Καλιμπράρισμα Προβολέα


Μηνύματα
304
Reaction score
247
Διάβασε εδώ.
Ενδιαφέροντα όλα όσα είχαν συζητηθεί σχετικάκαι όλες αυτές οι παράμετροι σίγουρα παίζουν ρόλο…Προσωπικά, ως θεατής, αντιλαμβάνομαι την Οξύτητα κάπως σαν την επεξεργασία που έκαναν στα περιγράμματα οι τελευταίες CRT Philips, 20+ χρόνια πριν - νομίζω pixel plus το έλεγαν - που συχνά έφταναν να θυμίζουν ταινίες animation της Disney!…ενώ, την ευκρίνεια την ταυτίζω σχεδόν με την αντιληπτότητα ή μη των pixels, κάτι που εξαρτάται κύρια από το υλικό που προβάλεται και από την απόσταση θέασης και δεν είναι η ίδια για κάθε θεατή…
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Αγορασε καλά γιαλια ηλίου να βλέπεις το βράδυ με κλειστά τα φώτα με την 85 αρα
Μια χαρά είναι και η TV, και έρχεται με calibration στην ολόσωστη φωτεινότητα για τις εκάστοτε συνθήκες, συμπεριλαμβανομένου και του απόλυτου σκοταδιού.

Όσο για το TV vs Projector... είναι και λίγο υποκειμενικό θέμα, αλλά size matters.
Και επειδή στα περισσότερα σπίτια η απόσταση TV - καναπέ είναι 3μ+... projector all the way αν το βλέπεις σοβαρά το άθλημα.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Όχι όλες οι τηλεοράσεις δεν έρχονται με calibration αλλά ομοίως δεν έρχονται και όλοι οι προτζεκτορες. Σε μια συγκεκριμένη κατηγορία τιμής πάντως σίγουρα υπάρχουν επιλογές και στις δύο κατηγορίες που έρχονται πολύ καλά με calibration. Για εμένα έχουμε φτάσει στο σημείο που κάτω από 100 ιντσες δεν έχει νόημα ο προβολέας εκτός ειδικών περιπτώσεων.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Όχι όλες οι τηλεοράσεις δεν έρχονται με calibration αλλά ομοίως δεν έρχονται και όλοι οι προτζεκτορες. Σε μια συγκεκριμένη κατηγορία τιμής πάντως σίγουρα υπάρχουν επιλογές και στις δύο κατηγορίες που έρχονται πολύ καλά με calibration. Για εμένα έχουμε φτάσει στο σημείο που κάτω από 100 ιντσες δεν έχει νόημα ο προβολέας εκτός ειδικών περιπτώσεων.
Τι εννοείς δεν έρχονται Αλέξανδρε;
Στο επίπεδο φωτεινότητας; Αυτό είναι σχεδόν απόλυτο (για το SDR πάντα).
Στο reference level όσον αφορά τα χρώματα; εκεί ναι, δεν έρχονται όλες, αλλά ούτε μένουν και τόσο εκτός που να είναι εύκολα αντιληπτό.
Το ίδιο σαφώς ισχύει και στους προβολείς.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Έχω δει πολλές και διάφορες μεγάλες τηλεοράσεις, με πολύ καλή εικόνα, ζηλευτή θα έλεγα.
