Η σωστή ρύθμιση του sub

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.175
Οχι .! δεν είναι απαραίτητο να τα δηλώσεις όλα small. Ιδίως αν μιλάμε για μεγάλα ηχεία.
Κάποιοι ενισχυτές, σου επιτρέπουν τη ρύθμιση του κρος του κάθε ζεύγους ξεχωριστά.
Η λύση του όλα ως small με βρίσκει κάθετα αντίθετο. Ενα ηχείο που κατεβαίνει με άνεση στους 40 κύκλους δεν έχεις λόγο να το κόψεις και να στείλεις το περιεχόμενο κάτω απο μια συχνόττα στο sub. Το μόνο που καταφέρνεις έτσι είναι να ζορίζεις τζάμπα το sub.
Τα subs είναι και αυτά μεγάφωνα με ενισχυτές και έχουν περίπου τις ίδιες ανάγκες και ανακολουθίες με τα κλασσικά ηχεία μεγάφωνα.
Θέλει τρόπο και όχι κόπο το set up ενός πολυκάναλου συστήματος.
 




Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
http://www.audyssey.com/blog/small-vs-large

Here is a better rule: All speakers are Small. In today’s complicated AVR lingo that just means: If you have a subwoofer you should always turn bass management on. Always. Even if your receiver clings to the past and automatically sets your speakers to Large.

Πάντα small.

Τελικά, όλα ανεξαιρέτως τα ηχεία θα πρέπει να τα δηλώνουμε ως "small"; Εγώ έχω τη σειρά ηχείων "Jamo D6", και ο ενισχυτής μου, "Yamaha V3900", τα βλέπει ως "Large".
Tα Jamo έχουν απόκριση συχνοτήτων 80-20000Hz. Και να ήθελες large δεν μπορείς.
 
Last edited:

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Οχι .! δεν είναι απαραίτητο να τα δηλώσεις όλα small. Ιδίως αν μιλάμε για μεγάλα ηχεία.
Κάποιοι ενισχυτές, σου επιτρέπουν τη ρύθμιση του κρος του κάθε ζεύγους ξεχωριστά.
Η λύση του όλα ως small με βρίσκει κάθετα αντίθετο. Ενα ηχείο που κατεβαίνει με άνεση στους 40 κύκλους δεν έχεις λόγο να το κόψεις και να στείλεις το περιεχόμενο κάτω απο μια συχνόττα στο sub. Το μόνο που καταφέρνεις έτσι είναι να ζορίζεις τζάμπα το sub.
Τα subs είναι και αυτά μεγάφωνα με ενισχυτές και έχουν περίπου τις ίδιες ανάγκες και ανακολουθίες με τα κλασσικά ηχεία μεγάφωνα.
Θέλει τρόπο και όχι κόπο το set up ενός πολυκάναλου συστήματος.


Λοιπον γιαννακη μιας και αυτα ξερεις , αυτα λες ακου το ακολουθο
Μια φορα με τα 4 κλιπς και τα ηχεια (με τα 10ρια γουφερ) περασε ο μανωλης
του λεω μεγαλα ή μικρα ?
Μου λεει μεγαλα (τα ηχεια μετρημενα στο χωρο μου βουτανε στους 30 loud clear clipless)
Kαι του λεω - μετρα με το ντεσιμπελομετρο , και πες μου ποσα db ειναι πανω οταν τα δηλωνεις μικρα.
Οταν ειδε τα + 5 db ,καταλαβε κατι (πιστευω)
Οσο αφορα περιπτωσεις που καποιος με κολωνες παιζει δυνατοτερα οταν τα ηχεια τα δηλωνει μεγαλα
- τοτε το σαμπ του ειναι για τον μουτσο ,
κανενα ηχειο δεν παιζει καλα -ισαξια με ενα σαμπ που μπορει να παιξει ενα σαμπ τους < 20 κυκλους,
Αν τωρα εσυ, ή ο καθε εσυ εχεις χλεμπονιαρικο σετ,
τοτε τα ηχεια σαν μεγαλα κανουν,
οτι θα επρεπε το σαμπ (μπουμπουνιζει ),
Αλλα ειπαμε
οσα ξερει -και οσα καταλαβαινει κανεις
(μεταξυ μας) κατω απο 2 σαμπ ειναι συμβιβασμος.,
εκτος βεβεια αν δεν σου αρεσουν τα κροταλισματα ραχοκοκαλιας
Επιπλεον πλην κλιπς , ολα τα αλλα ηχεια με μεγαλα γουφερ θελουν και το ρευματακι τους
=
τελικους με τοροιδη - bank capacity
Οποτε με πιο μικρα ηχειακια και καμποσα σαμπακια, ουτε τελικους θες
ουτε φορτωνεις τα ηχεια σου με βρωμικη δουλεια , που δεν μπορουν να κανουν ισαξια με τα σαμπακια.
Δουλεια που τα σαμπ τριβουν τα χερια τους,
 

