Κασέτα ή σόμπα για το τζάκι;

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.657
Θέλω να πιστεύω ότι είναι σωστά μελετημένη και συντηρημενη η εγκατάσταση καλοριφέρ, αλλά η κατανάλωση που ανέφερες είναι τεράστια...
Αν αναφέρεσαι στη δική μου μόνο με πετρέλαιο, αφορά μεγάλο σπίτι εικοσαετίας+ μόνο του στην εξοχή με ελαττώματα σχεδιασμού.
Πόση θα ήταν η λογική κατανάλωση; ;)
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Θα στο θέσω αλλιώς, μια χαμηλή πίεση δικτύου ανεβάζει ~50%την κατανάλωση, μόνο αυτή.. .
Να συνεχισω με τα αγαπημένα μου ποσοστά το 90%των εγκαταστάσεων έχει μια τέτοια...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.657
Δεν μπορώ να φανταστώ πώς μπορεί να ανεβάσει η πίεση τόσο την κατανάλωση σε δεδομένο κλειστό κύκλωμα μονοκατοικίας. Έχω 1 bar κρύο.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δεν μπορώ να φανταστώ πώς μπορεί να ανεβάσει η πίεση τόσο την κατανάλωση σε δεδομένο κλειστό κύκλωμα μονοκατοικίας. Έχω 1 bar κρύο.
Χωρίς να γνωρίζω εάν αυτή είναι η προβλέπομενη..
το ειδεςς στο λεβητοστάσιο; αυτή δεν είναι σταθερή στο δίκτυο, εάν το δοχείο διαστολής δεν είναι αντίστοιχα σωστα φουσκωμένο.. .. μιλώντας γενικά για εγκατάσταση όπως προείπα.. δεν είναι μόνο αυτό...αλλά είναι ίσως το σημαντικότερο. . και κλασικά λάθος ή λάθος συντηρημένο.
Να μη πω για ανάποδα σώματα... Επισης συχνό φαινόμενο...
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.658
Δεν πιστεύω ότι 1bar είναι φυσιολογικό για οποιοδήποτε λεβητα τέτοιου μεγέθους. Τα περισσότερα μανουάλια που πέσαν στα χέρια μου λένε για 1.5 με 2.0
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Όπως και να έχει μιλάμε για κλειστά κυκλώματα. Το δοχείο διαστολής είναι ο άμεσος αποδέκτης αμορτισέρ του κλειστού κυκλώματος. Το δίκτυο και η πίεση αυτού που επηρεάζει , αν επηρεάζει κάτι?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.657
Δεν πιστεύω ότι 1bar είναι φυσιολογικό για οποιοδήποτε λεβητα τέτοιου μεγέθους. Τα περισσότερα μανουάλια που πέσαν στα χέρια μου λένε για 1.5 με 2.0
Έχει νόημα να το ανεβάσω; Δυο λεπτά δουλειά είναι, και το δίκτυο έχει πλαστικούς σωλήνες.

Το δίκτυο και η πίεση αυτού που επηρεάζει , αν επηρεάζει κάτι?
Υποθέτω πόσο γρήγορα θα θερμανθούν τα σώματα. Μικρή διαφορά και σίγουρα όχι 50%, ούτε 5 δε μου φαίνεται σε μονοκατοικία.
Ζεσταίνονται πολύ γρήγορα τα σώματα.


Στο προηγούμενό μου σπίτι με αρχαίο σύστημα, μια τέτοια μέρα με χιόνια κάηκε ο κυκλοφορητής και μέχρι να αλλαχτεί τρεις μέρες μετά, μια χαρά ζεσταινόταν το σπίτι. :D Εκεί δεν τόλμησα να το ανεβάσω πάνω απο 1 bar ζεστό. :o
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.657
75 νομίζω, όχι στην έξοδο όμως, στον θερμοστάτη. Ναπαναδώ; Έχω και IR θερμόμετρο.



EDIT: Έξοδος νερού με το IR, 69°-70°.
 
Last edited:

Μηνύματα
254
Reaction score
219
Δες αυτή την κατηγορία, και νομίζω αυτό το τζάκι φτάνει και περισσεύει..

Σπεκς:

Smoke pipe dimention
150 mm


Fresh air supply
Yes

Efficiency
90 %

Heat accumulating capacity

100% -> 4,4 hrs
50% -> 16,7 hrs
25% -> 27 hrs

Έχει και PDF...

A heat-storing fireplace gives you:

  • Heat up to 24 hours with only a few loads
  • Heat when you awake
  • No uncomfortable intense heat periods
  • High efficiency and economy
  • Simple and quick installation

Το τερμάτισαν εντελώς ..

Τερατώδες Genelec σε τζάκι. The end...
.....ακόμη και εδω Σπεκς ,...χαχαχαχααχαχαχαχα διαγράμματα παρακαλω !!!!!!!
[DOUBLEPOST=1546872400][/DOUBLEPOST]
.....ακόμη και εδω Σπεκς ,...χαχαχαχααχαχαχαχα διαγράμματα παρακαλω !!!!!!!
....πες το παιδί απο το Νότο να πάρει.....ενεργά !!!!!χαχαχαχχααχχα ειςαι άπαιχτος.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Θα στο θέσω αλλιώς, μια χαμηλή πίεση δικτύου ανεβάζει ~50%την κατανάλωση, μόνο αυτή..
Για εξήγησέ το καλύτερα αυτό που είπες, και ποια είναι η λύση πες. Συγκεκριμένα πράγματα.
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Στατική πίεση (Pa)
Είναι η στατική πίεση της εγκατάστασης δηλ. η πίεση που οφείλεται στο ύψος του νερού στο σύστημα. Θυμίζουμε ότι στήλη 10 m. νερού αντιστοιχεί σε πίεση ενός bar.

