ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΑ ΗΧΕΙΑ

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Αν συνεχιζεται πηγαινε σε εναν ηλεκτρονικο αν εισαι απο αθηνα τραβα μια βολτα απο τον σακη πετροπουλο @east electronics
να πω την αλήθεια, ενώ τον γνωρίζω τον κ Σάκη, επίσης πήγα πριν κανένα χρόνο το σετ για καθαρισμό, δεν τον ρώτησα για το συγκεκριμένο πρόβλημα, επειδή ίσως το έχω ξεπεράσει ψυχολογικά.

Φαντάζομαι αν υπάρχει λύση, εκεί σίγουρα θα τακτοποιηθείς. :drinks:

Όμως τώρα που το σκέπτομαι, αρχίζει να με επηρεάζει και εμένα! (Το κακό είναι ότι μόνο ο τελικός ζυγίζει κοντά στα 25 κιλά!)
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
κρανος-ασπιδα-και μη μασας απο αυτα... :)
ευχομαι γρηγορα ξεμπερδεματα! (και να μην φυσαει το εργαλειο το '18...)
Μα ξέρεις τι είναι να σου λέει "πέτα το και βάλε το δικό μου που δεν βουίζει" ??? Καις εγκέφαλο :):):)

Υ.Γ. πολύ καλός ο νεαρός κιθαρίστας !
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
κρανος-ασπιδα-και μη μασας απο αυτα... :)
ευχομαι γρηγορα ξεμπερδεματα! (και να μην φυσαει το εργαλειο το '18...)

Απορώ γιατί ανακατεύετε τις γυναίκες σε τέτοιες λεπτομέρειες!:)
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
να πω την αλήθεια, ενώ τον γνωρίζω τον κ Σάκη, επίσης πήγα πριν κανένα χρόνο το σετ για καθαρισμό, δεν τον ρώτησα για το συγκεκριμένο πρόβλημα, επειδή ίσως το έχω ξεπεράσει ψυχολογικά.

Φαντάζομαι αν υπάρχει λύση, εκεί σίγουρα θα τακτοποιηθείς. :drinks:

Όμως τώρα που το σκέπτομαι, αρχίζει να με επηρεάζει και εμένα! (Το κακό είναι ότι μόνο ο τελικός ζυγίζει κοντά στα 25 κιλά!)
Και ο δικός μου 28 !!!
Όσο για τεχνικό έχω τον καλύτερο για τους ROTEL. Δε λέω όνομα για να μη θεωρηθεί διαφήμιση.
[DOUBLEPOST=1514566694][/DOUBLEPOST]
Απορώ γιατί ανακατεύετε τις γυναίκες σε τέτοιες λεπτομέρειες!
Ρε φίλε ξέρεις πολλές γυναίκες που θέλουν άδεια για να ανακατευτούν? Είναι γυναικείος αυτοματισμός αυτός :):)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Εγώ ένα πράγμα πάντως βλέπω! Όπου πρόβλημα, και ο Ιάκωβος μέσα! Το έχει η μοίρα μου μάλλον!
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Εγώ ένα πράγμα πάντως βλέπω! Όπου πρόβλημα, και ο Ιάκωβος μέσα! Το έχει η μοίρα μου μάλλον!
Η κινέζικη παροιμία πάντως λέει: "Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στενοχωριέσαι. Γι΄ αυτά που φτιάχνουν και γι' αυτά που δεν φτιάχνουν".
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Αυτό είναι το καλό με το φόρουμ. Παιδεύομαι μόνος τόσο καιρό, μέχρι που σήκωσα τα χέρια και το ξεπέρασα, και τώρα να και έτερος!
Ξανα φουντώνει το θέμα, και ίσως είναι για καλό, όλων μας! :drinks:
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Αυτό είναι το καλό με το φόρουμ. Παιδεύομαι μόνος τόσο καιρό, μέχρι που σήκωσα τα χέρια και το ξεπέρασα, και τώρα να και έτερος!
Ξανα φουντώνει το θέμα, και ίσως είναι για καλό, όλων μας! :drinks:
'Ο,τι λύνεται προσπαθούμε να το λύσουμε. Αν δε λύνεται, ε... δε λύνεται. Ο Μέγας Αλέξανδρος χαζός ήταν όταν έκοψε το γόρδιο δεσμό?

Εγώ θα προσπαθήσω να λύσω το πρόβλημά με τα μηχανήματά μου μέχρι του σημείου να μην γίνει η προσπάθεια για λύση νέο πρόβλημα...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
- PeterMeni: Απ΄ όσο έμαθα, το κύκλωμα προστασίας του τελικού είναι κοινό και για τα δύο (dual mono) κανάλια και λειτουργεί μόνον όταν είναι και τα δύο RCA πάνω. Συνεπώς, αν η προστασία του τελικού με τα δύο RCA καρφωμένα λειτουργεί μέσω των γειώσεων των RCA, αυτό που προτείνεις ίσως δώσει λύση. 'Ομως... ποιά είναι η γείωση σε ένα φτηνό RCA??? (για να μην πειραματιστώ με τα ATLAS).
Φίλε μου δεν γνωρίζω ποιος σου το είπε αυτό για το κύκλωμα προστασίας, αλλά σου λέω με βεβαιότητα πως είναι η μεγαλύτερη μπούρδα που έχω ακούσει μέσα στο 2017!
Και πίστεψε με έχω ακούσει πολλές...

Το κύκλωμα προστασίας δεν έχει καμία σχέση με την είσοδο του ενισχυτή.
Λαμβάνει κάποια στοιχεία, ρεύμα και τάση DC έξοδο, και αποφασίζει αν κλείσει ή όχι την έξοδο προς τα ηχεία.

