Κόντρες πάνω από τα 250... Wrms!!!

Μηνύματα
559
Reaction score
1
Νικο ......να σου πω...... Τον sphinx μου τον πουλας μετα?;) Sphinx νικητης απο μενα.
Μα δεν κατάλαβες ακόμα ότι όλη αυτή η ιστορία στήθηκε για να σου πουλήσω τον Sphinx. :crazy_3: "happy_1" :crazy_3: "happy_1" :crazy_3:

Όσον αφορά το αποτέλεσμα... δεν θα μαρτυρήσω τίποτα ακόμα, αφού έτσι και αλλιώς τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα. Σε λίγες μέρες ο Krell θα φύγει από το χώρο και μέχρι τότε θα πρέπει να έχουν βγει τα συμπεράσματα. Σήμερα το βράδυ θα έρθει και ένας φίλος που συμμετέχει στις κοντρούλες μπας και αδειάσουμε επιτέλους αυτό το black label.

Να δω πως θα καταφέρουμε να μετακινήσουμε όλα αυτά τα θεριά. :crazy_1:
 

Μηνύματα
559
Reaction score
1
mr Nicholas , ο 332 ειχε κατω απο 10 χιλιαρικα οταν κυκλοφορουσε.:happy_4:
Στην Αμερική είχε κάτω από 10 χιλιάρικα, αλλά μιλάμε για πριν από 10 χρόνια. Στην Ελλάδα, αν θυμάμαι καλά, ξεκίνησε με πρώτη τιμή 1.770.000 δρχ το 1995-96 και έφτασε 3.125.000 δρχ το 1998-99, όπου και αντικαταστάθηκε από τον 335, ο οποίος βγήκε στην ίδια τιμή.

Ρε φίλε, αφού ξέρεις ότι τους καταλόγους των καλών μηχανών τους ξέρω απ' εξω. :cool_3: :happy_9: :cool_3:
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Κόντρες πάνω από τα 250... Wrms!!!

Νομίζω είχε τα 801 ο Nικόλας - του είχαμε κάνει τα καλορίζικα πριν κάμποσο καιρό. :respect:
 

Μηνύματα
559
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Κόντρες πάνω από τα 250... Wrms!!!

Νομίζω είχε τα 801 ο Nικόλας - του είχαμε κάνει τα καλορίζικα πριν κάμποσο καιρό. :respect:
Σωστό. Οι ακροάσει έγιναν και συνεχίζουν να γίνονται με το Nautilus 801.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Στην Αμερική είχε κάτω από 10 χιλιάρικα, αλλά μιλάμε για πριν από 10 χρόνια. Στην Ελλάδα, αν θυμάμαι καλά, ξεκίνησε με πρώτη τιμή 1.770.000 δρχ το 1995-96 και έφτασε 3.125.000 δρχ το 1998-99, όπου και αντικαταστάθηκε από τον 335, ο οποίος βγήκε στην ίδια τιμή.

Ρε φίλε, αφού ξέρεις ότι τους καταλόγους των καλών μηχανών τους ξέρω απ' εξω. :cool_3: :happy_9: :cool_3:

o 335 ειχε 10525 τιμη καταλογου.
Ξερεις οτι κατι ξερω:happy_5:
 

Μηνύματα
559
Reaction score
1
Φυσικά και ξέρεις αγόρι μου.
Αφού με εσένα μιλάγαμε στο τηλέφωνο για να μάθουμε πόσο κοστίζανε τα όνειρα μας.:rolleyes:

Εγώ απλά αναφέρθηκα στην τιμή που "βγήκε" στην αγορά ο 335. Δηλαδή όταν ξεκίνησε να πωλείται, κάπου στις αρχές του 99, όπου και κόστιζε 3.125.000 δρχ ή 9170 ευρώ...



Μετά από το 2000, όλα πήραν την πάνω βόλτα και φτάσανε μέχρι και την τιμή που πολύ σωστά έγραψες. Δηλαδή τα 10525 ευρώ.
 


Μηνύματα
559
Reaction score
1
Γιάννη, δεν πιστεύω να έχεις οργανώσει με τον Μιχάλη (diabolical) κανένα test-event νοθείας, εν όψη εκλογών. :crazy_3: "happy_1" :crazy_3: "happy_1" :crazy_3:
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Εδώ και μερικές ημέρες διακρίνω από τα μηνύματα των περισσοτέρων μια αμυδρή διάθεση για παρεξηγήσεις, μπηχτές, μικροτσακωμούς και λοιπά αδιάφορα για την κατηγορία μας.

Εξ' αιτίας αυτού του γεγονότος, πήρα την απόφαση να ξεκινήσω το νέο αυτό thread που θα ασχοληθεί με μια πολύ πολύ ενδιαφέρουσα κοντρίτσα, της οποίας τα αποτελέσματα είχα αρχικά αποφασίσει να τα "ανεβάσω" μετά τις διακοπές, όπου και θα είχα μια πολύ πιο σαφή εικόνα, ενώ παράλληλα θα είχα συγκεντρώσει και τις απόψεις των υπολοίπων 4ων που συνήθως συμμετέχουν σε αυτές τις δοκιμές.