Μηνύματα
7.233
Reaction score
4.614
Η διάφορα ειναι οτι με δηλωμενα μικρά ηχεία αποκτούν περισσότερο όγκο και σκηνή τα ηχεία κατα την γνώμη μου αλλα δεν καταπονεις και τα ηχεία σου κατα κάποιο τροπο.
Γλυτωνεις και τα ρεύματα του ενίσχυτη που οι περισσότεροι δεν έχουν ...
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.175
Λοιπον γιαννακη μιας και αυτα ξερεις , αυτα λες ακου το ακολουθο
Μια φορα με τα 4 κλιπς και τα ηχεια (με τα 10ρια γουφερ) περασε ο μανωλης
του λεω μεγαλα ή μικρα ?
Μου λεει μεγαλα (τα ηχεια μετρημενα στο χωρο μου βουτανε στους 30 loud clear clipless)
Kαι του λεω - μετρα με το ντεσιμπελομετρο , και πες μου ποσα db ειναι πανω οταν τα δηλωνεις μικρα.
Οταν ειδε τα + 5 db ,καταλαβε κατι (πιστευω)
Οσο αφορα περιπτωσεις που καποιος με κολωνες παιζει δυνατοτερα οταν τα ηχεια τα δηλωνει μεγαλα
- τοτε το σαμπ του ειναι για τον μουτσο ,
κανενα ηχειο δεν παιζει καλα -ισαξια με ενα σαμπ που μπορει να παιξει ενα σαμπ τους < 20 κυκλους,
Αν τωρα εσυ, ή ο καθε εσυ εχεις χλεμπονιαρικο σετ,
τοτε τα ηχεια σαν μεγαλα κανουν,
οτι θα επρεπε το σαμπ (μπουμπουνιζει ),
Αλλα ειπαμε
οσα ξερει -και οσα καταλαβαινει κανεις
(μεταξυ μας) κατω απο 2 σαμπ ειναι συμβιβασμος.,
εκτος βεβεια αν δεν σου αρεσουν τα κροταλισματα ραχοκοκαλιας
Επιπλεον πλην κλιπς , ολα τα αλλα ηχεια με μεγαλα γουφερ θελουν και το ρευματακι τους
=
τελικους με τοροιδη - bank capacity
Οποτε με πιο μικρα ηχειακια και καμποσα σαμπακια, ουτε τελικους θες
ουτε φορτωνεις τα ηχεια σου με βρωμικη δουλεια , που δεν μπορουν να κανουν ισαξια με τα σαμπακια.
Δουλεια που τα σαμπ τριβουν τα χερια τους,

Ασε ρε Θανασάκη , πήγαινε να παίξεις με κανά καλώδιο .
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Τα ηχεία 'small' και αποκοπή στα '80 hertz' ακόμη και για ηχεία όπως π.χ τα B&W 801....σε ένα τεύχος του HiTech εξηγούσε αναλυτικά το γιατί,αν το βρω θα το σκανάρω.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Ασε ρε Θανασάκη , πήγαινε να παίξεις με κανά καλώδιο .
ναι ματια μου
πηρα κατι ιντερκονεκτ τσονι γουοκερ σενια
και κατι ρεματος τσιβας ρικαλ ....αλλο πραμα
ισανουν τις υψηλες
σεκοντ του νον σε λεω :drinks:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Τα ηχεία 'small' και αποκοπή στα '80 hertz' ακόμη και για ηχεία όπως π.χ τα B&W 801....σε ένα τεύχος του HiTech εξηγούσε αναλυτικά το γιατί,αν το βρω θα το σκανάρω.
σκαναρεις ?
σμαρτ φον νο ?
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
για σου γιαννακη :drinks: (ο αλλος ακομα ψαχνει το χαιτεκ ?)
το καλυτερο by far ελληνικο περιοδικο που εγινε ποτε ......:(
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
(ο αλλος ακομα ψαχνει το χαιτεκ ?)
Το βρήκα....τεύχος 'Απρίλιος 2010'...για περισσότερες πληροφορίες για το θέμα,στείλε το σμαρτ φον σου:D
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.562
Reaction score
5.103
Εγω βρηκα την ησυχια μου αφου το ρυθμισα σαν plus απο τον ενισχυτη...
Εχω τις στηλες ως large οποτε ανεβασα λιγο db στο sub και το δηλωσα σαν plus.
Παντως εδω μας αναφερεις ενα τροπο που ειναι ο ποιο σωστος αλλα λιγο περιπλοκος για καποιους που δεν μπορουν να μπουν σε αυτη την διαδικασια για διαφορους λογους...
Ακουγετε ομως η σωστοτερη ρυθμιση.
Ευχαριστουμε για την βοηθεια. Πολυ καλη παρουσιαση :wink: :wink:
Να ρωτησω κατι, το plus τι ειναι; το ειχα δει κ εγω στον ενισχυτη μου κ δεν ηξερα που ειναι καλυτερα κ το αφησα στο (yes)
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.520
Reaction score
30.894
Με ενδιαφερει το αρθρο του hitech για τα sub υπαρχει μηπως σκαναρισμενο?
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
plus .... παρότι τα ηχεια ειναι δηλωμένα σαν large ,που παράγουν χαμηλές μεχρι τέλους, επίσης το σαμπ κάνει το ίδιο ,χωρίς να ξεκουράζεται....
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.562
Reaction score
5.103
plus .... παρότι τα ηχεια ειναι δηλωμένα σαν large ,που παράγουν χαμηλές μεχρι τέλους, επίσης το σαμπ κάνει το ίδιο ,χωρίς να ξεκουράζεται....
Επειδή τα έχω και εγώ large, να το κάνω plus? Θα δω διαφορά, θα παίζει καλύτερα δηλαδή πιο σωστά???
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.347
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top