Θα μείνεις στο ράφι

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Πολυ ενδιαφερον... Εχω μισοτελειωμενο ενα σχεδον ολοιδιο, με τις ιδιες μοναδες αν δε κανω λαθος!! .. μια ερωτηση, το reflex δε θα πρεπε να ειναι στο κεντρο? Τι γινεται με τις ροες?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας για την τοποθέτηση του σωλήνα.
Αν παρατηρήσεις τα ηχεία του εμπορίου, υπάρχουν σε όλες τις πιθανές θέσεις επάνω στην καμπίνα.
Πάνω, κάτω, μπρος, πίσω ακόμα και στο πλάι υπάρχουν σωλήνες.
Μάλιστα η κάθε εταιρία διαφοροποιεί την τοποθέτηση αναλόγως το μοντέλο, την χρήση του και το σκεπτικό στην συγκεκριμένη χρονική περίοδο.

Τώρα σε ένα μικρό ηχείο οι επιλογές είναι λίγες.
Ή θα τοποθετήσεις τον σωλήνα πίσω και ψηλά στην καμπίνα, οπότε δεν μπορεί να βρίσκεται το ηχείο κοντά σε τοίχο ή θα προσπαθήσεις να τον βολέψεις εμπρός, ώστε να αυξήσεις τις πιθανές θέσεις τοποθέτησης του.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
Μετρήσιμες μπορεί να είναι. Σημαντικές θα είναι;;)
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Μπροστα, εχεις +180ο πισω +360ο+αρα και συμφασικα με εξτρα ενα κυκλο+ και μπροστα φιλτρο 4ης? ταξης χαμηλα κατω απο το σημειο συντονισμου ..
Πισω η αποσταση λεει η jenelec αν θυμαμαι διπλασια αποσταση απο τη διαμετρο του σωληνα η οποια φροντιζει να εχει συγκεκριμενο σχημα -μηκος για αποφυγη συντονισμων ...
Επειδη ολα αυτα ειναι σχετικα του χωρου θεωρω οτι δεν υπαρχει σωστο η λαθος αλλα το ποιο ιδανικο για την περιπτωση μας.
Απολυτα λαθος θεωρω τρυπες πλησιον τουιτερ διοτι αυτο επηρεαζει την πολικη του αποκριση οφ αξις.

Να πω επισης οταν θελουμε να συνδιασουμε και σαμπ τοτε οι πολλες τρυπες μονο καλο δεν κανουν :D:banned:
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Μετρήσιμες μπορεί να είναι. Σημαντικές θα είναι;;)
Εφοσον ο σωληνας παιζει τον ρολο του συντονισμου, λες να μην ειναι σημαντικες?.. εχω δει μετρησεις που με λαθος τοποθετηση του reflex εδειχναν απο μικρη εως τεραστια αλλαγη στον συντονισμο..
anyway, ενα τετοιο μικρο ηχειο θεωρω οτι εχει τεραστιο κοινο... ειναι πραγματικα οτι πρεπει για ενα μικρομεσαιο δωματιο..
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δηλαδη δεν υπαρχουν μετρησιμες διαφορες αναμεσα σε διαφορετικες θεσεις τoυ reflex?
Σκοπός του σωλήνα είναι να βοηθήσει την απόκριση του συστήματος μεγάφωνο-καμπίνα να κατέβει χαμηλότερα.
Η συχνότητα συντονισμού του σχετίζεται αποκλειστικά με τις διαστάσεις του.
Η διάμετρος του και το μήκος του καθορίζουν τον όγκο αέρα που εσωκλείνει, άρα και την συχνότητα συντονισμού του.
Κάποιοι άλλοι δευτερεύοντες παράγοντες, που επηρεάζουν την απόδοση του, είναι οι καμπυλότητες των χειλών του και η επιφάνεια που αυτές <<βλέπουν>>.
Υπό την προϋπόθεση πως η διάμετρος του είναι ικανή, σε σχέση με της παλλόμενη επιφάνεια του μεγαφώνου, ώστε να μην δημιουργούνται αεροδυναμική θόρυβοι, μένει να τον συντονίσουμε σωστά, σε σημείο επάρκειας πίεσης από την ενέργεια του μεγαφώνου.
Εκεί τελειώνει ο συντονισμός του.

