Ιστορικα Μηχανηματα.



Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Magnum Dynalab Etude Tuner View attachment 43434

Εκπληκτικός δέκτης. Υπάρχει κανείς που να τον πουλάει; Όχι !!!
Λίγο ασχημομούρικο είναι αυτό το Magnum Dynalab... Βασικά, εάν κρατούσε τα VU meters και "πέταγε" τα "αυτιά" για βίδωμα σε rack, θα μου άρεσε πιο πολύ.
Toν εχει ενας φιλος μου και ειναι μια χαρα ομορφουλης.
Δεν εχει φωτογενεια ο καημενος και βγαινει ασχημος.
Ειναι και θεμα γουστου βεβαια αυτα.
 

Μηνύματα
496
Reaction score
559
Μα μιλάς σοβαρά; :o
Μόνο ένας τρελός θα έδινε τέτοια μηχανήματα!!!!
Οντως, (δεν σπανε δεν χαλανε) και απο την δεκαετια 90 μεχρι και σημερα, οποτε τα βαλω στην πριζα μου δινουν αβιαστα τον καλυτερο τους εαυτο !!

Υ.Γ Θυμαμαι μια φορα με το Dracula theme, στο peak να γραφει 400+ :lolsign:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.873
Reaction score
20.364
Toν εχει ενας φιλος μου και ειναι μια χαρα ομορφουλης.
Δεν εχει φωτογενεια ο καημενος και βγαινει ασχημος.
Ειναι και θεμα γουστου βεβαια αυτα.
Ε, ναι, γούστα είναι. Να φανταστείς κι οι δικοί μου τελικοί ενισχυτές ήρθαν με τέτοια "αυτιά" βιδωμένα πάνω τους και - εννοείται ότι - τα ξεβίδωα αμέσως, πριν καν τους βάλω στο rack!
 



jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Ωραίο θέμα! Είναι τόσα πολλά που πραγματικά θα χρειαζόταν κάποιος ίσως μια μεγάλη αποθήκη να βάλει λίγα από τα αντικείμενα του πόθου του...
Στα χέρια μου έχουν πέσει μερικά από τους θρύλους της κάθε εταιρίας.Τα περισσότερα, αν όχι όλα, δεν τα άφησα να φύγουν ξανά μακριά μου! Ας ξεκινήσω λοιπόν με ότι καλύτερο κατασκεύασε η Pioneer, που για μένα είναι και θα είναι μια από τις καλύτερες!
Ενισχυτές: SA-9900
SA-9800
M-90A
C-90A
A-91D
Ραδιοεχνισχυτές: SX-1980
Ραδιόφωνα: TX-9800
F-93
Κασετόφωνα: CT-93
F-1250
CT-S95
CD Player: PD-93
Equalizer: SG-9800
Processor : RG-2
Όλα τα παραπάνω βρίσκονται στην κατοχή μου αλλά ένα κακό έχουν, δεν τα χαίρομαι όσο θα ήθελα (στην ουσία καθόλου αφού είναι απλά αποθηκευμένα και περιμένουν καρτερικά την σειρά τους για το τελικό φινίρισμα και την έκθεση.
Stay tuned, υπάρχουν και άλλοι θρύλοι από όλες τις μάρκες...
Φιλικά,
Γιάννης
 

Attachments


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
.....γιατί δεν βγάζουν σήμερα τέτοια ¨εργαλεία ¨...και έχουμε πήξει στη σαβούρα και την ¨πριονοκορδέλα¨?...:headbang:

Cabasse Brigantin Series. View attachment 39779
Γιατί οι κατασκευαστές θέλουν να βγάζουν το κόστος επί 10 φορές και γιατί δεν έχουν στις τάξεις τους σχεδιαστές με αρ...α (ή τουλάχιστο όχι όλοι) για να τα σχεδιάσουν!
Ποιος θα τα πληρώσει λοιπόν;
 






K

kimon

Guest
Ένα πρωτοπορειακό ηχείο,δημιούργημα ενός τρανού μηχανικού,του Jim Rogers.O Α.Ζήλος,σε κάποιον παλιόν Ήχο,έγραφε για τον δίσκο των Beatles Sgt.Pepper's Lonely Hearts Club Band ότι δεν ήταν ο καλύτερος,αλλά οι ιδέες και οι πειραματισμοί τους άνοιξαν πάμπολλους νέους δρόμους για την ροκ μουσική.Νομίζω ότι το ίδιο έκανε και ο Rogers για τους σχεδιαστές ηχείων με το δημιούργημά του αυτό το 1977.
jr-149(3).jpg

Συμμερισθήτε και απολαύσατε...οπτικώς(και ακουστικώς είναι μια χαρά,37 χρόνια μετά την αγορά τους από τον γράφοντα)
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ένα πρωτοπορειακό ηχείο,δημιούργημα ενός τρανού μηχανικού,του Jim Rogers.O Α.Ζήλος,σε κάποιον παλιόν Ήχο,έγραφε για τον δίσκο των Beatles Sgt.Pepper's Lonely Hearts Club Band ότι δεν ήταν ο καλύτερος,αλλά οι ιδέες και οι πειραματισμοί τους άνοιξαν πάμπολλους νέους δρόμους για την ροκ μουσική.Νομίζω ότι το ίδιο έκανε και ο Rogers για τους σχεδιαστές ηχείων με το δημιούργημά του αυτό το 1977. View attachment 46819
Συμμερισθήτε και απολαύσατε...οπτικώς(και ακουστικώς είναι μια χαρά,37 χρόνια μετά την αγορά τους από τον γράφοντα)
ναι , αλλα ποιο ειναι ? :)
 




Μηνύματα
463
Reaction score
575
Επίσης το πρώτο μου και τελευταίο μαγνητόφωνο. Εχει παιξει ελαχιστα καθως μια βλαβη το ταλανιζει απο τοτε που το θυμαμαι. Καποιος εκλεκτος συνφορουμιτης εχει αναλαβει την επισκευη του.....

View attachment 41965
Τελικά ο Σάκης ο Ανατολικός το εφτιαξε
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top