Καλιμπράρισμα Προβολέα


Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Έχει τύχει να δεις 110-112 ίντσες από τα 2,5 μέτρα;
Οχι, πρωτάρης είμαι.

Λοιπόν σοβαρά, μην βγάζετε βιαστικά συμπεράσματα κι αμέσως να κρίνετε.
Καταρχήν η συζήτηση ξέφυγε και θα χουν δίκιο διαχειριστές και νηματοθέτης να μας την πουν, οπότε εν τάχει:
Εσένα σου χει τύχει αναγκαστική μετακόμιση λόγω αδυναμίας πληρωμής ενοικίου επειδή ο εργοδότης με τη σειρά του αδυνατεί να σε πληρώσει και να ζεις 2 χρόνια με έναντι;
Σου χει τύχει να είσαι αναγκασμένος λόγω σχολείων και φροντιστηρίων να ψάξεις να βρεις σπίτι στην ίδια γειτονιά όσο πιο οικονομικό γίνεται και να θες να σου χωρέσει και το home cinema;
Και να βρίσκεις τρύπα 69 τ.μ. και να πρέπει να σκεφτώ αν μπορώ ή αν γίνεται να ανοίξω 120 ίντζες για να μην μου την πουν απ το σάιτ;
Να συνεχίσω;
 


Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Ηρεμία καλέ, μια ερώτηση έκανε 🙂
Ηρεμος είμαι και ήρεμα απάντησα στην ερώτηση, όλοι θα θέλαμε να ανοίξουμε και 140 ίντζες, αλλά δεν έχουμε όλοι τη δυνατότητα, οι συχνές μετακομίσεις με ανάγκασαν να το αλλάξω σε τηλεόραση και δε μετάνιωσα καθόλου για το μέγεθος, και ναι έχω δει σχεδόν σε όλες τις εκθέσεις μηχανήματα ρυθμισμένα και πανάκριβα πως παίζουν σε ελεγχόμενο χώρο, την εικόνα που έχω τώρα στην τηλεόραση δεν την αλλάζω με κανέναν απ αυτούς και ας είναι και 150 ίντζες, αλλάζει ο άνθρωπος τι να κάνουμε.
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Νομίζω είναι αρκετές φορές ειπωμένο ότι τα lcd πάνελ με τις θερμοκρασίες αλλοιώνονται κι αυτό σε βάθος χρόνου χαλάει και την εικόνα, έχω δει αρκετές φορές στο διαδίκτυο τεστ με lcd εικόνα όταν είναι φρέσκος και την ίδια εικόνα μετά από χρόνια κι η διαφορά ήταν εμφανής, κάτι που δεν ισχύει με τους Dlp κι ήταν η δεύτερη αιτία επιλογής για μένα για τη συγκεκριμένη τεχνολογία πέραν της ευκρίνειας.

Οι περισσότερες εάν όχι όλες οι εταιρείες με το πέρασμα του χρόνου διορθώνουν τα λάθη τους.

Οι DLP τον τελευταίο καιρό δεν έχουν να δώσουν εκτός από φωτεινότητα πολλά πράγματα. Η φτηνή κατασκευή τους και η χρήση φακών μέτριας ποιότητας δεν μπορεί να συναγωνιστεί με τις τεχνολογίες όπως LCD , SXRD, Lcos.

Και οι 3chip εχουν επάρκεια ευκρίνειας αλλά μειωμένη οξύτητα σε σχέση με τους DLP.

Οξύτητα και ευκρίνεια είναι δυο διαφορετική όροι.
Ηρεμος είμαι και ήρεμα απάντησα στην ερώτηση, όλοι θα θέλαμε να ανοίξουμε και 140 ίντζες, αλλά δεν έχουμε όλοι τη δυνατότητα, οι συχνές μετακομίσεις με ανάγκασαν να το αλλάξω σε τηλεόραση και δε μετάνιωσα καθόλου για το μέγεθος, και ναι έχω δει σχεδόν σε όλες τις εκθέσεις μηχανήματα ρυθμισμένα και πανάκριβα πως παίζουν σε ελεγχόμενο χώρο, την εικόνα που έχω τώρα στην τηλεόραση δεν την αλλάζω με κανέναν απ αυτούς και ας είναι και 150 ίντζες, αλλάζει ο άνθρωπος τι να κάνουμε.

Κωστη θα διαφωνησω εαν μου επιτρεπεις. Η εικονα από εναν προβολέα είναι μακραν καλύτερη. Η τηλεόραση εχει φωτεινότητα και ευκολία χρήσης.
 





Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Οι περισσότερες εάν όχι όλες οι εταιρείες με το πέρασμα του χρόνου διορθώνουν τα λάθη τους.

Οι DLP τον τελευταίο καιρό δεν έχουν να δώσουν εκτός από φωτεινότητα πολλά πράγματα. Η φτηνή κατασκευή τους και η χρήση φακών μέτριας ποιότητας δεν μπορεί να συναγωνιστεί με τις τεχνολογίες όπως LCD , SXRD, Lcos.

Και οι 3chip εχουν επάρκεια ευκρίνειας αλλά μειωμένη οξύτητα σε σχέση με τους DLP.