Στην κόντρα πήραν και συνεχίζουν να παίρνουν μέρος τρεις + ένας κορυφαίοι ενισχυτές από την κατηγορία των 10000 έως 15000 ευρώ. Οι τρεις δοκιμάστηκαν και συνεχίζουν να δοκιμάζονται ταυτόχρονα, ενώ ο ένας βρισκόταν στον ίδιο χώρο και στο ίδιο σύστημα μέχρι και πριν από μια εβδομάδα. Οι "τρεις" προέρχονται από Αμερική, Ολλανδία και Νέα Ζηλανδία, ενώ ο "ένας" προέρχεται και αυτός από Αμερική.

Μέχρι να ανεβάσω τις φωτογραφίες, θα αφήσω ένα χρονικό διάστημα έτσι ώστε να ρίξετε και μια μαντεψιά για το ποιοι μπορεί να είναι οι συγκεκριμένοι "μαχητές".

Υ.Γ. Ελπίζω να δω περισσότερους highendάδες σε αυτό το θέμα και να ακούσω περισσότερες απόψεις από πιθανές τους εμπειρίες με τα μηχανήματα που συμμετέχουν σε αυτή τη κόντρα.
Νικόλα,τι είδους κόντρα θα είναι αυτή?
Που και πότε θα γίνει?
Ποιά τα άλλα συνοδά?
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Πιστεύω οτι θα είναι κόντρα "οδήγησης" και οχι ντιζάιν ή κιλών...:happy_9:
Καθότι έχω άποψη και για τους τρείς μονομάχους,όταν προσπαθούσαν να οδηγήσουν τα TD12...:happy_9: :happy_9: :happy_9:
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Γιατι να ειναι κοντρα οδηγησης?Μονο αυτο ειναι το κριτηριο?"happy_1"
Πως φαινεται αμεσως ενας ιδιοκτητης td12
 


Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Χροιες, αναλυτικοτητα, σκηνικη παρουσια, συχνοτικη αποκριση κλπ κλπ........................
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Γι αυτά που αναφέρεις,το μεγαλύτερο βάρος το έχει ο πρό.
Ο τελικός πρέπει να έχει ρεύμα για να μπορεί να σπρώξει τα μεγάφωνα και ελάχιστη παραμόρφωση.
Οσο για την συχνοτική απόκριση,απο 20-20000 hz όλοι καλά τα πάνε.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
20-20000 +- ποσα db βρε Γιωργο?
Αν ηταν ετσι οπως τα λες θα διαλεγαμε τον τελικο με τα περισσοτερα βατ.
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
0-0,25 db kαι απο 5-100000 Hz ή και περισσότερα στα +- 3db.
Eκτός των βάττ που είναι ανάλογα με την αντίσταση σε Ωμ,είναι το πραγματικό ρεύμα που μπορεί να δώσει στιγμιαία χωρίς να βραχικυκλωσει απο τον "ιδρώτα"...:happy_9:
 


Μηνύματα
559
Reaction score
1
Γιωργάρα, sorry που έχω αργήσει να σου απαντήσω αλλά είμαι εκτός Αθηνών και τις περισσότερες ώρες της ημέρας παρακολουθώ στρινγκάκια ενώ ταυτόχρονα το κύμα μου γαργαλάει τις πατούσες.

Αυτό που διάβασα και με χαροποίησε ιδιαιτέρως είναι... επιτέλους μια συζήτηση "όπως και τότε". Άσχετα με την διαφωνία σας, η κουβέντα είναι επί του θέματος της κατηγορίας.

Εγώ πάντως δεν συμφωνώ με την άποψη ότι ο τελικός ενισχυτής είναι μόνο "γκάζια" και ότι ο προενισχυτής αναλαμβάνει όλα τα άλλα. Μόλις γυρίσω Αθήνα θα ψάξω μια δημοσιευμένη δοκιμή που είχαν κάνει κάποιοι Αμερικανοί, όπου μεταξύ άλλων, απέδειξαν ότι τρεις τρανζιστοράτοι ενισχυτές που μετρούσαν τα ίδια ακριβώς "γκάζια", τόσο στα 8Ohm όσο και στα 4Ohm και 2Ohm, με ίδιο (ή σχεδόν ίδιο) συντελεστή απόσβεσης και με κάλυψη του ιδίου συχνοτικού εύρους, απέδωσαν με τα ίδια ηχεία και στο ίδιο χώρο εντελώς διαφορετικά, τόσο ως προς το "αυτί" των ακροατών, όσο και ως προς τα μετρητικά όργανα που χρησιμοποίησαν σε εκείνη την δοκιμή.

Τα λέμε σε λίγο.
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Σωστός ο Νικόλας.
Στρινγκάκια έ...
Δηλαδή τώρα περιμένεις να πάρουμε στα σοβαρά τις απόψεις σου με τα απο τόση κούραση?...:happy_9: :happy_9: :happy_9:

Καλά να περνάς και φυσικά το συζητάμε το θέμα, γιατί οι "κόντρες" είναι στο αίμα μου...:cool_4:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.245
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top