ΚΟΨΤΕ ΤΟ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ.....ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ.!!!!!!!

Μηνύματα
717
Reaction score
804
Εχω σχεδον 10 χρονια που το εκοψα μετα απο 28 χρονια συνεχους καπνισματος.
Ολα τα καλα που γραφτηκαν παραπανω τα εχω νιωσει και εγω αλλα
παρολα τα 10 χρονια ωρες ωρες με πιανει η τρελλα να καπνισω ενα
παρολο που ξερω οτι μετα ειμαι για πακετο .

Χεοροτερη πρεζα και απο το ποτο το ρημαδι .
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.448
Reaction score
50.564
Χεοροτερη πρεζα και απο το ποτο το ρημαδι .


- ναι γιατί έχει ''φλας'' όπως λέγεται και στην φαρμακολογία . . . δηλαδή αστραπιαία συμπτώματα . . .

- το τσιγάρο ως εισπνεόμενο το ''καταλαβαίνεις'' σε δευτερόλεπτα . . . ενώ το ποτό ( και με τελείως άδειο πεπτικό σωλήνα ) , θέλει τουλάχιστον ένα λεπτό

- αυτοί που ασχολούνται με απεξαρτήσεις , σχολιάζουν πως αυτό το ''φλας'' είναι το γερό κόλλημα
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Σιγά τις βλάβες, δεν είναι τίποτα, μπράβο σου που κατάφερες και το έκοψες μαχαίρι, μόνο έτσι κόβεται!
δεν είναι τίποτα αλλα φαντάζεται να μην το έκοβα σε τη κατάσταση θα ήμουν τώρα;
τα έγραψα γιατί κάποιοι νομίζουν ότι μπορούν να καπνίζουν μέχρι να τους πειράξει.
δεν είναι έτσι όμως και εγώ ήμουν και τυχερός.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.892
Reaction score
41.124
Έχω πιάσει τη δεκαετία που δεν καπνίζω συστηματικά. Στα 10 χρόνια έχω καπνίσει ίσως 5-6 τσιγάρα. Τα τελευταία 2 χρόνια μου αρέσει να καίω πούρα όποτε το επιτρεπει η κατάσταση.
Η ζημιά από το τσιγάρο είναι σωρευτική. Έστω και ένα τσιγάρο να γλιτώσει ο καπνιστής είναι όφελος. Με αυτό σκεπτικό καρφωμένο στο μυαλό μου το έκοψα πριν 10 χρόνια χωρίς να μπω στη διαδικασία για μεγάλες αποφάσεις και δεσμεύσεις για μαχαίρι κόψιμο και τέτοια. Και έτσι απλά κόπηκε. Και αυτά τα 5-6 τσιγάρα που κάπνισα σε κάποιο γλέντι η πρώτη τζούρα πήγε κάτω μετά απλά το έκαιγα για τη μυρωδιά οπου και αυτή στο βρωμοτσιγαρο μετά από λιγο είναι ανυπόφορη. Κάπως έτσι έχω καταλήξει να τη βρίσκω με τα πούρα, παίρνω μόνο τη μυρωδιά και τη γεύση που μου αρέσει. 15 πούρα το χρόνο το πολύ. Οταν ήμουν καπνιστής δεν το μπορουσα το πούρο καθόλου :laugh:
 

Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
Τον Μαϊο 2019 πέθανε ο μικρός μου αδελφός (60 χρόνων). Τον Ιούλιο 2018 του διαγνώστηκε μικροκυτταρικός καρκίνος των πνευμόνων. Το μεταξύ διαστημα δεν θέλω να το θυμάμαι, τα είπε ο unforgiven.

Εγώ καπνιζα από το 1968 μέχρι το 1986 που τό έκοψα (είχα φτάσει 2-3 πακέτα την ημέρα. Τα οφέλη δεν χρειάζεται να τα αναφέρω. Θέλω όμως να σας πώ πώς το έκοψα, ίσως βοηθήσω κάποιους έτσι:

(Έχω ανοίξει και σχετικό θέμα σε γνωστο τεχνολογικό site, όπου έχουν απαντήσει πολλοί, αλλά ίσως δεν είναι σωστό να δώσω λινκ εδώ).

