Κατασκευή ηχείων ισχύος.

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Έχετε δίκιο άλλωστε με τέτοιο είδους spl ηχεία δεν μπορείς να τα βάλεις στην κατηγορία της ποιότητας. στην Ουσία αυτό που ζηταμε δεν είναι ένα ηχείο να αποδίδει όλες τις συχνότητες την ίδια ένταση ?
Και όλα τα καλά σύστηματα έχω παρατηρήσει πως έχουν ισχυρά woofer παρά midrange εδώ είναι το αντίθετο
Αν μιλάμε για ηχείο monitor θα πρέπει να είναι όπως το λες. Ισορροπημένη απόκριση συχνότητας σε όλο το φάσμα.
Υπάρχουν βέβαια και άλλες <<λογικές>> κουρδίσματος, αφού δεν αποβλέπουμε όλοι σε studio ακρόαση.
Ένα ηχείο με ελαφρώς μειωμένη απόκριση στις μεσαίες είναι ποιο ευχάριστο και ενσωματώνεται καλύτερα σε οικιακούς απεριποίητους χώρους. Ένα ηχείο με τσιμπημένες υψηλές συχνότητες δίνει αίσθηση ανάλυσης και ας μην είναι έτσι. Και πολλές ακόμα λογικές που χρησιμοποιούν κάποιες εταιρίες.

Στη περίπτωση σου δεν βλέπω να υπάρχουν χαρακτηριστικά για τα μεσαία. Επίσης η εν σειρά σύνδεση μονάδων ρίχνει την ευαισθησία τους κατά 3 db. Σε περίπτωση δε διαφορετικές αντίστασης, όπως σίγουρα ισχύει σε εσένα γιατί άλλο τα θεωρητικά 4 Ωμ και άλλο τι γίνεται στην ουσία με την εμπέδηση τους, δεν γίνεται ισομερής κατανομή της ισχύος και κάποιο θα ζορίζεται παραπάνω.
 

Μηνύματα
15.012
Reaction score
20.746
για μένα καλύτερα να αφαιρέσεις μεγάφωνα.
κράτα 12αρι / 8Μ100/ bullet
τα αλλα δεν χρειάζονται.
κάνε τις δοκιμές με το κινεζο κρος στα 200 και 3000Hz.

ηχείο για τα δεδομένα τα δικά μας δε θα φτιάξεις , άλλα δεν έχει σημασία αν σου αρέσει πως παίζει.
ενισχυτή θέλεις μικρό.
200W φτάνουν και περισσεύουν .
αν βάλεις sub μην μπλέκεις με ported καταστάσεις.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
12
Αν μιλάμε για ηχείο monitor θα πρέπει να είναι όπως το λες. Ισορροπημένη απόκριση συχνότητας σε όλο το φάσμα.
Υπάρχουν βέβαια και άλλες <<λογικές>> κουρδίσματος, αφού δεν αποβλέπουμε όλοι σε studio ακρόαση.
Ένα ηχείο με ελαφρώς μειωμένη απόκριση στις μεσαίες είναι ποιο ευχάριστο και ενσωματώνεται καλύτερα σε οικιακούς απεριποίητους χώρους. Ένα ηχείο με τσιμπημένες υψηλές συχνότητες δίνει αίσθηση ανάλυσης και ας μην είναι έτσι. Και πολλές ακόμα λογικές που χρησιμοποιούν κάποιες εταιρίες.

Στη περίπτωση σου δεν βλέπω να υπάρχουν χαρακτηριστικά για τα μεσαία. Επίσης η εν σειρά σύνδεση μονάδων ρίχνει την ευαισθησία τους κατά 3 db. Σε περίπτωση δε διαφορετικές αντίστασης, όπως σίγουρα ισχύει σε εσένα γιατί άλλο τα θεωρητικά 4 Ωμ και άλλο τι γίνεται στην ουσία με την εμπέδηση τους, δεν γίνεται ισομερής κατανομή της ισχύος και κάποιο θα ζορίζεται παραπάνω.
[/QUO
Αν μιλάμε για ηχείο monitor θα πρέπει να είναι όπως το λες. Ισορροπημένη απόκριση συχνότητας σε όλο το φάσμα.
Υπάρχουν βέβαια και άλλες <<λογικές>> κουρδίσματος, αφού δεν αποβλέπουμε όλοι σε studio ακρόαση.
Ένα ηχείο με ελαφρώς μειωμένη απόκριση στις μεσαίες είναι ποιο ευχάριστο και ενσωματώνεται καλύτερα σε οικιακούς απεριποίητους χώρους. Ένα ηχείο με τσιμπημένες υψηλές συχνότητες δίνει αίσθηση ανάλυσης και ας μην είναι έτσι. Και πολλές ακόμα λογικές που χρησιμοποιούν κάποιες εταιρίες.

