεπιστήμη, αλλά με κάποιους νευροεπιστήμονες. Ξέρω εγώ γιατί τα λέω. 😀
Το θέμα εδώ είναι να ξέρεις όχι μόνο το γιατί και τι ξέρεις...Καθότι δίδεται τακτικά μια εντύπωση ότι λογαριάζεις όποιον επιστήμονα εξάπτει τα νεύρα σου ως...Νευροεπιστήμονα - ή Μηχανικό στη χειρότερη περίπτωση. :biggrin:

Ο Khachaturian συνέθεσε τη σουίτα της "Μασκαράτας" για να επενδύσει μουσικά το ομώνυμο θεατρικό έργο του λογοτέχνη Mikhail Lermontov. Το περίφημο βαλς από αυτήν είχε δυσκολέψει ιδιαίτερα τον συνθέτη αφού προσπαθούσε να δώσει τον ανάλογο αντίκτυπο στα λόγια της πρωταγωνίστριας καθώς εκείνη εξέφραζε ότι το βαλς που έπαιζε ήταν τόσο όμορφο αφού της έσφιγγε την καρδιά με χαρά και με λύπη ταυτόχρονα...

 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Καθότι δίδεται τακτικά μια εντύπωση ότι λογαριάζεις όποιον επιστήμονα εξάπτει τα νεύρα σου ως...Νευροεπιστήμονα - ή Μηχανικό στη χειρότερη περίπτωση
Γιατί έχω πέσει έξω μέχρι τώρα ; (στο μεγαλύτερο ποσοστό και με ελάχιστα στοιχεία στην διάθεσή μου) ; Κάποιες εξαιρέσεις που έχω πέσει (κατά τα λεγόμενα - ισχυριζόμενα) οφείλονται σε νέους επιστήμονες που εχουν μπερδευτεί οι ιδιοι για τον ρόλο τους καθώς δεν είναι δυνατόν λόγω ευκαιριών να τον βρούν στην Ελλάδα. 😀

Σοβαρά τώρα, στην Ελλάδα τα πράγματα είναι μπερδεμένα. Στο εξωτερικό είναι πολύ πιο ξεκάθαρα. Για Ελλάδα :

Το θέμα είναι πολύπλοκο και επιβάλλει διάλεξη ημερών. Γενικά, (εάν και υπάρχουν εξαιρέσεις που όμως αυτές αποτελούν εξαιρέσεις λόγω του ότι κάποιοι ατομικά και με δική τους προσπάθεια ή απο λάθος επιλογή είδους μόρφωσης που έχουν λάβει, κατάφεραν να έχουν κάποια χαρακτηριστικά και επίπεδο επιστήμονα ή απο έμφυτο ταλέντο και κλίση η οποία απλώς δεν κατάφερε να βγεί στην επιφάνεια) : Ο ρόλος, τα κίνητρα, ο σκοπός, η στάση, το ήθος, η ανάγκη να βρίσκονται πρώτιστα στην υπηρεσία του ανθρώπου, η εκπαιδευτική ευθύνη, η έρευνα και ανάγκη για την αλήθεια, η τιμιότητα, η λογική επεξεργασία μια υπόθεσης και αρχές στον τρόπο έρευνας της, ..... η μορφή της εκπαίδευσης ενός επιστήμονα είναι (και οφείλει να είναι θεωρητικά) διαφορετική απο αυτήν που παίρνει ένας μηχανικός (Πολυτεχνείο) ή γιατρός. Οι γιατροί είναι ένα υβρίδιο κυρίως με την έννοια της υπηρεσίας τους πρός τον άνθρωπο και η οποία έχει καταντήσει εμπόριο.

Για την νευροεπιστήμη, υπάρχει θέμα με το μεγάλο "εύρος" της ανάλογα με ποιόν άλλο κλάδο συνεργάζεται και για ποιό σκοπό. Υπάρχει "πεδίο" για σοβαρή έρευνα που όντως γίνεται και υπάρχει και πολύ ψευδοεπιστήμη. Πολλοί μάλιστα δείχνουν φτωχό επίπεδο σε θέματα ψυχολογίας και φιλοσοφίας παρόλο που καλούνται να επιβεβαιώσουν συμπεράσματα τους.

