Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Ένα πρωτο, κακες ηχογραφήσεις παιρνουν ποδι. Σουτ κατ ευθειαν. Δεν υπαρχει λογος να τις κραταμε. Εχουμε τετοια πληθωρα μουσικης πληροφοριας δεν καταλαβαινω γιατι να μπαινουμε σε τετοιες διαδικασιες. Και δεν εχει σχεση τι είδους μηχανήματα εχουμε.

Με οσα ηχεια ειχα ως τωρα σε σχεση με τα τωρινα δεν παρατηρησα κατι αρνητικο στα Adam. Ότι προβλήματα ειχα, ξεκινουσαν από το χωρο. Χωρις να πιασω πλεον το ιδανικο, τα βασικα τα εκανα οποτε πλεον απολαμβανω τον ηχο. Θα μπορουσα και να σταματησω εδω, αλλα παντα ζηταμε το κατι παραπανω.
Ενταξει διαφωνω. Υπαρχουν τραγουδια που μ αρεσουν και δεν ειναι τοση καλης παραγωγης. Δλδ να μην τα ξανακουσω;
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Για βγάλτο και αυτό στη γύρα να κάνουμε δοκιμές!!
πως ρε πετραν; να μείνω χωρίς σύστημα να σας στείλω βόλτα;
αφού όλα αυτό τα κάνει.

προ dac crossover dsp 6 καναλια στα ηχεία+2 sub.

χωρίς αυτό δεν παίζει τίποτα.
 

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.732
μεχρι και απευθείας φίλτρα από το rew φορτώνεις
τι ειπες ωρε σατανα;;
το ultra φορτωνει φιλτρα απο το rew;; λινκ τωρα αμεσα αργησες κιολας

(τελικα παρειγγειλα, ερχεται την αλλη βδομαδα , επαιξε εσωτερικη τραμπα - δεν αντεξα τον πειρασμο)
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
τι ειπες ωρε σατανα;;
το ultra φορτωνει φιλτρα απο το rew;; λινκ τωρα αμεσα αργησες κιολας

(τελικα παρειγγειλα, ερχεται την αλλη βδομαδα , επαιξε εσωτερικη τραμπα - δεν αντεξα τον πειρασμο)
όχι μονο το ultra όλα τα helix
πάει το pro mk2 δε πειράζει μάλλον θα πάρω το dsp.3 και θα κρατήσω και αυτό που έχω γιατί δεν με φτάνουν τα καναλια και για ultra δε με παίρνει 11 καναλια θέλω.
 
Last edited:


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
τα φιλτρα του rew που δεχεται ειναι μονο στο πεδιο συχνοτητων η και φασης ;
Good question! Δηλαδή, μπορώ να του παίξω τα κόλπα του rephase ας πούμε ή κάνει το ίδιο πράγμα με το rephase και το dirac, αλλά με τον δικό του τρόπο; Το έχασα λίγο, σόρι. Ενδιαφέρον φαίνεται όμως.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
τα φιλτρα του rew που δεχεται ειναι μονο στο πεδιο συχνοτητων η και φασης ;
μονο συχνοτήτων
Good question! Δηλαδή, μπορώ να του παίξω τα κόλπα του rephase ας πούμε ή κάνει το ίδιο πράγμα με το rephase και το dirac, αλλά με τον δικό του τρόπο; Το έχασα λίγο, σόρι. Ενδιαφέρον φαίνεται όμως.
άμα έπαιρνε και φάσης με τέτοιες τιμές θα είχαμε κάνει χαμό εδώ μεσα
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Επίσης @back χωρίς να σε αμφισβητώ ( καμία σχέση ), ως προς τι κρίθηκε καλύτερο το αποτέλεσμα του Hypex? Επιγραμματικά για να μη σε κουράσω, δώσε μας μερικά highlights!
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.962
Ενταξει διαφωνω. Υπαρχουν τραγουδια που μ αρεσουν και δεν ειναι τοση καλης παραγωγης. Δλδ να μην τα ξανακουσω;
Συμφωνω με την διαφωνια σου. :drinks:

Αλλα ρε γμτ, ακουω σχεδόν τα παντα, βρισκω σχεδόν τα παντα σε πολύ καλη ποιοτητα. Τωρα πλεον σε sacd. Για τι ποσοστο εξαιρεσεων να μιλησουμε?