Αλλά επειδή το μέγεθος μετράει, προτιμώ τον προβολέα.
Βλέπω 120 ίντσες στα 3,5 μέτρα και αν βάλω μεγάλη τηλεόραση στην ίδια απόσταση δεν ξέρω αν θα την συνηθίσω.
Πάντως όποτε πάω σε κανέναν κοτσόβολο ή μιντιαμαρκτ πάω και χαζεύω τις μεγάλες που έχουν στημένες.
Δεν μ΄ αρέσει το μικρότερο μέγεθος.
Τηλεόραση θα ήθελα 100 ιντσών για να συμβιβαστώ.
Αλλά είναι ακριβές, οι άτιμες.
Πάνω από 500 ευρώ έχουν. :biggrin:
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Τι εννοείς δεν έρχονται Αλέξανδρε;
Στο επίπεδο φωτεινότητας; Αυτό είναι σχεδόν απόλυτο (για το SDR πάντα).
Στο reference level όσον αφορά τα χρώματα; εκεί ναι, δεν έρχονται όλες, αλλά ούτε μένουν και τόσο εκτός που να είναι εύκολα αντιληπτό.
Το ίδιο σαφώς ισχύει και στους προβολείς.
Έχουν πχ backlight bleed τα ips panel η το λεγόμενο va glow τα va panel. Ειδικά το blb δεν διορθώνεται με τίποτα. Την χαμηλή φωτεινότητα του παλιού jvc που έχω την έχω συνηθίσει, το blb της προηγούμενης τηλεόρασης που είχα δεν το συνήθισα ποτέ...
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Δεν με εντυπωσιάζουν οι μεγάλες tv. Θεωρώ ότι σε ένα συνηθισμένο καθιστικό είναι υπερβολή μια tv 75 ή 100 πχ ιντσών. Με τον προβολέα έχομε την δυνατότητα να εξαφανίζουμε την οθόνη κατά την μη χρήση, έτσι δεν χαλάμε τον περιβάλλοντα χώρο. Επί πλέον με τον προβολέα, σαν ... ετερόφωτη η προβολή, έρχεται πιο κοντά σε αυτήν της κινηματογραφικής θέασης. Κακά τα ψέματα! Ο προβολέας, παρ όλα τα κουσούρια του στην ποιότητα, είναι μονόδρομος. Όλα σε αυτό συνάδουν. Η διαδικασία κατά την έναρξη της προβολής, η προβολή υποχρεωτικά σε απόλυτα σκοτεινό περιβάλλον, και άλλες λεπτομέρειες , δημιουργούν την απαραίτητη ατμόσφαιρα για την απόλαυση μιας σωστής προβολής, με επίκεντρο το θέμα που προβάλλεται και όχι το αν το κοντρασ η η ανάλυση είναι τέλεια κλπ.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Έχουν πχ backlight bleed τα ips panel η το λεγόμενο va glow τα va panel. Ειδικά το blb δεν διορθώνεται με τίποτα. Την χαμηλή φωτεινότητα του παλιού jvc που έχω την έχω συνηθίσει, το blb της προηγούμενης τηλεόρασης που είχα δεν το συνήθισα ποτέ...
Εντάξει, το BLB είναι ενοχλητικό, μπορεί να είναι τόσο πολύ που να φαίνεται ξεκάθαρα σε κάποιες σκηνές, αλλά δεν επηρεάζει την επίτευξη του στόχου του calibration (δεν θα σταθεί αντίπαλος στην επίτευξη π.χ. 109nits).

