Καλωδια ethernet cat 5e ή cat 6, 6a, 6e για συνδεση στο σπιτι?

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
δε χρειάζεσαι τέτοια ταχύτητα γιατί έτσι λέγατε και πριν 5 χρόνια για ta 100Μbs
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με αυτό, μιας και πριν από 20 και βάλε χρόνια που έκανα το 1ο μου δίκτυο με 2 υπολογιστές στο σπίτι, φρόντισα και πέρασα καλώδια cat5e FTP, για να υποστηρίζεται το 100 Mbps δίκτυο που είχαν όλες οι μητρικές τότε και τα καλώδια υποστηρίζουν και Gigabit. Οπότε με αυτούς τους ρυθμούς πότε θα πάμε στα 10 Gigabit; Μάλλον θα έχουμε πεθάνει πριν δούμε 100 Gigabit. Καταλήγω, ότι όταν αυξηθεί η ταχύτητα, θα έχουν περάσει τόσα χρόνια που θα χρειαστεί να ξαναλλάξουμε καλώδια.
 

TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.233
Μέχρι να φτάσει εκείνη η ώρα θα έχω σίγουρα αλλάξει σπίτι...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
Εγώ έχω 1Gbps οπτική στα Μελίσσια και παίζει άψογα μέχρι τώρα. Δεν της το περίμενα. 980 down 110 up. Vodafone ο παροχος, cosmote ο εγκαταστάτης της οπτικής στο σπίτι μέχρι την είσοδο. Από εκεί και μετά ανέλαβε η Voda.
δεν δουλεύει είπαμε στα Μελίσσια... :biggrin:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
Πώς θα πας από το ρούτερ στο υπόγειο στους 3 ορόφους αποπάνω; Τώρα με Cat6 ok, μετά από λίγα χρόνια στα 10 κόλλησες, στα 100 το ξεχνάς! Και μη μου πεις το κλασσικό, δε χρειάζεσαι τέτοια ταχύτητα γιατί έτσι λέγατε και πριν 5 χρόνια για ta 100Μbs
Και βέβαια θα στο πω. Τι ακριβώς θα τα κάνεις τα 100G σε εσωτερικό δίκτυο στο σπίτι; Στούντιο είσαι και πρέπει να μεταφέρεις terra από υπολογιστή σε υπολογιστή και μάλιστα γρήγορα; Να μαζευτούμε λίγο λέω καλύτερα. Που ότι βγαίνει το βαφτίζουμε και απαραίτητο. Ούτε το 1G γραμμή χρειάζεται στο σπίτι. Τι να το κάνεις; Ποίο απαιτητικό stream από το Core της Sony δεν ξέρω να υπάρχει, και δουλεύει με 50αρα VDSL. Αλλά τη ρουφάει όλη. Οπότε με 100άρα είσαι τούμπανο. Θες 200άρα αν μπαίνουν όλοι μέσα; Και μέχρι εκεί.
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.890
Ακόμα περιμένω τον ειδικό να μας πει τον συνδυυασμό ρούτερ-έξοδοι-βύσματα-καλώδια που θα χρησιμοποιούσε σήμερα.
 

Μηνύματα
241
Reaction score
131
Το πρόβλημα στο δίκτυο του σπιτιού μάλλον "για οικιακή χρήση" είναι τα δυσανάλογα ακριβα 2.5αρια και 10άρια switch.

Αρκετες μητρικές εχουν 2.5 και κάποιες 10. Εψαχνα αρκετό καιρό και μόνο αυτό βρήκα εδώ και ακόμα το σκευτομαι.

Βρήκα και γύρω στα 100 ευρώ κινεζιές αλλά δεν εμπιστέυομαι. Τα OMADA είναι ακριβά χωρίς λόγο.

Switch υπάρχουν μπόλικα με οπτικές, και κάρτες PCIE με fiber. Tώρα αν θέλει κάποιος παιζει και με link aggregation

με κανονικό LAN που είναι και η πιο "οικονομική" λύση.

