Κατασκευή sub

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Έτοιμο το γουφ γουφ προχηρα τώρα εκεί τοποθετημένο και βλέπουμε!!!Χωρταστικο στα μάτια αλλά και στα αυτιά!!!
Τελικά για αρχή είναι πολύ δυνατό αρκετά μπάσα !!!!! Μετά από δύο μήνες ακρόασης είμαι ευχαριστημένος, βέβαιος και ηπαρχει χορός για βελτιώσεις!!!
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Χορό βλέπω, χώρο δεν βλέπω...
Κατ' αρχή χαλάς όλο το setup με το που βάζεις το ηχείο πάνω από το sub άρα χαλάς την συμμετρία του συστήματος. Αν σου αρέσει έτσι τότε πάσο...
Τα υπάρχοντα ηχεία είναι δικής σου κατασκευής ή ιδιοκατασκευή άλλου; Το ενισχυτάκι με το τροφοδοτικό που είδα σε προηγούμενο post οδηγεί το sub; Φτάνει; Το φίλτρο που είναι;
Οι παρουσιάσεις που γίνονται εδώ έχουν δύο σκοπούς: 1ον να δείξει κάποιος τις ικανότητές του στις ιδιοκατασκευές και την μελέτη τους και 2ον να βοηθήσει και άλλους να πάνε το σύστημά τους ένα βήμα μπροστά. Η κατασκευή σου πέραν της οπτικής και για σένα, ακουστικής παραδοχής, δεν προσφέρει κάτι και στους δύο τομείς. Στο έγραψαν και άλλοι να μην το προσπαθήσεις γαιτί θα χαλάσεις τον χρόνο και τα χρήματά σου. Δεν θέλω να σε αποθαρύνω αλλά στου κουτρούλη το γάμο δεν φτιάχνονται μηχανήματα ή εξαρτήματα ήχου μόνο και μόνο γιατί μοιάζουν με άλλα.
Θα μου πεις περί ορέξεως κολοκυθόπιτα αλλά όχι για παρουσίαση...
Φιλικά και συμβουλευτικά πάντα,
Γιάννης
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Χορό βλέπω, χώρο δεν βλέπω...
Κατ' αρχή χαλάς όλο το setup με το που βάζεις το ηχείο πάνω από το sub άρα χαλάς την συμμετρία του συστήματος. Αν σου αρέσει έτσι τότε πάσο...
Τα υπάρχοντα ηχεία είναι δικής σου κατασκευής ή ιδιοκατασκευή άλλου; Το ενισχυτάκι με το τροφοδοτικό που είδα σε προηγούμενο post οδηγεί το sub; Φτάνει; Το φίλτρο που είναι;
Οι παρουσιάσεις που γίνονται εδώ έχουν δύο σκοπούς: 1ον να δείξει κάποιος τις ικανότητές του στις ιδιοκατασκευές και την μελέτη τους και 2ον να βοηθήσει και άλλους να πάνε το σύστημά τους ένα βήμα μπροστά. Η κατασκευή σου πέραν της οπτικής και για σένα, ακουστικής παραδοχής, δεν προσφέρει κάτι και στους δύο τομείς. Στο έγραψαν και άλλοι να μην το προσπαθήσεις γαιτί θα χαλάσεις τον χρόνο και τα χρήματά σου. Δεν θέλω να σε αποθαρύνω αλλά στου κουτρούλη το γάμο δεν φτιάχνονται μηχανήματα ή εξαρτήματα ήχου μόνο και μόνο γιατί μοιάζουν με άλλα.
Θα μου πεις περί ορέξεως κολοκυθόπιτα αλλά όχι για παρουσίαση...
Φιλικά και συμβουλευτικά πάντα,
