Καλωδια ethernet cat 5e ή cat 6, 6a, 6e για συνδεση στο σπιτι?

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
947
Reaction score
978
Μόνο για χρήση μεταφοράς video σήματος με υψηλή ανάλυση, και μεταφοράς τεράστιων δεδομένων τοπικά. Δηλαδή για studios και για τεράστια σπίτια με multiroom entertainment. Αντί να βάλουν 30 μέτρα HDMI βάζουν ethernet με adaptors.
Έχεις 4 ορόφους με κάμερες 4κ, μέσα- έξω, ελεγχόμενες από κεντρικό σημείο. Επίσης έχεις 6 τηλεοράσεις που δε θες σε κάθε μία να κοτσάρεις πηγή και ήχο αλλά θες να τα ελέγχεις όλα κεντρικά από ένα τηλεκοντρόλ. Κοινώς, θές αυτοματοποιημένο έξυπνο σπίτι. Για πες μου αν σε φτάνει CAT6 !!!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.891
Χαλαρά. To cat6 υποστηρίζει ταχύτητες μέχρι 10 Gbps.

Cat6 Ethernet cables consist of four twisted pairs of copper wire and 250 MHz of bandwidth, supporting data transfer speeds of up to 10 Gbps (10GBASE-T) for distances up to approximately 180 feet. (55 μέτρα)

When used at 328 feet (100 μέτρα), the maximum data transfer speed drops to approximately 1 Gbps. They are up-to-spec for applications with substantial data transfer needs, including: Internet of Things (IoT) setups like smart homes, school/enterprise networking setups and data centers. Cat6 cables are now the global standard for Ethernet cables.

 


Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Αυτά που λες είναι για επαγγελματικές εφαρμογές. Κανένα σπίτι δεν χρειάζεται να υποστηρίξει επαγγελματική χρήση των προγραμμάτων που ανέφερες, αν δεν αποτελεί και χώρο εργασίας του επαγγελματία.

Για μια τυπική κατοικία το Cat6a είναι υπεραρκετό και future proof. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.
Δεν είναι μόνο τα επαγγελματικά αρχεία. Είναι και τα προσωπικά αρχεία, καθώς και η ανάγκη για προστασία τους. Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, είναι καλό να έχουμε αποθηκευμένα τα προσωπικά μας αρχεία σε backups, είτε είναι NAS, είτε είναι ολόκληρο δίκτυο υπολογιστών. Η δική μου εφαρμογή ανήκει στους πιο προχωρημένους χρήστες καθώς θέλω να έχω και ένα server με virtual machines τα οποία να χρησιμοποιώ μέσω thin clients απο οπουδήποτε μέσα στο σπίτι ( είτε πρόκειται για μηχανήματα που θα τρέχουν αποκλειστικά σαν thin clients, είτε πρόκειται για laptops που θα αναλάβουν αυτό το ρόλο ).
Ειδικά όμως ως προς το θέμα των προσωπικών αρχείων και της προστασίας τους, χρειάζεται ένα καλά δομημένο δίκτυο και καλό είναι αυτό να είναι και γρήγορο. Οι τιμές για εξοπλισμό 2.5Gbit δίκτυο σιγά σιγά πέφτουν και ήδη γίνονται βήματα προς τα 10Gbit δίκτυα. Αν κάποιος περνάει καλωδίωση στο χώρο του ( είτε κατά τη κατασκευή του οικήματος, είτε κατόπιν εορτής στα πλαίσια π.χ. μιας ανακαίνισης, καλή ώρα ) και το διπλάσιο να πληρώσει σε υλικά, δεν θα του φανεί τόσο πολύ, αλλά θα είναι future proof.
Σαφώς, τέτοια δομή δικτύου τη προτιμούν επαγγελματίες μιας που έχουν απόλυτη ανάγκη τις δυνατότητες τέτοιων δικτύων, αλλά κατά τη γνώμη μου και ο απλός χρήστης μπορεί να επωφεληθεί των υψηλών ταχυτήτων του εσωτερικού δικτύου με πολλούς τρόπους που μπορεί και να μη τους έχει ανακαλύψει ακόμα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
Έχεις 4 ορόφους με κάμερες 4κ, μέσα- έξω, ελεγχόμενες από κεντρικό σημείο. Επίσης έχεις 6 τηλεοράσεις που δε θες σε κάθε μία να κοτσάρεις πηγή και ήχο αλλά θες να τα ελέγχεις όλα κεντρικά από ένα τηλεκοντρόλ. Κοινώς, θές αυτοματοποιημένο έξυπνο σπίτι. Για πες μου αν σε φτάνει CAT6 !!!
Tίποτα από αυτά δεν γίνεται ταυτόχρονα. Δηλαδή να βλέπεις όλες τις 4Κ κάμερες ταυτόχρονα, και να στρειμάρεις 4Κ σε 6 TVs ταυτόχρονα. Άσε που η κάθε 4Κ κάμερα δεν χρειάζεται ούτε Cat6. Μια Full HD camera ασφαλείας σου δίνει live εικόνα στο 1Mbps. Τόσα χρόνια που τα φτιάχνουν αυτά που λες στην Αμερική με Cat5-5e-6-6a τα δουλεύουν. Εγώ έχω περασμένο 6a.