ΛΟΙΠΟΝ:

Βασικές αρχές (αν δεν συμφωνείτε μη συνεχίσετε την ανάγνωση, χάνετε το χρόνο σας...):

1. Θέλουμε να το κόψουμε. Αντιλαμβανόμαστε ότι μας κάνει κακό και ότι μπορούμε να το κόψουμε μια και όλοι το κόβουν όταν ο γιατρός τους ανακοινώσει ότι έχουν καρκίνο. (Συγγνώμη για τη σκληρή έκφραση αλλά έτσι έχουν τα πράγματα).

2. Δεχόμαστε και καταλαβαίνουμε ότι η νικοτίνη είναι εξαιρετικά εθιστική ουσία που διαπερνά τον εγκεφαλικό φραγμό και μέσω της κυκλοφορίας του αίματος φτάνει στον εγκέφαλο (λίγες ουσίες μπορούν να το κάνουν αυτό) και αλλάζει τον τρόπο που αντιδρά ο εγκέφαλος μας. Για να μπορέσει ο εγκέφαλος να αντιδράσει χρειάζεται εκπαίδευση.

Η μέθοδος:

1. Φάση Α: Αντιμετωπίζοντας την αναγκαιότητα λήψης νικοτίνης αρχίζουμε και την παίρνουμε σαν φάρμακο δηλαδή συγκεκριμένες ώρες υποχρεωτικά επί τουλάχιστον μια εβδομάδα. Εγώ κάπνιζα κάθε μια ώρα (δηλ. στις 10:00, 11!00, 12:00 κοκ). Ποτέ ενδιάμεσα και ποτέ δεν παραλείπουμε τη δόση (εκτός από όταν κοιμόμαστε)

2. Φάση Β: Όταν έλθει η ώρα της δόσης αναρωτιώμαστε αν πραγματικά την έχουμε ανάγκη ή θα το καπνίσουμε επειδή πρέπει και μόνο. Αν νομίζουμε ότι δεν το θέλουμε πραγματικά και μπορούμε να περιμένουμε μέχρι την επόμενη δόση δεν το καπνίζουμε. Προσοχή: δεν κρατάμε το τσιγάρο που δεν καπνίσαμε σαν ρεζέρβα για να το καπνίσουμε αργότερα (π.χ. μετά το φαϊ). Το χάσαμε πάει και τελείωσε! Εδώ είναι που φαίνεται η χρησιμότητα της φάσης Α: Έχοντας αφαιρέσει την ευχαρίστηση από το τσιγάρο (η ουσία της μεθόδου), ο εγκέφαλός μας μπορεί να αποφασίσει πολύ πιό εύκολα.

3. Συνεχίζοντας τη Φάση Β (δηλ. κόβοντας όσα τσιγάρα δεν είναι απαραίτητα), κάποια στιγμή θα βρεθούμε να παίρνουμε λίγες δόσεις νικοτίνης ημερησίως (εγώ έφτασα στα 6 τσιγάρα ημερησίως). Τότε είναι το λίγο πιό δύσκολο και καλό είναι να είστε σε διακοπές χωρίς πολλούς περισπασμούς: σταματάτε τελείως και φυσικά αντιμετωπίζετε το σύνδρομο στέρησης. Δεν στερείτε τίποτα άλλο από τον εαυτό σας. Τρώτε ότι θέλετε, κοιμάστε όποτε θέλετε, πίνετε όσους καφέδες ή ο,τιδήποτε άλλο θέλετε κλπ. Εννοείται ότι αυτό το εξηγείτε στον/στην σύντροφό σας για να αποφύγετε παρεξηγήσεις.

4 Σε 25-30 μέρες η επιθυμία έχει μειωθεί αρκετά. Σε 3-5 χρόνια αρχίζει να σας ενοχλεί όταν καπνίζουν γύρω σας.

Νομίζω ότι αυτή η μέθοδος έχει χρησιμοποιηθεί και στα κέντρα διακοπής καπνίσματος.

Επίσης μια μέθοδος να παίρνετε τη νικοτίνη χωρίς τσιγάρο είναι τα τσιρότα νικοτίνης αλλά δεν την έχω δοκιμάσει.

