1. Καλώς ήρθατε στο AVsite! Ελάτε στην παρέα μας κάνοντας εγγραφή!
    Απόκρυψη ανακοίνωσης

Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα

Συζήτηση στο φόρουμ 'ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΕΡΙ HIGH FIDELITY' που ξεκίνησε από το μέλος Bhutia, στις 9 Δεκεμβρίου 2018.

1. Bhutia

Bhutia Hidden Guru
    Editor

Και single ended και push-pull και κρατώ πάντα κάτι από αυτά όπως έχω αναφέρει.Κατέληξα οριστικώς σε ενεργά ηχεία τα οποία έχουν επίσης αναφερθεί and that's all one needs to know.

Και το σχόλιο περί ΄΄φυσικότητας΄΄ αναφέρεται σε αόριστο διαδικτυακό πλαίσιο.Διότι άμα ήθελα να θίξω ορισμένες προτιμήσεις,θα έγραφα ότι μου κάνει εντύπωση πώς είναι εφικτό να αρέσει χωρίς να χαλάει τους χρήστες σε βάθος χρόνου το λυχνιακό ακρόαμα στην πλειοψηφία των περιπτώσεων που το καταναλώνουν...ξεροσφύρι.Και τότε θα οδηγούμαστε σε άλλες ΄΄αμαρτίες΄΄ πιστότητας όπου θα έπρεπε να εμπλακούν κροσαρισμένα sub και χωροταξίες,στοιχεία που...στεναχωρούν όπως έχω διαπιστώσει.

#921 Bhutia, 12 Ιανουαρίου 2019
    Last edited: 12 Ιανουαρίου 2019
    christos77, AKARL and costas EAR like this.
  2. Dimitrisnt

δεν θελεις να αναφερεις μηχανηματα κτλν ? οκ αλλα απλη κουβεντα κανουμε

εχουν θιχτει αυτα πολλακις,
    εν τω μεταξυ δεν ειδα κανεναν καταναλωτη-ακροατη αυτων στεναχωρημενο
    εσυ που στεναχωρηθηκες οπως λες τα αλλαξες
    ε το ιδιο θα εκαναν κι οι υπολοιποι

αν επρεπε να προβληματιστουν καποιοι αυτοι θα ηταν οι κατασευαστες αυτων - υπαρχουν κ ελληνες αρκετοι οι οποιοι αυξανονται και ευημερουν αν κρινουμε απο την συμμετοχη τους σε μεγαλες διεθνης εκθεσεις κτλ κτλ

:D

iason, kkaram and sakis65 like this.
  3. Bhutia

Bhutia Hidden Guru
    Editor

Απόδειξη ότι δεν γίνεται ΄΄απλή κουβέντα΄΄ είναι η εξέλιξη του νήματος και η ανωτέρω επιχειρηματολογία.
    Πουθενά δεν έγραψα ότι με στεναχωρούν προσωπικώς οι λάμπες.Εκτίθεται η αναλογία στην άρνηση της αντίληψης να εγκλιματιστεί σταδιακά προς διάφορα αντικειμενικά και όχι υποκειμενικά δεδομένα.Τουναντίον,άλλοι μοιάζουν να δυσφορούν με όποια επιχειρηματολογία τις βάζει στο πραγματικό τους πλαίσιο.

Ο ίδιος είμαι συμφιλιωμένος με τις δημοφιλείς σχολές ενίσχυσης,αφού κιόλας τις έχω ήδη δοκιμάσει με ποικιλία συνοδών (κόρνες,μονόδρομα,βινυλιακά,κ.ο.κ.)

Είναι επίσης σφάλμα ν'αποδίδεται αλλαγή προτιμήσεων σε όποιον τις...επεκτείνει σε νέα πεδία χωρίς να περιφρονεί τα πρότερα - απόδειξη η ενασχόληση μαζί τους.;)

#923 Bhutia, 12 Ιανουαρίου 2019
  4. Dimitrisnt

οκ, απλα δεν καταλαβα καλα

"Εκτίθεται η αναλογία στην άρνηση της αντίληψης να εγκλιματιστεί σταδιακά προς διάφορα αντικειμενικά και όχι υποκειμενικά δεδομένα"

και ποιος ειπε οτι ντε και καλα πρεπει να γινει αυτο?υπαρχει αρνηση της αντιληψης οτι συνειδητα καποιοι κρινουν υποκειμενικα κι οχι βαση των αντικειμενικων δεδομενων...