Modem router για ιντερνετ απο τον πάροχο (χωρίς επιπλέον κουτάκια κτλπ) με ενσωματωμένο fiber 2 μοντέλα μονο Fritz 5590 και Speedport 4 Plus. Το 5590 παιζει κατευθείαν στον OTE, αυτόματα ολα. Ιντερνετ, τηλεφωνο. Το άλλο θέλει να καλέσεις τεχνικό να βάλει το ID στο DSLAM.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Εγώ που θέλω να φέρω οπτική στο σπίτι από το κλιμακοστάσιο αλλά δε θέλω το κλασικό καναλάκι στο σοβατεπί,να τους ανοίξω τα κουτιά για να την περάσουν μέσα στον τοίχο ή δε θα το κάνουν?
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Και βέβαια θα στο πω. Τι ακριβώς θα τα κάνεις τα 100G σε εσωτερικό δίκτυο στο σπίτι; Στούντιο είσαι και πρέπει να μεταφέρεις terra από υπολογιστή σε υπολογιστή και μάλιστα γρήγορα; Να μαζευτούμε λίγο λέω καλύτερα. Που ότι βγαίνει το βαφτίζουμε και απαραίτητο. Ούτε το 1G γραμμή χρειάζεται στο σπίτι. Τι να το κάνεις; Ποίο απαιτητικό stream από το Core της Sony δεν ξέρω να υπάρχει, και δουλεύει με 50αρα VDSL. Αλλά τη ρουφάει όλη. Οπότε με 100άρα είσαι τούμπανο. Θες 200άρα αν μπαίνουν όλοι μέσα; Και μέχρι εκεί.
Έλα βρε συ, υπάρχουν χρήσεις για μια γρήγορη σύνδεση μεταξύ των clients ενός δικτύου. Το πιο απλό, θέλεις να κάνεις backup τις φωτογραφίες απο το κινητό σου στον backup server σου. Και ενώ μπορείς να έχεις αρκετά καλές ταχύτητες στο wifi μεταξύ κινητού και router, πρέπει και η σύνδεση μεταξύ router και backup server να είναι εξίσου δυνατή. Μετά, είναι και το θέμα του bandwidth. Αλλιώς είναι το δίκτυο να αντέχει μέχρι 1gbps, αλλιώς μέχρι 10, ώστε να μη πατώνει το σύμπαν όταν γίνεται ταυτόχρονη χρήση απο αρκετούς clients.
Εγώ στήνω δίκτυο σιγά σιγά, στο 1Gpbs, ακριβώς για να μπορώ να παίρνω απο τον file server μου αρχεία για να τα επεξεργαστώ για τη δουλειά μου ( εργασίες σε illustrator και photoshop ) χωρίς να είναι τα αρχεία μου αποθηκευμένα στον καθημερινό υπολογιστή, για λόγους ασφαλείας. Φυσικά και μπορώ να περιμένω με τα 10 mbytes/sec της 100άρας σύνδεσης, αλλά αλλιώς είναι τα 100mbytes/sec της gigabit ( όταν συνδέω απ'ευθείας μεταξύ τους δύο υπολογιστές ) και υποθέτω ότι θα είναι μούρλια να έρχεται ένα αρχείο του ενός gigabyte σε ένα δευτερόλεπτο.
 

Μηνύματα
241
Reaction score
131
Εγώ που θέλω να φέρω οπτική στο σπίτι από το κλιμακοστάσιο αλλά δε θέλω το κλασικό καναλάκι στο σοβατεπί,να τους ανοίξω τα κουτιά για να την περάσουν μέσα στον τοίχο ή δε θα το κάνουν?
Αμα μιλάς για OTE και πληρώσεις και υπάρχει ετοιμη εγκατάσταση (βασική προυπόθεση) ισως το κάνουν. Θεωρείται προσθετη υπηρεσία με επισκεψη τεχνικού. Αρα πρεπει να γίνει συγκόλληση οπτικής κτλπ. Αν το δεχτούν δεν θα είναι απλά επίσκεψη του 50άρικου.
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.890
Modem router για ιντερνετ απο τον πάροχο (χωρίς επιπλέον κουτάκια κτλπ) με ενσωματωμένο fiber 2 μοντέλα μονο Fritz 5590 και Speedport 4 Plus. Το 5590 παιζει κατευθείαν στον OTE, αυτόματα ολα. Ιντερνετ, τηλεφωνο. Το άλλο θέλει να καλέσεις τεχνικό να βάλει το ID στο DSLAM.

