Κατασκευή ηχείου ομοιογενούς κατευθυντικότητας ‘3π’

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Θερμόκολα γιατί?

Έχει πιο δύσκολη εφαρμογή, διάρκεια ζωής (10-15 χρόνια, μπορεί να μην έχει σημασία εδώ, αλλά λέμε) και μεγαλύτερη ελαστικότητα, που είναι μια ιδιότητα που ξεκάθαρα δεν θέλεις σε κάτι που προσπαθείς να αποφύγεις την περιστροφή του.

Έχει βέβαια το θετικό ότι είναι άοσμη.
 



Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Βαριέμαι να γράφω, όμως η θερμόκολλα έχει καλύτερες δυνατότητες , στα συγκεκριμένα υλικά , ξύλο ,πλαστικό , μέταλλο , από ότι η εποξική.
Αυτό είναι εμπειρία χρόνων σε κατασκευές .
Η εποξική θα στεγνώσει , και σε μία 5ετία θα βγαίνει εύκολα , θα αφαιρείται με ένα κατσαβίδι.
Η θερμόκολα από την άλλη όχι μόνο δεν θα αφαιρείται , αλλά θα σου κάνει την ζωή πιό δύσκολη όσο θα προχωράς.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Αλλά συ εκεί, θα προχωράς.
Το λες και μαζοχιζμό.



ΥΓ.
Ωραίο γουφερ πάντως, κι ωραίο γουέιβγκαιντ.

Η καμπίνα (μπας ριφλεξ ή κλειστή είναι; δεν είδα) έχει συντονισμό στους 50 κύκλους;

Κατασκευή σαμπ πότε ξεκινάς; για να το θέσω αλλιως: πως και δε ξεκίνησες τις κατασκευές από τα σαμπ πρώτα;
 
Last edited:

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Ωραίο γουφερ πάντως, κι ωραίο γουέιβγκαιντ.

Η καμπίνα (μπας ριφλεξ ή κλειστή είναι; δεν είδα) έχει συντονισμό στους 50 κύκλους;

Κατασκευή σαμπ πότε ξεκινάς; για να το θέσω αλλιως: πως και δε ξεκίνησες τις κατασκευές από τα σαμπ πρώτα;
Bass reflex, 30Hz.
Τα waveguides είναι custom αν σε ενδιαφέρει, περισσότερα εδώ:

Ο σχεδιαστής του ηχείου προτείνει γι αυτά τα ηχεία 2-4 subs. Δεν ξεκίνησα από εκεί πρώτον γιατί δεν έχω ακόμα εξοπλισμό για να τα ενσωματώσω σωστά, δεύτερον γιατί ο χώρος είναι χάλια και τρίτον γιατί ακόμα ξεστραβώνομαι. Έχω πει τώρα το καλοκαίρι να διαβάσω το Sound Reproduction: The Acoustics and Psychoacoustics of Loudspeakers and Rooms, ελπίζω να τα καταφέρω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Bass reflex, 30Hz.
Α, μια χαρά. Πάντως σε χρήση με σαμπ, εγώ θα τα σφραγιζα, ή θα κατέβαζα τη συχνότητα συντονισμού της οπής στους 20 κύκλους, ο, τι έχει μικρότερο s max στο χρήσιμο εύρος.
Ο σχεδιαστής του ηχείου προτείνει γι αυτά τα ηχεία 2-4 subs.
Πολύ σωστά τα λέει, και για 2 λόγους λέει, όλα σωστά τα λέει. Το είδα. Τα διάβασα τα λινκ σου όλα.
Δεν ξεκίνησα από εκεί πρώτον γιατί δεν έχω ακόμα εξοπλισμό για να τα ενσωματώσω σωστά
Έλα καλέ, ένα mini dsp δουλειά είναι.
Βεβαίως καλό είναι να ρωτήσεις αυτόν πρώτα, ίσως να έχει ακόμα πιο εύκολη λύση.
δεύτερον γιατί ο χώρος είναι χάλια
Αυτός είναι ο κύριος λόγος που βάζεις πολλαπλά σαμπ, ειδάλλως δε παλεύεται.
τρίτον γιατί ακόμα ξεστραβώνομαι. Έχω πει τώρα το καλοκαίρι να διαβάσω το Sound Reproduction: The Acoustics and Psychoacoustics of Loudspeakers and Rooms, ελπίζω να τα καταφέρω.
Ωραίο ευχάριστο ανάγνωσμα, καλή διασκέδαση! ❤❤❤
 
Last edited:

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Έλα καλέ, ένα mini dsp δουλειά είναι.
Συγχωρέσε με αν πετάξω καμιά βλακία. Είμαι με ένα dac και 2 hypex σε balanced. Αρα τα μικρά dsp (2x4 κτλπ) δεν μπορεί να είναι, πρώτον γιατί χάνεται το balanced, δεύτερον γιατί το σήμα γίνεται απο ψηφιακό αναλογικό 2 φορές και τρίτον γιατι απ οτι διαβάζω (audiosciencereview κτλπ) δεν είναι και τα καλύτερα μηχανήματα. Αρα κοιτάζω απο SHD και πάνω με σκοπό να αντικαταστασήσω και το DAC σωστά?