+1
    δεν ηταν το πρωτο το δικο σου
    ολα τα νηματα για το ιδιο θεμα την ιδια καταληξη εχουν[/QUOTE]

#924 Dimitrisnt, 12 Ιανουαρίου 2019
  5. SUDOKU

kkaram, Bhutia and Dimitrisnt like this.
  6. Bhutia

Bhutia Hidden Guru
    Editor

Μπορεί,όμως εδώ δεν έχει από τη μεριά μου υποστηριχθεί κάτι...αστήρικτο ή αβάσιμο.;)
    Και ούτε με πειράζει οποιαδήποτε αντίρρηση πάνω σε αυτό.
    "...Εκτίθεται η αναλογία στην άρνηση της αντίληψης να εγκλιματιστεί σταδιακά προς διάφορα αντικειμενικά και όχι υποκειμενικά δεδομένα..."

7. Dimitrisnt

Μπορεί,όμως εδώ δεν έχει από τη μεριά μου υποστηριχθεί κάτι...αστήρικτο ή αβάσιμο.;)
    Και ούτε με πειράζει οποιαδήποτε αντίρρηση πάνω σε αυτό.[/QUOTE]

οχι για τα μηχανηματα που εχεις παραθεσει μετρησεις του sterephile κτλ ποιος διαφωνησε η αμφισβητησε αυτες?

ξερεις τι γινεται ομως?

κι εγω δεν εχω διαβασει πουθενα κανεναν ακροατη-κατοχο λαμπατου να υποστηριζει οτι εχει διαλεξει αυτον τον ενισχυτη επειδη ειναι υψηλης πιστοτητας
    οπως επισης κανεναν να μην παραδεχεται την φροντιδα χωρου κτλ κτλ
    ολοι λενε-λεμε πως

υπαρχει αρνηση της αντιληψης οτι συνειδητα καποιοι κρινουν υποκειμενικα κι οχι βαση των αντικειμενικων δεδομενων...

8. Bhutia

Bhutia Hidden Guru
    Editor

Οι ...φωτεινές εξαιρέσεις είναι ελάχιστες,όπως έχει διαπιστωθεί από εκτεταμένη μελέτη σε ποικιλία λυχνιακών ενισχυτών στις μετρήσεις του γνωστού περιοδικού.

9. Dimitrisnt

Οι εξαιρέσεις είναι ελάχιστες,όπως έχει διαπιστωθεί από εκτεταμένη μελέτη σε ποικιλία λυχνιακών ενισχυτών στις μετρήσεις του γνωστού περιοδικού.[/QUOTE]

βρε οκ συμφωνουμε αν και το περιοδικο δεν τα εχει μετρησει ολα και αυτα που εχει μετρησει τα εχει μετρησει στον χωρο του με τον τροπο του αλλα και παλι ΟΚ!!
    δεν περιμενει και κανεις να δωσουν μετρησεις καλες αυτα τα μηχανηματα!
    απλα υπαρχει κατ εμε η κατ εμας το απο εκει και περα...
    :)

Bhutia likes this.
  10. costas EAR

costas EAR Δόκτωρ ΔιαXύσιος Moving Coil Lover
    Editor

Γκρεμός, πρόσεξε.

11. Dimitrisnt

Nai ευχαριστώ για την προειδποιηση αλλα Υπερβολικος

12. costas EAR

costas EAR Δόκτωρ ΔιαXύσιος Moving Coil Lover
    Editor

Μπα. Με τα γνωστά αντικειμενικά επιχειρήματα.

