Καλωδια ethernet cat 5e ή cat 6, 6a, 6e για συνδεση στο σπιτι?

Μηνύματα
704
Reaction score
2.304
Παιδια καλησπερα. Μια ερωτηση σχετικα με καλωδια δικτύου.
Η σύνδεση που έχω στο σπίτι είναι 200 fiber και τα καλώδια που χρησιμοποιώ για το δικτυο είναι UTP cat5e.
Αν αλλάξω τα καλωδια σε καποιον τυπο cat 6 και θωρακισμένα S/FTP, θα υπάρξει κάποια αισθητή βελτίωση στην ταχύτητα μετάδοσης και στη μειωση θορυβων ή τζάμπα ή ταλαιπωρία?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.002
Το router, τι ethernet ταχύτητες έχει στις θύρες, 1 Gbps?
 


ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.002
Όπως λέει και ο Petros_Dalipis το 5e από ταχύτητα αρκεί, αν έχεις παρεμβολές θες καλύτερο shielding, πχ CAT6.


 
Last edited:

Μηνύματα
704
Reaction score
2.304
Β
Δε θα υπάρξει βελτίωση. Το 5e είναι ικανό για gigabit μετάδοση σε πολλά μέτρα απόσταση.
Δε θα υπάρξει βελτίωση. Το 5e είναι ικανό για gigabit μετάδοση σε πολλά μέτρα απόσταση.
Σχετικά με τη θωράκιση τι ισχύει? Χρειάζεται στο σπίτι ή όχι?
Μαζί γράφαμε για τη θωράκιση. 😁
 

Μηνύματα
704
Reaction score
2.304
Απ' ότι διάβασα στα χαρακτηριστικά τους, και το 5e και το 6 έχουν την ίδια ταχύτητα μετάδοσης με μια διαφορά στη συχνοτητα και ότι στο cat6 προκαλούνται μικρότερες παρεμβολές.
Οπότε αφού δεν έχω κάποιο αισθητό πρόβλημα με θορύβους και παρεμβολές δεν χρειάζεται αναβάθμιση σε cat 6.
Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Μηνύματα
241
Reaction score
131
Ειναι πολυ μικρή η χρηματική διαφορά.

Βαλε οτι καλύτερο μπορείς εφόσον τα περνάς απο την αρχή. Αυτα τα καλώδια παιζουν και μεχρι 2.5 αρκεί να εχεις εξοπλισμό για 2.5
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.002
Δεν το ξέρω, αλλά ίσως υπάρχει κάποιο software που να δείχνει αν υπάρχουν και πόσες παρεμβολές σε ένα δίκτυο, που δεν αντιλαμβανόμαστε
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
@SK7148 Θα συμφωνήσω με τον @SeasideGR. Κι εγώ, στην ολική ανακαίνιση του σπιτιού μου, CAT6 πέρασα.
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Βάλε cat6 φυσικά
Δε θα είσαι πάντα με ταχύτητα 200 mbps. Κάποτε θα κάνεις αναβάθμιση.
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.002
Ta 200 ή τα 500 ή τα 1000 είναι μέχρι το router, το σπιτικό δίκτυο είναι άλλο.
Τα 10 Gbps LAN είναι ακόμα πανάκριβα και θέλουν και άλλο εξοπλισμό και πιθανά και άλλα καλώδια.
Εδώ στο CAT7 δεν μπαίνουν τα RJ45 βίσματα.
 

