Μεμβρανες παραθυρων

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Κατι άσχετο ή και σχετικό: τα φανάρια του Bmw που εχω εχουν μετα απο 13 χρονια αρχίσει να θολώνουν. Μου είπαν μετα το καθάρισμα να παω να βαλω μεμβράνες για να μην ξανά θολώσουν.
Παίζει αυτο; Και αν τις βαλω τα φώτα θα εχουν ιδια απόδοση;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Κατι άσχετο ή και σχετικό: τα φανάρια του Bmw που εχω εχουν μετα απο 13 χρονια αρχίσει να θολώνουν. Μου είπαν μετα το καθάρισμα να παω να βαλω μεμβράνες για να μην ξανά θολώσουν.
Παίζει αυτο; Και αν τις βαλω τα φώτα θα εχουν ιδια απόδοση;
Τελευταία φορά που πήγα για τα παράθυρα ρώτησα κι εγώ για τα φανάρια. Γιατί κι εγώ σκεφτόμουν πως θεωρητικά είναι εύκολο να βάλεις μια μεμβράνη UV προστασίας και να αποφύγεις το θόλωμα.

Όμως δεν μου το πρότεινε, μου είπε δεν υπάρχει κάποια λύση που να είναι 100% σωστή. Δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς τι μου είπε. Ότι χαλάνε γρήγορα; Ότι δεν προστατεύουν καλά; Πάντως το συμπέρασμα ήταν πως δεν αξίζει, κάτι που μου έκανε εντύπωση.

Και επαναλαμβάνω πως το συγκεκριμένο μαγαζί κάνει αποκλειστικά αυτή τη δουλειά (μεμβράνες), προφανώς δηλαδή το συμφέρον του θα ήταν να μου πει να τις βάλω. Άρα τον πίστεψα. Τώρα που το αναφέρουμε βέβαια, θα ήθελα να θυμάμαι ακριβώς τι μου είχε πει :unsure:
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
2.027
Περί Madico:

Όπως έχω αναφέρει και παραπάνω έχω βάλει σε 2 αυτοκίνητα και είναι και στα δύο αψεγάδιαστες. Δεν υπάρχει δείγμα φουσκάλας ή ατέλειας. Για την απόδοση τους (black pearl κεραμικές) δεν μπορώ να πω με σιγουριά γιατί δεν είχα κάτι άλλο να συγκρίνω.

Περί παρμπρίζ:

Εμένα στο ένα αυτοκίνητο έχει μεμβράνη στο παρμπρίζ από τη μάνα του. Να αναμένω να μου μείνει στο χέρι; Ή να μην περνάει ΚΤΕΟ; Λίγη προσοχή σε αυτά που λέμε δημόσια.
Μιας και το αναφερεις για τα δυο αυτοκινητα σου, να ξερεις πως κι εγω στους ιδιους εγκαταστατες πηγα και την ιδια μεμβρανη εβαλα μετα απο το μηνυμα σου.
Στα καπακια πηγα ΚΤΕΟ επειδη ειδε οτι μου εληξε και μου ανεφεραν αυτο που εγραψα.
Αυτα...
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Στα καπακια πηγα ΚΤΕΟ επειδη ειδε οτι μου εληξε και μου ανεφεραν αυτο που εγραψα.
Αυτα...
Η νομοθεσία (απ'όσο γνωρίζω κι εγώ από ψάξιμο που έχω κάνει) είναι αυτή που ανέφερε ο @alexis προηγουμένως.
Έχω διαβάσει πάρα πολλά άρθρα σε άπειρα sites και όλα αναφέρουν το ίδιο πράγμα. Αλλά εξάλλου είδες και τον ίδιο τον νόμο.

Δεν ξέρω γιατί σου είπαν αυτό που σου είπαν στο ΚΤΕΟ, αλλά μπορώ να σου πω με 99,9% βεβαιότητα πως δεν ισχύει. Το 0,1% το αφήνω ως "πισινή" σε περίπτωση που, ας πούμε, πέρασε κάποιος νέος νόμος την προηγούμενη εβδομάδα και δεν έχουμε ενημερωθεί. Αλλά δεν θα είχε καν λογική κάτι τέτοιο (να απαγορευθεί δηλαδή η ύπαρξη μεμβράνης ακόμα και διάφανης, χωρίς αναφορά σε συγκεκριμένες τεχνικές προδιαγραφές), άρα το αποκλείω. Όπως σου είπα εμένα το ένα αυτοκίνητο έχει εργοστασιακή μεμβράνη και πωλείται κανονικά στην Ελλάδα. Και δεν είναι φυσικά το μόνο.