Απλώς το δείχνω. Πέστε σεις. Να βγάζουν λεφτά οι "γιατροί".

sterkon, AKARL and Dimifoot like this.
  13. Bhutia

Bhutia Hidden Guru
    Editor

...Υπάρχει ο βαθμός του...τζάμπα καψίματος.Έτερον παράδειγμα,VTL 225 monoblock στην έκδοση με KT90
    https://www.stereophile.com/content/vtl-225w-deluxe-monoblock-power-amplifier-kt90-measurements

Όπως παρατηρούμε ένα κλάσμα μονάχα της προδιαγεγραμμένης ισχύος - που θα προδιέθετε με την ολική τιμή της για επάρκεια οδήγησης - θα αποδίδεται με γραμμικό τρόπο,ιδίως στις πρώτες οκτάβες.
    Το μηχάνημα σημειωτέον καταναλώνει ηλεκτρική ενέργεια αντιστοιχούσα προς το σύνολο της αποδιδόμενης ισχύος και όχι μονάχα στο γραμμικό μέρος εκείνης...;)
    Επίσης η έκδοση με τις EL34...Όχι και άσχημα,αλλά ανταποκρίνεται αποκλειστικά σε κάποια ΄΄μαγικά πρώτα Watt'' από τα δεκάδες της προδιαγεγραμμένης ισχύος,αφού παραπάνω η κατάσταση έρχεται αντιμέτωπη με την άχαρη...πραγματικότητα.

#933 Bhutia, 12 Ιανουαρίου 2019
    christos77, vet, Zizik and 1 other person like this.
  14. Petros_Dalipis

Λίγη προσοχή στα quotes παρακαλώ!

15. AKARL

AKARL Sheik Yerbouti

Λίγη προσοχή στα quotes παρακαλώ![/QUOTE]

Τι ακριβώς εννοάς;;; :acute:

haris1308, melina, costas EAR and 2 others like this.
  16. Jimman

Αγαπητέ bhutia, δεν παρακολουθείς και είναι φυσιολογικό. Τη γύρα μου στα ψηφιακά την έχω κάνει.
    Το ότι με ενοχλεί να ακούω ψηφιακά είναι διαπιστωμένο δεκαετίες. Δεν πάει να μετράει το μηχανάκι Αρχιμανδρίτες...
    Πίστεψε με έχω προσπαθήσει. Και επίσης επειδή πολλοί το γράφουν, δεν χρειάζεται να δαπανήσεις πολλά χρήματα για να παίξεις με λάμπες. Δεν έχω αλλάξει σύστημα από τότε που είχαμε δραχμή.
    Και για να γίνω εριστικός, προσθέτω μόνο καμιά Αμφίπολη, γιατί γουστάρω λάμπες της δεκαετίας 1960- 1970.

Θέλω να ξέρεις ότι πάντα είμαι ανοικτός σε νέες εμπειρίες. Δεν πρόκειται να την πω ποτέ σε κάποιον που γουστάρει να ακούει πχ από streamer. Μια χαρά κάνει.
    Το έχω γράψει άλλες 3 φορές. Θα ήθελα να ακούσω ένα ενεργό σύστημα με άψογες μετρήσεις στην Αθήνα.
    Αλλά προφανώς δεν υπάρχει κάποιο που να το έχει κάποιος φίλος εδώ μέσα.

Πες μου τα λαμπάτα που είχες κατά καιρούς για να βγει μία άκρη. Μοντέλα, δεν είναι τόσο δύσκολο.

Υγ. Σε προσκαλώ σπίτι μου ,να ακούσουμε μία παλιατζούρα και να δούμε πως παίζει drum 'n'bass ή Machine head. Θα χαρώ πολύ.

17. AKARL

AKARL Sheik Yerbouti

Μνιά μέρα έλλειψα μρε κοπέλια (είχα κάτι έκτακτα τρεχάματα) και γίνηκε 'παέ πέρα τση Λόλας το κάγκελο.