Από εκεί και πέρα η θέση του σωλήνα επηρεάζει και αυτή την λεγόμενη <<βρώμα>>, δηλαδή ανεπιθύμητη στάθμη σε κάποιες συχνότητες, που θα εξέλθει από αυτόν.

Γενικά είναι αποδεκτή η λειτουργία του όταν ο συντονισμός του εμφανίζεται μόνο σε συγκεκριμένο σημείο, κάτι σαν λοφάκι, ενώ η όποια ανεπιθύμητη στάθμη είναι τουλάχιστον 20 db κάτω.

Θα δανειστώ κάποια γραφήματα ως παραδείγματα...
Εδώ, με το μπλε χρώμα που δείχνει την απόκριση αποκλειστικά του σωλήνα, φαίνεται ένας αποτυχημένος σχεδιασμός:


Εδώ βλέπουμε, πάλι με μπλε χρώμα, έναν μέτριας σχεδίασης συντονισμό.


Ενώ εδώ, με το κόκκινο χρώμα, έναν επιτυχημένο:
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Όπως ανέφερα στο δεύτερο μήνυμα του παρόντος, στόχος μου ήταν ένα ηχείο εύκολο σαν φορτίο.
Αυτό, ώστε να μπορεί να οδηγηθεί επιτυχώς και από μικρούς σε ισχύ και ρεύμα ενισχυτές, που είναι το λογικό του ταίρι.
Εδώ βλέπουμε το διάγραμμα εμπέδησης του, φάσης και αντίστασης:
red impedance.jpg

Μικρή διακύμανση της αντίστασης, ελάχιστη τιμή τα 6,4 Ωμ περίπου και φάση που προσεγγίζει μόνο σε ένα σημείο της -41 μοίρες, αλλά με την αντίσταση στο σημείο αυτό να είναι 12 Ωμ, το κατατάσσουν στα εύκολα φορτία.
Μάλιστα μπορεί να οδηγηθεί άνετα από λυχνιακό ενισχυτή από την έξοδο των 8 Ωμ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Εδώ βλέπουμε την απόκριση συχνοτήτων του ηχείου με το αρχικό κύκλωμα διαχωρισμού, που παρουσίασα στο μήνυμα 46:
red without L.jpg

Επειδή στις ακροάσεις κάποιων κομματιών η υψηλή περιοχή έδειχνε ελαφρώς τονισμένη, πρόσθεσα εκ των υστέρων έναν εξασθενητή (L-pad attenuator). Αυτός μειώνει την στάθμη του tweeter κατά 2 db περίπου και πλέον η τελική απόκριση συχνοτήτων είναι η παρακάτω:
red with L.jpg


Μπορώ να πω ότι το εργαστηριακό αποτέλεσμα με άφησε πολύ ευχαριστημένο και πως ο αρχικός σχεδιασμός και οι στόχοι επετεύχθησαν πλήρως.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Πολυ ωραια η φασικη συμπεριφορα, κατεμε ισως η σημαντικοτερη μετρηση ,υπαρχει μηπως δυνατοτητα μετρησης παραμορφωσεων?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πολυ ωραια η φασικη συμπεριφορα, κατεμε ισως η σημαντικοτερη μετρηση ,υπαρχει μηπως δυνατοτητα μετρησης παραμορφωσεων?
Υπάρχει, αλλά δεν έχω κάνει ποτέ σε ηχείο.
 
