Μέτρηση RT60 και προτάσεις για βελτίωση χώρου

Μηνύματα
2
Reaction score
11
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!

Τις προάλλες έπεσε στα χέρια μου ένα UMIK-1 και είπα να ασχοληθώ με το REW και τη μέτρηση του χώρου μου. Για αρχή σύνδεσα το UMIK σε μια USB. Το εστησα με την ακρη του στο ύψος του αυτιού στη θέση ακρόασης κοιτώντας προς τα πάνω και φόρτωσα το Calibration File 90 μοιρών. Σαν Audio Output Device σύνδεσα με USB το Pioneer N-50A.

Πέρα απο το μικρόφωνο, αφορμή για να ασχοληθώ με τη μέτρηση του χώρου είναι ένα μπουμάρισμα που είναι αισθητό σε κάποια μουσικά κομμάτια, όχι σε όλα. π.χ. tracks των massive attack και άλλων μουσικών επιλογών πλούσιων σε χαμηλές συχνότητες.

Να ξεκινήσω με το χώρο...

Ο χώρος ακρόασης είναι μικρός με ύψος 2,6m, απόσταση μεταξύ του τοίχου που ειναι ο καναπες και του τοιχου που ειναι τα ηχεία 3,3m και το πλάτος απο τη μπαλκονόπορτα προς την απέναντι πλευρά 4m.

Ενδεικτικά επισυνάπτω κάποιες φωτογραφίες που φαίνεται ο χώρος και κάποιες προσπάθειες δικές μου με μπασοπαγιδες στις γωνίες τοποθετημενες χωρίς κάποια επιστημονική προσέγγιση αλλα τυχαία διότι έχω άγνοια πέρα των βασικών αρχών αρχών ακουστικής.

https://1drv.ms/u/s!Ao5Bf-pif9F3dzOZGYn3hIS0hOY
https://1drv.ms/u/s!Ao5Bf-pif9F3dgh_y21zV6tPFKc
https://1drv.ms/u/s!Ao5Bf-pif9F3dfXZuon1ayIXi90
https://1drv.ms/u/s!Ao5Bf-pif9F3dO4cJYNUvBItcsE
https://1drv.ms/u/s!Ao5Bf-pif9F3c2IxvTAPEN2LSjc
https://1drv.ms/u/s!Ao5Bf-pif9F3eHRGlqLOZTwsZgY

Σε γενικές γραμμές δεν έχω παράπονο από τον ήχο, είναι flat θα έλεγα με μπόλικα δυναμικά και ωραία στερεοφωνική εικόνα αλλά εκεί που εξεπλάγην είναι όταν δοκιμαστικά στο μπροστα χώρο που ειναι η τηλεόραση κρέμασα μια κουβέρτα που κάλυψε σχεδόν όλη την αποσταση μεταξυ των ηχείων... Εκεί λες και άρχισα να ακούω άλλο σύστημα από την άποψη ότι σχηματίστηκε νοητά ένας "τόιχος" από ηχους που ξεπηδούσαν απο διαφορα ύψη, μπορουσες να πείς ακριβώς που στεκόταν ο τραγουδιστής, αισθανόσουν τη φωνή του ακριβώς απεναντί σου σε σημειο που νόμιζες ότι βρισκόταν εκεί στο κέντρο...Μπορούσες να ξεχωρίσεις τη θεση των οργάνων και άλλα ωραία πραγματάκια που δεν είχα ακούσει πριν. Και επειδή δεν τα πάω καλά με όρους περιγραφής του ήχου μάλλον αυτό θα εννοούν όταν λένε μουσική σκηνή. Πρίν υπήρχε μια ασάφεια και ήταν κάπως μπερδεμένα τα πραγματα με καποιες λεπτομερειες να χάνονται και να μην έχεις σαφή εικόνα.

Το μπουμάρισμα που ενώ δεν είναι τρομερά ενοχλητικό, παραμένει στο χώρο και δεν ξέρω πως να το μειώσω. Τα ηχεία απέχουν απο τον πισω τοίχο 48cm περίπου και δυστυχώς δεν μπορώ να τα τραβήξω άλλο μπροστά.

Η απόσταση ακρόασης απο τα αυτιά έως τις μονάδες των ηχείων είναι 2,5m και η αποσταση μεταξύ των ηχείων υπολογισμένη με βάση το κέντρο των μονάδων είναι 2m.