Δεν πειράζει όμως, γι'αυτό όμως ανταλλάζουμε εμπειρίες και γνώση εδώ. Για να μαθαίνουμε τι ισχύει τελικά και να μην μας φοβίζει τι είπε κάποιος άσχετος (απ'ότι φαίνεται βάσει αυτού που είπε) σε κάποιο ΚΤΕΟ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Έχει τύχη να ακούσω από αρκετούς θα έλεγα (σε σχετικές δια ζώσης συζητήσεις) να λένε ότι η μεμβράνη μπροστά απαγορεύεται. Μερικοί από αυτούς το "έμαθαν" από τα ΚΤΕΟ.

Μάλιστα ένας από αυτούς έτυχε να είναι και αστυνομικός. Αυτός με τσάντισε γιατί επέμενε. Αφού του έστειλα το νόμο σε PDF για να μη λέει ότι θέλει, του πρότεινα να ασχοληθούν με τα after market xenon που έχουν γεμίσει οι δρόμοι και δεν βλέπουμε τίποτα οι υπόλοιποι, που είναι όντως παράνομα.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Έχω περάσει 4 φορές ΚΤΕΟ με την μεμβράνη μπροστά.
Ας ξεκινήσουμε με τα εύκολα , δεν είναι ορατή η διαφορά για ξεκινήσει η οποία συζήτηση με τον ελεγκτή
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
2.027
Οι φουσκαλιτσες εξαφανιστηκαν αλλα μετα απο 5 μερες που τις εχω βαλει, ειμαι πληρως απογοητευμενος απο το παρμπριζ. Κανει νερα και ειναι σα να βλεπω μεσα απο παλια τηλεοραση crt.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
έχεις δυνατότητα να το αφήσεις στον ήλιο;
αν κατάλαβα καλά βλέπεις τα σήμεια που έχει μείνει νερό κατά το πάτημα.
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
2.027
έχεις δυνατότητα να το αφήσεις στον ήλιο;
αν κατάλαβα καλά βλέπεις τα σήμεια που έχει μείνει νερό κατά το πάτημα.
τους πηρα τηλεφωνο και αυτο μου ειπαν. να το αφησω αρκετα στιν ηλιο και αν δεν περασει, να παω απο εκει να το δουν.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
γενικά οι μεμβράνες φορμάρονται στην έξω μεριά του υαλοπίνακα οπότε έχουν οριακά μεγαλύτερο σχήμα από το εσωτερικό που τοποθετούνται. αυτό τείνει να "τραβήξει" με ήλιο/ζέστη και να "στρώσει"
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Όπως είχα αναφέρει σε προηγούμενο μήνυμα, έψαχνα μια λύση με μεμβράνες για το σπίτι, για την μπαλκονόπορτα και το παράθυρο της κουζίνας που είναι δυτικά και το καλοκαίρι τα βαράει ο ήλιος όλο το απόγευμα. Η τέντα καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος του μπαλκονιού (σαλόνι), όχι όμως την κουζίνα. Επίσης η κουρτίνα από μέσα είναι πολύ λεπτή και δεν κόβει τη ζέστη.

Κοίταξα τις 3Μ prestige που ανέφερε ο @rose.athens. Φαίνονται όντως πολύ καλές, αλλά αφενός είναι πανάκριβες (140€+/μέτρο), αφετέρου είναι λίγο "light" στο τι κόβουν, για σημείο που το χτυπάει ο ήλιος άμεσα για ώρες.

Ψάχνοντας, κατέληξα και αγόρασα αυτή:

Ήταν ένας καλός συνδυασμός τιμής, απόδοσης (66% TSER, όπου ένα μεγάλο κομμάτι είναι από reflection και όχι από absorption), τοποθετούνται εξωτερικά (ώστε να μην εγκλωβίζουν τη ζέστη στην εσωτερική πλευρά) και δεν είναι ούτε πολύ σκούρες, αλλά ούτε πολύ καθρέφτης. Μια μέση λύση συνολικά δηλαδή.

Έκανα χθες τα 2 παραθυρόφυλλα, θα κάνω και την πόρτα το επόμενο ΣΚ. Όσον αφορά την εμφάνιση, είναι όντως αυτό που έψαχνα και περιγράφω παραπάνω: Μετά την τοποθέτηση το τζάμι καθρεφτίζει μεν λίγο περισσότερο, αλλά όχι υπερβολικά. Αν δεν το έβλεπες δηλαδή δίπλα στο "σκέτο" τζάμι, δεν θα σου έκανε κάποια εντύπωση. Το ίδιο και με τη σκουρότητα, είναι πιο σκούρο (με μια μπλεδίζουσα χροιά) αλλά όχι πολύ. Το τσέκαρα και το βράδυ, αν ένα σημείο έξω είναι ελαφρώς φωτισμένο, το βλέπεις. Όχι τόσο καλά όσο με το σκέτο τζάμι, αλλά φαίνεται, δεν είναι σαν να κοιτάς καθρέφτη.