Ίδιες ασθένειες με τις TV έχουν και οι προβολείς.
Έχεις δει μέτρηση ομοιογένειας λευκού/μαύρου σε προβολέα; Ακόμα και οι καλοί καλοί δεν επιτυγχάνουν 90% ομοιογένεια.
Στους single chip DLP έχουμε το rainbow effect που βλέπει αρκετός κόσμος, στους LCD υπάρχει το υποκειμενικό-αντικειμενικό "φαινόμενο" της LCDίλας.

Πάντως σε "τεστ" μου με θέαση μεγάλης σχετικά TV (77") vs 110" προβολέα το 90% των θεατών διάλεξε τον προβολέα ασχέτως ποιότητας (BenQ entry level και JVC N5 οι προβολείς, LG Oled C1 η TV).
Απλός κόσμος, με εμπειρία και χωρίς, όλοι πιθανοί μελλοντικοί κάτοχοι προβολέα/home cinema.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Αν και σίγουρα δεν μπορούν να υποκαταστήσουν επαρκώς το καλιμπράρισμα ενός προβολέα από επαγγελματία, αυτά τα δισκάκια με οδηγίες για τη βελτίωση της εικόνας που κυκλοφορούν, προσφέρουν κάτι ή δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί κανείς?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Πάντως σε "τεστ" μου με θέαση μεγάλης σχετικά TV (77") vs 110" προβολέα το 90% των θεατών διάλεξε τον προβολέα ασχέτως ποιότητας (BenQ entry level και JVC N5 οι προβολείς, LG Oled C1 η TV).
Απλός κόσμος, με εμπειρία και χωρίς, όλοι πιθανοί μελλοντικοί κάτοχοι προβολέα/home cinema
Θα ήθελα να μάθω αποτελέσματα προτίμησης σύγκρισης 100" projector vs 85-90" TV.
Κουράστηκα με τον προβολέα. Βαρέθηκα την διαδικασία.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Αν και σίγουρα δεν μπορούν να υποκαταστήσουν επαρκώς το καλιμπράρισμα ενός προβολέα από επαγγελματία, αυτά τα δισκάκια με οδηγίες για τη βελτίωση της εικόνας που κυκλοφορούν, προσφέρουν κάτι ή δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί κανείς?
Προσφέρουν. Έχω ένα αγορασμένο πριν καμία δεκαετία. Σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά ένα σωστό calibration, αλλά θα δεις διαφορά και μάλιστα θα σου κάνει και εντύπωση.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Θα ήθελα να μάθω αποτελέσματα προτίμησης σύγκρισης 100" projector vs 85-90" TV.
Κουράστηκα με τον προβολέα. Βαρέθηκα την διαδικασία.
Αν δεν θες κεντρικό ηχείο πίσω από την οθόνη (που δεν θες) η 88 oled είναι μάλλον η επόμενη σου αγορά
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Αν και σίγουρα δεν μπορούν να υποκαταστήσουν επαρκώς το καλιμπράρισμα ενός προβολέα από επαγγελματία, αυτά τα δισκάκια με οδηγίες για τη βελτίωση της εικόνας που κυκλοφορούν, προσφέρουν κάτι ή δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί κανείς?
Δεν χρειάζεται να αγοράσεις κανένα δισκάκι, την βασική δουλειά που γίνεται δίχως όργανα μπορείς να την κάνεις και με το δωρεάν υλικό που θα βρείς στο net όπως π.χ. το AVS HD 709 με τα patterns του.
Σημαντικότατο να γίνει σωστή ρύθμιση των white & black levels (contrast, brightness οι εμπορικές ονομασίες).
Δεν υποκαθιστά το calibration αφού κάνεις μόνο ένα πολύ μικρό, αλλά εξίσου σημαντικό μέρος ενός κανονικού calibration.

Θα ήθελα να μάθω αποτελέσματα προτίμησης σύγκρισης 100" projector vs 85-90" TV.
Κουράστηκα με τον προβολέα. Βαρέθηκα την διαδικασία.
100" την κάνω την προβολή, 85-90 ίντες OLED δύσκολο για εμένα (εκτός και αν μου χορηγηθεί κανένα δείγμα, ακούς LG ? :D )
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Νομίζω δεν είναι τόσο απλό. Δηλαδή δεν έχει να κάνει με το "90αρα εικόνα TV ή προτζέκτορας;".
Η σωστή ερώτηση θα ήταν "90αρα εικόνα στα 3000€, TV ή προτζέκτορας;", ή 90αρα εικόνα στα 6000€, TV ή προτζέκτορας;", ή στα 9000€ κλπ κλπ.

Το budget καθορίζει (κυρίως) την απάντηση, και σε δεύτερο χρόνο η προσωπική προτίμηση.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Εξαρτάται, και με "budget consideration" έχει νόημα, αλλά και σε "budget is no object" έχει επίσης νόημα.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εγω μάλλον αυτή θα έπαιρνα.
Δεν είναι του παρόντος, όταν θα γίνει η αγορά θα υπάρχουν διαφορετικά μοντέλα.
Το ερώτημα είναι ως προς την κατεύθυνση... θα είναι επαρκώς ικανοποιητική μια TV στις 85-90 συγκριτικά με ένα προβολέα 100", ή θα μου κακοφανεί η μικροτερη εικόνα, ειδικά σε 2¨35/1 ?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top