Κατανάλωση αυτοκινήτων που έχουμε.

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Πάνε αυτές οι εποχές, ωραία αυτοκίνητα πράγματι, όπως επίσης και το cx7. Ήμουν κοντά στην αγορά του, όμως ας όψονται οι 220 του κινητήρα της ford. (Ο γνωστός του ford focus st....).

Tώρα είμαι ανάμεσα στις 2 αυτές επιλογές:
c5 & Sportage
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Πάνε αυτές οι εποχές, ωραία αυτοκίνητα πράγματι, όπως επίσης και το cx7. Ήμουν κοντά στην αγορά του, όμως ας όψονται οι 220 του κινητήρα της ford. (Ο γνωστός του ford focus st....).
Του κινητήρα της Volvo να λέμε ε?
 

Μηνύματα
136
Reaction score
405
H δική μου εμπειρία από ένα yaris hybrid 1.5l
Με γεματο ντεπόζιτο 35λίτρων έκανα 740χλμ,προσοχή την ένδειξη των 740χλμ την κατεγραψα αμέσως όταν εμφανίστηκε η ένδειξη της βενζινης(λαμπάκι),δλδ χαλαρα είχα άλλα 50χλμ! Η μετρηση έγινε με οδήγηση εντός πόλης κ νορμαλ οδήγηση!
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Ή την άλλη μαλ@κία, το start/stop που το έχω πάντα off.
Να σε ρωτήσω.
Αν το έχεις on και σβήσει στο φανάρι ενώ έχεις το a/c να δουλεύει , βγάζει ζεστό ή κρύο αέρα?


Πεζουδάκι 208 diesel του 2015 , μικτή οδήγηση 6.7l/100....
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Δεν κλέβουν αυτά , οι αντλίες κλέβουν κυρίως.
Μετρημένα κουκιά

Ούτε αυτό κλέβει.
Δηλαδή δείχνει περισσότερα αλλά συνειδητά.
Η πραγματική ταχύτητα μετριέται κανονικά , αν δει κανείς την ταχύτητα οχήματος από την διαγνωστική θύρα συμπίπτει με αυτήν του GPS αλλά όλοι οι κατασκευαστές επιλέγουν να δείχνουν περισσότερα χαω στα όργανα
Στο BMW E46 320d (facelift, 150 άλογα, 6τάχυτο) που είχα στη Γερμανία, το trip computer έδειχνε ακριβώς όσα υπολόγιζα από γέμισμα σε γέμισμα.
Επίσης, το κοντέρ έδειχνε πάντα 5 xm/h παραπάνω από την πραγματική ταχύτητα που έδειχνε το GPS.

Για την κατανάλωση έχω να πω ότι το πήρα με 6,4 lt/100km του προηγούμενου και το έφτασα 10.
Εξηγώ: 5λεπτες διαδρομές μέσα στην πόλη με θερμοκρασίες μέον 10 έως μείον 2.
Με ταχύτητα 80-100 έκανα τη λιγότερη δυνατή κατανάλωση, 5,7
Με κανονική ταχύτητα 120-140 εθνική οδό έκανα 6,5
Ποτέ δεν κατάφερα στην εθνική να ξεπεράσω τα 8,5, πηγαίνοντας συνέχεια με 200.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Εκπληκτικό αυτ/το από θέματα άνεσης, ασφάλειας (πολύ στρίψαμπολ και ροπάτο ) και ειδικά κατανάλωσης ήταν το ford fiesta 1,5 diesel. Δεν πέρασε ποτέ τα 5/100. Μην πω και τα 4,7/100. Ο λόγος που το έδωσα ήταν ότι ήταν επαγγελματικό και δεν είχε πίσω καθίσματα.
Έγινε αντικατάσταση για τις ανάγκες της καθημερινότητας με το eco sport που αν θυμάμαι καλά φορούν τον ίδιο κινητήρα. Λόγω μεγάλης διαφοράς βάρους υποθέτω, η κατανάλωση είναι αυξημένη (6/100 με 6,5/100 ) και οι επιδόσεις είναι και αυτές κατώτερες του προηγούμενου.
Ένα άλλο που έχω που τελικιάζει όπως του Μάρκου και λίγο πιο πάνω, ε αυτό όταν πατάς καίει λίγο παραπάνω:p
Συγκεκριμένα αυτό που είχες τι χρονολογία/άλογα ήταν?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Να σε ρωτήσω.
Αν το έχεις on και σβήσει στο φανάρι ενώ έχεις το a/c να δουλεύει , βγάζει ζεστό ή κρύο αέρα?
Κρύο βγάζει, για όσο έχει κρατημένη ψύξη στο κλιματιστικό, για καναδυό λεπτά δηλαδή. Μόλις αρχίσει να ζεσταίνεται, ανάβει ο κινητήρας για να δώσει ψύξη, και ξανακλεινει μετά.