Γιάννης
[/QUOTE
Φίλε Γιάννη ναι τα έχω φτιάξει ολα μόνος μου ,το ηχείο που έχει της δύο
Χορό βλέπω, χώρο δεν βλέπω...
Κατ' αρχή χαλάς όλο το setup με το που βάζεις το ηχείο πάνω από το sub άρα χαλάς την συμμετρία του συστήματος. Αν σου αρέσει έτσι τότε πάσο...
Τα υπάρχοντα ηχεία είναι δικής σου κατασκευής ή ιδιοκατασκευή άλλου; Το ενισχυτάκι με το τροφοδοτικό που είδα σε προηγούμενο post οδηγεί το sub; Φτάνει; Το φίλτρο που είναι;
Οι παρουσιάσεις που γίνονται εδώ έχουν δύο σκοπούς: 1ον να δείξει κάποιος τις ικανότητές του στις ιδιοκατασκευές και την μελέτη τους και 2ον να βοηθήσει και άλλους να πάνε το σύστημά τους ένα βήμα μπροστά. Η κατασκευή σου πέραν της οπτικής και για σένα, ακουστικής παραδοχής, δεν προσφέρει κάτι και στους δύο τομείς. Στο έγραψαν και άλλοι να μην το προσπαθήσεις γαιτί θα χαλάσεις τον χρόνο και τα χρήματά σου. Δεν θέλω να σε αποθαρύνω αλλά στου κουτρούλη το γάμο δεν φτιάχνονται μηχανήματα ή εξαρτήματα ήχου μόνο και μόνο γιατί μοιάζουν με άλλα.
Θα μου πεις περί ορέξεως κολοκυθόπιτα αλλά όχι για παρουσίαση...
Φιλικά και συμβουλευτικά πάντα,
Γιάννης
Καλησπέρα Φίλε Γιάννη!! Όχι δεν μου αρέσει έτσι όπως τα έβαλα !! Σωστά τα λες ,απλά τώρα λόγο χώρου σε αυτήν την πλευρά τα έβαλα για να τα ακούσω ,ηπαρχει αρκετός χορός γυρογύρο μου 75 τετραγωνικά περίπου είναι σαλόνι κουζίνα όλο μαζί,ναι σηγουρα θα πέσει χορός χαχα.
Μονος μου τα ευτιαξα όλα,τα δύο ηχεία με της μαύρες μονάδες είναι fenton woofer 200watt 8ομ 89db,και έχουν παραμέτρους και τα έβαλα προγράμματα κι μου έβγαλε τα λίτρα,ενησχησα την κατασκευή εσωτερικά έβαλα ηχοαποροφιτικο ,το τουϊτερ είναι στα ίδια watt ίδια db και αντίσταση.ειναι πολύ στηβαρη ή κατασκευή τους,και τα κρος είναι τα react sec 101 .
Ειμουν και είμαι ευχαριστημένος από τα ηχεία αυτά.
Και επίσης πιάνουν λίγο τα χέρια μου και έχοντας το daewoo woofer 250watt
Είπα να το εκμεταλευτο μου το έδωσε φίλος με το ενησχητακι του .και πηστεψε με ότι είναι αρκετά καλό το αποτέλεσμα του σαμπ το έχω βάλει λίγες φωρες το ηχοσύστημα δηνατα και δεν ξέρω πότε θα το τερματίσω κάποια μέρα,δεν χρειάζεται θεωρώ .Η καμπινα του σαμπ ίδια τακτική εσωτερικά . Το ίδιο και τα επάνω ηχεία αυτά βέβαια είναι 4 ομ 96 db 240watt.αλλα βλεπω ότι γενικά έχω την εσθησει ότι θέλω πιο μεγάλο σπίτι για να ακούσω όλη αυτήν ένταση .Ναι λέω να σηκώσω πιο ψηλά την tv να φτιάξω ένα ή να πάρω μια ωραία σύνθεση ,και σκέφτηκα να βαλο το σαμπ στο κέντρο... λάθος?
Post automatically merged:

Το ενησχητακι του σαμπ είναι αρκετό μέχρι στιγμής τροφοδοτητε με 20volt αλλά κανωνικα παίρνει έως 32volt ναι είναι πολύ καλό.

€ 9,61 6%OFF | Free Shipping TDA7498 150W*1 Class D Amplifier Board High Power Amplifier Board Want good quality, please choose us
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Το ενισχυτάκι "τρώγεται". Το τροφοδοτικό που είδα στην προηγούμενη σελίδα μου φαίνεται μικρό.
Το καταλαβαίνεις προφανώς πως βαδίζεις λίγο στην τύχη χωρίς καλό σχεδιασμό, αλλά αφού σ΄αρέσει καλά κάνεις.
Το DIY έχει τις χαρές του ακόμη και αν δεν κάνεις πράγματα που συναγωνίζονται τα έτοιμα.
Μια ικανότητα προφανώς την έχεις, γιατί δε διαλέγεις κάποιο καλό σχέδιο να υλοποιήσεις αντί να φτιάχνεις απλά μια "κούτα" με 2 "σωλήνες" σχεδόν στην τύχη; Τον κόπο τον κάνεις και τον κάνεις, θα ανταμειφτείς με καλύτερο αποτέλεσμα.
Αφού όμως έκανες ότι έκανες, κοίτα τι θα κάνεις με crossover για το sub όπως σωστά παρατήρησε ο jpaudio πως μάλλον δεν έχεις. Στην ανάγκη έστω και ένα ταπεινό επιπέδου σήματος ηχείων με 2 πυκνωτές για τα ηχεία και RC για το sub, απ' το ολότελα.... εκτός και αν τα αναλαμβάνει ο ραδιοενισχυτής...
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Το ενισχυτάκι "τρώγεται". Το τροφοδοτικό που είδα στην προηγούμενη σελίδα μου φαίνεται μικρό.
Το καταλαβαίνεις προφανώς πως βαδίζεις λίγο στην τύχη χωρίς καλό σχεδιασμό, αλλά αφού σ΄αρέσει καλά κάνεις.
Το DIY έχει τις χαρές του ακόμη και αν δεν κάνεις πράγματα που συναγωνίζονται τα έτοιμα.
Μια ικανότητα προφανώς την έχεις, γιατί δε διαλέγεις κάποιο καλό σχέδιο να υλοποιήσεις αντί να φτιάχνεις απλά μια "κούτα" με 2 "σωλήνες" σχεδόν στην τύχη; Τον κόπο τον κάνεις και τον κάνεις, θα ανταμειφτείς με καλύτερο αποτέλεσμα.
Αφού όμως έκανες ότι έκανες, κοίτα τι θα κάνεις με crossover για το sub όπως σωστά παρατήρησε ο jpaudio πως μάλλον δεν έχεις. Στην ανάγκη έστω και ένα ταπεινό επιπέδου σήματος ηχείων με 2 πυκνωτές για τα ηχεία και RC για το sub, απ' το ολότελα.... εκτός και αν τα αναλαμβάνει ο ραδιοενισχυτής...
Το ενησχητακι το έχω σύνδεση στον Ενησχητη στην εξοδω σαμπ και το ενησχητακι αυτό είναι φτιαγμένο για να παίζει για σαμπ.Αυτο το σχέδιο έχω φτιάξει.
 