  • Like
Reactions: PPG


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Καλημέρα κι από μένα. Αφού πρώτα δώσω τα συγχαρητήριά μου για το αποτέλεσμα αλλά και την προσπάθεια έχω μία δύο απορίες - ερωτήσεις. Κατανοώ πως το diy έχει κυρίως να κάνει με το hobby και τη διαδικασία παρά με το κόστος και το αποτέλεσμα αλλά θα ήθελα να δούμε τη συγκεκριμένη περίπτωση από οικονομοτεχνική πλευρά. Το ζευγάρι αυτό κοστίζει περίπου 500€ (σαν υλικά κατασκευής αν υπολογίσουμε εργασία και ειδικά r&d άστα να πάνε). Πως "ακούγεται" λοιπόν ως προς τον ανταγωνισμό? Μάλιστα μιας και προορίζεται για nearfield χρήση κυρίως, θα προτιμούσα μάλιστα να το αντιπαραβάλουμε με αντίστοιχα ηχεία του χώρου. Σε αυτή την κατηγορία τιμής υπάρχουν υψηλής ποιότητας 5'' όπως Adan A3x, Focal Alpha 50 ακόμα και Genelec 8010 (που είναι 3'' αλλά ακούγεται σαν μεγαλύτερο). Πως στέκεται αυτό το ηχείο απέναντί τους, υπάρχει κάποια ιδέα? Δεν υπολογίζω στο κόστος πως τα συγκεκριμένα είναι ενεργά μιας κι από τη μία όλο και κάποιος ενισχυτής θα υπάρχει πρόχειρος για να οδηγήσει αυτό το μικρό ηχείο κι από την άλλη τα ενεργά θα χρειαστούν έτσι κι αλλιώς κάποιο προ ή μια κάρτα ήχου άρα το κόστος εξισορροπείται. Αυτό ουσιαστικά που θέλω να ρωτήσω είναι αν κάποιος (σαν εμένα για παράδειγμα) που πιάνουν τα χέρια του αλλά δεν έχει την τρέλα της ιδιοκατασκευής, χρειάζεται ένα desktop ηχείο (είναι πιο σύγχρονος και πιο σωστός όρος πιστεύω αυτός καθώς ποιος έχει πλέον βιβλιοθήκες), θα ήταν φρόνιμο και οικονομικά αποδοτικό να προβεί στην κατασκευή του από το να αγοράσει ένα έτοιμο?

Και μια ακόμη απορία, προς το παρόν τουλάχιστο. Δε θα ήταν καλύτερο το αποτέλεσμα αν το bass reflex ήταν στην πίσω πλευρά? Μια τόσο μικρή τρύπα δε θα ακούγεται, δε θα σφυρίζει? Είχα την εντύπωση πως αυτός είναι κυρίως ο λόγος που στα 5'' βάζουν πίσω το bass reflex, εκτός φυσικά από το να περιορίσουν το μέγεθος του ηχείου.

Ευχαριστώ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Καλημέρα κι από μένα. Αφού πρώτα δώσω τα συγχαρητήριά μου για το αποτέλεσμα αλλά και την προσπάθεια έχω μία δύο απορίες - ερωτήσεις. Κατανοώ πως το diy έχει κυρίως να κάνει με το hobby και τη διαδικασία παρά με το κόστος και το αποτέλεσμα αλλά θα ήθελα να δούμε τη συγκεκριμένη περίπτωση από οικονομοτεχνική πλευρά. Το ζευγάρι αυτό κοστίζει περίπου 500€ (σαν υλικά κατασκευής αν υπολογίσουμε εργασία και ειδικά r&d άστα να πάνε). Πως "ακούγεται" λοιπόν ως προς τον ανταγωνισμό? Μάλιστα μιας και προορίζεται για nearfield χρήση κυρίως, θα προτιμούσα μάλιστα να το αντιπαραβάλουμε με αντίστοιχα ηχεία του χώρου. Σε αυτή την κατηγορία τιμής υπάρχουν υψηλής ποιότητας 5'' όπως Adan A3x, Focal Alpha 50 ακόμα και Genelec 8010 (που είναι 3'' αλλά ακούγεται σαν μεγαλύτερο). Πως στέκεται αυτό το ηχείο απέναντί τους, υπάρχει κάποια ιδέα? Δεν υπολογίζω στο κόστος πως τα συγκεκριμένα είναι ενεργά μιας κι από τη μία όλο και κάποιος ενισχυτής θα υπάρχει πρόχειρος για να οδηγήσει αυτό το μικρό ηχείο κι από την άλλη τα ενεργά θα χρειαστούν έτσι κι αλλιώς κάποιο προ ή μια κάρτα ήχου άρα το κόστος εξισορροπείται. Αυτό ουσιαστικά που θέλω να ρωτήσω είναι αν κάποιος (σαν εμένα για παράδειγμα) που πιάνουν τα χέρια του αλλά δεν έχει την τρέλα της ιδιοκατασκευής, χρειάζεται ένα desktop ηχείο (είναι πιο σύγχρονος και πιο σωστός όρος πιστεύω αυτός καθώς ποιος έχει πλέον βιβλιοθήκες), θα ήταν φρόνιμο και οικονομικά αποδοτικό να προβεί στην κατασκευή του από το να αγοράσει ένα έτοιμο?

