Η σωστή ρύθμιση του sub


Μηνύματα
156
Reaction score
0
εκεινο που θελω να πω ειναι οτι εκτος απο το μπασο που στελεται απο τα ηχεια στο sub κανοντας χρηση τη ρυθμιση αποκοπης συχνοτητων απο τα ηχεια ,εχει και εξτρα χαμηλες συχνοτητες που ειναι γραμμενες στο dvd ειδικα για το sub και αυτο το συμπερενω γιατι οταν βαζω συχνοτητα αποκοπεις απο τον ενυσχιτη 80hz και λογικα(οπως ισχυριζονται οι περισσοτεροι αν οχι ολοι) αφου πλεον δεν στελονται πανω απο τα 80hz στο sub δεν θα επρεπε το ρυθμιστικο αποκοπεις του sub οταν μετακινητε απο τα 80 και πανω να αλλαζει κατι στην αποδοση του sub ,ομως δοκιμαζοντας το μετακινοντας το ρυθμιστικο απο το 80 προς τα πανω αλλαζει ο ηχος του sub, γιαυτο ισχυριζομαι οτι πιθανο το 0.1 να εχει ειδη και δικες του σταθερες συχνοτητες γραμμενες γι"αυτο, που να ξεπερνουν τα 80-100hz -120 και δεν ξερω μεχρι που φθανουν.ελπιζω να εγινα κατανοητος
 

Μηνύματα
114
Reaction score
20
εκεινο που θελω να πω ειναι οτι εκτος απο το μπασο που στελεται απο τα ηχεια στο sub κανοντας χρηση τη ρυθμιση αποκοπης συχνοτητων απο τα ηχεια ,εχει και εξτρα χαμηλες συχνοτητες που ειναι γραμμενες στο dvd ειδικα για το sub και αυτο το συμπερενω γιατι οταν βαζω συχνοτητα αποκοπεις απο τον ενυσχιτη 80hz και λογικα(οπως ισχυριζονται οι περισσοτεροι αν οχι ολοι) αφου πλεον δεν στελονται πανω απο τα 80hz στο sub δεν θα επρεπε το ρυθμιστικο αποκοπεις του sub οταν μετακινητε απο τα 80 και πανω να αλλαζει κατι στην αποδοση του sub ,ομως δοκιμαζοντας το μετακινοντας το ρυθμιστικο απο το 80 προς τα πανω αλλαζει ο ηχος του sub, γιαυτο ισχυριζομαι οτι πιθανο το 0.1 να εχει ειδη και δικες του σταθερες συχνοτητες γραμμενες γι"αυτο, που να ξεπερνουν τα 80-100hz -120 και δεν ξερω μεχρι που φθανουν.ελπιζω να εγινα κατανοητος
To cross πάνω στο σαμπ θα το κλείσεις (αν έχει διακόπτη) ή θα το βάλεις στη μέγιστη τιμή (αν δεν έχει διακόπτη), δηλ. 120Ηz. Έτσι αφήνεις τα φίλτρα του ενισχυτή να χειρίζovται τις αποκοπές, χωρίς να μπλέκεις και το φίλτρο του σαμπ.

Οι χαμηλές του καναλιού LFE του σαμπ (και μόνο αυτού), δεν έχουν σχέση με τις αποκοπές των άλλων ηχείων. Αφορά μόνο την πληροφορία που υπάρχει στο υλικό για το LFE μόνο. Αυτό το cross ρυθμίζεται από τον av στην επιλογή LPF of LFE. Συνήθως το βάζουμε στα 120Hz αλλά αν μπορείς να εντοπίσεις από που προέρχονται οι χαμηλές στον χώρο σου, τότε το χαμηλώνεις (π.χ. 80Ηz).
 

Μηνύματα
114
Reaction score
20
το 0.1 να εχει ειδη και δικες του σταθερες συχνοτητες γραμμενες γι"αυτο, που να ξεπερνουν τα 80-100hz -120 και δεν ξερω μεχρι που φθανουν.ελπιζω να εγινα κατανοητος
Εννοείται ότι το 0.1 έχει δική του πληροφορία (LFE), η οποία δεν ξεπερνά τα 120Ηz.
 

Μηνύματα
156
Reaction score
0
djx32 αυτο συμπερανα και εγω αλλα αφου υπαρχει πληροφορια μεχρι και τα 120hz στο 0.1 γιατι ορισμενοι βαζουν τον διακοπτη αποκοπεις του sub στα 60-70-80hz αναλογος?
 



Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Απάντηση: Η σωστή ρύθμιση του sub

Παιδια να ρωτησω κατι.
Εχω τα b&w 684 και μολις αγορασα και sub to b&w ASW610. Ενισχυτη εχω τον marantz sr6006.

Επειδη ειμαι ασχετος με τον ηχο ηθελα να ρωτησω καποιες ρυθμισεις για το sub... θα μου πειτε ειναι υποκειμενικες...το ξερω αλλα δωστε μου ενα μεσο ορο παρακαλω!!!
1)LFE+main ή σκετο LFE? τα 684 φαινονται σαν small.
2)πισω απτο sub στα ποσα hZ να ρυθμισω το crossover? Στην μεγιστη τιμη; 140 ειναι η μεγιστη που εχει.
3)ποσο δυνατα εχετε την ενταση του sub στις ρυθμισεις του av (ποσα db) σε σχεση με τα ηχεια, και στο ποσο εχετε την ενταση του sub πισω απο αυτο πουχει να τη ρυθμιζεις και εκει;
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Απάντηση: Η σωστή ρύθμιση του sub

Bάζεις το cross του sub στην μέγιστη τιμή,την ένταση του στην μέση και ξανατρέχεις το Audessey.
Σκέτο LFE.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Απάντηση: Η σωστή ρύθμιση του sub

Oποτε την ενταση του sub και των ηχειων στις ρυθμισεις του av τα αφηνω οπως θα τα βγαλει το audessey?
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Απάντηση: Η σωστή ρύθμιση του sub

Παιδια εχω εδω και καιρο μια απορια.
ΤΙ διαφορα εχει αν βαλω σκετο LFE με το να βαλω LFE+main?
 