Επειδή υπαρχει υπερπληθωρα καλης μουσικης και υπερπληθωρα καλων εγγραφων, και θα ζησουμε μια μονο ζωη, που δεν θα προλάβουμε ν ακούσουμε ουτε ένα πολύ μικρο ποσοστο αυτων που εχουμε στους σκληρους (για τον εαυτο μου τουλάχιστον μιλαω) δεν ασχολούμαι με την εξαιρετικα σπανια περιπτωση καποιου κομματιου κακης εγγραφης που μ αρεσει και θα ακουστει ασχημα. Ας ακουστει, ζαμαν φου. Εκει θα κολησω?

Εδώ στο πικαπ ακούγαμε τοσα χρονια τα χριτσ χρατς, με τις κασέτες τυλιγόντουσαν και με το μολυβι καναμε μια ωρα να ξετυλίξουμε την ταινια, τι ψάχνεις να βρεις. ας υπαρχει κι ένα απειροελαχιστο ποσοστο που θ ακουσεις και κατι που δεν θα σ αρεσει.
Εκτος ….κι αν εισαι συλλεκτης κακων εγγραφων :o
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Επίσης @back χωρίς να σε αμφισβητώ ( καμία σχέση ), ως προς τι κρίθηκε καλύτερο το αποτέλεσμα του Hypex? Επιγραμματικά για να μη σε κουράσω, δώσε μας μερικά highlights!
μικροδιαφορές όσο κάνει ένα καλώδιο.
θεώρησε ότι ήταν στο ίδιο επίπεδο με το ένα να κοστίζει χ10 ναι ήταν η μεγάλη metric uln8 αν και η μικρή το ίδιο πρέπει να παίζει.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το minidsp shd είναι ακριβούλι για όσα προσφέρει, είναι όμως all-in-one. Το απόλυτο vfm είναι το minidsp 2x4HD που κάνει τα ίδια πράγματα, απλά χρειάζεται λίγο "χέρι".
 

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Χμμ θα έλεγα το 4χ10hd. Τα έχει όλα σε αφθονία , παίρνει dirac , νομίζω , και κροσσάρεις ότι θες και όπως θες.
 

Μηνύματα
318
Reaction score
354
να ξαναρωτησω, αν εχεις ηδη dac
δεν συνδιαζεται με το shd studio να γλυτωσεις κανα φραγκο;
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
To 4x10 βρίσκει εφαρμογή μόνο σε diy πολύδρομα ηχεία. Το 10x10 μπορείς να στήσεις πολυκάναλο. Εγώ κυρίως αναφέρομαι σε 2κάναλο με όσα sub (mono) γουστάρεις.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Σε γενικες γραμμες δεν εχεις αδικο, αλλα πολύ αξιολογο ηχο παιρνεις από ένα οικονομικο dac.

Δεν θα ξεχασω οταν ειχε κυκλοφορησει το cambridge audio dac με 200-250 ευρω (παντου στο διεθνη τυπο ειχε παρει εξαιρετικες κριτικες) και το καναμε συγκριση μ ένα αντιστοιχο της Linn των 1500 ευρω. Ιδια και τα δυο καρμπον. Πολύ αξιολογα μηχανήματα παρα πολύ καλος ηχος. Εξαιρετικο επισης και το Aune S16. Περιπου 500-600 ευρω.

Τι να πρωτοπαρεις Λενανδρε μ αυτά τα λεφτα από αναλογικο ηχο. Ουτε για την κεφαλή δεν φτανουν. Και μην μου πεις ότι δεν ακούσαμε σωστα στημενο αναλογικο σεταπ. Και σε εκθεσεις τρεχαμε και σε καταστήματα και σε γνωστους. Δεν γινεται η τεχνη του σωστα στημενου αναλογικου συστηματος να είναι επτασφραγιστο μυστικο 2-3 ανθρωπων στην Ελλαδα.

Το τεχνιξ εχει ένα μεγαλο ατου στις ρυθμισεις (περαν ολων των αλλων) Εγω στο δικο μου (ROKSAN RADIUS 5) ηταν αδυνατο να κανω μονος μου τις ρυθμισεις κι ετσι κάθε φορα επρεπε να ερθει ο σπεσιαλίστας στα αναλογικα ντοκτορ EAR και να ρυθμισει τα παντα. Χωρια που μια φορα ρυθμισε το βαρος του κεφαλης με το ματι με εξαιρετικη ακριβεια (όπως διαπιστωθηκε εκ των υστερων) γιατι καπου χαθηκε η ζυγαρια.