Μηνύματα
704
Reaction score
2.304
Βάλε cat6 φυσικά
Δε θα είσαι πάντα με ταχύτητα 200 mbps. Κάποτε θα κάνεις αναβάθμιση.
Να σου πω αυτό το σκεφτόμουνα και εγώ για το μέλλον.
Δεν το ξέρω, αλλά ίσως υπάρχει κάποιο software που να δείχνει αν υπάρχουν και πόσες παρεμβολές σε ένα δίκτυο, που δεν αντιλαμβανόμαστε
Δεν ήξερα ότι υπάρχουν προγράμματα που να βρίσκουν τυχόν θορύβους. Θα δοκιμάσω κάποια από αυτά του link. Ευχαριστώ!
Ta 200 ή τα 500 ή τα 1000 είναι μέχρι το router, το σπιτικό δίκτυο είναι άλλο.
Τα 10 Gbps LAN είναι ακόμα πανάκριβα και θέλουν και άλλο εξοπλισμό και πιθανά και άλλα καλώδια.
Εδώ στο CAT7 δεν μπαίνουν τα RJ45 βίσματα.
Κάπου πήρε το μάτι μου ότι υπάρχουν και καλωδια cat7 με RJ45 βύσματα. Βέβαια είναι αρκετά ακριβότερα από cat5e.
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.233
Οι μπρίζες καλύπτουν τις ίδιες προδιαγραφές;
Ο έλεγχος της εγκατάστασεις γίνεται με ειδικό hardware. Κουμπώνει στις δύο άκρες του καλωδίου και βρίσκει όλα τα στοιχεία για την ηλεκτρική σύνδεση;
Το CAT7 είναι δύσκαμπτο, όχι και πολύ καλή ιδεά για να περάσει μέσα από κανάλια στους τοίχους. Θα έμενα σε CAT6.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
947
Reaction score
978
Τίποτε από όλα αυτά! Σε 1 χρόνο θα έχουν όλοι οπτική, αν μπορείς πέρνα καλώδιο οπτικής για να μην αλλάζεις πάλι αργότερα. Δεν ξέρω σε τι μόντεμ θα καταλήξουν εταιρείες αλλά μπορείς να δεις πολλές λύσεις τρίτων για να ξέρεις τι καλώδια θες.
 


Μηνύματα
704
Reaction score
2.304
Τίποτε από όλα αυτά! Σε 1 χρόνο θα έχουν όλοι οπτική, αν μπορείς πέρνα καλώδιο οπτικής για να μην αλλάζεις πάλι αργότερα. Δεν ξέρω σε τι μόντεμ θα καταλήξουν εταιρείες αλλά μπορείς να δεις πολλές λύσεις τρίτων για να ξέρεις τι καλώδια θες.
Πολύ αισιόδοξη μου φαίνεται αυτή η σκέψη για τα ελληνικα δεδομενα.. :)
 


Μηνύματα
704
Reaction score
2.304
Οι μπρίζες καλύπτουν τις ίδιες προδιαγραφές;
Ο έλεγχος της εγκατάστασεις γίνεται με ειδικό hardware. Κουμπώνει στις δύο άκρες του καλωδίου και βρίσκει όλα τα στοιχεία για την ηλεκτρική σύνδεση;
Το CAT7 είναι δύσκαμπτο, όχι και πολύ καλή ιδεά για να περάσει μέσα από κανάλια στους τοίχους. Θα έμενα σε CAT6.
Το βασικό καλώδιο από το router στο desktop είναι εξωτερικό (και για τον printer).
Η μονη χρηση μπριζας γινεται με ένα tplink powerline 1300 mbps ,τριων θεσεων για την σύνδεση στην κυρια TV και ενισχυτή,(εχουν και δυνατότητα wifi), για σύνδεση μέσω καλωδίων ηλεκτρικού ρεύματος.
Για Όλα τα άλλα laptops τηλεοτρασεις κτλ χρησιμοποιώ το wifi.
Αυτά τα 3-4 καλωδια σκέφτομαι να αλλάξω, αν αξίζει τον κοπο.
Πόσο είναι το μέγιστο μήκος καλωδίου;
6-7 m και το tplink powerline περίπου 20m
Fixed, και καλά είναι. 🙂
Και εγω αυτό πιστευω
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.002
Τίποτε από όλα αυτά! Σε 1 χρόνο θα έχουν όλοι οπτική, αν μπορείς πέρνα καλώδιο οπτικής για να μην αλλάζεις πάλι αργότερα. Δεν ξέρω σε τι μόντεμ θα καταλήξουν εταιρείες αλλά μπορείς να δεις πολλές λύσεις τρίτων για να ξέρεις τι καλώδια θες.
Και οι συσκευές πως θα συνδέονται, αν δεν αλλαχθούν και αυτές?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.118
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top