Παρακάτω παραθέτω τις μετρήσεις του χώρου με και χωρίς την κουβέρτα:

ΧΩΡΙΣ:

RT60:
https://1drv.ms/u/s!Ao5Bf-pif9F3cV9f-4z38HjAfr8

Waterfall:
https://1drv.ms/u/s!Ao5Bf-pif9F3b9SrgWOO63DJMrs

Spectrogram:
https://1drv.ms/u/s!Ao5Bf-pif9F3cLb6a53JqimktQw

ΜΕ:

RT60:
https://1drv.ms/u/s!Ao5Bf-pif9F3brycJXpgzhNzmP4

Waterfall:
https://1drv.ms/u/s!Ao5Bf-pif9F3bVeMZ9XnZpVOmeM

Spectrogram:
https://1drv.ms/u/s!Ao5Bf-pif9F3bAW_bIJnR6KHlkI

Και τα αντίστοιχα αρχεία mdat του rew για όποιον έχει την διάθεση και το χρόνο να ρίξει μια ματιά:

https://1drv.ms/u/s!Ao5Bf-pif9F3aovA__vJUKywI5E
https://1drv.ms/u/s!Ao5Bf-pif9F3a_zcfUueUBp8fhw

Αυτό το φαινόμενο που άκουσα με την κουβέρτα μάλλον οφείλεται στο LEDE που δημιουργήθηκε και που διαβασα για την υπαρξή του σε διάφορα post εδώ μέσα και δεν ξέρω αν η απορρόφηση θα ήταν σωστή μπροστά όπως το δοκίμασα η πίσω... Το πρόβλημα όμως έιναι ότι πίσω είναι ο καναπές κολλητά στον τοίχο και δεν έχω τη δυνατότητα να βάλω κάποιο διάδρομο να κρεμάσω μια βαριά κουβέρτα από βελούδο (?) π.χ. ή αλλο υλικό.

Θα βοηθούσατε πολύ με τις ιδέες σας σχετικά με το μπουμάρισμα και την δημιουργία σωστού μόνιμου LEDE.

Επίσης αν παίζει κάποιο ρόλο σχετικά με την ακουστική χώρου, τα ηχεία είναι τα Yamaha NS-F901 και ενισχυτής ο Yamaha A-S1100.
Εργαστηριακές μετρήσεις των ηχείων αν κριθεί απαραιτητο να μελετηθούν υπάρχουν στο παρακάτω pdf:

http://i.nextmedia.com.au/Assets/yamaha_soavo_ns-f901_speakers_review_test_lores.pdf

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά και ευχαριστώ για τη φιλοξενία...
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
o χωρος ειναι λιγο μικροτερος απο τον δικο μου. 3,7χ4,5χ3,10

δεν ξερω εαν μπορεις να φερεις τον καναπε πιο μπροστα για να εχεις ισοσκελες. Καλο θα ηταν. Επισης παιξε με το toe in ισως γλυτωσεις κατι.

ωστοσο στον πισω τοιχο και παλι ειτε τον φερεις στα 2μ ειτε οχι πρεπει να βαλεις μια απορροφηση. εχει και φθηνες λυσεις με καλα αποτελεσματα. παιζει ρολο ακομα πιο πολυ επειδη εισαι κοντα του.

Το μπουμαρισμα παιζει ρολο και απο το ηχειο σε σχεση με τον χωρο και τι πραγματα εχεις μεσα.γενικα ειναι μικρος....οποτε ειναι δυσκολος χωρος. εγω οτι μπορεσα εβγαλα απο επιπλα και γλυτωσα λιγο μπουμαρισμα.

τωρα για το χαμηλο.....μπασοπαγιδες. δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο. τα 48cm απο τον τοιχο ειναι λιγο...........

δεν ξερω πολλα. τα αλλα θα στα πουν τα παιδια εγω αυτα τα λιγα μπορω να σου πω.

ps: ισως μια πιο χοντρη κουρτινα. το τραπεζακι το θες;(χεχε) επισης απο την τηλεοραση το ειχα κανει και εγω οταν την ειχα.....πιανει. μπορεις απλα να σκεπαζεις την τηλεοραση οταν δεν την θες χωρις απαραιτητα να ειναι ολη η αποσταση. Βεβαια δεν ειναι σωστο διοτι μπροστα κανονικα θελει διαχυση.....ομως σε ορισμενες περιπτωσεις ειναι αναγκαιο κακο.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Βλέπω δυνατότητες εξέλιξης στο χώρο σου.