Επίσης βρείτε τι να κάνετε με τα χέρια σας αν νομίζετε ότι αυτό είναι πρόβλημα (σε μένα δεν ήταν).

Το ζουμί είναι να αφαιρέσετε την ευχαρίστηση από το κάπνισμα, να το δείτε μόνο σαν εξάρτηση.

Καλή επιτυχία σε όσους θέλουν αλλά "δεν μπορούν".
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.448
Reaction score
50.564
- πως φτάνει κάποιος το ένα πακέτο και άνω ; . . . με αυτοσυγκράτηση ανακάλυψα πως το πολύ 10/ημέρα είναι τα απολύτως απαραίτητα , τα υπόλοιπα μου φαίνονται μηχανική συνήθεια

- ισχύει αυτό ; . . . όσοι καπνίζατε πολλά θα ήθελα να μου πείτε
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Τον Μαϊο 2019 πέθανε ο μικρός μου αδελφός (60 χρόνων). Τον Ιούλιο 2018 του διαγνώστηκε μικροκυτταρικός καρκίνος των πνευμόνων. Το μεταξύ διαστημα δεν θέλω να το θυμάμαι, τα είπε ο unforgiven.

Εγώ καπνιζα από το 1968 μέχρι το 1986 που τό έκοψα (είχα φτάσει 2-3 πακέτα την ημέρα. Τα οφέλη δεν χρειάζεται να τα αναφέρω. Θέλω όμως να σας πώ πώς το έκοψα, ίσως βοηθήσω κάποιους έτσι:

(Έχω ανοίξει και σχετικό θέμα σε γνωστο τεχνολογικό site, όπου έχουν απαντήσει πολλοί, αλλά ίσως δεν είναι σωστό να δώσω λινκ εδώ).

ΛΟΙΠΟΝ:

Βασικές αρχές (αν δεν συμφωνείτε μη συνεχίσετε την ανάγνωση, χάνετε το χρόνο σας...):

1. Θέλουμε να το κόψουμε. Αντιλαμβανόμαστε ότι μας κάνει κακό και ότι μπορούμε να το κόψουμε μια και όλοι το κόβουν όταν ο γιατρός τους ανακοινώσει ότι έχουν καρκίνο. (Συγγνώμη για τη σκληρή έκφραση αλλά έτσι έχουν τα πράγματα).

2. Δεχόμαστε και καταλαβαίνουμε ότι η νικοτίνη είναι εξαιρετικά εθιστική ουσία που διαπερνά τον εγκεφαλικό φραγμό και μέσω της κυκλοφορίας του αίματος φτάνει στον εγκέφαλο (λίγες ουσίες μπορούν να το κάνουν αυτό) και αλλάζει τον τρόπο που αντιδρά ο εγκέφαλος μας. Για να μπορέσει ο εγκέφαλος να αντιδράσει χρειάζεται εκπαίδευση.

Η μέθοδος:

1. Φάση Α: Αντιμετωπίζοντας την αναγκαιότητα λήψης νικοτίνης αρχίζουμε και την παίρνουμε σαν φάρμακο δηλαδή συγκεκριμένες ώρες υποχρεωτικά επί τουλάχιστον μια εβδομάδα. Εγώ κάπνιζα κάθε μια ώρα (δηλ. στις 10:00, 11!00, 12:00 κοκ). Ποτέ ενδιάμεσα και ποτέ δεν παραλείπουμε τη δόση (εκτός από όταν κοιμόμαστε)

2. Φάση Β: Όταν έλθει η ώρα της δόσης αναρωτιώμαστε αν πραγματικά την έχουμε ανάγκη ή θα το καπνίσουμε επειδή πρέπει και μόνο. Αν νομίζουμε ότι δεν το θέλουμε πραγματικά και μπορούμε να περιμένουμε μέχρι την επόμενη δόση δεν το καπνίζουμε. Προσοχή: δεν κρατάμε το τσιγάρο που δεν καπνίσαμε σαν ρεζέρβα για να το καπνίσουμε αργότερα (π.χ. μετά το φαϊ). Το χάσαμε πάει και τελείωσε! Εδώ είναι που φαίνεται η χρησιμότητα της φάσης Α: Έχοντας αφαιρέσει την ευχαρίστηση από το τσιγάρο (η ουσία της μεθόδου), ο εγκέφαλός μας μπορεί να αποφασίσει πολύ πιό εύκολα.

