Κατασκευή ηχείων ισχύος.



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.691
Γιατί ψηλά; Εμένα για παράδειγμα είναι στο 1,14. Τόσο είναι και το αυτί μου, εννοείται.
sorry , Πέτρο μας , είμαι 1.63 και με τακούνι 1.65 και όταν ακούω μουσική επειδή κουράζομε στην καρέκλα , χρησιμοποιώ σκαμνάκι . Όλα μου φαίνονται ψηλά .
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Το θεώρησα πιο σωστο και καθόταν καλύτερα στο μάτι😄
Μην απαντάς σε εμένα. Κοίτα να έχεις το αυτί σου όσο πιο κοντά μπορείς στο ακουστικό κέντρο του ηχείου σου . Έτσι πρέπει να είναι στημένο.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
12
Κάνε κάτι βρε μάναμ με τα dust covers. Δεν μπορώ να τα βλέπω έτσι τσακισμένα . Φιάξτα κάπως.
Μετά πάρε ένα σπρέυ μαύρο και βάψτα , θα δείξουν πολύ καλύτερα. Οχι μόνο το dust cover , όλο τον κώνο.
Όλα θα φτιαχτούν σιγά σιγά έχω σκοπό να φτιαξω και πρόσοψη με σιτες εσωτερικά και υφασμα
 



Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Αν γνωρίζεις τι κανείς, μια χαρά ηχεία κάνεις. Ασχολήθηκα και εμαθα σχεδόν τα πάντα για να τα κάνω. Τίποτα δεν με φοβίζει σε ένα σχεδιασμό ηχειου, όσο το αναλογικό cross. Γιατι για σωστή δουλειά...Μιλάμε για την κόλαση στην γη.

Από τη στιγμή που η μαμά Hypex προσφέρει ηλεκτρονικό cross, με φίλτρα οποία τάξης θέλεις ;) , δεν νομίζω κάποιος που θέλει να κανείς δικό του ηχείο, ειδικά πάνω από 2 δρόμους να παίξει με παθητικό cross.

Γινεται, δεν είναι ότι δεν γίνεται, αλλά είπαμε, οποιαδήποτε αλλαγή θέλει νέες ισορροπίες, και όχι μόνο στον τομέα που έχεις κάνει την αλλαγη. Οποιαδήποτε, είτε συχνότητας, είτε τάξης, είτε έντασης, είτε, είτε... αφήστε δεν θα παρω. Μόνο το κόστος για έναν ερασιτέχνη να μαζέψει όλα τα απαραίτητα όπως πυκνωτές, πηνια, αντιστάσεις κτλ σε έχει καταστρέψει. Η λίστα δεν έχει σταματημό. Πέρα από την ποιοτητα που εκεί στα αναλογικά και αν ανεβαίνει..

Θες cross φθηνό? Πάρε ένα απλό MiniDsp 2x4, φτιάξε δυο 2 δρόμα και ηρέμησες. Θέλεις 4 δρόμα? Κανένα πρόβλημα, πάρε 2 MiniDsp 2x4 και... τελείωσες.

Λύσεις υπάρχουν, για θέμα cross, αξιόλογες κιόλας και με διαφορά βαλάντια. Αλλά ηχείο αξιοπρεπές χωρίς μικρόφωνο σετ με το REW δεν θα υπάρξει ποτέ. Ποτέ όμως. Ο Πέτρος ξερει τι σου λέει, να του έχεις εμπιστοσύνη.

Καλή τύχη στα σχέδια σου :thumbsup:
 

Μηνύματα
21
Reaction score
12
Γιατι δεν τα κανεις open baffle?
Open baffle εννοείς όπως τα ηχεία τω ν κιθάρων αν λες αυτό έτσι το έχω προς το παρών θα φτιάξω και το 2ο με κλειστή να δω διαφορες
Μου αρέσει πολύ αλλά αν θα μπορούσε να μου ενισχύσει τα μπάσα με bass reflex θα τα κλείσω.
Αυτή την στιγμή έχω παίξει με το equalizer και έχει αρκετά καλή ισορροπία. αλλα είναι ηχεία που δεν θέλουν πολλά μπάσα οπότε να πάρω το μάξιμουμ όσο γίνεται απ' την καμπίνα και βλέπουμε.
Αν γνωρίζεις τι κανείς, μια χαρά ηχεία κάνεις. Ασχολήθηκα και εμαθα σχεδόν τα πάντα για να τα κάνω. Τίποτα δεν με φοβίζει σε ένα σχεδιασμό ηχειου, όσο το αναλογικό cross. Γιατι για σωστή δουλειά...Μιλάμε για την κόλαση στην γη.