Αυτός είναι ο κύριος λόγος που βάζεις πολλαπλά σαμπ, ειδάλλως δε παλεύεται.
Προφανώς θα βοηθήσει τα μάλα στην ομοιομορφία του χαμηλού στον χώρο αλλά τι γίνεται με το καταραμένο μου το πάτωμα που αν βάλω 4 sub θα αρχίζουν να πέφτουν πράγματα στο δικό μου το σπίτι και απο κάτω θα νομίζει οτι συμβάινει κανας σεισμός. Πέρα απο την ψηλοπλάκα λογικά θα χάνεται και πάρα πολύ ενέργιεα εκεί.

Ωραίο ευχάριστο ανάγνωσμα, καλή διασκέδαση! ❤❤❤
Το σκέφτομαι για παραλία με kindle. Θα δείξει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Αρα κοιτάζω απο SHD και πάνω με σκοπό να αντικαταστασήσω και το DAC σωστά?
Ε, ναι, αυτές είναι οι παστρικές δουλειές.

τι γίνεται με το καταραμένο μου το πάτωμα που αν βάλω 4 sub θα αρχίζουν να πέφτουν πράγματα στο δικό μου το σπίτι
Χαχαχαχαχαχαχα, το ανάποδο ακριβώς θα γίνεται από αυτό που περιγράφεις.

Όσο περισσότερα σαμπ, τόσο σε χαμηλότερη στάθμη θα χρειάζεται να παίζει το καθένα, και τόσο λιγότερα τα προβλήματα από το δάπεδο.

Το δάπεδο θα μπορεί να είναι σημαντικό πρόβλημα με 1 σαμπ, το οποίο θα χρειάζεται να βαράει γερά για να πιάσει τις προβλεπομενες στάθμες στη θέση ακρόασης άρα θα διεγείρει σημαντικά ένα προβληματικό δάπεδο, ή με απλώς 2 δορυφόρους χωρίς σαμπ, και ένα καλό συντονισμό στο χώρο. Με τα πολλαπλά σαμπ, αντιμετωπίζεις τους συντονισμούς (αλληλοακυρωσεις ως γνωστόν) και παίζουν το καθένα πραγματικά σε πολύ χαμηλή στάθμη, διότι προστίθεται η ενέργειά τους.


Τα πολλά σαμπ δε τα βάζεις για να γκρεμίζεις το χώρο στο Μπάσο, αλλά για να είναι ομοιόμορφο στο χώρο, χωρίς συντονισμούς.

Στο δικό σου σχέδιο δορυφόρων, τα πολλαπλά σαμπ θα έχουν άλλο κύριο όφελος (στα μεσαία) πλην της έκτασης στις πρώτες οκτάβες και της ομοιομορφίας απόκρισης χωρίς αντιληπτούς συντονισμούς.

<<Flanking subs can be employed to mitigate lower-midrange reflections. Bass extension is more than adequate with or without subwoofers, but the use of flanking subs smooths the modal region while simultaneously increasing deep bass extension.>>
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Εγώ πάντως έβαλα τέσσερα σαμπ και συνεχίζει να τρίζει το σύμπαν σπίτι μου... Νομίζω ότι θα πέσει κανα ντουβαρι εκεί που ακούω μουσική....
Προφανώς εάν ανεβάζεις στάθμες στο Θεό, δοκιμάζεις την κατασκευαστική αντοχή στα δομικά όρια του σπιτιού. 🤣😂😜

Σε νορμάλ στάθμες όμως, με πολλαπλά σαμπ θα έχεις λιγότερα προβλήματα από ότι με σκέτα ηχεία χωρίς σαμπ στις ίδιες στάθμες και με επαρκή απόκριση ηχείων.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, χρειάζεται να ρίξω διάβασμα. Αλλά είναι καλό να ξέρεις ότι υπάρχει ελπίδα.
Μου προκαλεί πάντως εντύπωση ότι το sub θεωρείται απο κάποιους προεραιτικό. Δεν το κατάλαβα ποτέ μου, έστω και όταν γνώριζα λιγότερα πράγματα για τον ήχο. Με τα 803 S2 που έχω τώρα χρειάζομαι σίγουρα σαμπ, το ακούς. Με τα καινούρια που έχουν 15αρι woofer σου λέει ο ίδιος κατασκευαστής, βαλε σαμπ.

