Κεφαλές και ταίριασμα με τον προ-προσοχή στα καλώδια!

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Αυτο,αν δεν εχει το phono την δυνατοτητα,μπορεις να κανεις μια αλλαγη μεσα ωστε να μπορεις μελλοντικα να ρυθμιζεις οπως θελεις.
Καλημερα!
Το nanophono της clearaudio που εχω συνοδευεται απο καποιες αντιστασεις αλλα εχω την εντυπωση πως ειναι για mc. Μπορω να τις χρησιμοποιησω και σε mm;
 


Μηνύματα
842
Reaction score
714
Οχι αν ειναι για MC
Λοιπόν,
Eingangsimpedanz: 47 k / 220pF / MM
Input load: Individual / User / MC

Αν υποθεσω πως με καπασιτομετρο βρισκω αλλη τιμη απο 220 pF εχω επιλογη διορθωσης χωρις να πειραξω το phono;
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Καλησπέρα!

Αγόρασα καπασιτόμετρο και θέλω να κάνω και εγώ τις μετρήσεις μου. Πως θα μετρήσω; Αρνητικό - θετικό στα rca; Με την κεφαλή επάνω ή χωρίς;
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Χωρίς την κεφαλή. Χωρίς να είναι κάποιο καλώδιο συνδεδεμένο στον προ. Η πολικότητα δεν παίζει ρόλο.
Γιάννης
 


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Η τιμή που δείχνει ο κατασκευαστής του καλωδίου είναι φυσικά ανα μέτρο ..
Οπότε γι'αυτό πάντα βάζουμε το Phono κοντά στο βραχίονα Μήπως καταφέρουμε μείωση ..
Επίσης πολλές mc με τη σειρά τους ζητούν 47 κ πάνω ακόμη..
[DOUBLEPOST=1548013004][/DOUBLEPOST]σημαντικό είναι να εχουμε σωστή γωνία ανάγνωσης προς κάθε κατεύθυνση...
Περισσότερο από τα πικο
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Καλησπέρα!
Μέτρησα τα καλώδια και βρήκα πως ήμουν στα 167pF (sl1200) ενώ η κεφαλή μου δίνει ενδεδειγμένη τιμή τα 270pF. Προσέθεσα καλώδιο και έχω την σωστή τιμή. Είναι σωστή αυτή η λύση ή είναι μπακαλίστικο και μου ξεφεύγει κάτι;
Και μια ερώτηση ακόμα. Σε άλλες κεφαλές που έχω βλέπω π.χ, 200-500pF. Μας κάνει οποιαδήποτε τιμή μέσα σε αυτά τα πλαίσια ή υπάρχει κάποιο μυστικό;

Υ.Γ. Και κάτι ακόμα που μου μοιάζει μάλλον κουτό αλλά θα το ρωτήσω. Ένα καλώδιο απο τα δύο μέτρησα και μου έδωσε την τιμή αυτή. Δεν προσθέτουμε και την τιμή του άλλου; Ένα κανάλι το ένα, ένα το άλλο μια η τιμή όμως. Σωστά;
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Ο pro που τα σύνδεσες, δεν έχει φορτωμένη και αυτός κάποια χωρητικότητα; Την υπολόγισες;
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Ο pro που τα σύνδεσες, δεν έχει φορτωμένη και αυτός κάποια χωρητικότητα; Την υπολόγισες;
Τα στέλνω σε phono και από εκεί σε μίκτη. Ο μίκτης δεν δίνει στοιχεία. Τα phono δίνουν 220pF και 120pF το άλλο. Πρέπει να το συνυπολογίσω;
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
- ξέρει κανείς πως μπορεί να ισχύει η αναισθησία στην χωρητικότητα των εν λόγω κεφαλών ; . . . ( έχω την sonata 1 )

upload_2019-1-30_9-20-41.png
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Θεωρητικά και πρακτικά κεφαλές κινητού μαγνήτη λόγω κατασκευής είναι ευαίσθητες σε χωρητικά φορτία. Ίσως η αναφορά της Grado εννοεί μικρές διακυμάνσεις, 10-50 pf.
Η χωρητικότητα που "βλέπει" η κεφαλή δεν "καταστρέφει" τελείως το ακουστικό αποτέλεσμα. Απλά αλλάζει την χροιά του ήχου ειδικά στις υψηλές συχνότητες. Εάν θέλουμε το βέλτιστο αποτέλεσμα από αυτή, καλό είναι να την ταιριάξουμε ανάλογα με την πρόταση του κατασκευαστή της. Και πάντα με γνώμονα το αυτί μας. Γι' αυτό και έχουν αναφερθεί σε μερικές περιπτώσεις καλύτερα "ακουστικά" αποτελέσματα με τιμές διαφορετικές από αυτές που προτείνει ο κατασκευαστής.
Γιάννης
 
Last edited:


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
- γιά παράδειγμα ή άλλη μου κεφαλή ( ΑΤ150mlx ) , είναι πολύ ευαίσθητη στις αλλαγές καλωδίων ( και τις χωρητικότητές τους αντίστοιχα ) , ως πρός να μεσοπρίμα . . . όσο υψηλότερη η χωρητικότητα , τόσο ποιο ακουστή η πτώση στα πρίμα και ο ήχος γίνεται μουντός και κλειστός