Τετοια θεματα τουλάχιστον στις πηγες δεν τα εχεις. Από την άλλη το πικαπ σ αποζημιωνει με τον οφθαλμολουτρο. Εγω γι αυτό και μονο τον λογο αποριπτω το Τεχνιξ. Μου αρεσει του Κοτσιδη (το οποιο παρεπιπτοντως παιξει εξαιρετικα). Αλλα κοστιζει μια μικρη περιουσια.
όπως το είπες θα συμφωνήσω.
Για να πάρεις κάποιον απλά αξιόλογο ήχο ένα οικονομικό ντακ των 250-500€ είναι ok.
Για να πάρεις πραγματικά καλό ήχο από ντακ...τα χώνεις το ίδιο ή και περισσότερο από ένα πικάπ!..όπως σωστά μου απάντησε ο φίλος @back
έχεις απολυτο δίκιο υπάρχουν πικάπ που παίζουν καλύτερα αλλα από ίδιας τιμής dac,
μονο αυτά συμβαίνουν μετά τα 4-5χιλ και πάλι με το περιορισμό των δίσκων ενώ με ένα dac και μια συνδρομή έχεις άπειρη μουσική.
Το πως θα προσεγγίσει ο καθένας από εμάς την αναπαραγωγή του ήχου στο χώρο του είναι δικό του θέμα.
Εννοείται ότι όταν μια πηγή είναι ποιοτική θα αποδώσει ανάλογα, είτε αναλογική, είτε ψηφιακή!
Ούτε το ντακάκι του 200άρικου, αλλά ούτε και το πικάπ των 400€ θα παίξουν καλά, απλά θα παίξουν!
that's all folks!!!
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
...1 λιτρο+ μπυρα (σταροπραμεν) , δισκο (οχι βινυλιου) με τυρακια-αλλαντικα...
και μετα πηγα σε αλλο μαγαζι, να πιω 2 μπουζμιλς ... ετσι για το κλεισιμο ... 8-)
Εγώ άμα κάτσω να πιω (2-3 το πολύ φορές το μήνα) μπυρόνια 2 λίτρα τα φτάνω άνετα αλλά από κει και πέρα δεν πίνω ούτε γραμμάριο και εννοείται σπίτι σε συνδυασμό με depressive/atmospheric bm για να τις χωνέψω καλύτερα. :p 8-)
 

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Εγώ άμα κάτσω να πιω (2-3 το πολύ φορές το μήνα) μπυρόνια 2 λίτρα τα φτάνω άνετα αλλά από κει και πέρα δεν πίνω ούτε γραμμάριο και εννοείται σπίτι σε συνδυασμό με depressive/atmospheric bm για να τις χωνέψω καλύτερα. :p 8-)
οπου bm=bass management? :lolsign:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.837
2λιτρη κανατα ηταν αλλα δεν ειμουν μονος, πριν κανα μηνα που ειχαμε ξαναπαει ειχαμε πιει ισα με 2 κανατες και μια μπυρα στο χέρι για κλεισιμο... (2ατομα).
χτες δεν ειμουν σε πολυ καλη φορμα λογο φλερτ με υπερκοπωση... αν και νομιζω οτι ενεδωσα στη χρονια πολιορκια....
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Χμμ θα έλεγα το 4χ10hd. Τα έχει όλα σε αφθονία , παίρνει dirac , νομίζω , και κροσσάρεις ότι θες και όπως θες.
δεν παίρνουν dirac αλλα δεν έχουν και ποιοτικά σταδια εξοδου κανένα dsp εκτος το shd που όμως έχει λίγα καναλια και είναι και ακριβό.

αν είχαν θα έπαιρνα το car dsp 8χ12 που και dirac έχει και 12 καναλια
 

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
2λιτρη κανατα ηταν αλλα δεν ειμουν μονος, πριν κανα μηνα που ειχαμε ξαναπαει ειχαμε πιει ισα με 2 κανατες και μια μπυρα στο χέρι για κλεισιμο... (2ατομα).
χτες δεν ειμουν σε πολυ καλη φορμα λογο φλερτ με υπερκοπωση... αν και νομιζω οτι ενεδωσα στη χρονια πολιορκια....
Aμαν κι εσυ βρε μαϊμού ! δίχρονη πολιορκία? ούτε το σούλι να ήσουν.!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.906
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top