Πρώτα απ' όλα ίσως να γίνεται να μεταφέρεις μισό μέτρο πιο μπροστά τον καναπέ και να βάλεις κάτι από πίσω να απορροφάει. Αυτό θα βοηθήσει και τα περιφερειακά ηχεία, να είναι σε πιο σωστή θέση πίσω σου, στις περίπου 110 μοίρες, μετρώντας από μπροστά κέντρο. Επίσης βλέπω το υπογούφερ να μπορεί να μεταφερθεί στη γωνία δεξιά, για να πάρεις το κέρδος του χώρου.
Από τις μετρήσεις, βλέπω πρόβλημα στα 32 Hz περίπου και ένα ακόμα στα 50-55.

Επίσης παίξε λίγο με τη γωνία toe-in των κυρίως ηχείων. Αν δεν μετακινήσεις τον καναπέ, κάν' τη 60 μοίρες (η πλευρά που σε κοιτάει σε σχέση με την μεταξύ τους ευθεία), αν μετακινήσεις τον καναπέ πιο κοντά μη φοβηθείς να τα "κλείσεις κι άλλο", δηλαδή οι ευθείες του να τέμνοντα 20 πόντους μπροστά από την μύτη σου. Έτσι ίσως γλυτώσεις από πλευρικές πρώτες ανακλάσεις.
Τέλος μια πιο βαριά κουρτίνα στη μπαλκονόπορτα δεξιά ίσως να βοηθούσε.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αν σας ειναι εύκολο, ανεβάστε τα προαναφερθέντα δεδομένα ως jpeq.

Εγω προσωπικά δεν θα τα δω έτσι όπως τα έχετε.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Δες είσαι άσχημα, το spectrogram είναι πολύ καλό για τόσο μικρό δωμάτιο και με τυχαία τοποθετημένες μπάσο παγίδες.
Υπάρχει ή σκοπεύεις να προσθέσεις sub;
Ενεργή ισοστάθμιση; Ή θες να μείνεις μόνο σε παθητική φροντίδα;
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ναι ,εγω ειδικα στο waterfall θαλασσοπνιγηκα :D.Διαβαστε τις οδηγιες πριν οδηγησετε το αυτοκινητο πρωτα...:rolleyes:
 

Μηνύματα
2
Reaction score
11
Καλώς ήρθες! :)
Καλώς σας βρήκα :)

o χωρος ειναι λιγο μικροτερος απο τον δικο μου. 3,7χ4,5χ3,10

δεν ξερω εαν μπορεις να φερεις τον καναπε πιο μπροστα για να εχεις ισοσκελες. Καλο θα ηταν. Επισης παιξε με το toe in ισως γλυτωσεις κατι.

ωστοσο στον πισω τοιχο και παλι ειτε τον φερεις στα 2μ ειτε οχι πρεπει να βαλεις μια απορροφηση. εχει και φθηνες λυσεις με καλα αποτελεσματα. παιζει ρολο ακομα πιο πολυ επειδη εισαι κοντα του.

Το μπουμαρισμα παιζει ρολο και απο το ηχειο σε σχεση με τον χωρο και τι πραγματα εχεις μεσα.γενικα ειναι μικρος....οποτε ειναι δυσκολος χωρος. εγω οτι μπορεσα εβγαλα απο επιπλα και γλυτωσα λιγο μπουμαρισμα.

τωρα για το χαμηλο.....μπασοπαγιδες. δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο. τα 48cm απο τον τοιχο ειναι λιγο...........