Για την απόδοση έλεγα να το τσεκάρω καλύτερα σήμερα (να συγκρίνω δίπλα δίπλα το παράθυρο με την πόρτα όπου είναι ακόμα σκέτο τζάμι), αλλά ο ήλιος μας την έκανε και απ'ότι διαβάζω θα πάει έτσι όλη η εβδομάδα. Πάντως το τσέκαρα λίγο χθες, έβαλα τα 2 χέρια μου το ένα πίσω από το φύλλο που είχα καλύψει και το άλλο πίσω από αυτό που δεν είχα κάνει ακόμα, σε μια απόσταση ας πούμε 4-5 εκατοστά και ένιωθες τη διαφορά στη ζέστη πάνω στο χέρι. Επίσης εκεί που χτυπούσε το φως στον τοίχο (μέσα στο σπίτι εννοώ), έβλεπες ότι στη μία περίπτωση το φως ήταν πολύ πιο έντονο.

Θα το τσεκάρω λοιπόν πάλι μόλις ξαναδούμε δυνατό ήλιο, σε πρώτη φάση όμως είμαι ευχαριστημένος. Το κόστος εντός λογικών πλαισίων, η εμφάνιση διακριτική και η απόδοση φαίνεται ότι θα κάνει τη δουλειά που θέλω.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Βάζω και 2 φωτό.

Στην πρώτη έχω μισο-ανοίξει το παράθυρο και φαίνεται αριστερά το φως που περνάει απευθείας, σε σχέση με το φως που περνάει μέσα από το παράθυρο/μεμβράνη στα δεξιά:

1623077473750.png


Στη δεύτερη φωτό, αριστερά είναι το φως που πέφτει μέσα από το (διπλό) τζάμι της μπαλκονόπορτας (χωρίς μεμβράνη) και δεξιά μέσα από το παράθυρο (με μεμβράνη). Η διαφορά στην πραγματικότητα φαίνεται λίγο πιο έντονη (αν και είναι υπαρκτή και στη φωτό). Πιστεύω όμως αν ήταν πιο δυνατός και ο ήλιος (καθώς όπως είπα σήμερα δεν είναι εντελώς καθαρός ο ουρανός) θα φαινόταν περισσότερο. Χθες φαινόταν πιο έντονα.

1623077586044.png
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Έκανα χθες τα 2 παραθυρόφυλλα, θα κάνω και την πόρτα το επόμενο ΣΚ.
Περίμενα αυτό το review, ευχαριστώ!

Δυσκολεύτηκες στην τοποθέτηση; Απαιτείται κάποια εξειδικευμένη γνώση ή/και κάποιο συγκεκριμένο υλικό για την επικόλληση τους στα τζάμια;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Δυσκολεύτηκες στην τοποθέτηση; Απαιτείται κάποια εξειδικευμένη γνώση ή/και κάποιο συγκεκριμένο υλικό για την επικόλληση τους στα τζάμια;
Το να το φτάσεις στο 95%+ του αποτελέσματος, αν πιάνουν και λίγο τα χέρια σου, είναι πολύ εύκολο.

Μπήκαν πολύ εύκολα και το αποτέλεσμα είναι τέλειο αν το κοιτάς πιο μακριά από τους 20-30 πόντους.

Αν το δεις από πολύ κοντά, βλέπεις κάποια σημεία που έχουν κάνει πολύ μικρές φουσκαλίτσες, οι οποίες όμως δεν νομίζω ότι είναι από αέρα (αν ήταν θα έφευγαν όπως το πατάς με την κάρτα) αλλά μάλλον από σκουπιδάκια/σκόνη. Δεν ξέρω αν και πόσες από αυτές τις φουσκάλες θα φύγουν σε λίγο καιρό με τον ήλιο και τη ζέστη, θα το ξαναδώ.

Αυτό έγινε παρ'όλο που τα καθάρισα πολύ καλά και τα έξυσα πριν βάλω τη μεμβράνη. Όμως όταν είναι σε εξωτερικό χώρο (είπαμε μπαίνουν από την εξωτερική πλευρά) και μάλιστα χθες φύσαγε κιόλας, πώς θα εξασφαλίσεις ότι δεν θα μπει το παραμικρό σκουπιδάκι; Δεν ξέρω πώς θα το έλυνε αυτό κάποιος επαγγελματίας. Ή αν θα το έλυνε καν, γιατί κανείς δεν εγγυάται πως θα έκανε απαραίτητα κάτι καλύτερο.

