Καλώδια και θύματα

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Δεν ξέρω αν το διάβασες αλλά εγώ για το συγκεκριμένο θέμα τον είχα πάει στην αντιπροσωπεία για τσεκάρισμα. Ο τεχνικός είπε ότι ο προενισχυτής είναι άψογος. Τι μετρήσεις πρέπει να κάνω εγώ στο δίκτυο του σπιτιού για να καταλάβω εάν φταίει αυτό?
Εσύ σα χρήστης, μάλλον τίποτα. Υποθέτω ότι χρειάζεται ένα spectrum analyzer να μπει στην πρίζα, από κάποιον ηλεκτρολόγο, να δει τι υπάρχει.
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Εμένα βασικά στα πα......ρια μου πως μετριέται και αν μετριέται όταν το βάζω το ακούω και μου δίνει απόλαυση δεν θα το ψάξω το γιατί και το πως, άμα μπορώ να το αγοράσω θα το αγοράσω, θα κόψω το δεύτερο εσπρεσο στο φιναλε :lol:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Εμένα βασικά στα πα......ρια μου πως μετριέται και αν μετριέται όταν το βάζω το ακούω και μου δίνει απόλαυση δεν θα το ψάξω το γιατί και το πως, άμα μπορώ να το αγοράσω θα το αγοράσω, θα κόψω το δεύτερο εσπρεσο στο φιναλε :lol:
Πολύ ωραία άποψη.
Στα πα...ρια μας !
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Υποχείριο; WTF...
Είναι βαρύ...
Πέτρο μου είναι πολύ δύσκολο να γράψω στο σάιτ....
απο το πρωί δεν μπορώ να συμμετάσχω στην κουβέντα .
καθε φορά που πάω να κάνω κάτι ( Ανανέωση σελίδας απάντηση ή απλά ένα like) Μου παίρνει πάρα πάρα πολλή ώρα και συνήθως με πετάει έξω.....

Λέω ότι στο σπίτι μου ο συνδυασμός των απλών καλωδίων με το συγκεκριμένο προϊόν της bryston ήταν προβληματικός. Αλλάζοντας το καλώδιο ρευματος ο ενισχυτής ενισχύθηκε σε πάρα πολλούς τομείς με θετικά χαρακτηριστικά
Jio said:
...
Μας έχεις συνηθίσει να κρατάς μία απόσταση και μία ουδετερότητα στις τοποθετήσεις σου.....έχεις κερδίσει το σεβασμό του συνόλου των μελών του site. Πραγματικά με πληγώνει να με αντιμετωπίσεις έτσι εσύ. Δεν ξέρω τι φταίει όμως πιστεύω ότι ειδικά από εσένα τέτοιες συμπεριφορές δεν πρέπει να υπάρχουν κι αν έχω κάνει κάτι που σε έχω στεναχωρήσει σε παρακαλώ πολύ να μου το πεις....
Όταν τσιμπά το ψάρι,δεν φταίει το ίδιο το δόλωμα αλλά το δικό του...θόλωμα.
Στη θέση σου πάντως θα δοκίμαζα το επίμαχο καλώδιο τροφοδοσίας και στον...υπολογιστή μπας και διορθωνόταν το σερφάρισμα...(παράδειγμα φθηνού πλην...αναπόφευκτου χιούμορ)

Η αλληλουχία των μηνυμάτων:


Ας μας τεκμηριώσει ο editor πού αποκάλεσα κάποιον υποχείριο...
 
Last edited:


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Εμένα βασικά στα πα......ρια μου πως μετριέται και αν μετριέται όταν το βάζω το ακούω και μου δίνει απόλαυση δεν θα το ψάξω το γιατί και το πως, άμα μπορώ να το αγοράσω θα το αγοράσω, θα κόψω το δεύτερο εσπρεσο στο φιναλε :lol:
Πολύ ωραία άποψη.
Στα πα...ρια μας !
Μαζευτείτε μωρέ..
Άγιες μέρες, Black Friday.. :oops:
 




Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Αρχικά θα πρέπει να βρεθεί το σημείο που εκπέμπεται η υψηλή θερμοκρασία. Δική μου εκτίμηση η τροφοδοσία.
Υπάρχει η μικρή πιθανότητα να ευθύνεται το κύκλωμα. Θα το δεις με το θερμόμετρο αυτό αλλά θα γίνεται φανερό και με το χέρι όταν πλησιάσεις.
Αυτό συνεπάγεται πως έχει ξεφύγει η πόλωση του και θέλει ρύθμιση. Θα βοηθούσε φωτογραφία του εσωτερικού του.
Σε προενισχυτες σαν αυτον (ή και οι περισσοτεροι) που αναφερθηκε καπου οτι λειτουργουν σε Α ταξη, στο κομματι της τροφοδοσιας η σταθεροποιηση τασης που ανεφερες (οχι εξομαλυνση ή ανορθωση) γινεται επσιης με αρνητικη αναδραση (με αντιστασεις , διαιρετες τασης , ελεγχος εισοδου εξοδου) ? και εαν ναι ? ειναι δυνατον σε μη "σωστη" λειτουργια αυτης να οφειλεται αυξηση θερμοκαρσιας ? .
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σε προενισχυτες σαν αυτον (ή και οι περισσοτεροι) που αναφερθηκε καπου οτι λειτουργουν σε Α ταξη, στο κομματι της τροφοδοσιας η σταθεροποιηση τασης που ανεφερες (οχι εξομαλυνση ή ανορθωση) γινεται επσιης με αρνητικη αναδραση (με αντιστασεις , διαιρετες τασης , ελεγχος εισοδου εξοδου) ? και εαν ναι ? ειναι δυνατον σε μη "σωστη" λειτουργια αυτης να οφειλεται αυξηση θερμοκαρσιας ? .
Συνήθως υπάρχουν ολοκληρωμένα που έχουν ενσωματωμένη την <<ανάδραση>>. Υπάρχει και η σπάνια περίπτωση να υλοποιείται με διακριτά εξαρτήματα το κύκλωμα. Η ανάδραση στο συγκεκριμένο κομμάτι αφορά σύγκριση της τάσης εξόδου, μέσω ενός διαιρέτη τάσης, και διόρθωση, αν αυτό απαιτείται.
Αν έχει πρόβλημα αυτό το τμήμα, δεν θα είναι αυτές που πρέπει οι τάσεις λειτουργίας του κυκλώματος.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Μάλιστα, και αυτά προσφέρουν άπλετη γνώση στον ηλεκτρισμό και στη μεταφορά του..
Γατί, για ήχο έλεγες. Όχι για ηλεκτρισμό. Για δες:
Όπως οι γιατροί ξέρουν από ήχο,
Απο ήχο λοιπόν ξέρουμε. Γκεγκε;

Παρακάτω:
Οι σχετικοί επιστήμονες με τον “ήχο”, μπορεί να είναι οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί, οι φυσικοί, οι πολιτικοί μηχανικοί, οι αρχιτέκτονες, ακόμα και οι μαθηματικοί, και άλλοι που δεν μου έρχονται στο μυαλό τώρα. Φυσικά και οι γιατροί, διότι αυτοί μελετούν πως ο ανθρώπινος εγκέφαλος αντιλαμβάνεται τον ήχο. Ισως το πιο σημαντικό όσον αφορά την απόλαυση της μουσικής.

Με όλους αυτούς τους επιστήμονες μπορώ να εχω μια εποικοδομητική συζητηση και να μάθω από το δικό τους γνωστικό αντικείμενο πράγματα που σχετίζονται με την ηχητική αναπαραγωγη. Και αντιστοίχως να μάθουν κατι και αυτοί απο εμένα.

Και θα είναι μια συζητηση μεταξύ επιστημόνων.

Εσύ δεν συγκαταλέγεσαι σε αυτήν την ομάδα ανθρώπων, αλλά έχεις μια έπαρση που δεν δικαιολογείται απο το επίπεδο σπουδών σου.
Και για αυτο βρίσκεσαι και στην λίστα περιφρόνησης. Και καμιά φορα πατάω και βλέπω τι γράφεις, και αμέσως θυμάμαι γιατί πήρα την απόφαση να σε εχω στην λίστα.
Διότι αυτά που γράφεις δείχνουν άνθρωπο που δεν εχει καμία σχέση με τις θετικές επιστήμες, και είσαι και θρασύς αποπάνω. Δηλαδη είσαι ενας απλός ασχετίδης.
 





Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Επίσης, γατί, οι γιατροί απο πιτσιρικάδες, σε ολα τα μαθήματα του Λυκείου που εχουν κάποια σχέση με τις φυσικές επιστήμες, παίρνουν πάντα 20. Σπανίως 19.
μρε κι εγω ηπαιρνα στο σκολειο 18 - σπανιως 19 (στσι θετικες οϊ στα θρησκευτικα) αλλα και παλι μ' εφαε ο γκασμας ... :(
Δεν έχω ιδέα ποια είναι η σωστή ( η προβλεπόμενη ) θερμοκρασία Λειτουργίας του προενισχυτή μου.
ηθελα να ρωτηξω αν ειναι εγκλεζικος αλλα εγκουγκλαρα και ειδα καναδεζικος - το ιδιο κανει - αυτοι 'ναι κρυουλιαριδες και δε τσι νοιαζει ανε ζεσαταινεται μιαολια παραπανω το μηχανακι
(αυτος ο ηστελεκτρονικς που 'ναι μρε κοπέλια ?)
:drinks:
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Αυτό δεν είναι τεχνολογικό φόρουμ ρε μπαγασες.... οι πύλες του ανεξήγητου ειναι:tongue:

Καλωδια ρεύματος που κατεβάζουν θερμοκρασία και ανεβάζουν ντιμπι, χρήστες που ξαφνικά έχουν περιορισμένη πρόσβαση στο ίντερνετ και τους πετά συνέχεια.......

ΔΑΒΙΔ said:
Έχω εξαιρετικά περιορισμένη πρόσβαση στο forum. Κολλάει και με πετά συνέχεια. Παρακαλώ τους υπεύθυνους να το κοιτάξουν. Ευχαριστώ.
Όταν μπαίνω σαν ΔΑΒΙΔ. Στην ανώνυμη περιήγηση χωρίς log in δουλεύει κανονικά!


1606495220865.png
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top