Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
@JOHN MARKOU αν βάλω τον 3Β πάνω, τότε τα μηχανήματα θα πρέπει να μπουν μεταξύ των ηχείων, άρα μεγαλύτερο καλώδιο ηχείων. Με τους 4Β ο κάθε ενισχυτής θα μπει δίπλα στο ηχείο του με μήκος καλωδίου γύρω στο 1 μέτρο (αντί των 1.8 μέτρων)
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Εξετάζω την αγορά του συγκεκριμένου crossover, αν το έχει κάποιος και ενδιαφέρεται για πώληση, ας έρθει pm.

Ευχαριστώ!!
Το έχω, αλλά δε θέλω να στο δώσω.
Δε θα σου κάνει καλό.
3 τεμάχια έχω.
Άστα να κάθονται.
 
Last edited by a moderator:







Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Το έχω, αλλά δε θέλω να στο δώσω.
Δε θα σου κάνει καλό.
3 τεμάχια έχω.
Άστα να κάθονται.
Κακή ποιότητα ή τζαναμπετικο οπως λέει κάποια ψυχή?
Το έχεις βελτιώσει ή το έχεις στοκ (ρωτώ γιατί σε έχω ικανό να μη το έχεις στοκ).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Είναι βαρέως τροποποιημενα τα 2, με άλλα οπ αμπ εξόδου σε νέες πλακέτες αναλογικής εξόδου, και με ενσωματωμένο ασύρματο τηλεχειρισμό για volume control και των δύο μαζί.

Παιδικά μου χόμπι. Τα ξεκοίλιαζα σε ντετέ.

Επίσης έχω κρατημένα 2 κιτ βελτίωσης για αυτά, από μια κορυφαία γαλλική φίρμα. Κάνα 800-αρι τα είχα πάρει, βαρέθηκα να τα εγκαταστήσω. Κάθονται..

Με το που είδα καλά αποτελέσματα από Ντιράκ, έπαψα να έχω ενδιαφέρον για αυτές τις μηχανές, και δυστυχώς τζάμπα έδωσα τα λεφτά για τα κιτ αναβάθμισης.
 




Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Είναι βαρέως τροποποιημενα τα 2, με άλλα οπ αμπ εξόδου σε νέες πλακέτες αναλογικής εξόδου, και με ενσωματωμένο ασύρματο τηλεχειρισμό για volume control και των δύο μαζί.

Παιδικά μου χόμπι. Τα ξεκοίλιαζα σε ντετέ.

Επίσης έχω κρατημένα 2 κιτ βελτίωσης για αυτά, από μια κορυφαία γαλλική φίρμα. Κάνα 800-αρι τα είχα πάρει, βαρέθηκα να τα εγκαταστήσω. Κάθονται..

Με το που είδα καλά αποτελέσματα από Ντιράκ, έπαψα να έχω ενδιαφέρον για αυτές τις μηχανές, και δυστυχώς τζάμπα έδωσα τα λεφτά για τα κιτ αναβάθμισης.
Αναφέρεσαι στο dirac live ή το απλό?

@Zizik θέλεις να μεταφέρεις τη κουβέντα στο νήμα μου "μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό " για να μη κάνουμε άσκοπα up?
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καλημερούδια!!
@costas EAR Πάντως δεν μπορείς να πεις, αργά ή γρήγορα ακολουθώ τα χνάρια σας!! Έπεσα στο DCX2496 και βρήκα και τα mods του ( αν και δεν πήρε το μάτι μου αυτό το γαλλικό στο οποίο αναφέρεσαι, εκτώς αν είναι αυτό που βασίζεται στο DCX με τη pcmcia υποδοχή για την οθόνη του ).
Εδώ και μια εβδομάδα ψάχνω τί κροσόβερ να πάρω, έχω πρήξει και τον Πέτρο στα πιμί...Είτε θα πρέπει να πάω σε κάποιο επαγγελματικό ( με τη κακή έννοια, φοβάμαι ) μηχάνημα τύπου Behringer ή θα πρέπει να πάω σε minidsp όπου το πράγμα περιπλέκεται καθώς τα αξιόλογα μηχανήματα είναι κομμάτι ακριβούτσικα και χωρίς να συζητάμε για dirac live. Γι'αυτό γλυκοκοιτάζω το DCX. Όπως το βλέπω, έχει φανταστικές λειτουργίες και χωλαίνει στο αναλογικό του στάδιο για το οποίο έχουν βγει οι τροποποιήσεις. Μάλιστα, το ότι έχουν ασχοληθεί τόσοι πολλοί για να του βγάλουν νέο αναλογικό στάδιο, μου λέει ότι κάτι σε αυτό το μηχανάκι αξίζει. Το σκεπτικό μου ως προς το DCX λοιπόν είναι να το πάρω αρχικά και να κάνω τη δουλειά του κροσαρίσματος ( με τις όποιες υποχωρήσεις θα πρέπει να κάνω που ούτως ή άλλως θα πρέπει να κάνω αν πάρω "επαγγελματικό" κροσόβερ ), να βάλω δηλαδή τα μηχανήματα να λειτουργήσουν και σύντομα να προμηθευτώ και το κιτ αναβάθμισής του ( ιδανικά, με το ρυθμιστικό έντασης των εξόδων του ώστε να το οδηγούσα μέσω aes ebu και να γλύτωνα τις περιττές πια μετατροπές απο ψηφιακό σε αναλογικό του dac μου, απο αναλογικό σε ψηφιακό μέσα στο DCX και πάλι απο ψηφιακό σε αναλογικό στις εξόδους του DCX. Χωρίς να έχει τις επιδόσεις του dac μου, έχω ακόμα ένα usb interface Gustard U12 που δίνει aes ebu έξοδο.
Απο την άλλη, αντιλαμβάνομαι ότι θα μπορούσα να έπαιρνα το minidsp 4x10HD, αλλά πέραν της ευκολίας ρύθμισής του, δεν με βολεύει ( ή αυτή την εντύπωση έχω ) σαν ρυθμιστικό έντασης του συστήματος και μιλάμε για μαζεμένα χρήματα ( 500+ μόνο για το μηχάνημα αν τα βλέπω σωστά ) και πρέπει να αγοράσω κι άλλα καλούδια ( σετ καλωδίων απο την αρχή συν τα απορροφητικά που ούτως ή άλλως θέλω να βάλω στο χώρο ).
Σκέφτομαι και την απόκτηση ενός φτηνού αναλογικού κροσόβερ ( μάλλον το behringer ) για να μη γίνει ο κακός χαμός με τις ψηφιοαναλογικοψηφιακές μετατροπές και για να κερδίσω χρόνο, αλλά μήπως έτσι γυρίσω στο ίδιο σημείο, απαλλαγώ δηλαδή απο τις παθογένειες του παθητικού κροσόβερ και εισάγω τις παθογένειες ενός κακοσχεδιασμένου / βασισμένου σε κακά υλικά ενεργού κροσόβερ?
Υ.Γ. Σκέφτηκα και το t.racks 4x4 που είναι φτηνό γνωρίζοντας εξ'αρχής ότι είναι (λίγα) πεταμένα λεφτά, αλλά και πάλι, μπλέξω σε ανούσιες ψηφιοαναλογικές μετατροπές ( και θα πρέπει να αλλάξω ή να τροποποιήσω τα καλώδια στο μέλλον ). Σκέφτηκα κανένα μικρό minidsp, αλλά εκεί κι αν θα είναι πεταμένα λεφτά ( και αρκετά πια ).
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top