Attachments


Μηνύματα
154
Reaction score
34
Το ενισχυτάκι "τρώγεται". Το τροφοδοτικό που είδα στην προηγούμενη σελίδα μου φαίνεται μικρό.
Το καταλαβαίνεις προφανώς πως βαδίζεις λίγο στην τύχη χωρίς καλό σχεδιασμό, αλλά αφού σ΄αρέσει καλά κάνεις.
Το DIY έχει τις χαρές του ακόμη και αν δεν κάνεις πράγματα που συναγωνίζονται τα έτοιμα.
Μια ικανότητα προφανώς την έχεις, γιατί δε διαλέγεις κάποιο καλό σχέδιο να υλοποιήσεις αντί να φτιάχνεις απλά μια "κούτα" με 2 "σωλήνες" σχεδόν στην τύχη; Τον κόπο τον κάνεις και τον κάνεις, θα ανταμειφτείς με καλύτερο αποτέλεσμα.
Αφού όμως έκανες ότι έκανες, κοίτα τι θα κάνεις με crossover για το sub όπως σωστά παρατήρησε ο jpaudio πως μάλλον δεν έχεις. Στην ανάγκη έστω και ένα ταπεινό επιπέδου σήματος ηχείων με 2 πυκνωτές για τα ηχεία και RC για το sub, απ' το ολότελα.... εκτός και αν τα αναλαμβάνει ο ραδιοενισχυτής...
Σήμερα έμαθα από τον προηγούμενο κάτοχο του Ενησχητη οτι δεν χρειάζεται κρος γιατί το είναι κροσαρισμενη η έξοδος στα 80hz έτσι το είχε έτσι έχει μηνει έχει πολλές ρυθμίσεις ο ενησχητης αλλά δεν έχω ασχιληθει.
 



Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
Ομολογουμένως, δείχνει όμορφη αυτή η γωνιά σου! Μικρόφωνο έχεις; Για κάνε καμιά μέτρηση να δούμε πώς παίζουν.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Ομολογουμένως, δείχνει όμορφη αυτή η γωνιά σου! Μικρόφωνο έχεις; Για κάνε καμιά μέτρηση να δούμε πώς παίζουν.
Δεν έχω δυστυχώς, πάντος και έτσι το μπάσο είναι αρκετό, ( ποτέ δεν είναι αρκετό) νομίζω ότι ποτέ δεν θα το βάλω Προς το τέρμα γιατί αρχίζω και σκέφτομαι ότι είναι ηπερβολικος ο ήχος που βγάζουν όλα μαζί... αλλά ναι και εμένα μου αρέσουν , ευχαριστώ πολύ.
Post automatically merged:

 

Attachments


Μηνύματα
154
Reaction score
34
Το ενισχυτάκι "τρώγεται". Το τροφοδοτικό που είδα στην προηγούμενη σελίδα μου φαίνεται μικρό.
Το καταλαβαίνεις προφανώς πως βαδίζεις λίγο στην τύχη χωρίς καλό σχεδιασμό, αλλά αφού σ΄αρέσει καλά κάνεις.
Το DIY έχει τις χαρές του ακόμη και αν δεν κάνεις πράγματα που συναγωνίζονται τα έτοιμα.
Μια ικανότητα προφανώς την έχεις, γιατί δε διαλέγεις κάποιο καλό σχέδιο να υλοποιήσεις αντί να φτιάχνεις απλά μια "κούτα" με 2 "σωλήνες" σχεδόν στην τύχη; Τον κόπο τον κάνεις και τον κάνεις, θα ανταμειφτείς με καλύτερο αποτέλεσμα.
Αφού όμως έκανες ότι έκανες, κοίτα τι θα κάνεις με crossover για το sub όπως σωστά παρατήρησε ο jpaudio πως μάλλον δεν έχεις. Στην ανάγκη έστω και ένα ταπεινό επιπέδου σήματος ηχείων με 2 πυκνωτές για τα ηχεία και RC για το sub, απ' το ολότελα.... εκτός και αν τα αναλαμβάνει ο ραδιοενισχυτής...
Καλησπέρα ήρθε το τροφοδοτικό για το ενησχητακι του σαμπ θα ήθελα μια βοήθεια,γιατί έχει δύο - και δύο + είναι δύο έξωδει ? Δηλαδή 2χ32 βολτ η λέω χαζωμαρα?
 