Τα παραπάνω δεν έχουν σχέση με πολιτκά και ιδεολογίες αλλά με την εκπαίδευση και με ποιό σκοπό. Η πολιτική και ιδεολογία και κοσμοθεωρία του κάθε ατόμου και πως αυτή θα διαμορφωθεί - αναπτυχθεί κατά τα έτη της φοίτησής του αλλά και διατηρηθεί παραπέρα στην διάρκεια της ζωής του στην πιο αγνή μορφή τους, δείχνει να επηρρεάζει άλλες φορές προς το καλό και άλλες προς το κακό αναλόγως πολλών παραγόντων. Εδώ μιλάμε όμως για την εκπαίδευση και λογική που θα αναπτύξει (λάβει) κάποιος ώς εφόδιο.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.838
Reaction score
5.946
Ε ναι, τι λές να το εννοώ ; 😀

Εσύ δεν ξέρω εάν κάνεις χιούμορ, ότι δεν καταλαβαίνεις ότι κάνω χιούμορ. 😀

Δεν τα βάζω με την νευροεπιστήμη, αλλά με κάποιους νευροεπιστήμονες. Ξέρω εγώ γιατί τα λέω. 😀
Το ζητημά δεν είναι εάν καταλαβαίνω ότι κάνεις χιούμορ, αλλά ότι το να κάνει κανείς χιούμορ για τον Bach κινδυνεύει, στην καλλίτερη περίπτωση, να είναι το "χιούμορ" του...αδέξιο, στην χειρότερη...κάκιστο.
Αλλά, τέλος πάντων, ο εν λόγω τεθνεώς έχει δικαιωθεί τα μέγιστα...πλέον...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Το ζητημά δεν είναι εάν καταλαβαίνω ότι κάνεις χιούμορ, αλλά ότι το να κάνει κανείς χιούμορ για τον Bach κινδυνεύει, στην καλλίτερη περίπτωση, να είναι το "χιούμορ" του...αδέξιο, στην χειρότερη...κάκιστο.
Αλλά, τέλος πάντων, ο εν λόγω τεθνεώς έχει δικαιωθεί τα μέγιστα...πλέον...
Γιατί έχω πέσει έξω μέχρι τώρα ; (στο μεγαλύτερο ποσοστό και με ελάχιστα στοιχεία στην διάθεσή μου) ;
...
Το θέμα είναι πολύπλοκο και επιβάλλει διάλεξη ημερών....
Είμαι βέβαιος ότι ο thva κινδυνεύει να επιδείξει αδεξιότητα περισσότερο όταν σοβαρολογεί παρά όταν εκφράζεται χιουμοριστικά... :wink:

Η σύνθεση "Ionisation" του Edgar Varese εκτελείται κυρίως από ομάδα κρουστών οργάνων. Ο τίτλος της είναι εμπνευσμένος από τον ιοντισμό σε χημικά μόρια και η ροή της εκτέλεσης απηχεί εκείνη από διάφορα φαινόμενα της φύσης.

Επαναπροσδιόρισε την υπόσταση του τονικού ύψους και το ρόλο των κρουστών σε μια ορχήστρα, διαμορφώνοντας τονικές σχέσεις μέσα από τη συνήχηση όσων οργάνων συμμετέχουν κατά τη διάρκειά της χωρίς το καθένα εξ αυτών ξεχωριστά να ηχεί με διακριτή και σαφώς προσδιορισμένη τη δική του τονική υπογραφή.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Είμαι βέβαιος ότι ο thva κινδυνεύει να επιδείξει αδεξιότητα περισσότερο όταν σοβαρολογεί παρά όταν εκφράζεται χιουμοριστικά..
Πω πω, θάψιμο. 😀 Σε ευχαριστώ βρε, να σαι καλά.
Εγώ αντίθετα θαυμάζω τον τρόπο που έχεις να εκφράζεις με τον λόγο τις μουσικές σου εμπειρίες και ακροάσεις. Μόνο o Prince μπορεί να σε συναγωνιστεί, αλλά δεύτερος. Ούτε ο Μπάχ για το δικό του έργο δεν θα μπορούσε τόσο καλά.
Να και άλλο αστείο για τον Μπάχ. 😀 Συνεχίστε έτσι και δεν θα μείνει ούτε ένας να ακούει κλασική ή τουλάχιστον να της δώσει μια ευκαιρία.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Πω πω, θάψιμο. 😀 Σε ευχαριστώ βρε, να σαι καλά.
Εγώ αντίθετα θαυμάζω τον τρόπο που έχεις να εκφράζεις με τον λόγο τις μουσικές σου εμπειρίες και ακροάσεις. Μόνο o Prince μπορεί να σε συναγωνιστεί, αλλά δεύτερος. Ούτε ο Μπάχ για το δικό του έργο δεν θα μπορούσε τόσο καλά.
Να και άλλο αστείο για τον Μπάχ. 😀 Συνεχίστε έτσι και δεν θα μείνει ούτε ένας να ακούει κλασική ή τουλάχιστον να της δώσει μια ευκαιρία.
Τα έργα Κλασσικής θα συνεχίζουν ν'ακούγονται για αιώνες μετά τον δικό μας χαμό.Οπότε θεωρώ ότι υπερεκτιμάς γλαφυρά την όποια πριμοδότηση ή υπονόμευση θα μπορούσαμε να της κάνουμε.