Στη περίπτωση σου δεν βλέπω να υπάρχουν χαρακτηριστικά για τα μεσαία. Επίσης η εν σειρά σύνδεση μονάδων ρίχνει την ευαισθησία τους κατά 3 db. Σε περίπτωση δε διαφορετικές αντίστασης, όπως σίγουρα ισχύει σε εσένα γιατί άλλο τα θεωρητικά 4 Ωμ και άλλο τι γίνεται στην ουσία με την εμπέδηση τους, δεν γίνεται ισομερής κατανομή της ισχύος και κάποιο θα ζορίζεται παραπάνω.
Οφείλω να ομολογήσω πως αυτά ούτε καν τα ήξερα και πόσα άλλα ακόμα αν έχω "ισορροπία" δεν με νοιάζει η απώλεια απ' τα ηχεία σε σειρά έτσι κι αλλιώς είναι πολύ δυνατά για ένα σπιτι
Επειδή κοντεύω να κλείσω το ηχείο τι μόνωση να έβαζα εσωτερικά για αποφυγή συντονισμόυ? Για πίσσα μου έχουν πει ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Γιάννη μου κανένα DIY ηχείο ποτε των ποτών δεν πρόκειται να γίνει ηχείο αναφοράς .
Όποιος πιστεύει στο ηχείο του και στον ήχο του το βγάζει επώνυμα στήν αγορά και φτιάχνει ιστορία ή πάει άκλαυτος .
Τά βίντεο που έβαλα είναι ενδεικτικά .
μην είσαι και πολύ σίγουρος.

εξαλλου τι σημαίνει ηχείο αναφοράς;
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.685
μην είσαι και πολύ σίγουρος.

εξαλλου τι σημαίνει ηχείο αναφοράς;
-
Σε γενικές γραμμές ,
-
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
μην είσαι και πολύ σίγουρος.

εξαλλου τι σημαίνει ηχείο αναφοράς;
Πολύ σωστή παρατήρηση. Ηχείο αναφοράς δεν υπάρχει και ούτε θα υπάρξει. Ο καθένας, ακόμα και σε σοβαρά studios, χρησιμοποιεί ότι ποιο γνώριμο και σωστό στα αυτιά του.
Σε δοκιμές δε που έχουν γίνει στο παρελθόν έχουν βρεθεί σημαντικές διαφοροποιήσεις στα λεγόμενα monitors ηχεία και σε ακουστικό αλλά και σε εργαστηριακό περιβάλλον.

Μάλιστα δεν είναι πολλά χρόνια πίσω, που γνωστό περιοδικό ήχου είχε στο studio του ηχεία ιδιοκατασκευής, βάση των οποίων έκανε τις δοκιμές και τις συγκρίσεις.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
-
Σε γενικές γραμμές ,
-
καλα δεν σημαίνει τίποτα ότι αυτός ο κύριος το ορίζει έτσι ωστόσο υπάρχουν άπειρες diy υλοποιήσεις που καλύπτουν όλα τα παραπάνω.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
το εχουμε συζητησει καμποσες φορες... μια ηταν μαλιστα και προσφατα, αλλα υπηρχει απο παλαιοτερα το νημα εδω :
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.685
το εχουμε συζητησει καμποσες φορες... μια ηταν μαλιστα και προσφατα, αλλα υπηρχει απο παλαιοτερα το νημα εδω :
-
Έχουν περάσει σχεδόν 2 μήνες από τότε , παρά 4 ημέρες .
Έχουν αλλάξει πολλά πράγματα από τότε .
Η Αμερική εχει άλλο πρόεδρο .
Έχει γίνει ενας πόλεμος .
Θέσεις στην εντατική δεν υπάρχουν . κλπ. κλπ. ,,,,,

-
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Παιδια όσον αφορά το αν αξίζει. για μένα αξίζει απ' την στιγμή που είναι καλό στα αυτιά μου. 2ον μου αρέσει η όλη φάση της κατασκευής και η εμπειρία αυτη. Έχει και ο αδερφός μου ένα ηχοσύστημα με επιδαπέδια 5.1 ενισχυτή technics και jamo ηχεία εεε εντάξει δεν μπορούν να συγκριθούν αυτά τα ηχεία αλλά και τα δύο είναι αγαπητά για αυτό που κάνουν το ένα έχει γκάζια να το πω ετσι το άλλο είναι πιο natural.
Με τα πολλά και διαφορετικά ηχεία θεωρώ κατάφερα να φέρω τον ήχο ως φλατ να είναι πιο ισσοροποιμενος αλλά στην. Πραγματικότητα θα είναι τριδρομο.
Έκανα ένα τεστ με τα hz test και παρατηρούσα λόγο των διαφορετικών πηνίων (νομίζω) το καθένα συντόνιζε κάπου καλύτερα απ' το άλλο
Ειχε μεγαλύτερη ταλάντωση κατά το άγγιγμα τους
Ας πούμε το 12 "(2.5"πηνιο) ταλαντευοταν περίπου απ' τα 50 hz αλλά το 8 " με το 2" πηνίο ήταν ισχυρότερο στα 90-100 hz και όλα κάπως έτσι είναι ισχυρότερα στο φάσμα τους. Αυτό καταλαβα και νομίζω είναι ορθή η σκέψη μου
Συγνώμη αν σας κούρασα
Μη δίνεις σημασία στο πώς συντονίζει ένα μεγάφωνο όταν είναι ελεύθερο στον αέρα. Πρέπει να το μετρήσεις, αφού κλείσεις το κουτί με τη μόνωση μέσα.