Εμένα πολύ μου άρεσε το start stop, εκτιμώ αφάνταστα την απόλυτη ησυχία στο σταμάτημα, είναι εξαιρετικο.
Προφανώς κάνει και κάποια οικονομία..
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967
Προφανώς κάνει και κάποια οικονομία..
Για να τα δίνεις σε μπαταρίες ή και μίζες πιο συχνά ίσως;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.107
Να σε ρωτήσω.
Αν το έχεις on και σβήσει στο φανάρι ενώ έχεις το a/c να δουλεύει , βγάζει ζεστό ή κρύο αέρα?


Πεζουδάκι 208 diesel του 2015 , μικτή οδήγηση 6.7l/100....
Όπως είπε ο Κώστας, Νίκο, βγάζει κρύο όσο υπάρχει καβάντζα και μετά ξεκινά ο κινητήρας.

Σε καύσωνα με ανοιχτό κλιματιστικό δεν κλείνει ποτέ.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Κρύο βγάζει, για όσο έχει κρατημένη ψύξη στο κλιματιστικό, για καναδυό λεπτά δηλαδή. Μόλις αρχίσει να ζεσταίνεται, ανάβει ο κινητήρας για να δώσει ψύξη, και ξανακλεινει μετά.
Σε καύσωνα με ανοιχτό κλιματιστικό δεν κλείνει ποτέ.

Σας μερσώ! :drinks:
 

Μηνύματα
153
Reaction score
316
Στις χρυσές εποχές, στην εποχή της αφθονίας, όταν δεν λογίζαμε κόστη κλπ. οι μαούνες ήταν στο φόρτε τους!
Δεν ξεχνώ την ροπή, το κράτημα, την ποιότητα κατασκευής, το δέσιμο , την ηδονή όταν στο φανάρι μου την έπεφτε κανένας πιτσιρίκος με τα γνωστά ''γρήγορα'' της εποχής!

2,5t, 220 ίπποι! Με διαφορά το καλύτερο αυτοκίνητο που πέρασε από τα χέρια μου. Βέβαια κάτω από τα 12-14 δεν έπεφτε με τίποτα!
Τι να πω και εγώ....20-25l/100 km..
Impreza sti...
 





Μηνύματα
153
Reaction score
316
Υπερβολικά πολλά ρε συ, γιατί;
Εγώ δεν το έχω δει ποτέ αυτό το νούμερο. Συνέχεια το γκάζι στο πάτωμα ; :biggrin:
Μπορείς να πας νορμάλ με κάτι τέτοιο?
Εγώ όσο και να προσπάθησα δεν τα κατάφερα πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Άστα απλά εξαιρετικό. Αυτού του είδους τα αυτοκίνητα αντιπροσωπεύουν την έννοια της αυτοκίνησης.
Αυτά..
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Το αυτοκίνητο καθορίζει και το ύφος του οδηγού!
Τώρα με το qashqai είμαι κύριος! Όπως ανέφερα, σαν να υπάρχει αυγό στο πετάλι! Δεν έχει νόημα άλλωστε οποιαδήποτε άλλη επιλογή. Οπότε άνετα καταλαβαίνω τον mixapan!
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Μπορείς να πας νορμάλ με κάτι τέτοιο?
Εγώ όσο και να προσπάθησα δεν τα κατάφερα πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Άστα απλά εξαιρετικό. Αυτού του είδους τα αυτοκίνητα αντιπροσωπεύουν την έννοια της αυτοκίνησης.
Αυτά..
Νορμαλ δεν πας ποτέ. Αλλά για να πιάσεις τέτοια κατανάλωση πρέπει να πηγαίνεις μόνιμα στον κόφτη. Εγώ τοπικά δεν το έχω μετρήσει ποτέ, αλλά σε ταξίδια μεγάλα με μέση ταχύτητα 150-160 και δυό καλά πατήματα ( 260-280) δεν περνάει τα 16-17/100. Δεν ξέρω ίσως να είναι και θέμα χαρτογράφησης του κάθε εγκεφάλου.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top