 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Τα έργα Κλασσικής θα συνεχίζουν ν'ακούγονται για αιώνες μετά τον δικό μας χαμό.Οπότε θεωρώ ότι υπερεκτιμάς γλαφυρά την όποια πριμοδότηση ή υπονόμευση θα μπορούσαμε να της κάνουμε.

Ε, εντάξει μιλάω για το νήμα εδω στο site και για όποιο περιοδικό αρθρογραφείτε. 😀

Τι έγινε τελείωσαν οι μουσικές οι αβαντγκάρντ με τα σφυριά, τα πριόνια, τις σκούπες και τους τενεκέδες και βάζεις τώρα μουσική για διάβασμα ; 😀 Πέθανε ο Μπακαρα με την Ντάστι την αδικοχαμένη, λες να τον γρουσουζέψαμε εμείς οι δύο ; 😀
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ε, εντάξει μιλάω για το νήμα εδω στο site και για όποιο περιοδικό αρθρογραφείτε. 😀

Τι έγινε τελείωσαν οι μουσικές οι αβαντγκάρντ με τα σφυριά, τα πριόνια, τις σκούπες και τους τενεκέδες και βάζεις τώρα μουσική για διάβασμα ; 😀
΄΄Εμείς΄΄... ορθρογραφούμε. Κάθε μας δημοσίευση είναι και Θεία Λειτουργία. :lolsign:

H εισαγωγή στη σουίτα "Peer Gynt" του Edvard Grieg είναι ένα από τα πιο εμψυχωτικά κομμάτια Κλασσικής για να ξεκινάμε την ημέρα μας με προθυμία και χαρά.Τα πνευστά όργανα με προεξάρχον το κλαρινέτο είναι εφάμιλλα πραγματικών πτηνών που θα μας συντρόφευαν ειδυλλιακά στον καθημερινό αγώνα για πρόοδο της Ανθρωπότητας... :biggrin:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
είναι και Θεία Λειτουργία
Να κόψεις τον Μπάχ τότε, ξαναγύρνα το στα τρυπάνια και στους νευροεπιστήμονες με το βασιλικό αίμα και τις νέες θεωρίες που θα εγκαθυδρίσουν κανέναν νέο κοινωνικό (επιστημονικό) δαρβινισμό. Αυτό πήγε καλά για την ανθρωπότητα. 😀
 
Last edited:


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
καποιος πρεπει να εχασε στο ταβλι μικρος απο επιστημονα στο ζαρι, δεν εξηγειται αλλιως...
Νάτος και ο άλλος. 😀 Εσυ πάνε διάβασε για τον εγκέφαλο και την μουσική που σε ενδιαφέρει και ζητάς και εργασίες. Μπορεί να βγάλεις καμιά άκρη και απο εκεί, ποτέ δεν ξέρεις.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
καποιος πρεπει να εχασε στο ταβλι μικρος απο επιστημονα στο ζαρι, δεν εξηγειται αλλιως...
Εξηγείται...Ο thva διακατέχεται από γενικότερη ανησυχία για τη μορφή όσων πραγμάτων επιφυλάσσει το μέλλον.Πάει όμως να βαράει ... σαμάρια αντί των γαϊδάρων.
Να κόψεις τον Μπάχ τότε, ξαναγύρνα το στα τρυπάνια και στους νευροεπιστήμονες με το βασιλικό αίμα και τις νέες θεωρίες που θα εγκαθιδρύσουν κανέναν νέο κοινωνικό δαρβινισμό. Αυτό πήγε καλά για την ανθρωπότητα. 😀
Κάθε τέτοια πρωτοβουλία θα σκόπευε όπως πάντα σ'ένα ΄΄γενικότερο καλό΄΄... Ν'ανησυχείς περισσότερο για όσους επιστήμονες δηλώνουν περιχαρείς πόσο τους ολοκληρώνει η επαγγελματική τους ενασχόληση δεκαετίες αφότου θα την έχουν ξεκινήσει, αφού εκείνοι τείνουν να εκμεταλλεύονται ασύστολα όσους βαθμούς ελευθερίας θα τους δίνονταν.