Πάρε και ένα full HD live stream από κάμερα ασφαλείας.
20240326_093737.jpg
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
σε 2 άτομα που γνωρίζω που ζήτησαν κάτι αντίστοιχο ήταν πολύ εξυπηρετικό το συνεργείο...δεν βρισκω λόγο να μην δε σου το κάνουν...
Και γω έτσι λέω,απλά για να μην ανοίγω τζάμπα κουτιά και ξανά κλεισίματα παρετίνες βαψίματα!
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
947
Reaction score
978
σιωπή αγενέστατε
:roflmao:
Tίποτα από αυτά δεν γίνεται ταυτόχρονα. Δηλαδή να βλέπεις όλες τις 4Κ κάμερες ταυτόχρονα, και να στρειμάρεις 4Κ σε 6 TVs ταυτόχρονα. Άσε που η κάθε 4Κ κάμερα δεν χρειάζεται ούτε Cat6. Μια Full HD camera ασφαλείας σου δίνει live εικόνα στο 1Mbps. Τόσα χρόνια που τα φτιάχνουν αυτά που λες στην Αμερική με Cat5-5e-6-6a τα δουλεύουν. Εγώ έχω περασμένο 6a.

Πάρε και ένα full HD live stream από κάμερα ασφαλείας. View attachment 326411
Πάλι μιλάς για το σήμερα Άλεξ ενώ εγώ για το αύριο! Αν βάλεις όλα τα παραπάνω σε 8κ που θα μας πάνε τα επόμενα χρόνια έτσι και αλλιώς, ή οτιδήποτε έρθει, τότε πάλι θα αλλάζεις καλώδια! Όσοι χτίζουν σπίτι, το να δώσουν 20κ για οπτικές δεν είναι τίποτε!
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
Τι λες μωρέ. 20Κ για καλώδια δικτύου σε κατοικία.

Άσε τα 8Κ. Δεν έχουν απολύτως καμία οικιακή χρήση. Αν δεν έχεις τουλάχιστον 130" οθόνη είναι άχρηστα τα 8Κ. Τώρα θα μου πεις πως τα ίδια λέγαμε και στο full HD και στο 4Κ. Καμία σχέση όμως αυτά μεταξύ τους. Από το SD στο HD υπήρχε ορατή διαφορά σε κάθε σπίτι. Το ίδιο και από το FHD σε 4Κ. Και ήταν και εύκολο στην υλοποίηση. Πλέον πιάσαμε ταβάνι. Για να δεις διαφορά 4Κ vs 8K στο σπίτι θες πολλά πράγματα, τα οποία δεν υπάρχουν σε πολύ πολύ μεγάλο τμήμα του πληθυσμού. Ούτε στην Αμερική δεν υπάρχει 8Κ. Όλο το content είναι 4Κ, και το σοβαρό πολυκάμερο αθλητικό live είναι Full HD. Ποιο 8Κ;