Για να δούμενε ήντα θα ξετελέψουμε:

Μα, φυσικά οι ... άλλοι, οι αλλιώτικοι, οι δγιαφορετικοί, οι απεναντινοί αφού... :cautious:

Εγώ μνιάν φορά πάντως όποτε με ρωτήσει άθρωπος "Εσύ με πχοιούς είσαι;" πάντα απαντώ "Με τσι άλλους"... :sneaky:

Να σου κάμω θέλει το χατήρι μρε Μπούτχια γιατί με έχεις βοηθήσει τα μάλα: Εγώ, ο ΑΚΑΡΛ, είμαι σαν τσι άλλους! :welcome:

Ο Φαίδρος, από την άλλη μεργιά, δεν είναι σαν τσι άλλους ... φέρνει μνιάν ολιά στου Ντόχερτυ τον παλιοχαρακτήρα... :spiteful:

Αφτό θα πρέπει να εννοείς σοφέ γέροντα:

και

από αφτό το βιβλίο:

Τα πράματα, όμως, έχουν αλλάκσει πολύ στσι μέρες μας:

από το νέο αλφαβητάριο:

Όφου όφου καημένε μήπως είσαι .... Αναρχοάπλυτος?!?!?!?! :o:o:o

:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

#937 AKARL, 12 Ιανουαρίου 2019
  18. Bhutia

Bhutia Hidden Guru
    Editor

Γεγονός είναι ότι δεν παρακολουθώ όλους τους τομείς του avs.
    Όποιος πάντως παρακολουθεί τον υποφαινόμενο,έχει εμπεδώσει ότι δεν κατοικοεδρεύει στην Αθήνα,περνά αρκετό καιρό εκτός Ελλάδας και σα να μην έφταναν όλα αυτά δεν συγκινείται καθόλου από την κοινωνική πτυχή της υψηλής πιστότητας.

Προειδοποιεί δε για πτυχές του δικού του χαρακτήρα μέσω της ορατής στους συμμετέχοντες υπογραφής.
    Επειδή είναι και ο ίδιος ενήμερος γι αυτές,κύριο μέλημα έχει να μην αδικεί χαρακτήρες που δεν γνωρίζει.
    Και αφού κανείς δεν γνωρίζει ουσιαστικά κανέναν,μέλημά του είναι να μην αδικήσει...κανέναν.

Κινούμενος από τα παραπάνω και για λόγους αβρότητας δεν είχα θελήσει να διορθώσω για πολλοστή φορά την αντίληψη περί ψηφιακών ενισχυτών.

Επειδή όμως τώρα προβάλλεται η τελευταία εκ νέου ως επιχείρημα,υποχρεώνομαι να σημειώσω ότι όποιος θεωρεί τους Class-D ενισχυτές ψηφιακούς ανεξαιρέτως βρίσκεται σε πλάνη.Είναι αναλογικοί και ως τέτοιοι οφείλουν να κρίνονται.Λειτουργούν στο ψηφιακό πεδίο μονάχα όσες τοπολογίες θα εφήρμοζαν ενίσχυση κατά το ίδιο στάδιο μετατροπής του ψηφιακού σήματος σε αναλογικό.Καταχωρούνται δε σε ιδιαίτερη κατηγορία υπό τον όρο DAC ισχύος.

Το να ζητάς την αναφορά λυχνιακών συσκευών προκειμένου να ΄΄βγει άκρη΄΄,ισοδυναμεί με το να ρωτάς έναν κρυωμένο πόσα ποτά ήπιε ως γιατροσόφι.Άμα λάβει σοβαρά την ερώτηση,στο τέλος θα μείνει αυτός και μπουκωμένος και τύφλα.;)

Μολαταύτα,για να ικανοποιηθεί η περιέργεια σε...καλόβολους χαρακτήρες και η πρόοδος του νήματος,μπορώ ν'αναφέρω κάποια παραδείγματα συσκευών με τις οποίες έχω συμβιώσει,όπως Cary CAD-805 , Golden Tube Audio SE-40 , Sonic Frontiers SFS-80 , Primaluna Prologue Two , JJ 322.

christos77, platon, jannos and 12 others like this.
  19. Jimman

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Geoch likes this.
  20. vastsar

Αποδειξεις εχεις? :roflmao:

Μοιραστείτε τη σελίδα