- αντιθέτως στις ίδιες αλλαγές καλωδίων ( ίδιο πικάπ + ίδιο phono ) , η grado παραμένει σταθερή . . . μήπως παίζει ρόλο και το ότι είναι κινητού σιδήρου ;
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Καλημέρα!
Μισό λεπτό γιατί έχασα την μπάλα.
Έχω το καλώδιο του πικάπ στα 207pf και προσθέτω αλλά 220pf του phono οπότε φθάνω στα 407pf. Πρέπει να προσθέσω και το καλώδιο από το phono προς τον μίκτη;
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Καλημέρα!
Μισό λεπτό γιατί έχασα την μπάλα.
Έχω το καλώδιο του πικάπ στα 207pf και προσθέτω αλλά 220pf του phono οπότε φθάνω στα 407pf. Πρέπει να προσθέσω και το καλώδιο από το phono προς τον μίκτη;
Oχι
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Ok. Το είχα καταλάβει διαφορετικά, πως ναι μεν η κεφαλή ζητά κάποια pf αλλά πως έπρεπε να πιάσω τα pf του phono δηλ. συνολικά να είναι 220pf.
H om40 μιλάει για 200-500pf. Με καλύπτει οποιαδήποτε τιμή σε αυτά τα πλαίσια ή και εδώ υπάρχει κάποιο μικρό μυστικό;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.557
Η χωρητικότητα που "βλέπει" η κεφαλή δεν "καταστρέφει" τελείως το ακουστικό αποτέλεσμα. Απλά αλλάζει την χροιά του ήχου ειδικά στις υψηλές συχνότητες.
Απλά εφαρμόζεται ένα φίλτρο, λόγου χάριν βαθυπερατό, αναλόγως των τιμών χωρητικότητας και επαγωγικότητας.
Φίλτρο είναι και το "treble" στον προενισχυτή.
Και το loudness το κουμπί, ένα φίλτρο είναι.
Στις κεφαλές, δημιουργείται ένα τυχαίο φίλτρο με τυχαίους συνδυασμούς χωρητικότητας καλωδίων.

Εάν θέλουμε το βέλτιστο αποτέλεσμα από αυτή, καλό είναι να την ταιριάξουμε ανάλογα με την πρόταση του κατασκευαστή της. Και πάντα με γνώμονα το αυτί μας.
Όχι, ποτέ με το αυτί.
Πάντα με τα σπεκς.
Τα σπεκς σου λένε τις τιμές χωρητικότητας για να παίζει "φλατ", όσο φλατ μπορεί ή όσο φλατ την έφτιαξαν να παίζει.

Γι' αυτό και έχουν αναφερθεί σε μερικές περιπτώσεις καλύτερα "ακουστικά" αποτελέσματα με τιμές διαφορετικές από αυτές που προτείνει ο κατασκευαστής.
Σε μερικές περιπτώσεις (όπως το λες το λέω) δεν ξέρουν τι ακούν, έχουν χάλια λοιπά μηχανήματα, έχουν άθλιο χώρο που οι χρόνοι αντήχησης τους κάνουν να υποφέρουν, κλπ κλπ κλπ.

Η πηγή, όποια κι αν είναι αυτή (κασετόφωνο, μπομπίνα, πικάπ, mp3 player, ραδιόφωνο, κλπ) πρέπει υποχρεωτικά να χαρακτηρίζεται από μηδενική απόκλιση στην απόκριση συχνότητας στο ακουστό φάσμα. Και αυτές είναι οι προδιαγραφές για κάθε πηγή στον πλανήτη που ζούμε.

Μετά έχουμε τη δυνατότητα ισοσταθμισης χώρου, αναλόγως της απόκρισης των ηχείων στο χώρο μας, αναλόγως των boundaries και του γκέιν που προσδίδουν ανομοιογενώς στο φάσμα, και φυσικά αναλόγως των χρόνων αντήχησης και της αναλογίας άμεσης προς έμμεση, και πάντα στη στάθμη που ακούμε με το λάουντνες που προβλέπεται.

Πρέπει να προσθέσω και το καλώδιο από το phono προς τον μίκτη;
Οχι.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Όχι, ποτέ με το αυτί.
Πάντα με τα σπεκς.
Τα σπεκς σου λένε τις τιμές χωρητικότητας για να παίζει "φλατ", όσο φλατ μπορεί ή όσο φλατ την έφτιαξαν να παίζει.
Η δοκιμή με το αυτί βοηθάει στην περίπτωση λάθους, όχι στην βέλτιστη προσαρμογή. Ένα "δουλεμένο" αυτί που ακούει στον ίδιο χώρο με τα ίδια μηχανήματα μπορεί να αντιληφθεί την καλυτέρευση ή χειροτέρευση που επιφέρει η χωρητικότητα που βλέπει η κεφαλή. Άλλωστε δεν έχουν όλοι ένα καπασιτόμετρο για να μετρήσουν όλα τα κομμάτια της ακουστικής αλυσίδας από την κεφαλή μέχρι τις εισόδους του προενισχυτή...
Γιάννης
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.713
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top