Attachments


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Καλησπέρα ήρθε το τροφοδοτικό για το ενησχητακι του σαμπ θα ήθελα μια βοήθεια,γιατί έχει δύο - και δύο + είναι δύο έξωδει ? Δηλαδή 2χ32 βολτ η λέω χαζωμαρα?
Σε ένα παρόμοιο που είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα, τα 2 - ήταν συνδεδεμένα μαζί και τα 2 + επίσης.
Ο λόγος που τα είχε ήταν απλά για να σου παρέχει ...2 βίδες αν θες να τροφοδοτήσεις περισσότερες συσκευές από μία...
Δηλαδή σύνδεσε το - του ενισχυτή σε όποιο - του τροφοδοτικού θες και το ίδιο κάνε και με το +
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Σε ένα παρόμοιο που είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα, τα 2 - ήταν συνδεδεμένα μαζί και τα 2 + επίσης.
Ο λόγος που τα είχε ήταν απλά για να σου παρέχει ...2 βίδες αν θες να τροφοδοτήσεις περισσότερες συσκευές από μία...
Δηλαδή σύνδεσε το - του ενισχυτή σε όποιο - του τροφοδοτικού θες και το ίδιο κάνε και με το +
Ναι τελικά βλέπω ότι έχει 2χ32!!!
Και ναι είναι πολύ καλύτερο τι μπασω είναι σαν να ακολουθεί πιο σηνχρωνιζμενα !!! Και χωρίς παραμόρφωσει ψηλά!!!
 

Attachments


Μηνύματα
154
Reaction score
34
Ομολογουμένως, δείχνει όμορφη αυτή η γωνιά σου! Μικρόφωνο έχεις; Για κάνε καμιά μέτρηση να δούμε πώς παίζουν.
Και ένα δεύτερο βιντεάκι με τον ψηφιακό ενησχιτη. Έχω ένα κανάλι με βιντεάκια της κατασκευής.

 
Last edited:


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Μια μονάδα χαμηλών, η καμπίνα της συν το σύστημα συντονισμού της, οφείλουν να συνεργάζονται αρμονικά για σωστό αποτέλεσμα.
Με δυο λόγια τα λίτρα, οι διαστάσεις της καμπίνας και του σωλήνα (αν υπάρχει) πρέπει να είναι συγκεκριμένα, αναλόγως του στόχου που έχουμε θέσει.
Στην περίπτωση που δεν τηρούνται τα παραπάνω το αποτέλεσμα κάλλιστα μπορεί να είναι ακόμα και αρνητικό. Δηλαδή ανυπαρξία χαμηλού, ακύρωση υπάρχοντος χαμηλού και βέβαια σπατάλη οικονομική.

Για παράδειγμα...
Έχουμε μια μονάδα που χρειάζεται όγκο 100 λίτρα και συντονισμένο σωλήνα στους 35 Hz.
Αν την τοποθετήσουμε σε καμπίνα 45 λίτρων με κακό συντονισμό σωλήνα σίγουρα, θα μας δώσει μια κορύφωση στους 80-90 Hz (μπουμάρισμα ενδεχομένως) και αμέσως μετά βουτιά.
Δηλαδή όχι μόνο δεν θα επιτελέσει το έργο που θέλαμε, αλλά δημιουργεί και πρόβλημα.
 
Last edited:

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Μια μονάδα χαμηλών, η καμπίνα της συν το σύστημα συντονισμού της, οφείλουν να συνεργάζονται αρμονικά για σωστό αποτέλεσμα.
Με δυο λόγια τα λίτρα, οι διαστάσεις της καμπίνας και του σωλήνα (αν υπάρχει) πρέπει να είναι συγκεκριμένα, αναλόγως του στόχου που έχουμε θέσει.
Στην περίπτωση που δεν τηρούνται τα παραπάνω το αποτέλεσμα κάλλιστα μπορεί να είναι ακόμα και αρνητικό. Δηλαδή ανυπαρξία χαμηλού, ακύρωση υπάρχοντος χαμηλού και βέβαια σπατάλη οικονομική.