Από τη στιγμή που η μαμά Hypex προσφέρει ηλεκτρονικό cross, με φίλτρα οποία τάξης θέλεις ;) , δεν νομίζω κάποιος που θέλει να κανείς δικό του ηχείο, ειδικά πάνω από 2 δρόμους να παίξει με παθητικό cross.

Γινεται, δεν είναι ότι δεν γίνεται, αλλά είπαμε, οποιαδήποτε αλλαγή θέλει νέες ισορροπίες, και όχι μόνο στον τομέα που έχεις κάνει την αλλαγη. Οποιαδήποτε, είτε συχνότητας, είτε τάξης, είτε έντασης, είτε, είτε... αφήστε δεν θα παρω. Μόνο το κόστος για έναν ερασιτέχνη να μαζέψει όλα τα απαραίτητα όπως πυκνωτές, πηνια, αντιστάσεις κτλ σε έχει καταστρέψει. Η λίστα δεν έχει σταματημό. Πέρα από την ποιοτητα που εκεί στα αναλογικά και αν ανεβαίνει..

Θες cross φθηνό? Πάρε ένα απλό MiniDsp 2x4, φτιάξε δυο 2 δρόμα και ηρέμησες. Θέλεις 4 δρόμα? Κανένα πρόβλημα, πάρε 2 MiniDsp 2x4 και... τελείωσες.

Λύσεις υπάρχουν, για θέμα cross, αξιόλογες κιόλας και με διαφορά βαλάντια. Αλλά ηχείο αξιοπρεπές χωρίς μικρόφωνο σετ με το REW δεν θα υπάρξει ποτέ. Ποτέ όμως. Ο Πέτρος ξερει τι σου λέει, να του έχεις εμπιστοσύνη.

Καλή τύχη στα σχέδια σου :thumbsup:
Αυτό είναι crossover σήματος σωστά για να οδηγήσω κάθε δρόμο θελω και άλλον ενισχύτη έτσι?? Ευχαριστώ !
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Οι πλάτες hypex; Όχι μόνο, απ' όλα είναι. Πετάς το σήμα πάνω τους και αυτές κάνουν διαχωρισμό (crossover) και ενίσχυση. Έχει με 2 και με 3 ενισχυτές στην κάθε πλάτη.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
12
Οι πλάτες hypex; Όχι μόνο, απ' όλα είναι. Πετάς το σήμα πάνω τους και αυτές κάνουν διαχωρισμό (crossover) και ενίσχυση. Έχει με 2 και με 3 ενισχυτές στην κάθε πλάτη.
Τα ειδα ωραία φαση μαζεμένα και τακτοποιημένα
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Όλα θα φτιαχτούν σιγά σιγά έχω σκοπό να φτιαξω και πρόσοψη με σιτες εσωτερικά και υφασμα
Σίτες έχεις βρει κάτι συγκεκριμένο; Έχεις link;

Για να παίρνουμε ιδέες ρωτάω.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
12
Σίτες έχεις βρει κάτι συγκεκριμένο; Έχεις link;

Για να παίρνουμε ιδέες ρωτάω.
Όχι απλές Σιτες χοντροκομμενες που έχουν τα επαγγελματικά γιατί στο 12 " δεν έβρισκα κάτι εμφανισημο απλά αυτές θα μπούνε σε ένα πάνελ ξύλου με σφουγγάρι και υφασμα ηχοπερατο
 




Μηνύματα
21
Reaction score
12
Γεια σας παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποιο υλικό που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για να μειώσω τα λίτρα των mid να δω πως συμπεριφέρεται. Μου αρέσει πολύ το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής έχω ισσοροποια πλέον και στα μπάσα και πρίμα είναι κάτι παραπάνω απ' αυτό που περίμενα! Και το καταλαβα σε ένα τραγούδι που οπου και αν το έβαζα δεν μου άρεσε (cranberries zombie) ότι τραγούδι έχω βάλει το υποστηρίζει με το βάθος που του αρμόζει επίσης πρόσθεσα και το sub του αυτοκίνητου😄
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Γεια σας παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποιο υλικό που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για να μειώσω τα λίτρα των mid να δω πως συμπεριφέρεται. Μου αρέσει πολύ το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής έχω ισσοροποια πλέον και στα μπάσα και πρίμα είναι κάτι παραπάνω απ' αυτό που περίμενα! Και το καταλαβα σε ένα τραγούδι που οπου και αν το έβαζα δεν μου άρεσε (cranberries zombie) ότι τραγούδι έχω βάλει το υποστηρίζει με το βάθος που του αρμόζει επίσης πρόσθεσα και το sub του αυτοκίνητου😄
μπουκάλια νερου γεμισμένα με αμμο
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.977
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top