Εφόσον θα βάλεις και subwoofer στο μέλλον, κάνε το κουτί του γούφερ κλειστό, όπως σου προτάθηκε ήδη. Μελέτησε καλά σε πρόγραμμα υπολογισμού τον όγκο του κουτιού, σε σχέση με τις παραμέτρους Thiele/Small που μας έδειξες σε προηγούμενο post.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
12
Μη δίνεις σημασία στο πώς συντονίζει ένα μεγάφωνο όταν είναι ελεύθερο στον αέρα. Πρέπει να το μετρήσεις, αφού κλείσεις το κουτί με τη μόνωση μέσα.

Εφόσον θα βάλεις και subwoofer στο μέλλον, κάνε το κουτί του γούφερ κλειστό, όπως σου προτάθηκε ήδη. Μελέτησε καλά σε πρόγραμμα υπολογισμού τον όγκο του κουτιού, σε σχέση με τις παραμέτρους Thiele/Small που μας έδειξες σε προηγούμενο post.
Τόσα λίτρα ηχείο κρίμα είναι να μην το εκμεταλλευτώ νομίζω..
132 λιτρα
 

Μηνύματα
21
Reaction score
12
Θέλω να μοιραστώ την χαρά της δημιουργίας μαζί σας αν θέλετε κι εσείς εύχομαι το αποτέλεσμα να με δικαιώσει.
Έχει πολύ δουλειά τελικά και δεν το είχα καταλάβει
 

Attachments


Μηνύματα
15.012
Reaction score
20.746
Το ρικοφων δεν προσφέρει κάτι αλλά η καμπίνα δείχνει ζόρικη.
Ωστόσο γιατί δεν έκανες όλες τις τρύπες με το ρούτερ;
Με ένα λεπτό κοπτικό και αυξανόμενο βάθος θα έκανες τέλειες τρύπες
 

Μηνύματα
21
Reaction score
12
Το ρικοφων δεν προσφέρει κάτι αλλά η καμπίνα δείχνει ζόρικη.
Ωστόσο γιατί δεν έκανες όλες τις τρύπες με το ρούτερ;
Με ένα λεπτό κοπτικό και αυξανόμενο βάθος θα έκανες τέλειες τρύπες
Δεν με έπαιρνε να φτιάξω την εσωτερική διάμετρο και το έκανα με την σεγα
Δοκίμασα το ένα ηχείο χωρίς την πλάτη παίζει ωραία θα έλεγα γεμισε πολύ ακόμα και η πενία της κιθάρας σε ορισμένα τραγούδια έχει όγκο!
 

Attachments



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.685
Μιά χαρά το πας ,
Να ρωτήσω σε τι ύψος από το δάπεδο σου , είναι το κέντρο στο tweeter του ηχείου ;

* το περίμενα κάπως έτσι , το ύψος στο tweeter .
1605303286105.png


ή έτσι , αλλά εσύ ξέρεις . Φιλικά πάντα .
1605303342660.png


-
SteliosTheo

* Περίπου στο 1-1.10μ
Είναι αρκετά ψηλά !
 
Last edited:

Μηνύματα
21
Reaction score
12
Μικροφωνάκι διαθέτεις;
Όχι πρόχειρα πράγματα με το κινητό μου απλά έχω ξανά τεσταρει και δεν έχει καμία σχέση τωρα
Μιά χαρά το πας ,
Να ρωτήσω σε τι ύψος από το δάπεδο σου , είναι το κέντρο στο tweeter του ηχείου ;

* το περίμενα κάπως έτσι ,
View attachment 186657

ή έτσι , αλλά εσύ ξέρεις . Φιλικά πάντα .
View attachment 186658

-
Περίπου στο 1-1.10μ
 


Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.238
Κάνε κάτι βρε μάναμ με τα dust covers. Δεν μπορώ να τα βλέπω έτσι τσακισμένα . Φιάξτα κάπως.
Μετά πάρε ένα σπρέυ μαύρο και βάψτα , θα δείξουν πολύ καλύτερα. Οχι μόνο το dust cover , όλο τον κώνο.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.336
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top