Μηνύματα
755
Reaction score
512
Απάντηση: Η σωστή ρύθμιση του sub

Καλησπέρα. Χαίρετε. Δεν θα σας απασχολήσω πολύ, δυο παρενθέσεις μόνο διότι κάποιοι γράφουν πολύ καλά και άλλοι όχι τόσο. Anyway and by the way, Σημείο αναφοράς ενός υπογούφερ οικιακού είναι και θα πρέπει να έχει: Hi level inputs. Low level inputs , Volume , και ποντεσιόμετρο για την συχνότητα αποκοπής δηλαδή από ποιά συχνότητα και πάνω (-3db) (κατώφλι) δεν θα αναπαράγει το υπογούφερ μας. Εδώ τώρα υπάρχουν 3 τάξεις και 4η αλλά σπάνια 1η τάξη 2η και 3η και έχει να κάνει με το ρυθμό αποκοπής αυξάνοντας την συχνότητα που θέλουμε να καταπιέσουμε και να εξαλείψουμε απο το μεγάφωνο. Στην δικιά μου περίπτωση επειδή έχω μεγάλα ηχεία μπάσο έχω, οπότε το έχω βάλει στους 70hz. Τουλάχιστον τον διακόπτη φάσης 0-180 και επιθυμητό αισθητήρα σήματος στην είσοδο για οικονομία στο ρεύμα και πρακτικότητα (όχι σήκω και πάτα τον διακόπτη να ανοίξει..)
Η ρύθμιση γίνεται εμπειρικά και με πειράματα γιατί από σύστημα σε σύστημα αλλάζει.
Συνάρτηση του μεγέθους του χώρου που θα λειτουργεί θα είναι και η διάμετρος του κώνου (ίντσες) και η καμπίνα του όπως επίσης και το μέγεθος των υπολοίπων ηχείων.
Υπάρχουν και ισοσταθμιστές των υπογούφερ είτε ενσωματωμένοι είτε εξωτερικοί
Αυτά τα τεχνικά απλά και κατανοητά για εμάς τους καταναλωτές.
Στην πράξη ίσως να παίξουμε με το Volume του τίποτα άλλο.
 

Μηνύματα
755
Reaction score
512
Απάντηση: Η σωστή ρύθμιση του sub

και κατι τελευταιο που ξεχασα στην σωστη εξοπλιστικη κατασταση του sub ειναι το phase 0-180. Αντιπαρερχεται στην φαση του μπασου των δαπεδου-ραφιου για να συνχρωνιστει θελει η την μια η αλλη κατασταση του προβλεπομενου διακποτη. Αν δεν βρισκεται πανω στο υπογουφερ πιθανων να το εχει δυνατοτητα ο ενισχυτης μας να το δινει. Καποια καλα sub δινουν και τεταρτημοριο δηλαδη 0-90-180-270-380-0
 

Μηνύματα
755
Reaction score
512
Απάντηση: Η σωστή ρύθμιση του sub

Παιδια εχω εδω και καιρο μια απορια.
ΤΙ διαφορα εχει αν βαλω σκετο LFE με το να βαλω LFE+main?
Το μπασο με το LFE ΘΑ παει στο υπογουφερ σου και οχι στους δορυφορους σου
με το LFE(LOW FREQUENCY EFFECT +MAIN) το μπασο σου θα παει και στο σαμπ και στους δορυφορους.Διαλεξε και παρε.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Απάντηση: Η σωστή ρύθμιση του sub

παιδια το low pass filter το βαζουμε in or out?
σε φορουμς διαβαζω τοχουνε στο ιν αλλα το μανουλ του σαμπ μου λεει το αντιθετοs. The LOW-PASS FILTER is switched out (or set to maximum), because the processor provides all the filtering for any speakers set το "small".

επισης το low pass freq ποσο πρεπει να ειναι?
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Στο out, όπως ακριβώς το λέει και στο manual.

Στο in θα το έβαζες αν έπαιζες δικάναλα μουσική χωρίς av receiver. Αφού υπάρχει receiver όμως, το απενεργοποιείς το κροσόβερ στο σαμπ.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Απάντηση: Η σωστή ρύθμιση του sub

οκ ευχαριστω.
το LPF for LFE τι ακριβως ειναι?

εχω βαλει crossover 80 τα μπροστινα και 100 τα αλλα. αυτο το LPF τι ειναι ομως;
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Απάντηση: Η σωστή ρύθμιση του sub

Το άνω όριο που θέτεις για το xover του sub.Οι συχνότητες πάνω απο αυτό το όριο αποκόπτωνται. Κάτω απο αυτό πηγαίνουν στο sub.
 

I

iMAX 3D

Guest
Τελικά, όλα ανεξαιρέτως τα ηχεία θα πρέπει να τα δηλώνουμε ως "small"; Εγώ έχω τη σειρά ηχείων "Jamo D6", και ο ενισχυτής μου, "Yamaha V3900", τα βλέπει ως "Large".
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.308
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top