Θεωρώ δεδομένο πως τα καλώδια διασύνδεσης σου είναι σε καλή κατάσταση και δεν έχει κοπεί κάποιο, όπως επίσης και ότι οι συσκευές σου δεν έχουν κάποιο θέμα στα RCA τους.
Βασικά το θέμα θα το είχε ο τελικός μιας και προενισχυτή δοκίμασες.
 
Last edited:

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Φίλε μου δεν γνωρίζω ποιος σου το είπε αυτό για το κύκλωμα προστασίας, αλλά σου λέω με βεβαιότητα πως είναι η μεγαλύτερη μπούρδα που έχω ακούσει μέσα στο 2017!
Και πίστεψε με έχω ακούσει πολλές...

Το κύκλωμα προστασίας δεν έχει καμία σχέση με την είσοδο του ενισχυτή.
Λαμβάνει κάποια στοιχεία, ρεύμα και τάση DC έξοδο, και αποφασίζει αν κλείσει ή όχι την έξοδο προς τα ηχεία.
Μπορεί να μην κατάλαβα καλά. Εξ ού και το όνομα που επέλεξα (ARXARIOS) Μου είπαν ότι μάλλον υπάρχει βρόγχος γείωσης μεταξύ τελικού και προ. Και ότι το γεγονός ότι όταν βγάζω το ένα (μεταξύ τους) RCA σταματάει ο θόρυβος είναι γιατί διακόπτεται η γείωση που είναι το κύκλωμα προστασίας (?) ή κάτι τέτοιο. Ίσως δεν κατάλαβα καλά. Να δοκιμάσω όμως αυτό που μου είπες με τα RCA. Να απομονώσω τη γείωση του ενός. Αλλά ποιά είναι η γείωση στο RCA?

Τα RCA τα αφαίρεσα όλα και άφησα μόνο προ και τελικού μεταξύ τους αλλά δεν βρήκα γιατρειά. Τα άλλαξα κιόλας αλλά πάλι τα ίδια. Άρα, πιθανολογώ ότι δεν είναι από κει.
[DOUBLEPOST=1514568459][/DOUBLEPOST]
Μπορεί να μην κατάλαβα καλά. Εξ ού και το όνομα που επέλεξα (ARXARIOS) Μου είπαν ότι μάλλον υπάρχει βρόγχος γείωσης μεταξύ τελικού και προ. Και ότι το γεγονός ότι όταν βγάζω το ένα (μεταξύ τους) RCA σταματάει ο θόρυβος είναι γιατί διακόπτεται η γείωση που είναι το κύκλωμα προστασίας (?) ή κάτι τέτοιο. Ίσως δεν κατάλαβα καλά. Να δοκιμάσω όμως αυτό που μου είπες με τα RCA. Να απομονώσω τη γείωση του ενός. Αλλά ποιά είναι η γείωση στο RCA?

Τα RCA τα αφαίρεσα όλα και άφησα μόνο προ και τελικού μεταξύ τους αλλά δεν βρήκα γιατρειά. Τα άλλαξα κιόλας αλλά πάλι τα ίδια. Άρα, πιθανολογώ ότι δεν είναι από κει.

ΛΑΘΟΣ: είναι γιατί διακόπτεται η γείωση που είναι το κύκλωμα προστασίας ΣΩΣΤΟ: είναι γιατί διακόπτεται η γείωση που σχετίζεται με το κύκλωμα προστασίας
[DOUBLEPOST=1514568653][/DOUBLEPOST]Άντα τώρα, χρονιάρα μέρα να πάω να... ψήσω και τις σεφταλιές! Έχω τραπέζι σε φίλους σήμερα...
PeterMeni, περιμένω την πληροφορία, ποιά είναι η γείωση στα RCA για να δοκιμάσω αυτό που μου είπες.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Να περάσετε καλά, η καλύτερη λύση για να φεύγουμε από τα προβλήματα, ειδικά οι σεφταλιές......φάρμακο λέμε!:):drinks:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211

Σε ενδιαφέρει το αρνητικό ή γείωση (negative or ground) να φύγει, ξαναλέω από την μεριά του τελικού.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Με την πρώτη ευκαιρία φέρε έναν ηλεκτρολόγο να μετρήσει την κατάσταση της γείωσης του σπιτιού.
Είναι θέμα και ασφάλειας σας.
 


Μηνύματα
165
Reaction score
138
Με την πρώτη ευκαιρία φέρε έναν ηλεκτρολόγο να μετρήσει την κατάσταση της γείωσης του σπιτιού.
Είναι θέμα και ασφάλειας σας.[/QUOT

Έχεις δίκιο. Το κανόνισα ήδη. Και μάλιστα ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι σε σπίτια παλαιάς κατασκευής (εν προκειμένω 1974) οι γειώσεις γίνονταν με ηλεκτρόδια τα οποία ήταν μεν επιχαλκωμένα αλλά ήταν σιδερένια, με αποτέλεσμα με το πέρας του χρόνου να έχουν λιώσει. Σε ένα πρώτο τέστ που έκανα με καλώδιο στον ουδέτερο και τη γείωση έπεσε το ρελέ, άρα φαίνεται να έχω γείωση. Όμως αυτό δεν μετρά και την ποιότητα της γείωσης. Αναμένω τον ηλεκτρολόγο με... πλάκα χαλκού για θάψιμο. Ανοίξαμε δουλειές!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Σε balanced καλωδίωση, πως γίνεται η δουλειά?
Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.
Απομονώνεις το pin 1, που είναι η γείωση, σε ένα από τα δύο καλώδια ( L ή R) και πάντα στο τελείωμα του.
 





Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.725
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top