ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΑ ΗΧΕΙΑ

I

iason

Guest
Τα ηχεία σου να ελένξεις σε άλλο σύστημα .... αυτό της γυναίκας σου πχ. Εά δεν το εχεις κάνει.
 

Μηνύματα
524
Reaction score
2.352
Με Τελικό και Προ και ΧΩΡΙΣ οποιαδήποτε πηγή συνδεδεμένη πάνω έχει θόρυβο.?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
τόσα που δοκίμασες.... κάνε και μια δοκιμή με άλλα rca... έτσι να αποκλείσουμε σιγα σιγα όλα τα συνοδά περιφερειακά....
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Αυτο πηγα να ρωτησω και εγω αν δεν εχεις πανω οποιαδηποτε πηγη κανει θορυβο?
δηλαδη σκετα στην πριζα και αναμενα προ και τελικος χωρις πηγες επανω τους κανει θορυβο?
στο λεω γιατι αναφερεις οτι τον θορυβο τον κανει με πηγη επανω και μονο οταν ο επιλογεας ειναι στη θεση της πηγης που εχεις επανω, μηπως καποια πηγη σου δημιουργει προβλημα?

Και κατι αλλο παρε ενα καλωδιο και ακουμπησε την μια ακρη στο σασι του προ και την αλλη ακρη στο σασι του τελικου ο θορυβος συνεχιζει? αυτα χωρις πηγες επανω αν οχι ξεκινα να κουμπωνεις πηγες να δεις που θα ξεκινησει να στο κανει.
 


Μηνύματα
524
Reaction score
2.352
Η άποψη μου είναι ότι υπάρχει διαρροή από το σασί του CD player που δεν έχει γείωση.

Το ρεύμα μεταφέρεται μέσω του interconnect στον προ και τελικό.

Με κίνηση του χεριού απαλά πάνω στο CD player νιώθεις κάποιο στατικό ηλκετρισμό.?

Παίρνεις ένα οποιοδήποτε καλωδιάκι με γυμνά άκρα – την μία άκρη την βιδώνεις σε μία οποιαδήποτε βίδα στο σασί του CD και την άλλη άκρη στην γείωση του πολύμπριζου .


ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΕ ΡΕΥΜΑΤΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΪΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ – φωνάζεις ένα φίλο σου που ξέρει να στο κάνει.
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Με τελικο και προ χωρις πηγες πάνω νομιζω ότι το δοκίμασα χωρίς αποτέλεσμα. Να το ξανακάνω.
Να δοκιμάσω και άλλα RCA. Αν φταίνε τα ATLAS (απλά και 6Ν) πάμε για... χρήμα.
Papavnax αυτό μου το έκανε με τον παθητικό και με όποια πηγή κι αν δοκίμαζα. Θα δοκιμάσω όμως και αυτό που μου είπες.
Σας ευχαριστώ όλους. Θα επανέλθω μετά και αυτές τις δοκιμές.
Πάντως ένα πολύ καλός τεχνικός και γνώστης των Rotel μου είπε ότι το έχει ξανασυναντήσει σε ταιριάσματα του michi με άλλους προ (πχ audio research). Αλλού το έλυσε κι αλλού δεν το κατάφερε.
[DOUBLEPOST=1514552522][/DOUBLEPOST]
Η άποψη μου είναι ότι υπάρχει διαρροή από το σασί του CD player που δεν έχει γείωση.

Το ρεύμα μεταφέρεται μέσω του interconnect στον προ και τελικό.

Με κίνηση του χεριού απαλά πάνω στο CD player νιώθεις κάποιο στατικό ηλκετρισμό.?

Παίρνεις ένα οποιοδήποτε καλωδιάκι με γυμνά άκρα – την μία άκρη την βιδώνεις σε μία οποιαδήποτε βίδα στο σασί του CD και την άλλη άκρη στην γείωση του πολύμπριζου .


ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΕ ΡΕΥΜΑΤΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΪΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ – φωνάζεις ένα φίλο σου που ξέρει να στο κάνει.

Δεν είμαι τόσο άσχετος φίλε μου αλλά ΠΟΛΥ ΟΡΘΑ ΤΟΝΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ. Το πρόβλημα είναι ότι δοκίμασα το phono χωρίς το cdp επάνω αλλά πάλι έκανε θόρυβο. Θα δοκιμάσω όμως αυτο που μου είπες. Όλα θα τα δοκιμάσω.
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Θα πω κι εγώ το πρόβλημα μου (που λύθηκε) μήπως βοηθήσω.
Προ Rotel pra 1000 (παλιός) - τελικοι μονομπλοκ meridian 105s συνδεδεμένοι με rca με τον προ.
Βομβος βομβος ακόμα και οταν ηταν στο off ο προ αλλά σε συνδεση με τον τελικό που ηταν στο on.
Το πρόβλημα ήταν ενα εξωτερικό τροφοδοτικό 12 βολτ για ενα ντακ κινεζικο των 20 ευρώ. Το άλλαξα και ....... σιγην ιχθύoς.
Αυτά
 
Last edited:

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Θα πω κι εγώ το πρόβλημα μου (που λύθηκε) μήπως βοηθήσω.
Προ Rotel pra 1000 (παλιός) - τελικοι μονομπλοκ meridian 105s συνδεδεμένοι με rca με τον προ.
Βομβος βομβος ακόμα και οταν ηταν στο off ο προ αλλά σε συνδεση με τον τελικό που ηταν στο on.
Το πρόβλημα ήταν ενα εξωτερικό τροφοδοτικό 12 βολτ για ενα ντακ κινεζικο των 20 ευρώ. Το άλλαξα και ....... σιγην ιχθύoς.
Αυτά
Φίλε μου σε ευχαριστώ. Όμως δοκίμασα διαδοχικά με όλες τις πριζες (πλην προ κσι τελικου) εκτός του πολύπριζου και δεν λύθηκε. Άρα λογικά δεν προέρχεται από εκεί το πρόβλημα. Ακόμα και ένα ντιμερ για το φως που παίρνει από την ίδια γραμμή αφαίρεσα γιατί ακόμα κι αυτά βγάζουν θόρυβο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Επειδή σας παρακολουθώ και εγώ, έχοντας δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα:

Δεν βρήκα μέχρι σήμερα λύση για πλήρη εξάλειψη του προβλήματος.

Έχω την γνώμη, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος ότι το πρόβλημα προέρχεται από τον τελικό και όχι από τον προ.

Επίσης είναι ευαίσθητο με τα τροφοδοτικά των συσκευών που συνδέονται στο σύστημα.

Έντονο πρόβλημα αντιμετώπισα με το τροφοδοτικό του PS3 πρώτης γενιάς. Εκεί μιλάμε για βουητό! Έκανα τα πάντα, μπαλαντέζα και σε άλλο δωμάτιο κλπ. Τελικά το δώρισα και πήρα το σλίμ.
Επίσης είχα πρόβλημα και με το pc που είναι συνδεδεμένο, εργοστάσιο και εκεί ο θόρυβος , με την αλλαγή τροφοδοτικού..... όλα καλά.

Στο δικό μου ο θόρυβος εντοπίζεται μέχρι το 1 μέτρο περίπου από το ηχείο.
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Λοιπόν
Δοκίμασα και τα υπόλοιπα (αλλαγές RCA κλπ). Μόνο με τον προ και τον τελικό στο ρεύμα (τίποτα άλλο) και με RCA μόνο μεταξύ τους (τίποτα στον προ) ο θόρυβος είναι εκεί και βασιλεύει. Σε λίγη ώρα θα μου φέρουν τον ενεργό michi της Rotel (RHA-10) να τον δοκιμάσω. Απέλπιδα προσπάθεια. Αν και με αυτόν έχω το ίδιο πρόβλημα, θα εγγραφώ σε forum με μάγισσες, χαρτορίχτρες και καφετζούδες. Που θα πάει... σε κάποιο φλυτζάνι θα τη βρω τη λύση !!!
 

kl1

Μηνύματα
160
Reaction score
57
Βγάλε τον τελικό σου και βάλε άλλον φίλου σου να δεις αν το κάνει αν όχι φταίει ο τελικός.

ας σου συστήσουνε έναν καλό τεχνικό να κάνει διάγνωση , νομίζω χρεώνουν 20 ευρώ.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Λοιπόν
Δοκίμασα και τα υπόλοιπα (αλλαγές RCA κλπ). Μόνο με τον προ και τον τελικό στο ρεύμα (τίποτα άλλο) και με RCA μόνο μεταξύ τους (τίποτα στον προ) ο θόρυβος είναι εκεί και βασιλεύει. Σε λίγη ώρα θα μου φέρουν τον ενεργό michi της Rotel (RHA-10) να τον δοκιμάσω. Απέλπιδα προσπάθεια. Αν και με αυτόν έχω το ίδιο πρόβλημα, θα εγγραφώ σε forum με μάγισσες, χαρτορίχτρες και καφετζούδες. Που θα πάει... σε κάποιο φλυτζάνι θα τη βρω τη λύση !!!
Δύο λύσεις υπάρχουν! Αλλάζεις μηχάνημα με ρίσκο να έχεις το ίδιο πρόβλημα και με το νέο ασχέτως εταιρείας και β προσπαθείς να ξεπεράσεις το πρόβλημα. Προσωπικά προτίμησα την δεύτερη λύση.
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Έγινε και η δοκιμή με τον RHA-10. Δυστυχώς... Χαμήλωσε λίγο ο θόρυβος στα twitter αλλά στα woofer, με το που άνοιγες το volume, ανέβαινε πολύ.
Μάλλον έχω σοβαρό πρόβλημα με τη γείωση του σπιτιού, οπότε θα χρειαστώ ηλεκτρολόγο με διδακτορικό.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.600
Λοιπόν
Δοκίμασα και τα υπόλοιπα (αλλαγές RCA κλπ). Μόνο με τον προ και τον τελικό στο ρεύμα (τίποτα άλλο) και με RCA μόνο μεταξύ τους (τίποτα στον προ) ο θόρυβος είναι εκεί και βασιλεύει. Σε λίγη ώρα θα μου φέρουν τον ενεργό michi της Rotel (RHA-10) να τον δοκιμάσω. Απέλπιδα προσπάθεια. Αν και με αυτόν έχω το ίδιο πρόβλημα, θα εγγραφώ σε forum με μάγισσες, χαρτορίχτρες και καφετζούδες. Που θα πάει... σε κάποιο φλυτζάνι θα τη βρω τη λύση !!!
Λύση 1η (και βασική). Αν νιώθεις ότι μπορείς να ξεπεράσεις τα στερεότυπα που καταδυναστεύουν την πλειονόητα των χαϊφιντελιστών περί καλωδίων γενικώς, άφησε τα RCA στην άκρη και σύνδεσε τον προ με τον τελικό μέσω των συνδέσεων balanced. Αφού τις έχεις, χρησιμοποίησέ τις.