3. Συνεχίζοντας τη Φάση Β (δηλ. κόβοντας όσα τσιγάρα δεν είναι απαραίτητα), κάποια στιγμή θα βρεθούμε να παίρνουμε λίγες δόσεις νικοτίνης ημερησίως (εγώ έφτασα στα 6 τσιγάρα ημερησίως). Τότε είναι το λίγο πιό δύσκολο και καλό είναι να είστε σε διακοπές χωρίς πολλούς περισπασμούς: σταματάτε τελείως και φυσικά αντιμετωπίζετε το σύνδρομο στέρησης. Δεν στερείτε τίποτα άλλο από τον εαυτό σας. Τρώτε ότι θέλετε, κοιμάστε όποτε θέλετε, πίνετε όσους καφέδες ή ο,τιδήποτε άλλο θέλετε κλπ. Εννοείται ότι αυτό το εξηγείτε στον/στην σύντροφό σας για να αποφύγετε παρεξηγήσεις.

4 Σε 25-30 μέρες η επιθυμία έχει μειωθεί αρκετά. Σε 3-5 χρόνια αρχίζει να σας ενοχλεί όταν καπνίζουν γύρω σας.

Νομίζω ότι αυτή η μέθοδος έχει χρησιμοποιηθεί και στα κέντρα διακοπής καπνίσματος.

Επίσης μια μέθοδος να παίρνετε τη νικοτίνη χωρίς τσιγάρο είναι τα τσιρότα νικοτίνης αλλά δεν την έχω δοκιμάσει.

Επίσης βρείτε τι να κάνετε με τα χέρια σας αν νομίζετε ότι αυτό είναι πρόβλημα (σε μένα δεν ήταν).

Το ζουμί είναι να αφαιρέσετε την ευχαρίστηση από το κάπνισμα, να το δείτε μόνο σαν εξάρτηση.

Καλή επιτυχία σε όσους θέλουν αλλά "δεν μπορούν".
είσαι ο μονος που το εκοψς με σύστημα.ολοι όσοι ξέρω υποστηρίζουν ότι μονο μαχαίρι κόβεται.
Post automatically merged:

- πως φτάνει κάποιος το ένα πακέτο και άνω ; . . . με αυτοσυγκράτηση ανακάλυψα πως το πολύ 10/ημέρα είναι τα απολύτως απαραίτητα , τα υπόλοιπα μου φαίνονται μηχανική συνήθεια

- ισχύει αυτό ; . . . όσοι καπνίζατε πολλά θα ήθελα να μου πείτε
αλήθεια είναι ότι τα περισσότερα τσιγάρα είναι από συνήθεια.
λίγοι είναι όμως αυτοί που έχουν αυτοσυγκρατηση.
οι περισσότεροι χάνουμε το μετρο.
πχ. πεινάω ας κάνω ένα τσιγάρο να το ξεχάσω.
περιμενω κάποιον και αργεί ας κάνω ένα τσιγάρο να πέραση η ώρα.
δουλεύω και κουραστικά ας κάνω ένα τσιγάρο να ξεκουραστώ λίγο.
νευρίασα κλπ.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
είσαι ο μονος που το εκοψς με σύστημα.ολοι όσοι ξέρω υποστηρίζουν ότι μονο μαχαίρι κόβεται.
Post automatically merged:


αλήθεια είναι ότι τα περισσότερα τσιγάρα είναι από συνήθεια.
λίγοι είναι όμως αυτοί που έχουν αυτοσυγκρατηση.
οι περισσότεροι χάνουμε το μετρο.
πχ. πεινάω ας κάνω ένα τσιγάρο να το ξεχάσω.
περιμενω κάποιον και αργεί ας κάνω ένα τσιγάρο να πέραση η ώρα.
δουλεύω και κουραστικά ας κάνω ένα τσιγάρο να ξεκουραστώ λίγο.
νευρίασα κλπ.