δεν ξερω πολλα. τα αλλα θα στα πουν τα παιδια εγω αυτα τα λιγα μπορω να σου πω.

ps: ισως μια πιο χοντρη κουρτινα. το τραπεζακι το θες;(χεχε) επισης απο την τηλεοραση το ειχα κανει και εγω οταν την ειχα.....πιανει. μπορεις απλα να σκεπαζεις την τηλεοραση οταν δεν την θες χωρις απαραιτητα να ειναι ολη η αποσταση. Βεβαια δεν ειναι σωστο διοτι μπροστα κανονικα θελει διαχυση.....ομως σε ορισμενες περιπτωσεις ειναι αναγκαιο κακο.
Λοιπόν έκανα και άλλες μετρήσεις με τον καναπέ 50cm μπροστα και αφαιρεσα το τραπεζι καθώς και την πολυθρόνα. Επίσης κρέμασα την κουβέρτα πίσω... Το χαμηλό έσφιξε πιο πολύ και το μπουμάρισμα σχεδόν εξαφανίστηκε :)...Θα ανεβασω πάλι μετρήσεις... Συμβιβάζομαι με το να μην έχω τραπέζι αλλα με τον καναπέ 50cm μπροστα κλείνει ο χώρος :(

Ο χώρος μετρήθηκε ξανά κάπως έτσι:



Βλέπω δυνατότητες εξέλιξης στο χώρο σου.

Πρώτα απ' όλα ίσως να γίνεται να μεταφέρεις μισό μέτρο πιο μπροστά τον καναπέ και να βάλεις κάτι από πίσω να απορροφάει. Αυτό θα βοηθήσει και τα περιφερειακά ηχεία, να είναι σε πιο σωστή θέση πίσω σου, στις περίπου 110 μοίρες, μετρώντας από μπροστά κέντρο. Επίσης βλέπω το υπογούφερ να μπορεί να μεταφερθεί στη γωνία δεξιά, για να πάρεις το κέρδος του χώρου.
Από τις μετρήσεις, βλέπω πρόβλημα στα 32 Hz περίπου και ένα ακόμα στα 50-55.

Επίσης παίξε λίγο με τη γωνία toe-in των κυρίως ηχείων. Αν δεν μετακινήσεις τον καναπέ, κάν' τη 60 μοίρες (η πλευρά που σε κοιτάει σε σχέση με την μεταξύ τους ευθεία), αν μετακινήσεις τον καναπέ πιο κοντά μη φοβηθείς να τα "κλείσεις κι άλλο", δηλαδή οι ευθείες του να τέμνοντα 20 πόντους μπροστά από την μύτη σου. Έτσι ίσως γλυτώσεις από πλευρικές πρώτες ανακλάσεις.
Τέλος μια πιο βαριά κουρτίνα στη μπαλκονόπορτα δεξιά ίσως να βοηθούσε.
Έπαιξα και με το toe-in και παρατήρησα πιο σφιχτό χαμηλό

Αν σας ειναι εύκολο, ανεβάστε τα προαναφερθέντα δεδομένα ως jpeq.

Εγω προσωπικά δεν θα τα δω έτσι όπως τα έχετε.
Όταν έβαζα το link του image μεσω του πλήκτρου εισαγωγής φωτογραφίας δεν το εμφανιζει στην προεπισκόπηση. Κατάλαβα πώς γίνεται μέσω του onedrive οπότε σας τις παραθέτω να τις δείτε :)












Δες είσαι άσχημα, το spectrogram είναι πολύ καλό για τόσο μικρό δωμάτιο και με τυχαία τοποθετημένες μπάσο παγίδες.
Υπάρχει ή σκοπεύεις να προσθέσεις sub;
Ενεργή ισοστάθμιση; Ή θες να μείνεις μόνο σε παθητική φροντίδα;
Δυστυχώς δεν κατανοώ τα spectrogram/waterfall μόλις βρώ χρόνο θα κάτσω να διαβασω τι σημασία τους όμως... Sub υπαρχει ένα Velodyne CHT-10R που χρησιμοποιείται μόνο για Home Cinema. Για ψηφιακή ισοστάθμιση το σκέφτομαι ναι. Προς το παρόν έχω βάλει στο μάτι αγορά νέου DAC και συγκεκριμένα του RME Adi-2 Dac που έχει parametric eq και σκεφτόμουν να πειράξω τις συχνότητες όπου υπάρχει το πρόβλημα. Σε ότι αφορά την παθητική φροντίδα θέλω να υλοποιήσω το LEDE μόνιμα με κάποια λύση π.χ. κουρτίνας γιατι την κουβέρτα τη θέλω για ύπνο :p
Ναι ,εγω ειδικα στο waterfall θαλασσοπνιγηκα :D.Διαβαστε τις οδηγιες πριν οδηγησετε το αυτοκινητο πρωτα...:rolleyes:
??? Δηλαδή;

