Θα μείνεις στο ράφι

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Ας παίξουμε μπάλα και στο γηπεδάκι του ενεργού, πάντα DIY...
Εγώ για τέσσερα κανάλια με LM3886 και καλά υλικά θα υπολογίσω 160 ευρώ.
Θα προσθέσω και ένα DSP 2Χ4, άλλα 160 ευρώ.
Μέχρι τώρα είμαστε στα 320 ευρώ.
Δεν αγοράζεις το Seas CA15 αλλά το CA18, για να έχεις 6,5 ίντσες μεγάφωνο με μεγαλύτερη ευαισθησία, ελαφρώς περισσότερο χαμηλό και ικανό για μεγαλύτερους χώρους.
Το CA18 κοστίζει, περιέργως, 8 ευρώ λιγότερα από το CA15 (πιστεύω όχι τυχαία καθότι το 15 είναι τρομερό γιαυτό που κάνει).

Με ίδιας ποιότητας καμπίνα με το ηχείο που συζητάμε, καλώδια κ.τ.λ. έχεις ένα ποιοτικότατο ενεργό ηχείο, με σοβαρά μεγάφωνα, DSP και αξιοπρεπές ενισχυτικό στάδιο, με συνολικό κόστος λίγο κάτω από τα 700 ευρώ.

Πες μου τώρα ποιο ηχείο του εμπορίου σε αυτά τα χρήματα συγκρίνεται με μια τέτοια DIY υλοποίηση...
Διαφωνώ, πολύ όμως.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλεις τέσσερα LM3886.
Είναι σαν να βάζεις αυτογκόλ στο νόημα του DIY.
Χίλιες φορές μα μην βάλεις τίποτα και να τα συνδέσεις με ενα πολυκάναλο τελικό.
Να βγούνε με κόστος 550€ με αστερίσκο ότι πρέπει να βρεις 4 τελικά στάδια.

Αν ο τελικός χρήστης είναι άσχετος (σαν εμένα) ας βρει ένα μτχ πολυκάναλο ή με δυο τελικούς συνολικού κόστους 300€.
Πόσο μάλλον αν ο τελικός χρήστης είναι ο ίδιος ο μάστορας και μπορεί να αναβαθμίσει και τους τελικούς.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Mε qts 0.19 δουλεψε bass reflex?
Το Scanspeak 18W8546 είναι καθαρόαιμη σχεδίαση για καμπίνα φόρτισης συντονισμένου σωλήνα.
Το Qts ναι μεν δίνει μια γενική εικόνα του μεγαφώνου, αλλά δεν είναι το καθοριστικό μέτρο σύγκρισης.
Αυτό που καθορίζει το είδος της καμπίνας που ταιριάζει στο εκάστοτε μεγάφωνο είναι το ΕΒΡ.
Αυτό είναι συνάρτηση του Qes (ηλεκτρικών χαρακτηριστικών) και του Fs (συχνότητα συντονισμού).
Το συγκεκριμένο έχει εξαιρετικά χαμηλό Fs, μόλις 22 Hz, και αυτό του δίνει ΕΒΡ 100, που σημαίνει bass-reflex καμπίνα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Διαφωνώ, πολύ όμως.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλεις τέσσερα LM3886.
Είναι σαν να βάζεις αυτογκόλ στο νόημα του DIY.
Χίλιες φορές μα μην βάλεις τίποτα και να τα συνδέσεις με ενα πολυκάναλο τελικό.
Να βγούνε με κόστος 550€ με αστερίσκο ότι πρέπει να βρεις 4 τελικά στάδια.

Αν ο τελικός χρήστης είναι άσχετος (σαν εμένα) ας βρει ένα μτχ πολυκάναλο ή με δυο τελικούς συνολικού κόστους 300€.
Πόσο μάλλον αν ο τελικός χρήστης είναι ο ίδιος ο μάστορας και μπορεί να αναβαθμίσει και τους τελικούς.
Καταρχάς το μήνυμα μου δεν ήταν πρόταση για κατασκευή ενεργού ηχείου με χρήση LM3886.
Το έθεσα ως παράδειγμα ιδιοκατασκευής, με τα μέτρα των ηχείων του εμπορίου, ώστε να υπάρχει σύγκριση κόστους.
Συμφωνώ μαζί σου πως μπορείς να βάλεις ενισχυτές με διακριτά στοιχεία, ποιοτικότερους μεν αλλά πολυπλοκότερους και ακριβότερους.