Και μια ακόμη απορία, προς το παρόν τουλάχιστο. Δε θα ήταν καλύτερο το αποτέλεσμα αν το bass reflex ήταν στην πίσω πλευρά? Μια τόσο μικρή τρύπα δε θα ακούγεται, δε θα σφυρίζει? Είχα την εντύπωση πως αυτός είναι κυρίως ο λόγος που στα 5'' βάζουν πίσω το bass reflex, εκτός φυσικά από το να περιορίσουν το μέγεθος του ηχείου.

Ευχαριστώ.
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου πως το diy έχει να κάνει με το hobby, αδιαφορώντας για το αποτέλεσμα.
Οι ιδιοκατασκευές έχουν διάφορες πτυχές και ο καθένας που ασχολείται το βλέπει διαφορετικά.
Κάποιοι το κάνουν για την ενασχόληση, κάποιοι για την εξοικονόμηση χρημάτων και κάποιοι τρίτοι αποσκοπούν στο κορυφαίο, με συγκεκριμένα δεδομένα, αποτέλεσμα.
Προσωπικά προσπαθώ να ανήκω στην τρίτη κατηγορία.

Όπως σωστά υπολόγισες το ζεύγος αυτό κοστίζει, σαν υλικά, γύρω στα 450 ευρώ.
Υπολογίζοντας εργατοώρες, εξοπλισμό και τρέξιμο σίγουρα πολύ περισσότερα.

Όταν ένα ηχείο βγαίνει στην αγορά με τιμή Χ ευρώ, το πραγματικό του κόστος βγαίνοντας από το εργοστάσιο είναι το λιγότερο το 1/5, ενώ σε κάποιες high-end υλοποιήσεις φτάνει και το 1/20.
Υπολόγισε τώρα πόσο πραγματικά κοστίζει ένα ηχείο των 500 ευρώ.
Για να βρεις ηχείο εμπορίου με επώνυμα μεγάφωνα και όχι φτηνο-κινέζικα ή custom, πολύ στιβαρή καμπίνα, εσωτερική καλωδίωση ποιοτική και αντίστοιχα υλικά crossover, πρέπει να ξεπεράσεις τα 2500 ευρώ.

Στο πως στέκεται λοιπόν το συγκεκριμένο, συγκρινόμενο με ηχεία των 500 ευρώ, θα σου πω απλά πως <<δεν έχει επαφή>>.
Θα πρέπει να ανέβεις πολύ παραπάνω για να έχει νόημα η σύγκριση.

Τώρα το <<πιάνουν τα χέρια μου>> με το <<φτιάχνω ένα ηχείο>> δεν έχει κάποια σχέση.
Μπορείς κάλλιστα να αντιγράψεις ένα ηχείο, αλλά όχι να φτιάξεις.
Όταν λέω να φτιάξεις εννοώ από την αρχή, σαν σχεδιασμό σε λευκό χαρτί.