Στο FritzBox 5590 του ΟΤΕ που έχω, υπάρχει κάπου έξοδος οπτικής; 4 χιλιάρες LAN βλέπω. Αυτό που ρωτάω είναι σε ό,τι αφορά το παρακάτω
Τίποτε από όλα αυτά! Σε 1 χρόνο θα έχουν όλοι οπτική, αν μπορείς πέρνα καλώδιο οπτικής για να μην αλλάζεις πάλι αργότερα.
είναι:
- πού περνάμε καλώδια οπτικής; Σε κάθε δωμάτιο; Σε κάθε πρίζα;
- πώς τα τερματίζουμε; με τι βύσμα; Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με τις πρίζες data σε οπτική ίνα αντί lan;
- πώς θα συνδέσουμε τα καλώδια της οπτικής των δωματίων στο Fritzbox;


Εκτός αν εννοούμε FTTH για του οποίου την εγκατάσταση είναι υπεύθυνοι οι πάροχοι, όχι εμείς και από εκεί και μετά cat6 και όλα καλά.
 

Μηνύματα
241
Reaction score
131
Στο FritzBox 5590 του ΟΤΕ που έχω, υπάρχει κάπου έξοδος οπτικής; 4 χιλιάρες LAN βλέπω. Αυτό που ρωτάω είναι σε ό,τι αφορά το παρακάτω

είναι:
- πού περνάμε καλώδια οπτικής; Σε κάθε δωμάτιο; Σε κάθε πρίζα;
- πώς τα τερματίζουμε; με τι βύσμα; Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με τις πρίζες data σε οπτική ίνα αντί lan;
- πώς θα συνδέσουμε τα καλώδια της οπτικής των δωματίων στο Fritzbox;


Εκτός αν εννοούμε FTTH για του οποίου την εγκατάσταση είναι υπεύθυνοι οι πάροχοι, όχι εμείς και από εκεί και μετά cat6 και όλα καλά.
Εχουν ξεκινησει και δίνουν αυτό. Για ΕΙΣΟΔΟ οπτικής απο τον πάροχο, για να γλυτώνεις τα επιπλέον κουτιά, μπούρδες και μπρίζες.
Οχι για δίκτυο στο σπίτι με οπτικές.
Βασικά θες ειδικό μηχάνημα για συγκόλληση οπτικής.
Θες switch με οπτικές για fiber τοπικό δίκτυο.
Καλώδια υπάρχουν και έτοιμα. Οι εξοπλισμοί ομως δεν συμφερουν.
Οι πιο οικονομικές λύσεις είναι link aggregation και 2.5άρια switch με cat καλώδιο για δίκτυο στο σπίτι και στην επιχείρηση.
Μετά έχει και πιο συνθετα πράματα. Cloud switch, full managed με web interface και άλλα καλούδια οπως load balance κτλπ.

 
Last edited:

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
947
Reaction score
978

Μία από τις πολλές εταιρείες που προσφέρουν λύσεις με ήδη τερματισμένα outlets και πολλά μέτρα καλώδιο.
Για switches κοίτα https://www.versitron.com/collections/fiber-optic-network-switches
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Αμα μιλάς για OTE και πληρώσεις και υπάρχει ετοιμη εγκατάσταση (βασική προυπόθεση) ισως το κάνουν. Θεωρείται προσθετη υπηρεσία με επισκεψη τεχνικού. Αρα πρεπει να γίνει συγκόλληση οπτικής κτλπ. Αν το δεχτούν δεν θα είναι απλά επίσκεψη του 50άρικου.
Μιλάω για τον εξωτερικό συνεργάτη της Vodafone που θα μου φέρει την οπτική στο σπίτι.

Σκέφτηκα να τους ανοίξω τα κουτιά στον ένα τοίχο που πρέπει και αυτοί απλά να σωληνωσουν την οπτική.