Για παράδειγμα...
Έχουμε μια μονάδα που χρειάζεται όγκο 100 λίτρα και συντονισμένο σωλήνα στους 35 Hz.
Αν την τοποθετήσουμε σε καμπίνα 45 λίτρων με κακό συντονισμό σωλήνα σίγουρα, θα μας δώσει μια κορύφωση στους 80-90 Hz (μπουμάρισμα ενδεχομένως) και αμέσως μετά βουτιά.
Δηλαδή όχι μόνο δεν θα επιτελέσει το έργο που θέλαμε, αλλά δημιουργεί και πρόβλημα.
Καλημέρα και πάλι!! Έχω φτιάξει αυτην την κατασκευή όλα καλά μέχρι στιγμής εκτός από έναν θόρυβο που κάνει όταν αλλάζω είσοδο από τον επιλογέα για τον ενησχιτη,ειπαρζει κάτι που μπορώ να κάνω για να το αποφύγω αυτό? Κάποιον πηκνωτη κάπου? Κάτι ?
 

Attachments


Μηνύματα
154
Reaction score
34
Μια μονάδα χαμηλών, η καμπίνα της συν το σύστημα συντονισμού της, οφείλουν να συνεργάζονται αρμονικά για σωστό αποτέλεσμα.
Με δυο λόγια τα λίτρα, οι διαστάσεις της καμπίνας και του σωλήνα (αν υπάρχει) πρέπει να είναι συγκεκριμένα, αναλόγως του στόχου που έχουμε θέσει.
Στην περίπτωση που δεν τηρούνται τα παραπάνω το αποτέλεσμα κάλλιστα μπορεί να είναι ακόμα και αρνητικό. Δηλαδή ανυπαρξία χαμηλού, ακύρωση υπάρχοντος χαμηλού και βέβαια σπατάλη οικονομική.

Για παράδειγμα...
Έχουμε μια μονάδα που χρειάζεται όγκο 100 λίτρα και συντονισμένο σωλήνα στους 35 Hz.
Αν την τοποθετήσουμε σε καμπίνα 45 λίτρων με κακό συντονισμό σωλήνα σίγουρα, θα μας δώσει μια κορύφωση στους 80-90 Hz (μπουμάρισμα ενδεχομένως) και αμέσως μετά βουτιά.
Δηλαδή όχι μόνο δεν θα επιτελέσει το έργο που θέλαμε, αλλά δημιουργεί και πρόβλημα.
Καλημέρα Πέτρο!! Μου είχες βρεί αυτα τα στοιχεία του μεγάφώνου και μου είχες επισημάνει για τα λίτρα γύρο στα 100 που χρειάζεται για συντονισμό στα 35HZ βρήκα αυτό το πρόγραμμα . Φένεται καλό.
Καλημέρα Πέτρο!! Μου είχες βρεί αυτα τα στοιχεία του μεγάφώνου και μου είχες επισημάνει για τα λίτρα γύρο στα 100 που χρειάζεται για συντονισμό στα 35HZ βρήκα αυτό το πρόγραμμα . Φένεται καλό.
 

Attachments


Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Κατεβασε το winisd εγκατεστησε το βαλε μεσα τα στοιχεια του μεγαφώνου σου και θα σου βγαλει τα παντα με λεπτομέριες,για να καταλάβεις τι εχεις κανει η τι μπορεις να διορθώσεις.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Κατεβασε το winisd εγκατεστησε το βαλε μεσα τα στοιχεια του μεγαφώνου σου και θα σου βγαλει τα παντα με λεπτομέριες,για να καταλάβεις τι εχεις κανει η τι μπορεις να διορθώσεις.
Πολύ Καλό το winisd αλλά έχασα την μπάλα από ένα σημείο και μετά. εκτός αν με βοηθήσεις.

Έχω αυτή την μονάδα. Πος θα φτιάξω την καμπίνα ώστε να με καληψει όσο γίνεται στα περησωτερα ήδη μουσικής?
 

Attachments



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.604
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top