Θα μείνεις στο ράφι

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.219
Καλημέρα.

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός στην πρώτη ερώτησή μου. Θα την κάνω πιο συγκεκριμένη.

Ευχαριστώ.
Στο πως στέκεται λοιπόν το συγκεκριμένο, συγκρινόμενο με ηχεία των 500 ευρώ, θα σου πω απλά πως <<δεν έχει επαφή>>.
Θα πρέπει να ανέβεις πολύ παραπάνω για να έχει νόημα η σύγκριση.
.
Επειδή ακριβώς έγινες κατανοητός σου έγραψα την τρίτη παράγραφο, για το πως κοστολογείται μια εμπορική κατασκευή, ενώ σου έδωσα ξεκάθαρη απάντηση στην τέταρτη παράγραφο.
Κάνε αν θες ένα κόπο να το ξαναδιαβάσεις το μήνυμα 74.

Βέβαια πρέπει να πούμε εδώ πως αν τα υλικά του ηχείου αγοράζονταν σε μαζικές ποσότητες, για 50 ζεύγη ηχείων ας πούμε, το κόστος θα έπεφτε αρκετά και τα 450 ευρώ θα γίνονταν περίπου 320-350.
Οπότε η εμπορική του τιμή θα διαμορφώνονταν γύρω στα 1500 ευρώ.

Ανεβάζω και μια φωτογραφία για να μην νομίζεις ότι δεν έχω κάνει αντίστοιχες συγκρίσεις...
studio.jpg

Τα καφέ ηχεία δεξιά και αριστερά της οθόνης είναι δικές μου κατασκευές, αρκετά ακριβότερες από το εν λόγο ηχείο.
Οδηγήθηκαν από έναν ολοκληρωμένο ενισχυτή χαμηλής τιμής της δεκαετίας του '90.
Πάτησαν ότι υπήρχε μέσα στο studio από ενεργά συν ένα ζεύγος παθητικά δαπέδου με δύο 8ιντσα.
Η γνώμη του ιδιοκτήτη του studio ήταν πως <<Ναι μεν αποδίδουν καλύτερα, αλλά αν κάποια στιγμή θελήσεις να τα πουλήσεις δεν θα βρεθεί αγοραστής γιατί δεν ανήκουν σε γνωστή εταιρία>>.
 
Last edited:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.721
Reaction score
10.537
Φωνάζουμε έναν μάστορα να μας φτιάξει ένα ηχείο
με κόστος υλικών 500€ και ένα ηχείο με κόστος υλικών 100€.

Όχι ενεργά αλλά και μαγικά να κάνει το ηχείο που κοστίζει 100€ δεν πρόκειται να παίξει σαν του 500άρικου.

Το πρώτο ηχείο θα το κρατήσει για τον εαυτό του και το δεύτερο θα το πουλήσει στην αγορά με τιμή 500€.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.757
Αυτό έχει 99€, όσο κι αυτό.

Έχω φτιάξει πολλά ηχειάκια στη ζωή μου, πολλά, παρά πολλά.
Με 99€, δε τα παλεύω ούτε για αστείο...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.219
Και εδώ βλέπουμε έναν ενισχυτή (έχει και ρυθμιστικά μπάσα-πρίμα), με το εξωφρενικό κόστος των 12 ευρώ!!!
https://www.gearbest.com/speakers/pp_797846.html??&lkid=12578295
Σημαίνει κάτι αυτό για το αν είναι σαβούρα ή όχι?
Πιστεύω όλοι καταλαβαίνουμε πως τα φτηνά ενεργά έχουν κάτι αντίστοιχο.
Υπάρχει λόγος να τροφοδοτούμε τη χωματερή με σκουπίδια?
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.721
Reaction score
10.537
Το DIY έχει την χρυσή του τιμή υπό κάποιες προϋποθέσεις. Πχ εργατοώρες, εξοπλισμός, μικρόφωνα, ένα καλό σοφτγουερ έχει στα 700€ κοκ. Αυτά θεωρητικά δεν τα μετράς, μετράς μόνο το κόστος των υλικών.

Στα δύο άκρα φυσικά και δεν μπορείς να χτυπήσεις την μαζική παραγωγή.
Στις πολύ χαμηλές τιμές γιατί δεν μπορείς να φτιάξεις καμπίνες με 5€ (άσε που κανέναν δεν ενδιαφέρει να φάει τον χρόνο του για να φτιάξει κουδουνίστρες).
Στις πολύ υψηλές γιατί από πίσω υπάρχει ολόκληρο τμήμα ανθρώπων και ''άπειροι'' πόροι, πχ Kii

Στα μεσαία χρήματα από 500 - 1000€ είναι που αξίζει τον κόπο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.757
Στις πολύ χαμηλές τιμές γιατί δεν μπορείς να φτιάξεις καμπίνες με 5€ (άσε που κανέναν δεν ενδιαφέρει να φάει τον χρόνο του για να φτιάξει κουδουνίστρες).
Στις πολύ υψηλές γιατί από πίσω υπάρχει ολόκληρο τμήμα ανθρώπων και ''άπειροι'' πόροι, πχ Kii
Συμφωνώ.
Τα κιι είναι πολύ φτηνά για τα υλικά που συμπεριλαμβάνονται μέσα τους, είναι αδύνατο να τα αντιγράψεις και να σου βγουν φτηνότερα, δε παίζει.

