Θόρυβος (χρατς χρουτς ) σε καινούργια βελόνα


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Μου μυρίζει βλάβη στην καλωδίωση του βραχίονα.
Το σωστό είναι να δοκιμαστεί άλλη κεφαλή για να αποκλειστεί αυτή η πιθανότητα.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Μου μυρίζει βλάβη στην καλωδίωση του βραχίονα.
Επειδή σκέφτηκα ότι μπορεί να παίζει κάτι με την καλωδίωση έκανα το εξής , βούρτσιζα απαλά την βελόνα με το βουρτσάκι από πίσω προς τα εμπρός για μισό λεπτό με προσοχή χωρίς να πιέζεται το καντιλέβερ προς τα επάνω και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα όταν σταμάταγα . Αντιθέτως αν πιέσω το καντιλέβερ λίγο προς τα πάνω με το βουρτσάκι έχω πάλι το ίδιο φαινόμενο αλλά για πολύ μικρότερο χρόνο .
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Αφού σου είπαν από το μαγαζί που την αγόρασες να την στείλεις για έλεγχο αφαίρεσε την, τοποθέτησε την παλιά και πριν στείλεις πίσω την Ngaoka έλεγξε ότι δεν παρουσιάζει η παλιά το ίδιο πρόβλημα.
 


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Ναι έχεις δίκιο απλά φοβάμαι το βάλε βγάλε της κεφαλής γιατί αν κόψω κάποιο κλιπσάκι η καλωδιάκι του headshell θα έχω πρόβλημα καθώς δεν γίνεται αλλαγή καλωδίων στο συγκεκριμένο μοντέλο και οι τιμές των ανταλλακτικών headshell TP95 στο ebay είναι φεύγα , 125 -135 ευρό
Για τη σύνδεση κι αποσύνδεση των κλιπς πάντα χρησιμοποιώ μια τέτοια τσιμπίδα.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Έβαλα την παλιά κεφαλή και το κάνει και με την παλιά αλλά μόνο για 2 δευτερόλεπτα . Μήπως είναι φυσιολογικό feedback επειδή ανοίγω πολύ δυνατά την ένταση ?
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Εμένα μου μοιάζει με στατικό.
Εκτός του ότι έχεις και βόμβο γειώσεως. Αυτό το νννννννννν που ακούγεται συνεχώς.
Μπορώ να σου πω ότι μάλλον είναι στατικός που δεν εκτονώνεται άμεσσα. Εχει και κάποια σχέση με καλωδίωση και με γείωση σίγουρα.
 