Λύση 2η. Σύνδεσε τα σασί των δύο συσκευών με ένα καλωδιάκι, φροντίζοντας ώστε αυτό να έχει καλή ηλεκτρική επαφή. Δηλαδή, στερέωσέ το σε κάποια βίδα που στηρίζει κάποιο καπάκι, σε σημείο που είναι ξυσμένη η μπογιά.

Back.jpg
RHB10.jpg
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Παίρνοντας ως δεδομένο αυτό που γράφεις στο πρώτο σου μήνυμα, ότι δηλαδή αφαιρώντας το ένα καλώδιο διασύνδεσης μεταξύ προ και τελικού ο βόμβος σταματάει, θα κάνεις το έξης:
Στο ένα από τα δύο καλώδια διασύνδεσης, προς την μεριά του τελικού μόνο, θα κόψεις την γείωση του καλωδίου πάνω από το RCA και θα την αφήσεις στον αέρα.
Πρόσεξε να την μονώσεις καλά, ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να ακουμπήσει στο βύσμα.
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Δεν χρεαζεσαι και πυρινικο επιστημονα κατι που δεν μας ειπες και λογικα δεν εκανες αφησες τον τελικο μονο του??? χωρις τον προ επανω σκετο με τα ηχεια κανει ακομα θορυβο? η στο κανει οταν κουμπωνεις τον προ?
Γιατι δεν κανεις και κατι αλλο παρε τον προ τον ενεργο αφου εχεις δυο βαλε πηγες πανω του και συνδεσε τον σε μια εισοδο του nad δηλαδη για να καταλανεις ο nad να εκτελει χρεη τελικου ακους θορυβο?
Κανε και το αναποδω παρε τον nad και απο την εξοδο του rec αν δεν εχει εξοδο pro που μαλλον δεν θα εχει συνδεσε τον στο in του τελικου δηλαδη τωρα ο nad να εκτελει χρεη προ ομως επειδη λογικα δεν θα εχεις ρυθμιστικο εντασης μην βαλεις κανα κομματι και παρεις τα ηχεια στα χερια απλα ανοιξε τους ακους θορυβο?

Αν εχεις και cd με ρυθμιζομενη εξοδο μπορεις να το κουμπωσεις κατ ευθειαν στον τελικο!

Αν συνεχιζεται πηγαινε σε εναν ηλεκτρονικο αν εισαι απο αθηνα τραβα μια βολτα απο τον σακη πετροπουλο @east electronics
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

- papavmax: όταν ξεκουμπώνω τον προ έχω ησυχία. Υπενθυμίζω ότι δοκίμασα και τον προ RHA-10 και πάλι είχα πρόβλημα. Με το NAD για τελικό ή προ (γίνεται μάλιστα από τις προδιαγραφές του ενισχυτάκου), που είναι ένα χαμηλού κόστους μηχάνημα, ίσως δεν θα είχα σαφή αποτελέσματα.

- Costas Coyias: Καταρχήν σ' ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο για τις φωτό με τα βελάκια. Έκανα τη λύση 2 αλλά τίποτε... Όσον αφορά στη λύση 1: Με τα καλώδια δεν έχω κόλλημα. Απλώς έχω δώσει κάποια χρήματα για τα RCA. Αν όμως τα balanced ενδέχεται να μου δώσουν λύση, παίρνω ένα φθηνό και το δοκιμάζω. Και αν μου κάνει δουλειά βάζω παντού balanced. Αν όμως δε σου κάνει κόπο μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί τα balanced θα βοηθήσουν?

- PeterMeni: Απ΄ όσο έμαθα, το κύκλωμα προστασίας του τελικού είναι κοινό και για τα δύο (dual mono) κανάλια και λειτουργεί μόνον όταν είναι και τα δύο RCA πάνω. Συνεπώς, αν η προστασία του τελικού με τα δύο RCA καρφωμένα λειτουργεί μέσω των γειώσεων των RCA, αυτό που προτείνεις ίσως δώσει λύση. 'Ομως... ποιά είναι η γείωση σε ένα φτηνό RCA??? (για να μην πειραματιστώ με τα ATLAS).
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Με balanced δεν λύνεται το πρόβλημα! Ακριβώς όπως με rca ή και λίγο περισσότερος θόρυβος.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.330
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top