Στις πολύ φτηνές σειρές, υπάρχουν αρκετά αξιόλογες λύσεις, που προσωπικά δε τις έχω ούτε για τη χωματερή, ούτε τα θεωρώ κουδουνιστρες. Πχ με 65€ πήρα ένα ζευγάρι ενεργά μπερινγκερ, που παίζουν πολλά για τα λεφτά τους, πάρα πολλά μάλιστα, τα έχω καταφχαριστηθεί στο ιατρείο, ενώ σε μια άλλη περίπτωση έχω χρησιμοποιήσει πάλι ηχειάκια της μπερινγκερ στα 180€ το ζευγάρι, με ψηφιακή είσοδο παρακαλώ, που για τα λεφτά τους σκοτώνουν...

Στα ενδιάμεσα κοστολογια που λές, εκτιμώ ότι υπάρχουν αξιόλογες προτάσεις, που πολύ δύσκολα μπορείς να τις κοντράρεις με οποιαδήποτε ιδιοκατασκευή, πχ αυτά στα 750€, ενώ σε υψηλότερα κοστολογια, πέραν του γνωστού 310, θα σου αραδιασω όλη τη νέα σειρά των ενεργών ηχείων της Adam, και θα γελάω με φαρδύ φαρδύ χαμόγελο..

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, αυτά είναι εξαιρετικές επιλογές στα λεφτά τους, και δε παλεύονται ούτε για ανέκδοτο με ιδιοκατασκευή.

Με ιδιοκατασκευές, παλεύονται όλα τα παθητικά της b&w. Ok. Όλα.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.721
Reaction score
10.537
Απορία το έχω πάντως.
Η δική μου χαζομάρα, μου βγήκε 2.000€
Μετατροπή Xanadu σε ενεργά, αλλαγή τουήτερ, minidspHD, Dirac, δυο στερεο τελικοί. Όλα αυτά μαζί.
Αναρωτιέμαι πόσο καλύτερα ή χειρότερα θα παίζουν από αυτά παρότι βγαίνουν πιο ακριβά γιατί χρειάζεσαι και προ.
[DOUBLEPOST=1516728709][/DOUBLEPOST]
Με ιδιοκατασκευές, παλεύονται όλα τα παθητικά της b&w. Ok. Όλα.
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
[DOUBLEPOST=1516728875][/DOUBLEPOST]
θα σου αραδιασω όλη τη νέα σειρά των ενεργών ηχείων της Adam, και θα γελάω με φαρδύ φαρδύ χαμόγελο..
Εντάξει όχι τόσο ακριβά, τα S2V έχουν 4000€ !!
[DOUBLEPOST=1516729107][/DOUBLEPOST]
, πχ αυτά στα 750€
1500€ η τιμή είναι τεμάχιο
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.219
, δυο στερεο τελικοί.
Να θυμηθώ αύριο να ανεβάσω μια φωτογραφία με το τελικό στάδιο των genalec για να κάνεις σύγκριση με τους ενισχυτές σου.
Θες το προηγούμενο μοντέλο με τα STK της Sanyo από την δεκαετία του '80 ή το νεότερο με τα LM3886 των 10 ευρώ?

Για να μην παρεξηγηθώ...
Δεν λέω πως παίζουν άσχημα. Κάθε άλλο μάλιστα αλλά η κατασκευή τους δεν δικαιολογεί με τίποτα την τιμή τους.
Αυτό που αξίζει είναι η αλουμινένια καμπίνα και η μελέτη του σωλήνα συντονισμού.
Κατά τα άλλα...
 
Last edited:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.721
Reaction score
10.537
Για να μείνουμε στην δική σου κατασκευή μιας και εγώ δεν έφτιαξα επί της ουσία κάτι, τι θα έλεγες να συγκρίνουμε αυτά με τα δικά σου;

1,5kg ηχείο ,:lol:άμα κάνει ρεύμα από την μπαλκονόπορτα φέρνει τούμπα
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.219
Χαλαρά και άνετα δέχομαι οποιαδήποτε σύγκριση με ηχείο του εμπορίου, ενεργό, παθητικό ή ενεργοπαθητικό, με τιμή ας πούμε 1500 ευρώ.
Θα τα οδηγώ με έναν Alesis RA-150, με το εξωφρενικό κόστος των 148 ευρώ.
(Πειραγμένο βέβαια...)
Το μόνο ακριβό θα είναι τα καλώδια των ηχείων, αφού θα έχουν 4,5 ευρώ το μέτρο.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.857
... Η γνώμη του ιδιοκτήτη του studio ήταν πως <<Ναι μεν αποδίδουν καλύτερα, αλλά αν κάποια στιγμή θελήσεις να τα πουλήσεις δεν θα βρεθεί αγοραστής γιατί δεν ανήκουν σε γνωστή εταιρία>> ...
Να πεις του ιδιοκτήτη οτι αν είναι αυτά που νομίζω οτι έχω ακούσει σε μία έκθεση (σε πολλαπλές στιγμές, με κορυφαία μια μετά την επίσημη ώρα κλεισίματος του "επισκεπτηρίου" ), οτι τα παίρνω εγώ
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αυτό έχει 99€, όσο κι αυτό.
To LSR 305 είναι κατασκευαστικά άθλιο αλλά κοστίζει 200€ το ζευγάρι και σίγουρα δε μπορεί να νικηθεί σε αυτή την τιμή.