Επιπλέον πίεση (ΔPa)
Λαμβάνεται συνήθως 0.7 bar και αθροιζόμενη με τη στατική πίεση μας δίνει την τελική πίεση της εγκατάστασης, δηλαδή:

Pe=Pa+(ΔPa)


Καλά είσαι !
 




Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Για εξήγησέ το καλύτερα αυτό που είπες, και ποια είναι η λύση πες. Συγκεκριμένα πράγματα.
Ύψος τελευταίου σώματος m /10 +1 αυτή είναι η σωστή πίεση.
Το δοχείο διαστολής το αμορτισέρ αυτής, αντίστοιχα ρύθμιση πίεσης του..
Πρακτικά θέλει ρυθμίσεις αναλόγως άλλων τριβών κλπ λεπτομερειών. ..
Αυτά είναι στα πλαίσια υπολογισμού μιας ολοκληρωμένης μελέτης και σωστής εφαρμογής.
Δεν έχω συναντήσει ακόμη τέτοια.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Ύψος τελευταίου σώματος m /10 +1 αυτή είναι η σωστή πίεση.
Το δοχείο διαστολής το αμορτισέρ αυτής, αντίστοιχα ρύθμιση πίεσης του..
Πρακτικά θέλει ρυθμίσεις αναλόγως άλλων τριβών κλπ λεπτομερειών. ..
Αυτά είναι στα πλαίσια υπολογισμού μιας ολοκληρωμένης μελέτης και σωστής εφαρμογής.
Δεν έχω συναντήσει ακόμη τέτοια.
Τι σχέση έχει η πίεση του (αέρα του) δοχείου διαστολής με την κατανάλωση του καύσιμου;



Για να μην μπερδευόμαστε, το δοχείο διαστολής και η παροχή πλήρωσης (και τα διάφορα εξαεριστικά) είναι διατάξεις ασφαλείας του υδραυλικού κυκλώματος ενός συστήματος θέρμανσης με ζεστό νερό. Η διαστασιολόγηση του δοχείου και η πίεση λειτουργίας του γίνεται κατά κανόνα στη φάση της μελέτης από το μηχανικό μελετητή. Υπάρχουν και τα rules of thumb για γρήγορες εκτιμήσεις. Η δουλειά της πίεσης του δοχείου διαστολής είναι να διασφαλίσει μια ελάχιστη υπερπίεση λειτουργίας στο κύκλωμα ώστε να αποφευχθούν φαινόμενα υποπίεσης, ατμοποίησης και σπηλαίωσης.

Η κατανάλωση του καύσιμου και κατ' επέκταση η απόδοση του συστήματος δεν εξαρτάται από την επικρατούσα στο δίκτυο πίεση την ώρα λειτουργίας του (εντός ενός συμβατικού εύρους πάντα*) αλλά από τη σωστή διαστασιολόγηση των επιμέρους στοιχείων του (λέβητας, καυστήρας, σώματα, σωληνώσεις), το σωστό σετάρισμα και την όσο το δυνατόν καλύτερη διαχείριση του συστήματος από τα συστήματα ελέγχου (απλοί θερμοστάτες χώρου, συστήματα αντιστάθμισης, inverter κυκλοφορητές) και φυσικά τη σωστή συντήρηση του.

Εν προκειμένω αν δεν παρατηρείται αισθητή αδυναμία του όλου συστήματος ή μέρους του (ένα θερμαντικό σώμα) να ζεστάνει το χώρο στις συνθήκες σχεδιασμού για την τοποθεσία που βρίσκεται δεν έχουμε κανένα λόγο να αμφισβητήσουμε ότι η μελέτη έγινε σωστά και ότι η λειτουργία του είναι πολύ κοντά στο βέλτιστο. Αν θέλουμε να χαιεντίσουμε τότε με μετρήσεις και χαρτί και μολύβι μπορούμε να αποτυπώσουμε επακριβώς το σημείο λειτουργίας και να διερευνηθεί αν δύναται και με τι παρεμβάσεις να λειτουργήσει αποδοτικότερα. Είναι δουλειά που γίνεται από μηχανολόγους.


* στην περίπτωση υπερβολικής πίεσης στο κύκλωμα υπάρχει περίπτωση να αλλάξει το σημείο λειτουργίας του κυκλοφορητή και να μην κυκλοφορεί τη σωστή παροχή. Αυτό θα είχε ως άμεσο αποτέλεσμα την αδυναμία ικανοποιητικής θέρμανσης του χώρου από το σύστημα λόγω μικρότερης παροχής νερού.

** διαφορές στην κατανάλωση καύσιμου της τάξης του 50% μπορεί να δικαιολογηθούν μόνο από (υπερβολικά) λανθασμένα ρυθμισμένο καυστήρα. Δεν μπορώ να σκεφτώ καμία άλλη δυσλειτουργία που μπορεί να επιφέρει τέτοια τάξης διαφορά στην κατανάλωση.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Η πίεση αλλάζει με την θερμοκρασία του νερού. Έτσι και αλλιώς υπάρχει ασφάλεια στα 3 μπαρ για να μην τα πάρεις όλα στο χέρι
 


Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
Τί πάει να πει αυτό πάλι; Μας βάζεις στο τρυπάκι να πηγαίνουμε να κοιτάμε πιέσεις και τα σχετικά και μετά ένα "όλα καλά" και τέλος;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.573
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top