Από την άλλη...
Το ότι μια ιδιοκατασκευή κάνει χρήση ολοκληρωμένων κυκλωμάτων, δεν θεωρώ πως την κατατάσσει σε κατώτερη κατηγορία.
Και βέβαια μην υποτιμάς τα συγκεκριμένα ολοκληρωμένα ως προς τον ήχο τους.
Υπάρχουν ενισχυτές του εμπορίου, με κόστος πολλών χιλιάδων ευρώ, που τα χρησιμοποιούν στο τελικό στάδιο.
Συνήθως είναι σε συνδεσμολογία push-pull και παραλληλισμένα.
Ο Jeff Roland Concentra (7250 ευρώ) για παράδειγμα είναι ένας τέτοιος.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Στις πολύ φτηνές σειρές, υπάρχουν αρκετά αξιόλογες λύσεις, που προσωπικά δε τις έχω ούτε για τη χωματερή, ούτε τα θεωρώ κουδουνιστρες. Πχ με 65€ πήρα ένα ζευγάρι ενεργά μπερινγκερ, που παίζουν πολλά για τα λεφτά τους, πάρα πολλά μάλιστα, τα έχω καταφχαριστηθεί στο ιατρείο, ενώ σε μια άλλη περίπτωση έχω χρησιμοποιήσει πάλι ηχειάκια της μπερινγκερ στα 180€ το ζευγάρι, με ψηφιακή είσοδο παρακαλώ, που για τα λεφτά τους σκοτώνουν...
Τι σημαίνει <<παίζουν πολλά για τα λεφτά τους>>?
Τα έχεις ευχαριστηθεί με ποια κριτήρια?
Το ότι παίζουν σε ιατρείο πως σχετίζεται?
Με πόσους ασθενής συνήθως και που κάθονται?
Σε πόσα τετραγωνικά παίζουν?
Σε πόσα κυβικά αέρα?
Σε ποιες στάθμες?
Ποιο είναι το RT-30 του χώρου? (Το RT-60 στο χαρίζω).
Σε ποια απόσταση γίνεται η ακρόαση?
(Άρπα την):p:p:p

Το ότι κάποια πράγματα είναι φτηνά μας κάνει αυτομάτως να βάζουμε χαμηλά τον πήχη.
Αν κάτσει και μας καλύψουν στο ελάχιστο, ο ενθουσιασμός είναι τέτοιος που νομίζεις ότι παίζουν παπάδες.
Αμ δε... η καλή ψυχολογία σου δίνει αυτή την αίσθηση!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.484
(Άρπα την):p:p
Ευχαριστώ θερμά, μου άξιζε! 8-)

Έτσι είναι μωρέ, τι πια να περιμένει κανείς από ηχειάκια των 100€; Αν παίζουν λίγο δυνατά και βγάζουν και ίχνος μπάσου, είσαι σούπερ ικανοποιημένος.:D

Αλλαγή θέματος: :p
Να ένα μήλο. Επί της ευκαιρίας, να δηλώσω ότι θεωρώ λάθος την έλλειψη οπής ανάκλασης σε ένα ηχείο, εκτός κι αν αυτό έχει γίνει εσκεμμένα για λόγους πολύ ειδικούς.;)



ΥΓ. Όσον αφορά τις απαιτήσεις που οφείλει να έχει κάποιος λογικός άνθρωπος από τα ηχεία, εφόσον μιλάμε για υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, το κυρίαρχο ζητούμενο στοιχείο είναι το δυναμικό εύρος, δηλαδη η έλλειψη δυναμικής συμπίεσης σε σύγχρονες ηχογραφήσεις, πράγμα που σχετίζεται άμεσα με το μέγιστο SPL. Από κει ξεκινά το λάθος πολλών ακριβών ηχείων με "μικρά" μεγάφωνα..
 
Last edited:



Μηνύματα
96
Reaction score
59
Ο τίτλος δεν είναι ατάκα μάνας προς 30αρα θυγατέρα, αλλά αφορά κατασκευή ηχείου.
Ηχείου που, λόγο διαστάσεων καμπίνας και κατ'επέκταση midwoofer, έχει επικρατήσει να χαρακτηρίζεται ως <<ραφιού>>.

Μικρό ηχείο λοιπόν, δύο δρόμων και βολικού όγκου, ικανό όμως να καλύψει αξιοπρεπέστατα ανάλογους χώρους ή να τοποθετηθεί επάνω σε ένα γραφείο.
Σκοπός μου είναι να μην γίνει κάποια ποιοτική έκπτωση στην κατασκευή και τη σχεδίαση του, σαν αυτές που βλέπουμε σε ανάλογα ηχεία του εμπορίου, αλλά ούτε και κάποια <<σπατάλη>> σε πανάκριβα μεγάφωνα και υλικά <<εντυπωσιασμού>>.
Θεωρώ πως δεν έχουν θέση σε ένα ηχείο αυτών των δυνατοτήτων κάλυψης επιφάνειας.

Να δώσω μια ιδέα του τι εννοώ λέγοντας <<σπατάλη>>...
θα παρατηρήσει κάποιος πως το midwoofer που επέλεξα υπάρχει σε ηχεία, ακόμα και βάσης, πολύ υψηλού κόστους.
Αυτό βέβαια δεν το εμποδίζει να κοστίζει μόλις 70 ευρώ και να είναι μια χαρά για την κατασκευή μου.
Είπαμε πως τα δεδομένα μιας ιδιοκατασκευής διαφέρουν.

