Κατασκευή sub

Μηνύματα
40
Reaction score
6
Έχω 2 τεμάχια 15’’ γουφερ διπλοπυνικα αρκετά μεγάλα κ θηριακια από αυτοκίνητο λογικά δλδ είναι 4Ωμ χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτό.
Σκεφτόμουν αν αξίζει να φτιάξω μια κούτα κ να βρω κανέναν ενισχυτή να το κάνω ενεργό σαμπ για σπίτι τι λέτε;
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Θα προτιμούσα να φτιάξω δύο σαμπ, ειδικά αν είναι 4Ω. Θα έβρισκα τι μεγέθους καμπίνα πρέπει να γίνει με βάση τις προδιαγραφές τους και θα αποφάσιζα.
 


Μηνύματα
40
Reaction score
6
Θα προτιμούσα να φτιάξω δύο σαμπ, ειδικά αν είναι 4Ω. Θα έβρισκα τι μεγέθους καμπίνα πρέπει να γίνει με βάση τις προδιαγραφές τους και θα αποφάσιζα.
Με το μέγεθος που έχουν κ ένα αρκεί για μένα τα υπόλοιπα είναι τα δύσκολα τι καμπίνα με Ρίγκαν η χωρίς τι ενισχυτή αν κ λένε κάτι για 600 wrms πάνω(βέβαια είναι 15 κιλά το καθένα)
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Τα δύο στα λέω για λόγους ποιότητας, όχι ποσότητας

Από ποσότητα το ένα σου φτάνει, δεν αμφιβάλλω

Την καμπίνα βάλε το winisd να στη σχεδιάσει, αρκεί να έχεις τις παραμέτρους να του βάλεις.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Άμα δεν ξέρεις τις προδιαγραφές για τις μονάδες δεν θα γίνει δουλειά. Πρώτα τι μονάδες έχεις, μετά τι ζητάς να δούμε αν γίνεται
 

Μηνύματα
40
Reaction score
6
Άμα δεν ξέρεις τις προδιαγραφές για τις μονάδες δεν θα γίνει δουλειά. Πρώτα τι μονάδες έχεις, μετά τι ζητάς να δούμε αν γίνεται
Θα ανεβάσω φωτό σύντομα
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Θα ανεβάσω φωτό σύντομα
Η φωτό δε λέει κάτι, πρέπει να ξέρεις το ακριβές μοντέλο ώστε να βρεις τις Thiele-Small παραμέτρους του μεγαφώνου. Αυτές τις φυτεύεις στο WinISD (ή σε κάτι αντίστοιχο) και σου βγάζει το κατάλληλο κουτί. Χωρίς αυτές, το σαμπ θα βαράει στο γάμο του Καραγκιόζη.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Καλησπέρα!! Μου έδωσε φίλος ένα μεγάφωνο για χαμηλές συχνότητες μαζί με τον ενησχητη του,δεν βρησκω όμως της παραμέτρους του μεγαφώνου.
Μπορείτε να βοηθήσετε πος θα έχω το δυνατότερο καλό αποτέλεσμα ηχητικά από θέμα κατασκευής της καμπηνας,θέλω να το φτιαξω για το σπίτι.
 

Attachments


TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Καλησπέρα!! Μου έδωσε φίλος ένα μεγάφωνο για χαμηλές συχνότητες μαζί με τον ενησχητη του,δεν βρησκω όμως της παραμέτρους του μεγαφώνου.
Μπορείτε να βοηθήσετε πος θα έχω το δυνατότερο καλό αποτέλεσμα ηχητικά από θέμα κατασκευής της καμπηνας,θέλω να το φτιαξω για το σπίτι.
Κλειστη καμπινα
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Κλειστη καμπινα
Ευχαριστώ για την βοήθεια!!! Από λίτρα?
Να βάλω μόνωση μέσα στο σαμπ όπως στα άλλα ηχεία που έφτιαξα ?Μια βοήθεια ακόμα αν μπορείς .
[DOUBLEPOST=1562092589][/DOUBLEPOST]Είναι καλύτερα όταν το φτιαξω να το βάλω στο κέντρο ή από πίσω στην πλάτη μου, έχω άλλα 5 μέτρα πίσω μου .
 

Attachments


gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
12άρι μεγάφωνο που δεν ξέρεις τις παραμέτρους του και που κοστίζει σήμερα 15Ε. Είσαι σίγουρος πως θες να ασχοληθείς;
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
12άρι μεγάφωνο που δεν ξέρεις τις παραμέτρους του και που κοστίζει σήμερα 15Ε. Είσαι σίγουρος πως θες να ασχοληθείς;
Εννοείς τσάμπα κόπος? Εεε αφού τα έχω είπα να τα εκμεταλευτω....
 


Μηνύματα
154
Reaction score
34
Εννοείς τσάμπα κόπος? Εεε αφού τα έχω είπα να τα εκμεταλευτω....
Ευχαριστώ για την βοή
Ευχαριστώ για την βοήθεια!!

Απλα σκέφτομαι σε τη καμπηνα να το βάλω, εννοώ για τα λίτρα..
Λέω αν μπορώ να τον πάρω τηλέφωνο και αν μπορεί να μου πει τη θα είχαν καλιτερο για αυτό το γουφερ για σαμπ.
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Όλα τα woofer δεν είναι ίδια, γιατί οι καμπίνες τους να είναι; Για την χαρά της κατασκευής, φτιάξε την. Για την ακρίβεια της χρήσης και της απόδοσης, άστην. Διάβασε μήπως κάποιος άλλος στον κόσμο έχει ήδη παιδευτεί με αυτό το μεγάφωνο και έβγαλε κάτι παραδεκτό. Αλλιώς τζάμπα κόπος και κόστος. Και μην νομίζεις ότι ένα βασικά παραδεκτό κουτί είναι φτηνό. Ξύλα, μόνωση, ακροδέκτες, crossover, φινίρισμα, καπάκι με πανί και πάει λέγοντας...Και φυσικά, πολύτιμος ΧΡΟΝΟΣ!!!
Φιλικά,
Γιάννης
Υ.Γ. Έχεις ιδέα πόσο κάνει ένα μτχ ενεργό sub;
 


Μηνύματα
154
Reaction score
34
Άρχισαν τα πειράματα και ή δοκιμές είναι ωραιότατο!! Να υποθέσω ότι θα μπει σε μια ωραιότατη γωνία εεε?θα το ομορφηνω της επόμενες μέρες !!
Post automatically merged:


Post automatically merged:

Παραδόξως βγάζει Μια χαρά δυνατά μπάσα είμαι πολύ ευχαριστημένος !!!!
 

Attachments




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top