Το τι συμβαίνει με τον σωλήνα συντονισμού είναι απόλυτα μετρήσιμο και το συγκεκριμένο δεν έχει τέτοιο θέμα.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Καλημέρα.

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός στην πρώτη ερώτησή μου. Θα την κάνω πιο συγκεκριμένη. Θέλω να αλλάξω το desktop audio rig μου και το budget μου είναι γύρω στα 500-600€. Εννοείται πως εγώ δεν μπορώ να φτιάξω ένα ηχείο, δεν έχω ούτε τις γνώσεις ούτε το χρόνο και την όρεξη. Μπορώ όμως σχετικά εύκολα να αντιγράψω το ηχείο του θέματος αν έχω τα blueprints και φυσικά την άδεια του σχεδιαστή του. Στα χρήματα αυτά όπως είπα μπορώ να αγοράσω Adam A3x ή Focal Aplha 50 ή κάποιο άλλο μοντέλο μικρομεσαίας σειράς αναγνωρισμένης μάρκας του χώρου. Σε σύγκριση με ένα τέτοιο monitor πως στέκεται η εν λόγο κατασκευή? Έχετε κάποια ιδέα? Θα άξιζε να το κατασκευάσει (αντιγράψει) κάποιος που δεν τον απασχολεί η χαρά της δημιουργίας?

Ευχαριστώ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.388
Reaction score
125.523
Στα χρήματα αυτά όπως είπα μπορώ να αγοράσω Adam A3x ή Focal Aplha 50 ή κάποιο άλλο μοντέλο μικρομεσαίας σειράς αναγνωρισμένης μάρκας του χώρου. Σε σύγκριση με ένα τέτοιο monitor πως στέκεται η εν λόγο κατασκευή?
Δε στέκεται.
 

I

iason

Guest
Για να βρεις ηχείο εμπορίου με επώνυμα μεγάφωνα και όχι φτηνο-κινέζικα ή custom, πολύ στιβαρή καμπίνα, εσωτερική καλωδίωση ποιοτική και αντίστοιχα υλικά crossover, πρέπει να ξεπεράσεις τα 2500 ευρώ.
Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου ,θα πρεπει να ξεπεράσεις τα 5000 ευρω. Δυστυχώς !!!!
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Τα focal και τα adam είναι ενεργά, του Petermeni είναι παθητικά.
Δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει σύγκριση, διαφορετική σχεδίαση και υλικά
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Ναι του @PeterMeni θα παίζουν 5 φορές καλύτερα. Από οποιοδήποτε ενεργό και καμιά 10αριά από οποιοδήποτε παθητικό.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.388
Reaction score
125.523
Παιδιά, τα 2 "καλά" πυκνωτακια, δεν είναι "καλύτερα" από την έλλειψη πυκνωτών μεταξύ ενισχυτικων σταδίων και μεγαφώνων.

Η δε διόρθωση που μπορεί να υλοποιηθεί σε ψηφιακό επίπεδο κρος (ντιεσπι λέμε) δεν μπορεί να πλησιαστεί από καμιά παθητική υλοποίηση.

Να συγκρίνουμε σύκα με σύκα, δεν τίθεται θέμα.
Σύκα με πυραύλους, δε γίνεται..

Η χαρά του DIY είναι δεδομένη και ανεκτίμητη, όπως και η γνώση που προκύπτει από την ενασχόληση. Το αποτέλεσμα, εφόσον ξέρεις τι κάνεις, τυπικά μπορεί να σταθεί πολύ άξια απέναντι σε όμοιας τοπολογίας μεγέθους και τιμής μηχανήματα. Παρόλα αυτά, λόγω κλίμακας παραγωγής των "μεγάλων", όλο και πιο συχνά γίνεται ασύμφορη η ιδιοκατασκευή, ιδίως σε πολύπλοκα ενεργά σεταπ..
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.447
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top