Καθαρισμός πόσιμου νερού

Κάνετε χρήση συσκευής καθαρισμού νερού;

  • όχι το πινω όπως έρχεται απο την ΕΥΔΑΠ

    Votes: 32 34,8%
  • ναι, με συσκευή καθαρισμού νερού

    Votes: 47 51,1%
  • κάνω χρήση εμφιαλωμένου νερου

    Votes: 15 16,3%
  • έχω πηγή νερού δίπλα στο σπίτι μου

    Votes: 2 2,2%

  • Total voters
    92

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Ναι οκ, δεν είναι 100% είναι 65%-70%. Μόνο εγώ πίνω τουλάχιστον 2L την ημέρα. Δεν πλένουμε κάθε μέρα.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
CAMELOT Φίλτρα Νερού - ανήκουστη συμπεριφορά == ΕΚΑΝΑ ΔΗΜΟΣΙΩΣ (στα prolile τους) ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΕΡΏΤΗΣΗ ΣΤΗΝ CAMELOT: ένα ποτήρι νερό, λέτε, ότι γεμίζει σε 6" (δευτερόλεπτα). Δεν μας είπατε όμως: 1)ποια η πίεση του νερού στην είσοδο του φίλτρου??, 2)ποια η χωρητικότητα του ποτηριού σε ml??, 3)ποιος ο λόγος ύπαρξης των πρόσθετων υφασμάτινων μεμβρανών στο φίλτρο την στιγμή -που όπως λέτε- η πυκνότητα του άνθρακα στο φίλτρο είναι ίδια με αυτή των υφασμάτινων μεμβρανών, 4) δεν αναφέρεστε στο εάν υπάρχει άργυρος στο φίλτρο με σκοπό την εξουδετέρωση των μικροβίων στο νερό, Περιμένουμε την απάντησή σας. ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ, ΔΗΜΟΣΊΩΣ (στα profil τους), ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΉ ΜΟΥ ΑΥΤΟΙ ΔΙΕΓΡΑΨΑΝ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΑ PROFILE ΤΟΥΣ ΚΑΘΏΣ ΔΙΕΓΡΑΨΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ... ΑΥΤΉ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ Η CAMELOT??
Οι ερωτησεις σου 1) και 2) για ποιο λογο εγιναν ?
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.114
Reaction score
30.057
οι καφετιέρες θέλουν συχνά αφαλάτωση απο τα μπόλικα άλατα που περιέχουν αυτά που μας αρέσουν.
Ζαρός, Θεόνη, Ζαγόρι.

Κωστηλάτα, έχει (από) τα χαμηλότερα. Νομίζω 96 ppm σκληρότητα. Εγώ αυτό βάζω. Πιο χαμηλό είδα μόνο σε Άθως, η μια παρτίδα λέει 36 (!!!) η άλλη 250+.... μάλλον δεν ισχύει το πρώτο, θα ήταν τρελά χαμηλό.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Κωστηλάτα, έχει (από) τα χαμηλότερα. Νομίζω 96 ppm σκληρότητα. Εγώ αυτό βάζω. Πιο χαμηλό είδα μόνο σε Άθως, η μια παρτίδα λέει 36 (!!!) η άλλη 250+.... μάλλον δεν ισχύει το πρώτο, θα ήταν τρελά χαμηλό.
Δεν έχει τέτοια 'δώ κάτου.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.111
Κωστηλάτα, έχει (από) τα χαμηλότερα. Νομίζω 96 ppm σκληρότητα. Εγώ αυτό βάζω. Πιο χαμηλό είδα μόνο σε Άθως, η μια παρτίδα λέει 36 (!!!) η άλλη 250+.... μάλλον δεν ισχύει το πρώτο, θα ήταν τρελά χαμηλό.
Ο καφές θέλει κάτω από 100ppm και ιδανικά γύρω στο 70ppm.
Αυτό βέβαια παίζει γιατί δεν υπάρχει ένα ξεκάθαρο στάνταρ.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Κάποια στιγμή πριν χρόνια άλλαξα το εύκαμπτο μαρκούτσι που καταλήγει στο άκρο της μπαταρίας της κουζίνας, το άκρο είναι από αυτά που τα βγάζεις από τη θέση τους στη μπαταρία για να κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη στην κουζίνα, ελπίζω να καταλαβαίνετε από την περιγραφή τι εννοώ.