Το μέλλον στην εικόνα είναι το tone mapping. Aπό ανάλυση γκώσαμε.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.794
Reaction score
8.041
Δώστε 20κ για οπτική ίνα ενώ στο "μέλλον" που ευαγγελίζεται ο κωστας θα είναι όλα wifi-18 (or something) και θα είναι άχρηστο οτιδήποτε καλωδιακό/οπτικοινικό. 8-)
 


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
947
Reaction score
978
Ορίστε; Σοβαρά τώρα; Για € μιλάμε ή για στραγάλια;
Τέτοια καλωδίωση δε βάζουν σε οροφοδιαμερίσματα 100 τετραγωνικών! Τα οποία έφτασαν να δίνονται 300Κ!!! Τι σας φαίνεται περίεργο λοιπόν στο ποσό; Τα 300 δε σας πειράζουν; Μία μεζονέτα σήμερα αν χτίσεις σωστά κοστίζει πάνω από 400Κ, άρα είναι πολύ λογική τιμή αυτή που είπα προκειμένου αργότερα να μη περνάς κανάλια. Έχω βαρεθεί να περνάω κανάλια σε σπίτια 15ετίας ή νεότερα !!!! Να μη μιλήσω για παλαιά. Γιατί κάποιοι ¨ειδικοί" δεν προνόησαν για δίκτυα, σωστά καλώδια ηχείων και εικόνας , αυτοματισμούς κτλ. Πριν τον ηλεκτρολόγο πας σε αυτά, όχι αφού σκάψει και αχρηστέψει όλους τους τοίχους.

Kalitsouni, Όταν μάθεις τι κάνει το WIFI με την τεράστια ακτινοβολία σε μικρούς και μεγάλους θα βάλεις οπτική!
περίμενα υπομονετικά να ακούσω τιμές....:cry:
Γιατί; Θα χτίσεις μεζονέτα; Να σου κάνω καλή προσφορά τότε για να μη περνάς κανάλια από Καύκα!!! :drinks:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
Σε μια μεζονέτα των 400Κ είναι λογικό να δώσεις 20Κ για φωτοβολταϊκά με μπαταρίες. Όχι για καλώδια δικτύου.

Belden Cat6a με 92 ευρώ τα 100 μέτρα. Νομίζω τόσο το πείρα. Τερματικά και πρίζες Cat6a της Legrand. Πολύ εύκολη εγκατάσταση. Μόνος μου τα πέρασα όλα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.471
Γιατί; Θα χτίσεις μεζονέτα; Να σου κάνω καλή προσφορά τότε για να μη περνάς κανάλια από Καύκα!!! :drinks:
άσε χουβαρντά....δωσε τα στον Τραμπ να σώσει τον πύργο του :laugh:
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Εγώ που θέλω να φέρω οπτική στο σπίτι από το κλιμακοστάσιο αλλά δε θέλω το κλασικό καναλάκι στο σοβατεπί,να τους ανοίξω τα κουτιά για να την περάσουν μέσα στον τοίχο ή δε θα το κάνουν?
Δεν το κάνουν, αλλά αν το ζητήσεις σου αφήνουν κουλούρα οπτική και το κάνεις μόνος σου. Εμείς έτσι κάναμε σε 3 διαμερίσματα.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
947
Reaction score
978
Σε μια μεζονέτα των 400Κ είναι λογικό να δώσεις 20Κ για φωτοβολταϊκά με μπαταρίες. Όχι για καλώδια δικτύου.