Μηνύματα
662
Reaction score
534
Αν το κάνει και με την παλιά, μήπως είναι η καλωδίωση, όπως προείπε ο φίλος.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Αν το κάνει και με την παλιά, μήπως είναι η καλωδίωση, όπως προείπε ο φίλος.
με την παλιά κάνει μόνο δυο χρουτ σε 2 δευτερόλεπτα και σταματάει αμέσως . Επισεις στο βίντεο η ένταση είναι στο 12 και τέταρτο .
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Όπως και να έχει θα στείλω αύριο τη κεφαλή για έλεγχο . Ανακαλωδίωση του βραχίονα ήθελα να κάνω ούτως ή άλλως αλλά πρέπει να ταιριάξει ταξίδι στην Αθήνα για μεταφέρω εγώ ο ίδιος το πικάπ , γιατί με κούριερ φοβάμαι να το στείλω . Όταν θα έχω νέα θα ενημερώσω . Ευχαριστώ παιδιά .
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Η κεφαλή ελέγχθηκε από τον κύριο Ιωνά Σακκή και μου επιστράφηκε . Η άποψη του είναι ότι δεν έχει απολύτως τίποτα και ότι αυτό που ακούω είναι φυσιολογική εκτόνωση καθώς είναι ακουστό όταν ανοίγω πολύ δυνατά τον ήχο . Δανείστηκα και ένα Rega planar 3 από ένα φίλο και δοκίμασα τις κεφαλές και στο Rega . Καμιά διαφορά , άρα δεν νομίζω να είναι θέμα καλωδίωσης του πικάπ , εκτός αν έχει πρόβλημα και η καλωδίωση του rega . Όταν βρω χρόνο θα ασχοληθώ και με τα θέματα της γείωσης και του στατικού . Όπως και να έχει η Nagaoka ακούγεται πολύ καλά και μου έφυγε το άγχος να μην έχω προκαλέσει καμιά ζημιά στη βελόνα . Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και την βοήθεια .
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Βγάλε τα καλώδια από τον ενισχυτή και άκουσε πάλι. Βάλε καλύτερα βραχυκυκλώματα στα RCA εισόδου και άκουσέ το πάλι. Κούνα τον βραχίονα με το χέρι να δεις αν εμφανιστεί ο θόρυβος. Αν ναι τότε η καλωδίωση του έχει πρόβλημα. Ο θόρυβος ακούγεται και στα δύο κανάλια το ίδιο; Ποιο Phono pre έχεις, αν έχεις και ποιο ενισχυτή;
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Βγάλε τα καλώδια από τον ενισχυτή και άκουσε πάλι. Βάλε καλύτερα βραχυκυκλώματα στα RCA εισόδου και άκουσέ το πάλι. Κούνα τον βραχίονα με το χέρι να δεις αν εμφανιστεί ο θόρυβος. Αν ναι τότε η καλωδίωση του έχει πρόβλημα. Ο θόρυβος ακούγεται και στα δύο κανάλια το ίδιο; Ποιο Phono pre έχεις, αν έχεις και ποιο ενισχυτή;
Δεν κατάλαβα τι εννοείς όταν λες βγάλε τα καλώδια από τον ενισχυτή , ποια καλώδια? αν βγάλω τα καλώδια εισόδου πως θα ακούσω? μήπως εννοείς να τα βγάλω και να τα ξαναβάλω? Τον βραχίονα όσο και να τον κουνήσω δεν αλλάζει κάτι ούτε ακούγεται κάποιος θόρυβος όταν τον κουνάω . O ενισχυτής είναι ο Denon pma 720 ae , το phono cambridge audio alva solo και ηχεία Dali zensor 3 . Ναι ακούγεται και στα δυο κανάλια το ίδιο
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Βιάζεσαι...Ναι, να βγάλεις τα RCA από το ενισχυτή και να ακούσεις. Πως είσαι σίγουρος ότι φταίει η κεφαλή; Προσπαθούμε να βοηθήσουμε με ότι εργαλεία μας δίνεις και έχεις φυσικά. Ειδάλως θα σου λέγαμε να αλλάξεις όλα τα κομμάτια ένα ένα για να δεις τι φταίει.
Στο θέμα μας, καλό θα είναι να βάλεις στις εισόδους 2 RCA με τα καλώδια βραχυκυκλωμένα στα άλλα άκρα τους ώστε να μην γίνουν οι είσοδοι κεραίες...
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Γιάννη πέστου το πιο απλά.
Βάλε δύο βύσματα rca που να είναι βραχυκυκλωμένο το σήμα με την γη.
ΔΛΔ το κάθε βύσμα να είναι βρακυκλωμένο. Να δείς αν θα προκύψει θόρυβος.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Βιάζεσαι...Ναι, να βγάλεις τα RCA από το ενισχυτή και να ακούσεις. Πως είσαι σίγουρος ότι φταίει η κεφαλή; Προσπαθούμε να βοηθήσουμε με ότι εργαλεία μας δίνεις και έχεις φυσικά. Ειδάλως θα σου λέγαμε να αλλάξεις όλα τα κομμάτια ένα ένα για να δεις τι φταίει.
Στο θέμα μας, καλό θα είναι να βάλεις στις εισόδους 2 RCA με τα καλώδια βραχυκυκλωμένα στα άλλα άκρα τους ώστε να μην γίνουν οι είσοδοι κεραίες...
σόρυ αλλά αυτό με τα βραχυκυκλωμένα rca δεν έχω ιδέα πως γίνεται
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Τα καλώδια με βύσματα RCA έχουν από ένα ζευγάρι RCA σε κάθε άκρη, σαν αυτά που συνδέεις το CD σου ή το tuner σου. Πάρε ένα τέτοιο καλώδιο (πάμφθηνο), κόψε τα δύο RCA από την μια μεριά του, γδύσε τα ομοαξονικά καλώδια, γύμνωσε τον μεσαίο αγωγό (ψύχα) και ένωσέ τον με το εξωτερικό μπλεντάζ (πλέγμα). Αυτό να γίνει για το κάθε καλώδιο.
Στο τέλος θα έχεις στο χέρι σου ένα διπλό καλώδιο που από την μια μεριά θα είναι τα δύο RCA (κόκκινο-άσπρο) και από την άλλη τα βραχυσκυκλώματα. Μην φοβάσαι τα γυμνά σύρματα, είναι γείωση, ούτε τάση έχουν ούτε επηρεάζουν το άκουσμα. Βάλε τα RCA στις εισόδους phono και άκου, αν ακούς κάτι και πες μας
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Τα καλώδια με βύσματα RCA έχουν από ένα ζευγάρι RCA σε κάθε άκρη, σαν αυτά που συνδέεις το CD σου ή το tuner σου. Πάρε ένα τέτοιο καλώδιο (πάμφθηνο), κόψε τα δύο RCA από την μια μεριά του, γδύσε τα ομοαξονικά καλώδια, γύμνωσε τον μεσαίο αγωγό (ψύχα) και ένωσέ τον με το εξωτερικό μπλεντάζ (πλέγμα). Αυτό να γίνει για το κάθε καλώδιο.
Στο τέλος θα έχεις στο χέρι σου ένα διπλό καλώδιο που από την μια μεριά θα είναι τα δύο RCA (κόκκινο-άσπρο) και από την άλλη τα βραχυσκυκλώματα. Μην φοβάσαι τα γυμνά σύρματα, είναι γείωση, ούτε τάση έχουν ούτε επηρεάζουν το άκουσμα. Βάλε τα RCA στις εισόδους phono και άκου, αν ακούς κάτι και πες
φίλε μου σε ευχαριστώ για την προσπάθεια αλλά είμαι καινούργιος στο hifi (μόλις 2 χρόνια) και δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς πως θα κάνω αυτό που περιγράφεις. έχω πάρει ένα καλώδιο rca έχω γυμνώσει τις άκρες , που να τυλιξω τώρα τις γυμνωμένες άκρες ? εννοείς κάτι τέτοιο
Post automatically merged:


Post automatically merged:

αν εννοείς κάτι σαν αυτό στην φώτο , το έβαλα στο phono και ακούγεται μονο hum , ποιο έντονο από αυτό του πικάπ . κανένας άλλος θόρυβος
Post automatically merged:

Post automatically merged:


Post automatically merged:

αν εννοείς κάτι σαν αυτό στην φώτο , το έβαλα στο phono και ακούγεται μονο hum , ποιο έντονο από αυτό του πικάπ . κανένας άλλος θόρυβος
οκ κουνώντας τις ελεύθερες άκρες στον αέρα ακούγεται αυτός ο θόρυβος που περιγράφω στην αρχή του θέματος . αν το αφήσω ακίνητο στο πάτωμα βγάζει μόνο hum , μόλις το πιάσω και το κουνήσω λίγο κάνει αυτόν το θόρυβο
 

Attachments

Last edited:


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.228
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top