Ρώτησα τη Vodafone αλλά δεν πήρα σαφή απάντηση (ήταν φυσικό βέβαια)
αλλά δεν μπορώ να μιλήσω με το συνεργείο που θα έρθει θεωρητικά για τη συνδεση
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
Έλα βρε συ, υπάρχουν χρήσεις για μια γρήγορη σύνδεση μεταξύ των clients ενός δικτύου. Το πιο απλό, θέλεις να κάνεις backup τις φωτογραφίες απο το κινητό σου στον backup server σου. Και ενώ μπορείς να έχεις αρκετά καλές ταχύτητες στο wifi μεταξύ κινητού και router, πρέπει και η σύνδεση μεταξύ router και backup server να είναι εξίσου δυνατή. Μετά, είναι και το θέμα του bandwidth. Αλλιώς είναι το δίκτυο να αντέχει μέχρι 1gbps, αλλιώς μέχρι 10, ώστε να μη πατώνει το σύμπαν όταν γίνεται ταυτόχρονη χρήση απο αρκετούς clients.
Εγώ στήνω δίκτυο σιγά σιγά, στο 1Gpbs, ακριβώς για να μπορώ να παίρνω απο τον file server μου αρχεία για να τα επεξεργαστώ για τη δουλειά μου ( εργασίες σε illustrator και photoshop ) χωρίς να είναι τα αρχεία μου αποθηκευμένα στον καθημερινό υπολογιστή, για λόγους ασφαλείας. Φυσικά και μπορώ να περιμένω με τα 10 mbytes/sec της 100άρας σύνδεσης, αλλά αλλιώς είναι τα 100mbytes/sec της gigabit ( όταν συνδέω απ'ευθείας μεταξύ τους δύο υπολογιστές ) και υποθέτω ότι θα είναι μούρλια να έρχεται ένα αρχείο του ενός gigabyte σε ένα δευτερόλεπτο.
Αυτά που λες είναι για επαγγελματικές εφαρμογές. Κανένα σπίτι δεν χρειάζεται να υποστηρίξει επαγγελματική χρήση των προγραμμάτων που ανέφερες, αν δεν αποτελεί και χώρο εργασίας του επαγγελματία.

Για μια τυπική κατοικία το Cat6a είναι υπεραρκετό και future proof. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.
 

Μηνύματα
241
Reaction score
131
Μιλάω για τον εξωτερικό συνεργάτη της Vodafone που θα μου φέρει την οπτική στο σπίτι.

Σκέφτηκα να τους ανοίξω τα κουτιά στον ένα τοίχο που πρέπει και αυτοί απλά να σωληνωσουν την οπτική.

Ρώτησα τη Vodafone αλλά δεν πήρα σαφή απάντηση (ήταν φυσικό βέβαια)
αλλά δεν μπορώ να μιλήσω με το συνεργείο που θα έρθει θεωρητικά για τη συνδεση
Υπάρχει δυνατότητα να πληρώσεις να στο περάσουν απο όσο γνωρίζωε άλλη εταιρεία. Δεν ξέρω ομως το κοστος γιατί εφόσον περάσουν χυμα την οπτική απο εκεί που θες μετά πρεπει να την μοντάρουν με το μηχάνημα.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
Για το cat 8.1 τι λες; :biggrin:
Μόνο για χρήση μεταφοράς video σήματος με υψηλή ανάλυση, και μεταφοράς τεράστιων δεδομένων τοπικά. Δηλαδή για studios και για τεράστια σπίτια με multiroom entertainment. Αντί να βάλουν 30 μέτρα HDMI βάζουν ethernet με adaptors.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Υπάρχει δυνατότητα να πληρώσεις να στο περάσουν απο όσο γνωρίζωε άλλη εταιρεία. Δεν ξέρω ομως το κοστος γιατί εφόσον περάσουν χυμα την οπτική απο εκεί που θες μετά πρεπει να την μοντάρουν με το μηχάνημα.
Εγώ λέω για το συνεργείο που θα έρθει να με συνδέσει,αντί να την περάσουν χύμα,να την σωληνωσουν στα ανοιγμένα από εμένα κουτια
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470

Μία από τις πολλές εταιρείες που προσφέρουν λύσεις με ήδη τερματισμένα outlets και πολλά μέτρα καλώδιο.
Για switches κοίτα https://www.versitron.com/collections/fiber-optic-network-switches
και μετά θα πρεπει να πάει σε επιτροπή να πάρει και πιστοποίηση από το ΝΑΤΟ :lolsign: :roflmao:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
Εγώ λέω για το συνεργείο που θα έρθει να με συνδέσει,αντί να την περάσουν χύμα,να την σωληνωσουν στα ανοιγμένα από εμένα κουτια
σε 2 άτομα που γνωρίζω που ζήτησαν κάτι αντίστοιχο ήταν πολύ εξυπηρετικό το συνεργείο...δεν βρισκω λόγο να μην δε σου το κάνουν...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.105
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top