Οταν λοιπόν έβαλα το καινούργιο, περίπου 1 μέτρο εύκαμπτος σωλήνας, το νερό δεν πινόταν, είχε μια αηδία μυρωδιά και γεύση. Αυτό που άρχισα να κάνω και έμεινε από τότε ως συνήθεια, και για όλη την οικογένεια, είναι να ανοίγω τη βρύση ένα τρέξει λίγο νερό - περίπου ένα ποτήρι και μετά να βάλω νερό για να πιω ή να μαγειρέψω. Και αποδείχθηκε ότι το πρόβλημα με τη μυρωδιά και αυτή την περίεργη γεύση αφορά μόνο την ποσότητα νερού που έχει μείνει στο εύκαμπτο κομμάτι, μόλις αυτό φύγει το υπόλοιπο που έρχεται από το δίκτυο είναι μια χαρά, γευστικά και οσφρητικά τουλάχιστον.

Μετά από χρόνια έβαλα ψυγείο που έχει βρυσάκι, συνδέεται με το δίκτυο κανονικά. Στο ψυγείο έχει ένα φίλτρο και σχετική ένδειξη για την αλλαγή του. Παρατηρώ αν το αφήσω για πολύ καιρό, πολύ περισσότερο από όσο λέει η ένδειξη (3 πλάσιο χρόνο :biggrin: ) τότε πέφτει λίγο η παροχή, σαν να μπουκώνει, είναι όμως άλατα, δεν έχω δει ποτέ άλλου τύπου βρωμιά (χώμα και τέτοια). Ούτε επικάθονται σε άλλα φίλτρα στις άκρες των στομίων στερεά (πετραδάκια και τέτοια). Ενίοτε, επειδή βαριέμαι να πάω να πάρω καινούργιο φίλτρο, κάνει και ένα 50αρικο, το λειτουργώ και χωρίς φίλτρο, δεν βλέπω κάποια διαφορά.

Μέσα στην καραντίνα πήρα και αυτό το σύστημα με την κανάτα και τα φίλτρα ενεργού άνθρακα (britax). Τότε για να δω αν έχει διαφορά στον καφέ...και καλά. Το νερό από την κανάτα είναι πιο άνοστο, ας το πω έτσι. Της κυράς της αρέσει και το χρησιμοποιεί συχνά πυκνά. Εγώ πάλι όχι, σταθερά από το βρυσάκι του ψυγείου χειμώνα - καλοκαίρι (είναι ρυθμισμένο θερμοκρασιακά με τέτοιο τρόπο που πίνεται ευχάριστα όλο το χρόνο). Στη καφετιέρα βάζω συνήθως από την κανάτα ή από το βρυσάκι του ψυγείου, πιο πολύ από ανασφάλεια για να μην πιάνει άλατα η μηχανή και πρέπει να την καθαρίζω συχνά. Εχει και το δικό της φίλτρο, το οποίο επίσης αλλάζεται μια φορά στο τόσο γιατί χρησιμοποιούμε νερό ήδη φιλτραρισμένο κατά κάποιο τρόπο.

Οταν κάποτε έπιασα να το ψάξω (15 χρόνια πριν που είχα μικρά τα παιδιά) τι παίζει με τα φίλτρα είχα διαβάσει πολλά φίδια. Ειδικά για τα τηλεοπτικά προιόντα είχα καταλήξει ότι πουλάνε φίδια. Κάπου έπεσε στο μάτι μου τις προάλλες σε μια τηλεόραση ανοικτή να διαφημίζουν το φίλτρο με λεζάντα "τιμή 1500 τώρα μόνο 89" :roflmao: . Ελεος κάπου δηλαδή για όποιον μπαίνει στη διαδικασία και να σκεφτεί μόνο να αγοράσει από κει. Γενικά κυκλοφορούσαν προιόντα που δεν προέρχοταν από κάποια σοβαρή εταιρεία και αυτό από μόνο του για μένα είναι θέμα.