Οξύτητα και ευκρίνεια είναι δυο διαφορετική όροι.



Κωστη θα διαφωνησω εαν μου επιτρεπεις. Η εικονα από εναν προβολέα είναι μακραν καλύτερη. Η τηλεόραση εχει φωτεινότητα και ευκολία χρήσης.
Μανώλη μου εννοείται σου επιτρέπω προς Θεού αλλά δε μου αλλάζεις γνώμη. Την επιπεδότητα, το κοντράστ, την οξύτητα κι οι άλλες ευκολίες στο δικό μου μάτι ισοπεδώνουν τον οποιοδήποτε βιντεοπροβολέα, αυτό δεν είναι νέο στο μυαλό μου, πάντα υπέβοσκε, απλά τώρα ήρθε το πλήρωμα του χρόνου αλλά όλες οι απόψεις σεβαστές. :drinks:
Συγγνώμη που ρώτησα. Δεν είχα σκοπό να εννοήσω ή να υπονοήσω τίποτα.
Δεν είπα ότι υπονόησες, βιάστηκες. Πολλοί την πατάνε και νομίζουν ότι επειδή έχουμε ένα άλφα εξοπλισμό ότι το φυσάμε το χρήμα. Σε πληροφορώ τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση απ ό,τι έχω αγοράσει τα περισσότερα είναι μεταχειρισμένα και τα καινούρια βάζω 48 δόσεις για να μην επιβαρύνω τον προυπολογισμό. Ευτυχώς δεν χαλάω λεφτά σε ρούχα, δεν καπνίζω, δεν πίνω οπότε κυριολεκτικά απ το υστέρημά μου και με τρομερό κόπο έχω φτιάξει ό,τι έχω φτιάξει.
Αυτό που με τσακίζει είναι το κωλοενοίκιο, δεν μπορείς να πάρεις πανί 120 ίντζες και να σε διώξουν και ν ανακαλύψεις ότι στο επόμενο σπίτι που θα πας δεν θα χωράει, οπότε κάποια στιγμή οι 90 γίνανε ένας υποχρεωτικός συμβιβασμός.
Και πάλι όμως και το τζόκερ που λέει ο λόγος να μου καθόταν, 120 ίντζες τηλεόραση θ αγόραζα κι όχι βιντεοπροβολέα.
:drinks:
 



Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων
Μέγεθος οθόνης , set up ,αριθμός ηχειων κλπ .
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το οικονομικό πάντα
Φίλε Κωνσταντίνε σε καταλαβαίνω απόλυτα περί ενοίκιου
Όταν δεις σωστή υλοποίηση όμως αντέχεις και 180 ίντσες από τα 3.5 μέτρα απόσταση …
Απλά ξεφεύγεις οικονομικά όμως για να γίνει δώστα
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Οξύτητα και ευκρίνεια είναι δυο διαφορετική όροι.
Πως ορίζεται η διαφορά τους?…η εικόνα 4Κ δεν είναι εξ ορισμού πιο οξεία και ευκρινής από την fhd, ή αλλάζει κάτι όταν παρεμβαίνει το e-shift?
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes: sharpness =οξυτητα
clarity = ευκρινεια
οι λεξεις και οι οροι αναλογως χρησης μπορει απο συνωνυμες να λαβουν διαφορετικο νοημα ειδικα απο μεταφρασεις ξενης γλωσσας και μαλιστα σε τεχνικη βαση.
Θα δεις στην επεξεργασια φωτο τι κανει ποιο, αλλα εδω δεν ειναι μονο φωτογραφια.
Για εμενα ευκρινεια ειναι ενα συνολο πραγματων που μας δεινει μια εικονα ποιο μαλακη/θολη και σαφως μπορει να περιλαμβανει και χαμηλη οξυτητα περαν της αναλυσης(αριθμο pixels), pixel gaps,κινηση,outfocus /lens κλπ.
Αρκει να υπαρχει c/r ικανοποιητικο που δεν ειναι μονο απτον προβολεα αυτο.
Oi lcd χανουν παντου απο τους μονοτσιπους dlp πλυν του native c/r , on-off οσο καλους φακους και να χρησιμοποιουν.
Για μενα το 3000:1 σε συνδιασμο με ενα καλο tone mapping και μια οθονη με υψηλο βαθμο απορριψης για μην εχεις το σπιτι εκκλησια μεγαλης βδομαδας συνδιαζει τα παντα ολα σε υψηλο βαθμο .
Παρακατω ενα παραδειγμα που ο ποιο φθηνος ειναι καλυτερος και μαλιστα 1080 οι αλλοι δυο 4k eshift