Οι νέες μετρήσεις με τον καναπέ μισό μέτρο μπροστά και χωρίς το τραπέζι και την πολυθρόνα:

Χωρίς την κουβέρτα πίσω από τον καναπέ να υλοποιεί το DE:





Με την κουβέρτα:








Και τα αρχεία του REW από τη νέα διαρύθμιση αν κάποιος τα χρειαστεί:

https://1drv.ms/u/s!Ao5Bf-pif9F3gQOEZq2YSJMKnUOa
https://1drv.ms/u/s!Ao5Bf-pif9F3fb392JQ7yUK8N5w
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Tα waterfall τα έχεις τελείως λάθος.
Τα spectro δεν τα βάζουμε σε όλο το φάσμα, μονο έως 250Hz.
Το RT60 δεν εχει νόημα κάτω απο τα 100Hz

Ρίξε μια ματιά εδώ:
https://www.minidsp.com/applications/acoustic-measurements/acoustic-measurements#time-frequency

Και ξαναφτιάξτα. Μπορείς να παραλείψεις το waterfall, το Spectro+RT60 αρκεί προς το παρόν
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Έχω απηυδύσει.... Τι τα ήθελα τα μικρόφωνα και τα rew... Kala καθόμουν ήσυχος χωρίς αυτά...

Ανεβάζω ένα βίντεο του χώρου και μετρήσεις όσον αφορα τους χρόνους rt60. E;inai γύρω στα 55 τμ, με το home cinema na einai στα μισά τμ. Στους τοίχους φαίνονται δυο πάνελ με πετροβάμβακα 5 πόντων 150kg/m^3. Oi "μπασοπαγίδες" που φαίνονται ειναι πολυ μικρές και απο αφρολέξ, άρα δεν ειναι μπασοπαγίδες. Τις ειχα βρει φθηνά στο ebay παλιά και τις πήρα, κακό δεν νομίζω να κάνουν, πάντως στα μπάσα δεν κάνουν κάτι. Επίσης είχα πάρει κάτι μικρά πάνελ (φωτό) απο ebay (είπαμε φθηνά) τα οποία όπου και να τα βάλω στο χώρο δεν φαίνεται να κάνουν παρά απειροελάχιστη δουλειά... Στα κάτω ντουλάπια της βιβλιοθηκης έχω βάλει κουβέρτες κλπ. Ανοίγοντας τα ντουλάπια ήλπιζα να δω βελτιωση στις χαμηλές, πάλι τζίφος....
Οπότε φτάνουμε και στο ερώτημα: Καμιά ιδέα; Να φτιάξω κάνα πάνελ ακόμα με πετροβάμβακα (ο οπόιος φάνηκε να κάνει δουλειά); Να παραγγείλω καμια (δυο, τρεις) μπασοπαγίδα/-ες; Να πετάξω umik+rew na σωθω!!??

O xωρος: https://www.dropbox.com/s/f9oii6ysdhikgtf/VID_20190503_104747.mp4?dl=0
 

Attachments


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Έχω απηυδύσει.... Τι τα ήθελα τα μικρόφωνα και τα rew... Kala καθόμουν ήσυχος χωρίς αυτά...

Ανεβάζω ένα βίντεο του χώρου και μετρήσεις όσον αφορα τους χρόνους rt60. E;inai γύρω στα 55 τμ, με το home cinema na einai στα μισά τμ. Στους τοίχους φαίνονται δυο πάνελ με πετροβάμβακα 5 πόντων 150kg/m^3. Oi "μπασοπαγίδες" που φαίνονται ειναι πολυ μικρές και απο αφρολέξ, άρα δεν ειναι μπασοπαγίδες. Τις ειχα βρει φθηνά στο ebay παλιά και τις πήρα, κακό δεν νομίζω να κάνουν, πάντως στα μπάσα δεν κάνουν κάτι. Επίσης είχα πάρει κάτι μικρά πάνελ (φωτό) απο ebay (είπαμε φθηνά) τα οποία όπου και να τα βάλω στο χώρο δεν φαίνεται να κάνουν παρά απειροελάχιστη δουλειά... Στα κάτω ντουλάπια της βιβλιοθηκης έχω βάλει κουβέρτες κλπ. Ανοίγοντας τα ντουλάπια ήλπιζα να δω βελτιωση στις χαμηλές, πάλι τζίφος....
Οπότε φτάνουμε και στο ερώτημα: Καμιά ιδέα; Να φτιάξω κάνα πάνελ ακόμα με πετροβάμβακα (ο οπόιος φάνηκε να κάνει δουλειά); Να παραγγείλω καμια (δυο, τρεις) μπασοπαγίδα/-ες; Να πετάξω umik+rew na σωθω!!??