Τέλος πάντων κατέληξα τότε ότι αν στην περιοχή που είσαι το δίκτυο δεν είναι εμφανώς προβληματικό, να σου φέρνει δηλαδή χώματα και πέτρες, ή αν δεν είσαι σε δίκτυο κάποιου μικρού δήμου όπου δεν έχεις εμπιστοσύνη για το τι κάνουν τότε δεν έχει νόημα η εγκατάσταση φίλτρου. Πρακτικά δηλαδή στο δίκτυο της Αθήνας που γίνεται κεντρική απολύμανση και φιλτράρισμα του νερού. Εχοντας μεγαλώσει στο Γαλάτσι ως παιδί ξέρω πως είναι η μυρωδιά και η γεύση του χλωρίου, αν και δεν ήταν ιδιαίτερο πρόβλημα. Σπανίως ήταν πολύ έντονη η μυρωδιά του. Πιο μακριά σε άλλες συνοικίες δεν μου έχει τύχει ποτέ να αισθανθώ τη χλωρίωση του δικτύου. Anyway, αν μπεις στη διαδικασία να ελέγχεις και να ξέρεις τι πίνεις τότε πρέπει να κάνεις πολύ συχνά ελέγχους στο χημείο. Και αναλόγως των αποτελεσμάτων να πράττεις. Από φίλτρα μέχρι UV για τα κολοβακτηρίδια. Επειδή δεν υπήρχε περιπτωση να κάνω τόσο συχνούς ελέγχους δεν μπήκα ποτέ στο τριπάκι να βάλω φίλτρα με έξτρα βρυσάκι. Οταν μπήκε το ψυγείο ο σκοπός ήταν το κρύο νερό παρά το φιλτράρισμα. Η σκέψη ήταν ότι αν γίνει μαλακία στο δίκτυο της ευδαπ θα το "καταλάβουμε" όλοι σιγά μην προλάβω εγώ να σωθώ :biggrin:.

Τελευταία μου ήρθε στο mail διαφήμιση της karcher για σύστημα φίλτρων 3 σταδίων (φίλτρων). Αν ένιωθα ανασφάλεια αυτό θα ήταν ένα σύστημα που θα έπαιρνα εύκολα γιατί είναι επώνυμο. Και οι τιμές για τα φίλτρα που είδα τότε δεν ήταν παράλογες, δεν θυμάμαι καθόλου τα νούμερα τώρα.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.111
Συνεχίζω να έχω το setup που έγραψα εδώ πριν 5 χρόνια. Το μόνο που άλλαξε είναι η τιμή του ανταλλακτικού φίλτρου (προς τα πάνω).
 



Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Πίνετε εμφιαλωμένο ή από φίλτρο,νερό
Το νερό των δικτύων είναι χλωριωμένο με ό,τι συνεπάγεται...
 


Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
για τον υπολογισμό της παροχής νερού λίτρα/λεπτό
CAMELOT Φίλτρα Νερού - ανήκουστη συμπεριφορά == ΕΚΑΝΑ ΔΗΜΟΣΙΩΣ (στα prolile τους) ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΕΡΏΤΗΣΗ ΣΤΗΝ CAMELOT: ένα ποτήρι νερό, λέτε, ότι γεμίζει σε 6" (δευτερόλεπτα). Δεν μας είπατε όμως: 1)ποια η πίεση του νερού στην είσοδο του φίλτρου??, 2)ποια η χωρητικότητα του ποτηριού σε ml??, 3)ποιος ο λόγος ύπαρξης των πρόσθετων υφασμάτινων μεμβρανών στο φίλτρο την στιγμή -που όπως λέτε- η πυκνότητα του άνθρακα στο φίλτρο είναι ίδια με αυτή των υφασμάτινων μεμβρανών, 4) δεν αναφέρεστε στο εάν υπάρχει άργυρος στο φίλτρο με σκοπό την εξουδετέρωση των μικροβίων στο νερό, Περιμένουμε την απάντησή σας. ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ, ΔΗΜΟΣΊΩΣ (στα profil τους), ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΉ ΜΟΥ ΑΥΤΟΙ ΔΙΕΓΡΑΨΑΝ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΑ PROFILE ΤΟΥΣ ΚΑΘΏΣ ΔΙΕΓΡΑΨΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ... ΑΥΤΉ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ Η CAMELOT??
Μάλλον διέκριναν επιθετικό τόνο, άπλωσες το ζωνάρι για καυγά, και σου λέει άστο, με αυτόν δεν θα βγάλουμε άκρη, κάνας περίεργος θα είναι, delete.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.111
Μία επισήμανση:

Τα φίλτρα για τα οποία μιλάμε εδώ μέσα έχουν ως αποκλειστική λειτουργία την αφαίρεση ακαθαρσιών από το νερό (μικροοργανισμούς, βαρέα μέταλλα, χλώριο, οργανικές ενώσεις κλπ). Το καθάρισμα αυτό βελτιώνει και τη γεύση.

Η επόμενη και αρκετά ακριβότερη κατηγορία περιλαμβάνει τα φίλτρα αντίστροφης ώσμωσης με ακόμα πιο αποτελεσματικό φιλτράρισμα. Ως ένα βαθμό μειώνουν και τη σκληρότητα.