comparo-3-1024x635.jpg

το νουμερο των 3000:1 εχει κατακτηθει στους dlp αλλα μονο απο υλοποιησεις της xiaomi(και θυγατρικων) με alpd laser/lens και μαλιστα απο το χειροτερο μονοτσιπο της ΤΙ ,υπολοιπομενη ακομη απο αναλογο software που θεωρω ειναι θεμα χρονου...
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
:rolleyes: sharpness =οξυτητα
clarity = ευκρινεια
οι λεξεις και οι οροι αναλογως χρησης μπορει απο συνωνυμες να λαβουν διαφορετικο νοημα ειδικα απο μεταφρασεις ξενης γλωσσας και μαλιστα σε τεχνικη βαση.
Θα δεις στην επεξεργασια φωτο τι κανει ποιο, αλλα εδω δεν ειναι μονο φωτογραφια.
Για εμενα ευκρινεια ειναι ενα συνολο πραγματων που μας δεινει μια εικονα ποιο μαλακη/θολη και σαφως μπορει να περιλαμβανει και χαμηλη οξυτητα περαν της αναλυσης(αριθμο pixels), pixel gaps,κινηση,outfocus /lens κλπ.
Αρκει να υπαρχει c/r ικανοποιητικο που δεν ειναι μονο απτον προβολεα αυτο.
Oi lcd χανουν παντου απο τους μονοτσιπους dlp πλυν του native c/r , on-off οσο καλους φακους και να χρησιμοποιουν.
Για μενα το 3000:1 σε συνδιασμο με ενα καλο tone mapping και μια οθονη με υψηλο βαθμο απορριψης για μην εχεις το σπιτι εκκλησια μεγαλης βδομαδας συνδιαζει τα παντα ολα σε υψηλο βαθμο .
Παρακατω ενα παραδειγμα που ο ποιο φθηνος ειναι καλυτερος και μαλιστα 1080 οι αλλοι δυο 4k eshift

View attachment 260185
το νουμερο των 3000:1 εχει κατακτηθει στους dlp αλλα μονο απο υλοποιησεις της xiaomi(και θυγατρικων) με alpd laser/lens και μαλιστα απο το χειροτερο μονοτσιπο της ΤΙ ,υπολοιπομενη ακομη απο αναλογο software που θεωρω ειναι θεμα χρονου...
Ενδιαφέρον!…για ποιον xiaomi μιλάμε?
 


Μηνύματα
591
Reaction score
557
Οι περισσότερες εάν όχι όλες οι εταιρείες με το πέρασμα του χρόνου διορθώνουν τα λάθη τους.

Οι DLP τον τελευταίο καιρό δεν έχουν να δώσουν εκτός από φωτεινότητα πολλά πράγματα. Η φτηνή κατασκευή τους και η χρήση φακών μέτριας ποιότητας δεν μπορεί να συναγωνιστεί με τις τεχνολογίες όπως LCD , SXRD, Lcos.

Και οι 3chip εχουν επάρκεια ευκρίνειας αλλά μειωμένη οξύτητα σε σχέση με τους DLP.

Οξύτητα και ευκρίνεια είναι δυο διαφορετική όροι.



Κωστη θα διαφωνησω εαν μου επιτρεπεις. Η εικονα από εναν προβολέα είναι μακραν καλύτερη. Η τηλεόραση εχει φωτεινότητα και ευκολία χρήσης.
Το lcd για εμένα δεν μπορεί να φτάσει τεχνολογικά το sxrd.
Τηλεόραση και βιντεοπροβολεας είναι δύο διαφορετικά πράγματα δεν μπορούν να συγκριθούν μεταξύ τους ,είναι λάθος.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Το lcd για εμένα δεν μπορεί να φτάσει τεχνολογικά το sxrd.
Τηλεόραση και βιντεοπροβολεας είναι δύο διαφορετικά πράγματα δεν μπορούν να συγκριθούν μεταξύ τους ,είναι λάθος.
Σημασία δεν έχουν, πιστεύω, οι προσωπικές, υποκειμενικές, απόψεις του καθενός μας, που βασίζονται στη θέαση μερικών μόνο μοντέλων, όσο των ειδικών που ασχολούνται επαγγελματικά με τη βιντεοπροβολή και μας μεταφέρουν εδώ τα αποτελέσματα της σύγκρισης της κάθε τεχνολογίας με αποδείξεις και επεξηγήσεις…
Όταν παίρνεις πλέον μία τηλεόραση 86 inch με 1500 €, αναγκαστικά, μπαίνεις στη λογική της σύγκρισης με έναν προβολέα και δεν μπορεις να παραβλέψεις τα πολλά υπέρ της επιλογής tv…
 

Μηνύματα
591
Reaction score
557
Σημασία δεν έχουν, πιστεύω, οι προσωπικές, υποκειμενικές, απόψεις του καθενός μας, που βασίζονται στη θέαση μερικών μόνο μοντέλων, όσο των ειδικών που ασχολούνται επαγγελματικά με τη βιντεοπροβολή και μας μεταφέρουν εδώ τα αποτελέσματα της σύγκρισης της κάθε τεχνολογίας με αποδείξεις και επεξηγήσεις…
Όταν παίρνεις πλέον μία τηλεόραση 86 inch με 1500 €, αναγκαστικά, μπαίνεις στη λογική της σύγκρισης με έναν προβολέα και δεν μπορεις να παραβλέψεις τα πολλά υπέρ της επιλογής tv…
Αγορασε καλά γιαλια ηλίου να βλέπεις το βράδυ με κλειστά τα φώτα με την 85 αρα
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top