Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Σε 12 τετραγωνικά θα βάλεις και δύο sub εεε. Ξέρεις που θα φτάσει το βουητό; Το πολύ 8ιντσα και πολύ σου λέω.
Θα είναι τέτοιο το <<κόψιμο>> που θα πέσει, μπας και δέσουν, που θα είναι <<δώρο άδωρο>> κάτι μεγαλύτερο.
Μια χαρα ειναι τα οκταιντσα. Ενα σε καθε γωνια, να ειναι και ποιοτικο, με χαμηλες παραμορφωσεις και τα οποιαδηποτε ηχεια θα εχουν αποκτησει αλλη οντοτητα.
 


Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Στα 12 τμ θες και 20 κυκλους τρομαρα σου :)
που εισαι μρε Μαιμου μου;
Ε, τέτοια να πάρει ο Νίκος να καθαρίσει μια και καλή με τα subs, να μην ψάχνει επεξεργαστές.
Εμ, γι'αυτό σας τα πρήζω και δεν μπαίνω δυναμικά στο παιχνίδι ( το οικονομικό είναι ένα θέμα βεβαίως, αλλά όχι και ανυπέρβλητο ). Γιατί, στον χώρο που είμαι τώρα, προκρίνονται προφανώς μικρά subs. Πηγαίνοντας όμως σε μεγαλύτερο, τα 8" θα είναι αναιμικά. Και φτου κι απ'την αρχή. ;)
Αν πάω να βάλω τα μεγαλύτερα που μακροπρόθεσμα θα κάνουν τη δουλειά που θέλω, στο σπίτι που μένω τώρα το πιο πιθανό είναι να μη παίζουν. Άρα, ρουφάω γνώσεις και καφέ και τηρώ στάση αναμονής βάζοντας σαν προτεραιότητα την αγορά του προσέσορα που σε όποιο σπίτι και αν τον βάλω, θα κάνει τη δουλειά του. Νομίζω;
 




Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
ελα μου ντε.. απορω και εγω που ειμουν χτες βραδυ, αν κρινω απο τα συμπτωματα ζαλης, πρεπει να βγηκα για ποτο στο κεντρο..
Σε κέρασαν μπόμπα μπανάνα καημένη μαϊμού μας; Οι αλήτες?!
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Εμ, γι'αυτό σας τα πρήζω και δεν μπαίνω δυναμικά στο παιχνίδι ( το οικονομικό είναι ένα θέμα βεβαίως, αλλά όχι και ανυπέρβλητο ). Γιατί, στον χώρο που είμαι τώρα, προκρίνονται προφανώς μικρά subs. Πηγαίνοντας όμως σε μεγαλύτερο, τα 8" θα είναι αναιμικά. Και φτου κι απ'την αρχή. ;)
Αν πάω να βάλω τα μεγαλύτερα που μακροπρόθεσμα θα κάνουν τη δουλειά που θέλω, στο σπίτι που μένω τώρα το πιο πιθανό είναι να μη παίζουν. Άρα, ρουφάω γνώσεις και καφέ και τηρώ στάση αναμονής βάζοντας σαν προτεραιότητα την αγορά του προσέσορα που σε όποιο σπίτι και αν τον βάλω, θα κάνει τη δουλειά του. Νομίζω;
δεν υπάρχει πολύ μεγάλα sub.
πάρε δυο δεκαρια και άμα αλλάξεις χώρο παίρνεις αλλα δυο
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Για πες πάλι με ακρίβεια όγκο που θα βάλεις τα subs. Αν δεν κλείνουν πόρτες, υπολόγισε όλο τον όγκο. Κατάλαβες τί εννοώ υποθέτω. Όχι μόνο το χώρο από το τρίγωνο ακρόασης.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.872
Σε κέρασαν μπόμπα μπανάνα καημένη μαϊμού μας; Οι αλήτες?!
...1 λιτρο+ μπυρα (σταροπραμεν) , δισκο (οχι βινυλιου) με τυρακια-αλλαντικα...
και μετα πηγα σε αλλο μαγαζι, να πιω 2 μπουζμιλς ... ετσι για το κλεισιμο ... 8-)
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
σε όλα τα παραπάνω υα συμφωνήσω με εξαίρεση το: "και βγάζει καντήλες με οτιδήποτε λειτουργεί με ψηφία"..