Ένα άλλο πρόβλημα είναι πως αν "τσακίσεις" τη μεμβράνη σε κάποιο σημείο μετά αυτό στρώνει πολύ δύσκολα. Αν είναι η δουλειά σου και ξέρεις ακριβώς πώς να την χειρίζεσαι, να την απλώνεις, να την κόβεις κλπ. φαντάζομαι θα το ελαχιστοποιείς αυτό. Εσύ όλο και κάποια τσακισούλα μπορεί να κάνεις κάπου. Επίσης είναι άλλο να κάνεις ένα μικρό παράθυρο που είναι πιο διαχειρίσιμο και άλλο μια μεγάλη τζαμαρία όπου πρέπει να δουλεύεις με πιο μεγάλα φύλλα και ο χειρισμός είναι ίσως πιο δύσκολος. Επίσης σε ένα μεγάλο φύλλο αν δεν σου φτάνει το πλάτος της μεμβράνης τι κάνεις; Το ενώνεις; Δεν ξέρω.

Για μένα πάντως για εκεί που το έβαλα (που δεν το κοιτάει ποτέ κανείς από κοντά και οι απαιτήσεις δεν είναι μεγάλες) μια χαρά είναι. Αν το ήθελα για άλλο χώρο (π.χ. μεγάλη τζαμαρία σε σαλόνι) δεν ξέρω αν θα το έβαζα μόνος μου.

Υ.Γ. Δεν απαιτείται κάποιο υλικό, τουλάχιστον για τη συγκεκριμένη μεμβράνη. Μόνο ένα ψεκαστήρι με σαπουνόνερο και κάτι να το πατήσεις. Εγώ χρησιμοποίησα μια κάρτα (τραπεζική εννοώ).
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
σε ίσιο τζάμι όπως αυτά που έχουμε στο σπίτι είναι πολύ εύκολο.
στοιχειώδης πειθαρχία σε θέματα καθαριότητας και υπομονή με το σπατουλάρισμα.
μία λύση για το θέμα της σκόνης είναι να φτιάξεις έναν χώρο με νάυλον τύπου συσκευασίας και ταινία συσκευασίας, μια μέρα που ΔΕΝ θα φυσάει.
καλό σαπούνισμα και ξέβγαλμα και αν είναι δυνατόν κατϊονισμός με νερό του χώρου (με το πιστόλι νερού στη θέση mist πχ ) ώστε να πέσουν κάτω οι σκόνες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Επειδή παραήταν διάφανα τα τζάμια στην μπροστά πόρτα και στο τρίγωνο φινιστρινι, κι επειδή βαρέθηκα να μου καίει ο ήλιος το χέρι σα να'μαι ταξιτζής:

IMG_20210624_153111.jpg


Μπήκαν 3Μ:

received_422949325617595.jpeg



Οι πιο ανοιχτόχρωμες, οι νόμιμες:

received_836710750290566.jpeg


Η "καλή" της 3Μ υποτίθεται, δε ξέρω..
Του' πα να τα σβήσει αυτά που φαινοντουσαν τα "3Μ" στο τζάμι.
Η διαφορά φαίνεται:

received_498249564829106.jpeg


Και όντως, σταμάτησε μαχαίρι να μου καίει το χέρι ο ήλιος από το τζάμι.
Σα να κρυωσε και πιο γρήγορα..
Σημερα τρελός καύσωνας, βράζει ο τόπος...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Εγώ πριν μέρες έβαλα κεραμικές Armolan. Εξαιρετική δουλειά και εφαρμογή από τον Νίκο εδώ στο φόρουμ.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
τους πηρα τηλεφωνο και αυτο μου ειπαν. να το αφησω αρκετα στιν ηλιο και αν δεν περασει, να παω απο εκει να το δουν.
τελικά "έστρωσε" η μεμβράνη;
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
2.027
τελικά "έστρωσε" η μεμβράνη;
Ποτε δεν εστρωσε.
Μου ειπαν οτι φταιει το μπροστινο τζαμι.
Μου εδωσαν την επιλογη να το αφαιρεσουν και να μου επιστρεψουν τα χρηματα αλλα τους ειπα να το αφησουν ως εχει μονο και μονο για την προστασια του καλοκαιριου.
 

Μηνύματα
38
Reaction score
0
Δεν νομίζω να ευθύνονταν οι μεμβράνες τα παλιά τα χρόνια, μάλλον το οτι ο κάθε άσχετος έκανε τον εγκαταστάτη.

Αν και συνεχίζω να τις αντιπαθώ, η διαφορά θερμοκρασίας στο Μινάκι είναι εντυπωσιακή.
Ευτυχώς είναι σχεδόν αόρατες αν και "καθρεφτίζουν" λίγο.
Καλησπέρα φίλε μου,
Λέω να πάω στους ίδιους να βάλω μεμβράνες, μπορείς να μου πεις αν είσαι ευχαριστημένος απο την απόδοση-εφαρμογή απο τις συγκεκριμένες;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top