O xωρος: https://www.dropbox.com/s/f9oii6ysdhikgtf/VID_20190503_104747.mp4?dl=0
Δεν βλέπω τρίποδο, με το μικρούλι κάνεις μετρήσεις; Δεν κάνει. Πως το σταθεροποιείς στην θέση ακρόασης;

Τα πάνελ/μπασοαπομιμήσεις που έχεις δεν βοηθούν, είναι πολύ λεπτά και δεν έχουν καμία δράση στα χαμηλά, το μόνο που κάνουν είναι να ρουφάνε την ζωντάνεια του χώρου- δηλαδή ρίχνουν το RT60 στα πρίμα. Είναι Equalizer δηλαδή.

Χρειάζεσαι πολλές και σοβαρές μπασοπαγίδες. Με π0ρδές αυγά δεν βάφονται. Εχεις και δυσκολούτσικο χώρο.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Exv κανονικη βαση μικροφώνου, απλά δεν φαίνεται στο βίντεο.

Αυτά τα πάνελ της φωτό, απο ότι φάνηκε και στις μετρήσεις δεν κάνουν σχεδόν τίποτα... Όσο και αν τους άλλαζα θέσεις στο χώρο... Πχ βάζοντας τα μποστά στο τζάμι, κάνει την ίδια δουλειά που κάνει κι η κουρτίνα, που ούτως ή άλλως την έχω κλειστή όταν ακούω μουσική/ βλέπω ταινία. Αυτα με τον πετροβάμβακα κάνουν κάτι, οπότε σκέφτομαι μήπως φτιάξω κανένα ακόμα, αν κι όπως φάνηκε υπάρχουν περιορισμοί στο που θα μπούνε καθότι παράθυρα δεξιά κι αριστερά απο την θέση ακρόασης, βιβλιοθήκη, τζάκι....

Οι χρόνοι πάντως δεν πρέπει να πέσουν; διάβαζα για 0,3-0,4 αν και για μεγαλύτερους χώρους σαν τον δικό μου έδινε παραπάνω...
Μιλώντας με μαγαζί στην ΑΘήνα και περιγράφοντας το πρόβλημα μου πρότειναν 4 μπασοπαγίδες. Το ερώτημα είναι , θα κάνουν δουλειά ή τσάμπα θα χρεώνομαι; Δεν με νοιάζει να τα δώσω (κάνα 150αρι νομιζω μαζί με το κάλυμα για διάχυση στις ψηλές)... Μου είπαν ότι πρέπει να μπουν στο δάπεδο, άντε λιγο υπερυψωμένες. Εκεί έχω θέμα πάλι, όπως φαίνεται κι απο το χώρο. Αν μπουν ψηλά, πιστεύεται θα υπάρξει βελτίωση;

Εχω δει ότι ο πετροβάμβακας χρησιμοποιείται για DIY κατασκευες μπασοπαγίδας, ισχύει; Επίσης διάβασα κάπου στο φόρουμ ότι κάποιος (Κώστας) έφτιαξε μια και την αντιγράψανε κι άλλοι, με καλά αποτελέσματα, αλλά δεν μπόρεσα να βρω φωτό και πληροφορίες...

Ευχαριστώ
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το ερώτημα είναι , θα κάνουν δουλειά ή τσάμπα θα χρεώνομαι;
Τσαμπα θα χρεώνεσαι, δεν κάνουν αυτές
Μου είπαν ότι πρέπει να μπουν στο δάπεδο, άντε λιγο υπερυψωμένες. Εκεί έχω θέμα πάλι, όπως φαίνεται κι απο το χώρο. Αν μπουν ψηλά, πιστεύεται θα υπάρξει βελτίωση;
Πάρε σοβαρές, και βάλτες στις πάνω γωνίες, τοίχου με ταβάνι. Και αφήστε τα DIY.
DIY=ΓΤΠ
[DOUBLEPOST=1556882173][/DOUBLEPOST]
Οι χρόνοι πάντως δεν πρέπει να πέσουν; διάβαζα για 0,3-0,4 αν και για μεγαλύτερους χώρους σαν τον δικό μου έδινε παραπάνω...
Ναι εκει, και να έχουν ομοιομορφία απο 150/200 έως τα πρίμα
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Τσαμπα θα χρεώνεσαι, δεν κάνουν αυτές