Belden Cat6a με 92 ευρώ τα 100 μέτρα. Νομίζω τόσο το πείρα. Τερματικά και πρίζες Cat6a της Legrand. Πολύ εύκολη εγκατάσταση. Μόνος μου τα πέρασα όλα.
Το σπίτι σου είναι μία ευθεία!! Καμία σχέση. Αν αργότερα δεν παίζει Cat6, εύκολα το αλλάζεις με μία απλή ατσαλίνα αν δεν έχεις κάνει πατάτα με κούρμπες. Για ρώτα πως θα περάσεις πρίζες optical 4 ορόφους πάνω σε όλα τα δωμάτια και ενδιάμεσα με τουλάχιστον ένα μονοκόμματο καλώδιο ανά όροφο προς υπόγειο, εκτός αν νομίζεις ότι βγαίνουν όλα εύκολα σε μία ευθεία προς τα κάτω! Θές μελέτη για switches, ενώσεις, cat5 σε κάθε διακόπτη και πρίζα κτλ. Οι αυτοματισμοί πληρώνονται! Αλλά μετά ελέγχεις τα πάντα από ένα κινητό, από το πότε θα ανοίξουν τα στόρια έως πότε θα έχεις ζεστο καφέ με το που θα μπείς σπίτι. Να μη μιλήσουμε για real time συναγερμούς, ποτίσματα γκαζόν και λουλουδιών , άνοιγμα εξώπορτας σε κούριερ κτλ. Μόνο τα εντοιχισμένα καλώδια ηχείων/εικόνας θα πάνε το 1/2 των χρημάτων! Εκτός αν περάσεις κάτι καλώδια πορτατίφ που όταν τα τραβάς μετά 5 χρόνια κόβονται ακαριαία και τέρμα το κανάλι! Βίλες εκατομμυρίων και περούσαμε εξωτερικά κανάλια! ΑΣΤΕΙΟ!!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
Το σπίτι σου είναι μία ευθεία!! Καμία σχέση. Αν αργότερα δεν παίζει Cat6, εύκολα το αλλάζεις με μία απλή ατσαλίνα αν δεν έχεις κάνει πατάτα με κούρμπες. Για ρώτα πως θα περάσεις πρίζες optical 4 ορόφους πάνω σε όλα τα δωμάτια και ενδιάμεσα με τουλάχιστον ένα μονοκόμματο καλώδιο ανά όροφο προς υπόγειο, εκτός αν νομίζεις ότι βγαίνουν όλα εύκολα σε μία ευθεία προς τα κάτω! Θές μελέτη για switches, ενώσεις, cat5 σε κάθε διακόπτη και πρίζα κτλ. Οι αυτοματισμοί πληρώνονται! Αλλά μετά ελέγχεις τα πάντα από ένα κινητό, από το πότε θα ανοίξουν τα στόρια έως πότε θα έχεις ζεστο καφέ με το που θα μπείς σπίτι. Να μη μιλήσουμε για real time συναγερμούς, ποτίσματα γκαζόν και λουλουδιών , άνοιγμα εξώπορτας σε κούριερ κτλ. Μόνο τα εντοιχισμένα καλώδια ηχείων/εικόνας θα πάνε το 1/2 των χρημάτων! Εκτός αν περάσεις κάτι καλώδια πορτατίφ που όταν τα τραβάς μετά 5 χρόνια κόβονται ακαριαία και τέρμα το κανάλι! Βίλες εκατομμυρίων και περούσαμε εξωτερικά κανάλια! ΑΣΤΕΙΟ!!
Εσύ μιλάς για εργασίες τύπου KNX. Το οποίο ναι είναι πανάκριβο, αλλά όχι μόνο λόγω κόστους καλωδίων. Τα πάντα είναι πανάκριβα στο KNX. Αλλά εδώ πήγαμε εντελώς αλλού. Από το streaming και το file transfer πήγαμε στο ΚΝΧ και στον ακριβότερο τρόπο να φτιάξεις smart home. Μπάστα σύντροφε. :)

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να γίνουν όσα λες. Παράδειγμα, δεν χρειάζομαι οπτικές και ΚΝΧ για να ελέγχω τα ρολά. Γίνεται και πολύ πολύ φθηνότερα. Και τα πάντα όλα από κινητό, και με φωνητικές εντολές.
 