Δεν είμαι αντίθετος με τα ψηφιακά όπως εσφαλμένα νομίζουν πολύ για μένα..
Απλά, αυτή τη καραμέλα ότι τα ψηφιακά παίζουν θεϊκά τα πάντα και με όποιο μηχάνημα είναι υπεύθυνα για τη..ψηφιακή μου ..αναφυλαξία!!
Επίσης το ότι τα αναλογικά δε παίζουν ντε και καλά, όταν αυτοί που το λένεδεν έχουν ακούσει κάποιο σωστά στημένα αξιόλογο μηχάνημα και θεωρούν ότι το mk2 είναι το state of the art σύστημα με μια κεφαλή του 100άρικου..ε ναι! μόνο γέλια μου προκαλεί!!
Το ότι και στις δύο σχολές αναπαραγωγής πρέπει να "τα χώσεις" χρηματικά για να παίξει καλά είναι δεδομένο!
όλα τα άλλα είναι λόγια του αέρα!
αυτά!
Σε γενικες γραμμες δεν εχεις αδικο, αλλα πολύ αξιολογο ηχο παιρνεις από ένα οικονομικο dac.

Δεν θα ξεχασω οταν ειχε κυκλοφορησει το cambridge audio dac με 200-250 ευρω (παντου στο διεθνη τυπο ειχε παρει εξαιρετικες κριτικες) και το καναμε συγκριση μ ένα αντιστοιχο της Linn των 1500 ευρω. Ιδια και τα δυο καρμπον. Πολύ αξιολογα μηχανήματα παρα πολύ καλος ηχος. Εξαιρετικο επισης και το Aune S16. Περιπου 500-600 ευρω.

Τι να πρωτοπαρεις Λενανδρε μ αυτά τα λεφτα από αναλογικο ηχο. Ουτε για την κεφαλή δεν φτανουν. Και μην μου πεις ότι δεν ακούσαμε σωστα στημενο αναλογικο σεταπ. Και σε εκθεσεις τρεχαμε και σε καταστήματα και σε γνωστους. Δεν γινεται η τεχνη του σωστα στημενου αναλογικου συστηματος να είναι επτασφραγιστο μυστικο 2-3 ανθρωπων στην Ελλαδα.

Το τεχνιξ εχει ένα μεγαλο ατου στις ρυθμισεις (περαν ολων των αλλων) Εγω στο δικο μου (ROKSAN RADIUS 5) ηταν αδυνατο να κανω μονος μου τις ρυθμισεις κι ετσι κάθε φορα επρεπε να ερθει ο σπεσιαλίστας στα αναλογικα ντοκτορ EAR και να ρυθμισει τα παντα. Χωρια που μια φορα ρυθμισε το βαρος του κεφαλης με το ματι με εξαιρετικη ακριβεια (όπως διαπιστωθηκε εκ των υστερων) γιατι καπου χαθηκε η ζυγαρια.

Τετοια θεματα τουλάχιστον στις πηγες δεν τα εχεις. Από την άλλη το πικαπ σ αποζημιωνει με τον οφθαλμολουτρο. Εγω γι αυτό και μονο τον λογο αποριπτω το Τεχνιξ. Μου αρεσει του Κοτσιδη (το οποιο παρεπιπτοντως παιξει εξαιρετικα). Αλλα κοστιζει μια μικρη περιουσια.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Να το θέσω πιο σωστά, θέλω να κάνω αγορές που θα μείνουν για αρκετό καιρό στο σύστημά μου. :)
για αυτό δε βλέπω να σου κάνει ο shd δες τι θα κανεις με το rephase γιατί αν δεν βάλεις dirac υπάρχουν επιλογές με περισσότερα καναλια.

θα σου χρειαστούν στο μέλλον
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
για αυτό δε βλέπω να σου κάνει ο shd δες τι θα κανεις με το rephase γιατί αν δεν βάλεις dirac υπάρχουν επιλογές με περισσότερα καναλια.

θα σου χρειαστούν στο μέλλον
Na κάνω έμμεσα τη δουλειά με το rephase εννοείς και να πάρω περισσότερα κανάλια ή σκέφτεσαι κάτι εντελώς διαφορετικό;
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Σε γενικες γραμμες δεν εχεις αδικο, αλλα πολύ αξιολογο ηχο παιρνεις από ένα οικονομικο dac.