Να θυμηθώ αύριο να ανεβάσω μια φωτογραφία με το τελικό στάδιο των genalec για να κάνεις σύγκριση με τους ενισχυτές σου.
Θες το προηγούμενο μοντέλο με τα STK της Sanyo από την δεκαετία του '80 ή το νεότερο με τα LM3886 των 10 ευρώ?
Τα genelec της μικρής σειράς ακόμα STK 442 έχουν, 3886 φοράνε τα Yamaha HS (σίγουρα κι άλλα ηχεία αυτής της κατηγορίας τιμής). Πάλι όμως τα Yamaha που κοστίζουν 300€ το ζευγάρι έχουν 4xlm3886 (στο ζεύγος), ένα κόστος κάπου 100€ για diy. Σίγουρα πάντως είναι φθηνές κατασκευές σχεδόν όλα τα monitors στη φθηνή κατηγορία.

Αν κινηθώ πως αυτή την κατεύθυνση, προς αυτοενισχυόμενο, για το γραφείο μου, θα χαιρόμουν να κάνουμε τη σύγκριση. Εξάλλου αν πάω προς τα εκεί θα κινηθώ σε αυτή την κατηγορία τιμής 500-600€, εκτός κι αν με πιάσουν τα χουβαρνταλίκια μου και πάω σε dynaudio.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.219
Να πεις του ιδιοκτήτη οτι αν είναι αυτά που νομίζω οτι έχω ακούσει σε μία έκθεση (σε πολλαπλές στιγμές, με κορυφαία μια μετά την επίσημη ώρα κλεισίματος του "επισκεπτηρίου" ), οτι τα παίρνω εγώ
Αυτά είναι...
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.857
Μπράβο ρε συ!
Κόστος υλικών (και ειδικότερα μεγαφώνων); Για θύμισέ μου;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.219
Μπράβο ρε συ!
Κόστος υλικών (και ειδικότερα μεγαφώνων); Για θύμισέ μου;
Το tweeter είναι αυτό:
http://loudspeakerfreaks.com/Product.asp?Product_ID=7126
http://loudspeakerfreaks.com/Product.asp?Product_ID=7126
To woofer αυτό:
https://www.hificollective.co.uk/components/scanspeak-18w-8546-00-midwoofer.html

Πλέον έχουν φθηνύνει ελαφρώς τα μεγάφωνα. Τότε, από Ελλάδα η αγορά, μου είχαν κοστίσει 880 ευρώ και συνολικά το ηχείο 1200 κάτι.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.219
Τα genelec της μικρής σειράς ακόμα STK 442 έχουν, 3886 φοράνε τα Yamaha HS (σίγουρα κι άλλα ηχεία αυτής της κατηγορίας τιμής). Πάλι όμως τα Yamaha που κοστίζουν 300€ το ζευγάρι έχουν 4xlm3886 (στο ζεύγος), ένα κόστος κάπου 100€ για diy. Σίγουρα πάντως είναι φθηνές κατασκευές σχεδόν όλα τα monitors στη φθηνή κατηγορία.
Ας παίξουμε μπάλα και στο γηπεδάκι του ενεργού, πάντα DIY...
Εγώ για τέσσερα κανάλια με LM3886 και καλά υλικά θα υπολογίσω 160 ευρώ.
Θα προσθέσω και ένα DSP 2Χ4, άλλα 160 ευρώ.
Μέχρι τώρα είμαστε στα 320 ευρώ.
Δεν αγοράζεις το Seas CA15 αλλά το CA18, για να έχεις 6,5 ίντσες μεγάφωνο με μεγαλύτερη ευαισθησία, ελαφρώς περισσότερο χαμηλό και ικανό για μεγαλύτερους χώρους.
Το CA18 κοστίζει, περιέργως, 8 ευρώ λιγότερα από το CA15 (πιστεύω όχι τυχαία καθότι το 15 είναι τρομερό γιαυτό που κάνει).

Με ίδιας ποιότητας καμπίνα με το ηχείο που συζητάμε, καλώδια κ.τ.λ. έχεις ένα ποιοτικότατο ενεργό ηχείο, με σοβαρά μεγάφωνα, DSP και αξιοπρεπές ενισχυτικό στάδιο, με συνολικό κόστος λίγο κάτω από τα 700 ευρώ.

Πες μου τώρα ποιο ηχείο του εμπορίου σε αυτά τα χρήματα συγκρίνεται με μια τέτοια DIY υλοποίηση...
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.684
Μηνύματα
2.869.877
Members
37.944
Νεότερο μέλος
beetlejeans
Top