.…. Το ένα τσιγάρο φέρνει τ άλλο και το πακέτο τον... θάνατο για να παραφράσω και την γνωστή παροιμία, όπως τα λέει ο back είναι.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
.…. Το ένα τσιγάρο φέρνει τ άλλο και το πακέτο τον... θάνατο για να παραφράσω και την γνωστή παροιμία, όπως τα λέει ο back είναι.
όσες προσπάθειες είχα κάνει με 1 τσιγάρο εδώ και ένα 1 εκεί κατέληξαν σε αποτυχία και ξανά σε πακέτο.
λίγοι μπορούν να κρατήσουν τον έλεγχο έτσι και φυσικά παρατεεινουν το μαρτύριο τους.
εγώ μετά το πρώτο σοκ είχα που και που επιθυμία μέχρι που μετά το 6μηνο μου πέρασε τελείως.
καφέ και ποτο από την πρωτη μερα και έχουν και καλύτερη γεύση.

όσο για τις nicorette ήταν απαίσιες.
την πρωτη μερα μάσησα 4 και μπάφιασα.

τις πέταξα και αυτές και έπαιρνα κανονικές τσίχλες για ένα διάστημα.
 

I

iason

Guest
Όπως πολύ σωστά έχουν αναφέρει ολοι το τσιγάρο κόβετε μαχαίρι όταν είσαι έτοιμος.
Έχω σταματήσει το κάπνισμα εδώ και 26 χρόνια.
Από τότε δεν το έχω ξαναπιασει στα χέρια μου ούτε και το σκέφτομαι ποτέ.
Απεναντίας με ενοχλεί ο καπνός αφάνταστα.
Έχει πολλά θετικά εάν δεν καπνίζεις, και αυτά που λένε οι καπνιστές ότι το τσιγάρο είναι απόλαυση και συντροφιά κλπ...... είναι απλά δικαιολογίες.
Παιδιά δύναμη θέλει ψυχική, δύναμη και θέληση.
Καλή σε επιτυχία όσους σκέφτονται να το κόψουν.
 

gid

Μηνύματα
7.395
Reaction score
8.629
Όπως πολύ σωστά έχουν αναφέρει ολοι το τσιγάρο κόβετε μαχαίρι όταν είσαι έτοιμος.
Το κάπνισμα κόβεται με τον τρόπο που είναι κατάλληλος για τον κάθε καπνιστή. Για κάποιους λειτουργεί η μέθοδος "μαχαίρι". Για άλλους η σταδιακή ελάττωση. Για άλλους η τσίχλα. Για άλλους το αυτοκόλλητο. Για άλλους δε λειτουργεί τίποτε, δεν έχουν τη δύναμη ούτε καν να προσπαθήσουν. Μη γενικεύετε τη δικιά σας εμπειρία. Γι' αυτό υπάρχουν οι κλινικές απεξάρτησης, για να βοηθήσουν τον καθένα ξεχωριστά με τον κατάλληλο γι' αυτόν τρόπο.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Όπως πολύ σωστά έχουν αναφέρει ολοι το τσιγάρο κόβετε μαχαίρι όταν είσαι έτοιμος.
Έχω σταματήσει το κάπνισμα εδώ και 26 χρόνια.
Από τότε δεν το έχω ξαναπιασει στα χέρια μου ούτε και το σκέφτομαι ποτέ.
Απεναντίας με ενοχλεί ο καπνός αφάνταστα.
Έχει πολλά θετικά εάν δεν καπνίζεις, και αυτά που λένε οι καπνιστές ότι το τσιγάρο είναι απόλαυση και συντροφιά κλπ...... είναι απλά δικαιολογίες.
Παιδιά δύναμη θέλει ψυχική, δύναμη και θέληση.
Καλή σε επιτυχία όσους σκέφτονται να το κόψουν.



26 χρόνια είναι μία γκαρσονιέρα το λιγότερο!! :p
 

Μηνύματα
717
Reaction score
804
Εγω το εκοψα σε ιατρειο διακοπης καπνισματος με χαπια Champix που τα πηρα για ενα μηνα .
Μου πηγε καλα μπορω να πω αυτος ο τροπος γιατι να το εκοβα μαχαιρι δεν μου εβγαινε με τιποτα .