Πάρε σοβαρές, και βάλτες στις πάνω γωνίες, τοίχου με ταβάνι. Και αφήστε τα DIY.
DIY=ΓΤΠ
[DOUBLEPOST=1556882173][/DOUBLEPOST]
Ναι εκει, και να έχουν ομοιομορφία απο 150/200 έως τα πρίμα
Katarxas σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
Όταν λες σοβαρές; Μπορείς προτείνεις, έστω σε pm gia na μην θεωρηθει διαφήμιση. Επίσης, δεδομένου ότι ο χώρος ειναι ενιαίος, θα μπορούσαν να μπουνε και πίσω; Αυτό απαντιέται εύκολα αν τις πάρω και μετρήσω, αλλά με βάση την εμπειρία σας.

Αυτό που λέω για τον πετροβάμβακα, να το προχωρήσω (δεδομένου ότι ειναι DIY...). Γενικά ότι βάλω, για απορρόφηση, πρέπει να είναι στο ύψος του αυτιου σωστά; Όπως δλδ τα έχω βάλει. Σκέφτομαι και το ταβάνι, στην μέση της απόστασης θέση ακρόασης/ηχεία.

Ευχαριστώ και πάλι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Επίσης, δεδομένου ότι ο χώρος ειναι ενιαίος, θα μπορούσαν να μπουνε και πίσω; Αυτό απαντιέται εύκολα αν τις πάρω και μετρήσω, αλλά με βάση την εμπειρία σας.
Ναι, οπουδήποτε στον χώρο, στις πάνω γωνίες θα δουλέψει. Ιδανικά, κάνεις μέτρηση με το μικρόφωνο στις πάνω γωνίες και βλέπεις ποιες μπουμάρουν περισσότερο ;)

Αυτό που λέω για τον πετροβάμβακα, να το προχωρήσω (δεδομένου ότι ειναι DIY...). Γενικά ότι βάλω, για απορρόφηση, πρέπει να είναι στο ύψος του αυτιου σωστά; Όπως δλδ τα έχω βάλει. Σκέφτομαι και το ταβάνι, στην μέση της απόστασης θέση ακρόασης/ηχεία.
Δεν χρείαζεσαι απορρόφηση, μην βάλεις. Δεν βλέπεις πόσο ανομοιόμορφο είναι το RT60 στα πρίμα;

Όταν λες σοβαρές; Μπορείς προτείνεις,
Εννοώ τις μεγάλες εταιρίες με πιστοποιημένες μετρήσεις.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Βασικά, με το μικρόφωνο, κατανόησες το πρόβλημα. Ίσως όχι πλήρως, αλλά τουλάχιστον πήρες μια μυρουδιά ότι κάτι πάει στραβά.

Το επόμενο βήμα, δεν είναι ερωτήσεις εδώ, εκτός κι αν έχεις διάθεση και χρόνο να διαβάζεις κάνα εξάμηνο σα να δίνεις πανελλαδικές εξετάσεις...

Θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε κάποιο μαγαζί ή επαγγελματία, να σου δώσει σοβαρές λύσεις επί του θέματος.

Είναι επιστήμη το θέμα. Όπως και τα ηχεία, κι οι ενισχυτές. Δε μπορείς στα καλά καθούμενα να φτιάξεις ενισχυτές και ηχεία με ερωτήσεις σε κάποιο φόρουμ και με ένα μικρόφωνο στο χέρι...

ΥΓ. Αυτά που πήρες είναι πεταμένα λεφτά. Όχι μόνο δε κάνουν δουλειά, αντιθέτως, κάνουν κακό. Πέτα τα.
Κι αυτό γίνεται σε πολλά σπίτια, που πήγαν και πηραν κάποιες φέτες ρικοφόν. Το γ@μησαν και ψόφησε.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Βασικα αυτο που προτεινεις ξεκινησα, δλδ απευθυνθηκα σε επαγγελματιες. Οι περισσότεροι βαρυγκομησαν οταν τους ειπα το κονσεπτ, λέγοντας "ελα μωρε μωρε κουρτινες" κι αλλα τετοια ομορφα. Ενας ζητησε 250€ για μετρηση και μονο. Μελετη/προταση για βελτιωση εξτρα χρεωση.