 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Το μυαλό του thva είναι περίεργο.

Πάντως θα πρότεινα να μην γράφετε προλόγους στις μουσικές σας προτάσεις και μάλιστα τέτοιου επιπέδου, πέρα από την ποιότητα της εγγραφής που πιθανόν έχει ένας δίσκος ή cd. They come out σαν ανοησίες σε αυτούς που δεν ξέρουν και μικρής χρησιμότητας σε αυτούς που έτσι και αλλιώς ήδη ξέρουν. Επίσης δεν χρειάζονται την "συνεισφορά" σας για να αναδειχθούν και να γίνει κατανοητό το όποιο νόημα τους, πέρα απο κάποια επίδειξη που μπορεί να θέλετε πιθανόν να κάνετε. Ο Prince τουλάχιστον δίνει πολλές φορές και κάποια ιστορικής σημασίας στοιχεία και έχει ένα φρένο στην αντίληψή του τι γίνεται να περιγραφέι και τι όχι. Η αισθητική μέχρι ένα βαθμό σπουδάζεται και περισσότερο για να έχει απλώς τα εργαλεία να βρεί τον δρόμο της πρός την έκφραση. Δεν είναι αποτέλεσμα μόνο μουσικής παιδείας αλλά και πολλών άλλων πραγμάτων (και μόνο για την δημιουργία της, όχι για την ακρόαση της).
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ν'ανησυχείς περισσότερο για όσους επιστήμονες δηλώνουν περιχαρείς πόσο τους ολοκληρώνει η επαγγελματική τους ενασχόληση δεκαετίες αφότου θα την έχουν ξεκινήσει
Ε, τώρα μη βάζεις να διαβάζω (πιθανές βλακείες) και να τοποθετούμαι. 😀

Ενα γενικό σχόλιο μπορώ να σου κάνω εάν θες : Η δουλειά του επιστήμονα, αντίθετα απο ότι μπορεί να θεωρεί ο κόσμος είναι ένα βαρετό πράγμα ιδίως μετά απο κάποιο καιρό. Όσοι λένε το αντίθετο ... άσε ... βάλε την φαντασία σου να δουλέψει.

Δεν ξέρω έαν βαράω σαμάρια, ξέρω μόνο ότι όποιος μου δίνει την ευκαιρία για να πω κάτι, έστω και να διαφωνήσω με αστεία διάθεση, το κάνω εάν το θέμα ή η ματαιότητα του τι διαπαργματεύεται, με ενδιαφέρει.
 

Μηνύματα
6.838
Reaction score
5.946
Τα έργα Κλασσικής θα συνεχίζουν ν'ακούγονται για αιώνες μετά τον δικό μας χαμό.Οπότε θεωρώ ότι υπερεκτιμάς γλαφυρά την όποια πριμοδότηση ή υπονόμευση θα μπορούσαμε να της κάνουμε.

Ευελπιστώ τα έργα της Κλασικής Μουσικής να συνεχίσουν να ακούγονται πολύ μετά τον "χαμό" μας, ειδικά τέτοιας βαθύτατης συγκινησιακής και αισθητικής σημασίας όπως αυτή η αργή κίνηση από το τελευταίο Κουαρτέτο Εγχόρδων του Beethoven, Op. 135 (σε Φα μείζονα).
H εκπληκτική αυτή κίνηση είναι στη σπάνια κλίμακα της Ρε ύφεση μείζονος και μας ταξιδεύει σε απίστευτες ατραπούς της πλεόν εξαίσιας και θεσπέσιας μουσικής που η ανθρώπινη φαντασία και έμπνευση μπορεί να φθάσει...
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top