Για την αποκλειστική ρύθμιση της σκληρότητας υπάρχουν οι water softeners (αποσκληρυντές νερού).

Οι ψαγμένες καφετέριες έχουν συνδυασμό φίλτρων, εγκατεστημένων από ειδικό, έχοντας λάβει υπόψη την ποιότητα του νερού της περιοχής.
 


Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.463
Μέσα στην καραντίνα πήρα και αυτό το σύστημα με την κανάτα και τα φίλτρα ενεργού άνθρακα (britax). Τότε για να δω αν έχει διαφορά στον καφέ...και καλά. Το νερό από την κανάτα είναι πιο άνοστο, ας το πω έτσι. Της κυράς της αρέσει και το χρησιμοποιεί συχνά πυκνά. Εγώ πάλι όχι, σταθερά από το βρυσάκι του ψυγείου χειμώνα - καλοκαίρι (είναι ρυθμισμένο θερμοκρασιακά με τέτοιο τρόπο που πίνεται ευχάριστα όλο το χρόνο). Στη καφετιέρα βάζω συνήθως από την κανάτα ή από το βρυσάκι του ψυγείου, πιο πολύ από ανασφάλεια για να μην πιάνει άλατα η μηχανή και πρέπει να την καθαρίζω συχνά. Εχει και το δικό της φίλτρο, το οποίο επίσης αλλάζεται μια φορά στο τόσο γιατί χρησιμοποιούμε νερό ήδη φιλτραρισμένο κατά κάποιο τρόπο.
Η Brita επικεντρώνεται σε χωρες που το νερο της βρύσης δεν πινεται καν,και εχει εναν συνδιασμο ρυτινων και ενεργου ανθρακα.Αυτος ο συνδιασμος σε σχεση με την αργη ροη που περναει το νερο απο το φιλτρο εχει σαν αποτέλεσμα το νερος της Αττικης που ειναι απο 120 εως 140 ppm να το πηγαινει περιπου στα 90.Εμενα δεν μου αρεσει το κανει πολυ "γλυκο" το νερο και στον καφε μου αφαιρει το σωμα αρκετα.


Μία επισήμανση:

Τα φίλτρα για τα οποία μιλάμε εδώ μέσα έχουν ως αποκλειστική λειτουργία την αφαίρεση ακαθαρσιών από το νερό (μικροοργανισμούς, βαρέα μέταλλα, χλώριο, οργανικές ενώσεις κλπ). Το καθάρισμα αυτό βελτιώνει και τη γεύση.

Η επόμενη και αρκετά ακριβότερη κατηγορία περιλαμβάνει τα φίλτρα αντίστροφης ώσμωσης με ακόμα πιο αποτελεσματικό φιλτράρισμα. Ως ένα βαθμό μειώνουν και τη σκληρότητα.

Για την αποκλειστική ρύθμιση της σκληρότητας υπάρχουν οι water softeners (αποσκληρυντές νερού).

Οι ψαγμένες καφετέριες έχουν συνδυασμό φίλτρων, εγκατεστημένων από ειδικό, έχοντας λάβει υπόψη την ποιότητα του νερού της περιοχής.
Αντίστροφη ώσμωση στην Αττική δεν χρειάζεται, εχω λόγω του ενυδρείου και το νερο που βγαζει ειναι περιπου 10 ppm και χωρίς ιχνοστοιχεία. Μπορεις αν μπείς σε αυτή την διαδικασία να φερεις και την γευση εκει που θέλεις γιατι αναγκαστικα θα προσθέσεις ιχνοστοιχεία και αλατα μετα την πρωτη επεξεργασία,γιατι το νερο ειναι νεκρο οπως λεγεται και δεν προσφερει κατι στον οργανισμο οταν το καταναλώσεις. Αν μένεις σε νησί χωρίς υδροδότηση τότε οι επιλογές είναι η εμφιαλωμένα η επεξεργασία.
 


Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.463
πες κάνα φίλτρο για την brera, να μην πάρω το brita λες;
Αν δεν εχεις καθολου φιλτρο στο σπιτι(που δεν νομιζω γιατι εισαι ο ενας και μοναδικος Κροκος!!!)θα σου ελεγα να βαλεις ενα σαν αυτο ,αλλιως αν θελεις μονον για την μηχανη του καφέ, υπάρχουν καποια που μπαίνουν μεσα στο παγουρι της μηχανης οπως αυτο η στην εισαγωγη οπως αυτό.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top