Last edited:

Μηνύματα
241
Reaction score
131
Εσύ μιλάς για εργασίες τύπου KNX. Το οποίο ναι είναι πανάκριβο, αλλά όχι μόνο λόγω κόστους καλωδίων. Τα πάντα είναι πανάκριβα στο KNX. Αλλά εδώ πήγαμε εντελώς αλλού. Από το streaming και το file transfer πήγαμε στο ΚΝΧ και στον ακριβότερο τρόπο να φτιάξεις smart home. Μπάστα σύντροφε. :)

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να γίνουν όσα λες. Παράδειγμα, δεν χρειάζομαι οπτικές και ΚΝΧ για να ελέγχω τα ρολά. Γίνεται και πολύ πολύ φθηνότερα. Και τα πάντα όλα από κινητό, και με φωνητικές εντολές.
Τα τελευταία χρόνια. Λογω cloud, gateways κτλπ.

Πιο παλιά ηθελες BUS (ΚΝΧ) ή Sοmfy, η εγκατάσταση με BUS Bosch,Siemens ολα καλωδιωμένα. Την αρχη την έκανε η Sοmfy με το RTS το οποίο πλέον είναι παλιό αλλά λειτουργεί.

To ΚΝΧ είναι integration για πολυόροφα κτήρια. Εναλλάκτες θερμότητας, κλαπέτα, AC κασέτας κτλπ.

Δεν είναι ουτε για διαμερίσματα ουτε για 2-3 όροφες μεζονετες.
 


Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
αλλά θα είναι future proof
@@proof θα είσαι.
"Πρόβλεψη" κάνεις για κάτι που θα χρησιμοποιήσεις το πολύ σε 2 χρόνια, αν απλά το βάλεις γιατί κάποια στιγμή μπορεί να σου χρειαστεί είναι απλά πεταμένα λεφτά.
Οι λόγοι είναι κυρίως 2 , ο ένας είναι ότι δεν ξέρεις ποιο πρότυπο θα επικρατήσει και τι εξοπλισμό απαιτεί (με σοβαρή πιθανότητα να βάλεις λάθος υλικό και να πάει ακλαυτο) και ο άλλος είναι ότι ακόμα και να έχεις βάλει συμβατό υλικό θα είναι ακριβότερο , υποδεέστερης ποιότητας από αυτό που θα έβαζες όταν πραγματικά το χρειαστείς.
Αν έχεις σκοπό εντός 2ετιας το πολύ να βάλεις 10gbps συσκευές στο σπίτι βάζεις τώρα αντίστοιχο καλώδιο, αν όχι βάζεις ότι θα χρησιμοποιήσεις τώρα.
Αν είσαι τυχερός και δεν πέσεις σε παπάρα ηλεκτρολόγο και έχεις περασμένα utp σε σπιράλ/κουβιδη στο μέλλον θα τα αλλάξεις αν και μεταξύ μας οι πιθανότητες να χρειαστείς οτιδήποτε πάνω από cat6 είναι αστείες για μια δεκαετία και βάλε.
1gbps περισσεύει για όλες τις εφαρμογές του κόσμου όλου και θα περισσεύει για πολλά χρόνια ακόμα.
Τώρα τα 20κ σε καλώδια δικτύου δεν κατάλαβα που κολλάνε , το ποσό περισσεύει για πλήρη ηλεκτρολογική εγκατάσταση μεγάλης μονοκατοικίας από α Εθνική ηλεκτρολόγο και υλικά άνω κατηγορίας (Schneider και πάνω)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.121
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top