Δεν θα ξεχασω οταν ειχε κυκλοφορησει το cambridge audio dac με 200-250 ευρω (παντου στο διεθνη τυπο ειχε παρει εξαιρετικες κριτικες) και το καναμε συγκριση μ ένα αντιστοιχο της Linn των 1500 ευρω. Ιδια και τα δυο καρμπον. Πολύ αξιολογα μηχανήματα παρα πολύ καλος ηχος. Εξαιρετικο επισης και το Aune S16. Περιπου 500-600 ευρω.

Τι να πρωτοπαρεις Λενανδρε μ αυτά τα λεφτα από αναλογικο ηχο. Ουτε για την κεφαλή δεν φτανουν. Και μην μου πεις ότι δεν ακούσαμε σωστα στημενο αναλογικο σεταπ. Και σε εκθεσεις τρεχαμε και σε καταστήματα και σε γνωστους. Δεν γινεται η τεχνη του σωστα στημενου αναλογικου συστηματος να είναι επτασφραγιστο μυστικο 2-3 ανθρωπων στην Ελλαδα.

Το τεχνιξ εχει ένα μεγαλο ατου στις ρυθμισεις (περαν ολων των αλλων) Εγω στο δικο μου (ROKSAN RADIUS 5) ηταν αδυνατο να κανω μονος μου τις ρυθμισεις κι ετσι κάθε φορα επρεπε να ερθει ο σπεσιαλίστας στα αναλογικα ντοκτορ EAR και να ρυθμισει τα παντα. Χωρια που μια φορα ρυθμισε το βαρος του κεφαλης με το ματι με εξαιρετικη ακριβεια (όπως διαπιστωθηκε εκ των υστερων) γιατι καπου χαθηκε η ζυγαρια.

Τετοια θεματα τουλάχιστον στις πηγες δεν τα εχεις. Από την άλλη το πικαπ σ αποζημιωνει με τον οφθαλμολουτρο. Εγω γι αυτό και μονο τον λογο αποριπτω το Τεχνιξ. Μου αρεσει του Κοτσιδη (το οποιο παρεπιπτοντως παιξει εξαιρετικα). Αλλα κοστιζει μια μικρη περιουσια.
έχεις απολυτο δίκιο υπάρχουν πικάπ που παίζουν καλύτερα αλλα από ίδιας τιμής dac,
μονο αυτά συμβαίνουν μετά τα 4-5χιλ και πάλι με το περιορισμό των δίσκων ενώ με ένα dac και μια συνδρομή έχεις άπειρη μουσική.
Na κάνω έμμεσα τη δουλειά με το rephase εννοείς και να πάρω περισσότερα κανάλια ή σκέφτεσαι κάτι εντελώς διαφορετικό;
αυτό ακριβώς εννοώ.
θεωρώ εξωφρενική τη τιμή του μονο και μονο για να βάλεις dirac και μόλις χρειαστεις
3ο και 4ο sub να μην σε φτάνουν οι έξοδοι.
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
εγώ έχω αυτό εδώ.
IMG_9926.jpg


σε συγκρητικό σε στούντιο όχι στο χώρο μου αλλα σε στούντιομε τη metric έπαιξε καλύτερα
και το καινουργιο του μοντέλο φοράει 32bit dac με τιμή κάτω από 500 ευρω

υπάρχει και το κορυφαίο της εταιρείας ultra με 12 καναλια και τιμή περίπου 1200 ευρω και κατά τις μετρήσεις του είναι στα 5-6 κορυφαία dac ανεξαρτήτως τιμής.

άσε δε από δυνατότητες.μεχρι και απευθείας φίλτρα από το rew φορτώνεις.
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
εγώ έχω αυτό εδώ. View attachment 155396

σε συγκρητικό σε στούντιο όχι στο χώρο μου αλλα σε στούντιομε τη metric έπαιξε καλύτερα
και το καινουργιο του μοντέλο φοράει 32bit dac με τιμή κάτω από 500 ευρω

υπάρχει και το κορυφαίο της εταιρείας ultra με 12 καναλια και τιμή περίπου 1200 ευρω και κατά τις μετρήσεις του είναι στα 5-6 κορυφαία dac ανεξαρτήτως τιμής.

άσε δε από δυνατότητες.μεχρι και απευθείας φίλτρα από το rew φορτώνεις.
Για να το μελετήσω κι αυτό, να δω τι κάνει... Ποιο μοντέλο είναι; Θα επανέλθω με απορίες, να το ξέρεις!
 




Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.617
Μηνύματα
2.868.190
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top