Κι ετσι, αρχισα λιγο λιγο το διαβασμα, πηρα το μικρ, ρωταω κιολας μπας και βγει ακρη!

Αναφερεσαι στις μπασοπαγιδες και πανελ οταν λες πεταμενα λεφτα ε; Δυστυχώς το διαπιστωσα. Ευτυχως δεν ηταν πολλα πα λεφτα.
Οπως ειπα οι πετροβαμβακες κατι κανουν, τα υπόλοιπα...

Υγ. Ειμαι Επαρχια, ισως Αθήνα η Θεσσαλονίκη να υπάρχουν ανθρωποι να ασχοληθουν με οικιακο περιβαλλον. Εδω, απο οτι καταλαβα δεν το εχουν ξανακανει. Μονο κλαμπς και γενικοτερα επαγγελματικους χωρους.
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Βασικα αυτο που προτεινεις ξεκινησα, δλδ απευθυνθηκα σε επαγγελματιες. Οι περισσότεροι βαρυγκομησαν οταν τους ειπα το κονσεπτ, λέγοντας "ελα μωρε μωρε κουρτινες" κι αλλα τετοια ομορφα. Ενας ζητησε 250€ για μετρηση και μονο. Μελετη/προταση για βελτιωση εξτρα χρεωση.

Κι ετσι, αρχισα λιγο λιγο το διαβασμα, πηρα το μικρ, ρωταω κιολας μπας και βγει ακρη!

Υγ. Ειμαι Επαρχια, ισως Αθήνα η Θεσσαλονίκη να υπάρχουν ανθρωποι να ασχοληθουν με οικιακο περιβαλλον. Εδω, απο οτι καταλαβα δεν το εχουν ξανακανει. Μονο κλαμπς και γενικοτερα επαγγελματικους χωρους.

Οι Αθηναιοι, να ξερεις, ερχονται επαρχια για δουλεια. :)
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Πολύ μικρός χώρος, που μοιάζει σε μέγεθος control room σε κάποιο studio ηχογραφήσεων. Μεγάλα ηχεία τοποθετημένα στη χειρότερη δυνατή θέση γιατί δεν μπορεις να κανεις διαφορετικά ... ίσως μικρότερα ηχεία όχι δαπέδου να ήταν προτιμότερα. Θέση ακρόασης κολλημένη στον τοίχο?????
Παρ΄όλα αυτά, πάνω από τα 200 Hz το επίπεδο αντήχησης δείχνει συγκρατημένο. Κάτω από τα 200 Hz .... ο κακός χαμός. Άμα προσπαθησεις να βαλεις κανονικές μπασοπαγίδες θα βγεις έξω από το δωμάτιο. Στερεοφωνική εικόνα, διαύγεια, κτλ πάνε περίπατο... Η δραστική αλλαγή που προτεινω είναι μικρότερα ηχεία .. βάσης και χαμηλές στάθμες ακρόασης 105 dB peak !!!
 
Last edited:

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Sta 2,80 απέχει η αποσταση ακροασης απο κάθε ηχείο. Ο χώρος ειναι ενιαίος, οπότε πίσω τοίχος "δεν υπάρχει", ειναι στα 6 μέτρα περίπου... Τα ηχεία τοποθετήθηκαν έτσι (γωνία, απόσταση απο τοίχο), κατόπιν πολλαπλών μετρήσεων.

παραθέτω κάτοψη του χώρου (χρησιμοποιήθηκε το επαγγελματικό λογισμικό paintbrush!!!).

Η μεγάλη διάσταση ειναι 9,5 μέτρα και η μικρή 6 (περίπου). Ταβάνι στα 2,80.

Στο σχήμα ξέχασα να βάλω το κεντρικό. Μπροστά έχω τα rp8000 kai περιφερειακά τα rp160. κεντρικό το rp450. Sub: 2 x pb4000.

Kai o χώρος αλλά κι η απόσταση ακρόασης ειναι μεγάλες νομίζω για ηχείο βάσης.... Όταν πήρα τα rp8000 τα πράγματα βελτιώθηκαν.
 

Attachments



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top