Αλλοι που ειναι πιο δυνατοι χαρακτηρες μπορουν και το κοβουν μαχαιρι .
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Εμένα μου το έκοψε(ηλεκτρονικό για 3 χρόνια ) ο θωρακοχειρουργός που με χειρούργησε.
Ειχε σοβαρή επιχειρηματολογία. «Οτι έχουμε ένα (πνεύμονα)...το προστατεύουμε» μου ειπε και για την ώρα εχω συμμορφωθεί.
Σίγουρα το τσιγάρο ευθύνεται για πολλες μορφές καρκίνου αλλά είμαι πεπεισμένος ότι η ρύπανση και η συγχρονη διατροφή ευθύνονται για πολλες περισσότερες.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Φυσικά κι ευθύνεται κι η διατροφή. Δεν ξέρω πόσο άμεσα συνδέεται με τον καρκίνο του πνεύμονα όμως. Έχασα πατέρα και θείο από το ρημάδι το τσιγάρο. Είδα πολλά, συζήτησα με πολλούς (ασθενείς, ογκολόγους κλπ), βίωσα όλα τα στάδια της κωλοαρρώστιας ως ανήμπορος παρατηρητής.
Δε θέλω να σπάσω τη φούσκα κανενός, είναι εξάλλου πολλοί που ζουν σε άρνηση, γιατί απολαμβάνουν το τσιγάρο.
Δε χρειάζεται όμως να ψάχνουμε στον ουρανό αυτό που βρίσκεται μπροστά μας στη γη.
Το τσιγάρο πολλαπλασιάζει τις πιθανότητες καρκίνου του πνεύμονα. Τόσο απλά.
 

gid

Μηνύματα
7.395
Reaction score
8.629
Ο καρκίνος του πνεύμονα είναι ΕΝΑΣ μόνος κίνδυνος για τους καπνιστές. Η ΧΑΠ είναι ένας άλλος. Το έμφραγμα ένας τρίτος. Το εγκεφαλικό τέταρτος. Ο καρκίνος του λάρυγγα πέμπτος.

Το ότι ένας άνθρωπος, κατά τα άλλα ευφυής και ώριμος, μπορεί να αγοράζει και να καταναλώνει επί δεκαετίες ένα προϊόν που κάνει, εν γνώσει του, ΤΕΤΟΙΑ ζημιά στο πιο πολύτιμο αγαθό που έχει, ξεπερνά την αντίληψή μου.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.729
Οταν ήμουν καπνιστής δεν το μπορουσα το πούρο καθόλου :laugh:
Κι εμείς που δεν καπνίζουμε, το ίδιο... :whistling: :tongue: :roflmao:
26 χρόνια είναι μία γκαρσονιέρα το λιγότερο!! :p
Μόνο αν τα βάζεις σε κουμπαρά. Αλλιώς κάνα sub και πολύ σου λέω...:biggrin:
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Ο καρκίνος του πνεύμονα είναι ΕΝΑΣ μόνος κίνδυνος για τους καπνιστές. Η ΧΑΠ είναι ένας άλλος. Το έμφραγμα ένας τρίτος. Το εγκεφαλικό τέταρτος. Ο καρκίνος του λάρυγγα πέμπτος.

Το ότι ένας άνθρωπος, κατά τα άλλα ευφυής και ώριμος, μπορεί να αγοράζει και να καταναλώνει επί δεκαετίες ένα προϊόν που κάνει, εν γνώσει του, ΤΕΤΟΙΑ ζημιά στο πιο πολύτιμο αγαθό που έχει, ξεπερνά την αντίληψή μου.
Εντάξει. Συνήθως το ξεκινάει όταν δεν είναι ώριμος. Μετά είναι δύσκολα τα πράγματα. Εθισμός είναι.
Η συζήτηση πάει στην αυτοκυριαρχία. Ας μη γελιόμαστε όλοι έχουμε θέμα σ' αυτό. Λίγοι, ας πούμε, ελέγχουν τη δίαιτα τους.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.673
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top