Τώρα...
Επειδή με ακολουθεί μια, αδικαιολόγητη κατ εμέ, φήμη για <<κίτρινα μεγάφωνα>>,:) εδώ έκανα διαφορετικές επιλογές.
Τα μεγάφωνα είναι κατάμαυρα και προέρχονται από το στρατόπεδο της Seas.
Το 5,25 ιντσών midwoofer:
http://www.seas.no/index.php?option...5rly&catid=44:utv-prestige-woofers&Itemid=461

και το 1 ίντσας tweeter:
http://www.seas.no/index.php?option...ff&catid=45:seas-prestige-tweeters&Itemid=462
Έχοντας την ευκαιρία να ακούσω τα συγκεκριμένα ηχεία στο χώρο του φίλου μου Πέτρου και με δεδομένο το οτι μιλαμε για ηχεία ραφιού, ομολογω πως οι εντυπώσεις ήταν αριστες ή σχεδόν αριστες (το σχεδόν θα αναλυθεί παρακατω).
Το πρώτο πράγμα που παρατηρεις είναι το κόκκινο χρώμα αφενός και η πολύ μικρή οπή εκτόνωσης στην πρόσοψη.
Ωραία επιλογή το κόκκινο κάτι διαφορετικό απ' το μαύρο και τους καπλαμαδες. Όσον αφορά την οπή με τη μικρή διάμετρο και πως αποδίδει το ηχείο, η αλήθεια ειναι πως αποδίδει θαυμάσια τις χαμηλές συχνότητες στο σύνολό τους και οι όποιες αμφιβολίες μπορεί να ειχες εξαφανίζονται. Δεν κατεβαίνει πολύ χαμηλά, λογικο, αλλα μέχρι εκεί που κατεβαινει ειναι αψογο. Απουσία χρωματισμών, ρυθμος, ισορροπία όλα κομπλέ.
Το πρώτο πράγμα όμως που παρατηρείς στον ηχο του απ την πρώτη κιόλας στιγμή είναι η στερεοφωνική του εικόνα. Και τι εικόνα! Πραγματικά γεμισε ο χώρος με μουσική. Ύψος σκηνής, βάθος, έκταση δεξιά αριστερά... Ειδικότερα μου έκανε εντύπωση πως σε εναν μικρό χώρο όπως ο συγκεκριμένος, και με σχετικά μικρή αποσταση απ' τον πίσω τοίχο το σύστημα έβγαλε τέτοιο βάθος. Απλά η εικόνα του είναι σε φάση... "Τι λες τώρα;;;;"
Οπως υποστήριξε και ο Πέτρος και μου φαίνεται απόλυτα λογικό αυτό έχει να κάνει με τη δυνατότητα του ηχείου να αποδίδει τις λεπτομέρειες της ηχογραφησης.
Όσον αφορά τις υψηλές συχνοτητες πολύ καλές εντυπώσεις επίσης. Καθόλου ενοχλητικές, φωτεινές όσο πρέπει, ίσως λίγο πιο γρήγορες και κοφτες οι αποσβέσεις απ' οσο θα ηθελα αλλά συνολικά εξαιρετική απόδοση στα πρίμα.
Στη μεσαία περιοχή διατηρείται η εξαιρετική συμπεριφορά του ηχείου με άφθονη λεπτομέρεια που αναδεικνύει όργανα και φωνές στο συγκεκριμένο εύρος. Παρ όλα αυτά υπάρχει ένας μικρός χρωματισμός ή μια τόνωση (δεν είμαι σίγουρος) στις μεσαίες-μεσουψηλες, εμπειρικά θα έλεγα κάπου εκεί μεταξύ 2-3khz, φαινομενο βέβαια που μου έγινε αντιληπτό μόνο σε σκληρότερα ακούσματα τα οποια σαφώς έχουν μπόλικη πληροφορία στη συγκεκριμένη περιοχή. Μπορεί βέβαια αυτο να οφείλεται και στην ακουστική του χώρου.
Κατά τ αλλα πάντως έχουμε να κάνουμε με είναι εξαιρετικό ηχείο που πιστεύω εάν κυκλοφορούσε στην αγορά για λιγότερα από 1000 ευρώ, πραγματικά δύσκολα θα εύρισκε αντιπαλο. Τέτοια εικονα, λεπτομέρεια και ισορροπια στο ηχητικό αποτέλεσμα δεν είναι και εύκολη υπόθεση ;).
Εύγε Πέτρο! Έφυγες ολοταχως :neo:για το επόμενο project, την μεγαλύτερη έκδοση τα ηχεία βασεως σωστά; :drinks:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.597
Μηνύματα
2.867.307
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top