Βλέπεις κάτι 5ινστες κουτσουλιές σε βάση και σου λέει ο άλλος μια χαρα δεν θέλει τίποτα. :rofl:
 

Μηνύματα
3.649
Reaction score
5.454
Ε ναι δεν τα έχω για να ξυνονται. Πρέπει να το δουλέψουν το μεροκάματο :lol: :lol:
Υπόψη ότι τα 4 pi που τα γλυκοκοιταω (αλλά σε ενεργά) είναι ουσιαστικά σαν το jbl 3677 που ειχα με καλύτερα driver και καλύτερο waveguide που ουσιαστικά αυτό ήταν το προβληματικό μέρος του ηχείου. Γενικά αν και παλιά σχέδια είναι πολύ τίμια αν ψάχνεις ηχείο με υψηλό efficiency.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
4pi = JBL 2226H. Πιθανότητα καταπληκτικά ηχεία αν μπορείς να ξεπεράσεις οτι το woofer έχει χρώμα νεκρού ποντικού. Είναι και πιο μαζεμένα απο 3 σε διαστάσεις (και προφανώς λίγο ακριβότερα).
 

Μηνύματα
3.649
Reaction score
5.454
Είχα jbl με ίδιο χρώμα woofer. Το βασικό θέμα είναι ότι το 2226 δεν το βρίσκεις εύκολα πλέον και τα αντίστοιχα woofer του σήμερα σε αυτά τα λεφτά είναι ανταγωνιστικά του 2216nd...
Επίσης το b&c de250 σε χαμηλές εντάσεις παίζει καταπληκτικά αλλά επειδή το διάφραγμα είναι από mylar σε μεγάλες εντάσεις παραμορφώνει άσχημα. Θα δοκίμαζα με το de500 που έχει διάφραγμα τιτανίου μιας και δεν με νοιάζει το παθητικό κρος και σε κλειστή καμπίνα κομμένο στα 80-100.
Θα ήθελα ίσως και μεγαλύτερο waveguide για να κοπεί πιο χαμηλά αλλά μετά θα μιλάμε για άλλο ηχείο ;)
 


Μηνύματα
154
Reaction score
397
Λοιπόν. Crossovers μπήκαν:

1656445299410.jpg


Μόνωση μπήκε:

IMG_6204.jpg


Και τέλος αυτό είναι ένα μικρό βίντεο από τα λογότυπα. Ο σχεδιαστής θέλει να υπάρχει ένα λογότυπο πάνω σε κάθε ηχείο που κατασκευάζεται. Εγώ πήρα το λογότυπο του (σκανάρισμα από ακουαρέλα που έγινε την δεκαετία του 70), την έκανα vector με έναν online μετατροπέα και μετά το έβαλα στο Rhino. Αυτό είναι ένα πρόγραμμα για 3d γραφικά που χρησιμοποιείται πολύ για 3D printing, εγώ δεν είχα ιδέα γενικά. Ευτυχώς μου πήρε μόνο ένα απόγευμα να τα σχεδιάσω.

Μετά τα έδωσα σε φίλη χρυσοχόο για να δούμε τι μπορεί να κάνει. Τελικά έγιναν με laser cutting σε μπρούτζο 2mm και μετά τρίψιμο, γυάλισμα και επιπλατινώση για να φύγει η κιτρινίλα.

 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Το τέλος πλησιάζει :)

Τελείωσα με τα καλώδια και τώρα κάνω μάσκες με χαρτοταινία για το βάψημο. Θα τις πάω αύριο και σε 1-1.5 εβδομάδα θα τις έχω εδώ για την τελική συναρμολόγηση.

1656613596897.jpg
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Τέλος o_O

DSC03031.jpg
DSC03050.jpg
DSC03061.jpg
DSC03065.jpg

Οι μπόρνες. Δεν είμαι σίγουρος γιατί τις έβαλα, έπρεπε απλά να είχα βάλει ένα speakon. Νομίζω ότι σε κάποια στιγμή είχα σκεφτεί οτι κάποιος άλλος θα μπορούσε να πάρει το ηχείο σε κάποια φάση, δεν είμαι σίγουρος.
DSC03034.jpg


Το logo.
DSC03040-Edit.jpg

Πλαστικά πόδια της Hudson hi-fi. Χαιντάδικη εταιρία αλλά όχι με χαιντάδικες τιμές. Είναι 50 duro, shore A, αρκετά μαλακά (λίγο πιο μαλακά απο γομολάστιχα) και καλά για το φορτίο. Έκανα και δοκιμές με spikes, και με το αξελερόμετρο του κινητού και με το rew. Τα λάστιχα είναι λίγο καλύτερα αλλά οι διαφορές γενικά είναι πολύ μικρές.
DSC03054.jpg



Για πρώτη φορά δεν είναι άσχημα. Φεύγω διακοπές σε λίγες μέρες δυστυχώς, θα προσπαθήσω να γράψω και άλλα μέχρι τότε.
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Εξαιρετικά , και πολύ όμορφα.
Το χρώμα όλα τα λεφτά.
ΜΠΡΑΒΟ.
SPEAKON γιατί να βάλεις? Μια χαρά είναι με τις μπόρνες.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top