Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Τώρα που το λες, ο δικός μου έχω την εντύπωση ότι κάνει ένα μικρό πουφ ( δεν τους έχω και τους δύο πάνω στο σύστημα και δεν είχα δώσει πολλή σημασία σε αυτό ). Ούτως ή άλλως θα πάει για έλεγχο, καλό κάνει, κακό δεν κάνει.

Όσο για τον τύπο αεροπλάνου, δεν ξέρω. Πάντως το ηχείο απο τη μάνα του λέει 90db ευαισθησία. Κάτι μου λέει ότι μόλις φύγει το κροσόβερ θα ψάχνω για αναίσθητο προενισχυτή :p
Σάμπως και δεν θα είναι έτσι. Το κροςς σου δεν κόβει τίποτα , μην νομίζεις. Ασε που 90db δεν το βλέπω το ηχείο να είναι .Θα σου πεί και ο Πέτρος.
Πάντως να ξέρεις , ενεργό κροςς με φιξαρισμένη συχνότητα αποκοπής δεν είναι καλό πράγμα.
Σου δένει τα χέρια. Θα σου πρότεινα κάποιο αναλογικό ρυθμιζόμενο , όπως κάτι RANE που έβγαιναν παλιά.
Στα οποία ρύθμιζες σχεδόν τα πάντα. Από σημεία κρόςς ανά δρόμο , φάση , delay, slope, ότι θες.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Σάμπως και δεν θα είναι έτσι. Το κροςς σου δεν κόβει τίποτα , μην νομίζεις. Ασε που 90db δεν το βλέπω το ηχείο να είναι .Θα σου πεί και ο Πέτρος.
Πάντως να ξέρεις , ενεργό κροςς με φιξαρισμένη συχνότητα αποκοπής δεν είναι καλό πράγμα.
Σου δένει τα χέρια. Θα σου πρότεινα κάποιο αναλογικό ρυθμιζόμενο , όπως κάτι RANE που έβγαιναν παλιά.
Στα οποία ρύθμιζες σχεδόν τα πάντα. Από σημεία κρόςς ανά δρόμο , φάση , delay, slope, ότι θες.
Δείχνουν να έχουν μεγάλη ευαισθησία πάντως. Ως προς το κρος, δείχνει να είναι καλής ποιότητας και σκέφτομαι να πάρω ένα έξτρα ζευγάρι modules αν χρειαστεί να αλλάξω συχνότητα. Ήθελα τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις, αλλά πάνε πακέτο με μέτριες (ίσως κακές) επαγγελματικές υλοποιήσεις. Εκτως αν τα σκάσω χοντρά για κροσοβερ, κάτι που δεν βρίσκω καλή ιδέα.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Ωπα ωπα, μην μπερδεύεις τα πράγματα. Το δείχνουν να έχουν μεγάλη ευαισθησία , ως προς τι ? τα συνέκρινες με κάποιο άλλο ηχείο και σου φάνηκαν ευαίσθητα? Υπ όωην τα 2 6,5 άρια είναι 4ωμς , άρα και καταναλώνουν μεγαλύτερη ισχύ, δλδ 2w και όχι 1w , στα 2,83v.
Ως προς το κροςς πως ακριβώς δλδ φαίνεται η καλή ποιότητα? απο τα υλικά ? τα έχεις δεί ?
Να πάρεις άλλα δυο modules , σε τι συχνότητες ? πόσο διαφορετικές , από αυτές του ηχείου ας πούμε? Πιο πάνω? πιο κάτω? με την ίδια κλίση ή με άλλη κλίση? με πόση κλίση?
Αυτό με τις μέτριες (ίσως κακές) επαγγελματικές υλοποιήσεις , πως το λες έτσι ανερυθρίαστα?
Που το ξέρεις ότι είναι μέτριες ή κακές? Εχεις ακούσει παράπονα ? ή σου είπε κάποιος ότι το τάδε ενεργό κρόςς είναι ΓΤΠΚ γιατί βάζει θόρυβο πχ και κόβει όπου θέλει και όχι εκεί που λέει?
Πόσα θα σκάσεις για αυτά που έχεις βρεί και πόσα είναι τα χοντρά που δεν θέλεις να δώσεις?
dbx 234xs Stereo 2/3-Way / Mono 4-Way Crossover (XLR only) (parts-express.com)

Aυτό ας πούμε σου φαίνεται φθηνό ακριβό ? τι ?
Φτηνιάρικο σαν κατασκευή?
Εχει τα βασικά λίγο που κοίταξα. Μια χαρά είναι .
 
Last edited:


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ωπα ωπα, μην μπερδεύεις τα πράγματα. Το δείχνουν να έχουν μεγάλη ευαισθησία , ως προς τι ? τα συνέκρινες με κάποιο άλλο ηχείο και σου φάνηκαν ευαίσθητα? Υπ όωην τα 2 6,5 άρια είναι 4ωμς , άρα και καταναλώνουν μεγαλύτερη ισχύ, δλδ 2w και όχι 1w , στα 2,83v.
Ως προς το κροςς πως ακριβώς δλδ φαίνεται η καλή ποιότητα? απο τα υλικά ? τα έχεις δεί ?
Να πάρεις άλλα δυο modules , σε τι συχνότητες ? πόσο διαφορετικές , από αυτές του ηχείου ας πούμε? Πιο πάνω? πιο κάτω? με την ίδια κλίση ή με άλλη κλίση? με πόση κλίση?
Αυτό με τις μέτριες (ίσως κακές) επαγγελματικές υλοποιήσεις , πως το λες έτσι ανερυθρίαστα?
Που το ξέρεις ότι είναι μέτριες ή κακές? Εχεις ακούσει παράπονα ? ή σου είπε κάποιος ότι το τάδε ενεργό κρόςς είναι ΓΤΠΚ γιατί βάζει θόρυβο πχ και κόβει όπου θέλει και όχι εκεί που λέει?
Πόσα θα σκάσεις για αυτά που έχεις βρεί και πόσα είναι τα χοντρά που δεν θέλεις να δώσεις?
dbx 234xs Stereo 2/3-Way / Mono 4-Way Crossover (XLR only) (parts-express.com)

Aυτό ας πούμε σου φαίνεται φθηνό ακριβό ? τι ?
Φτηνιάρικο σαν κατασκευή?
Εχει τα βασικά λίγο που κοίταξα. Μια χαρά είναι .
Άτιμε, με ανάγκασες να ανοίξω το Laptop για να σου απαντήσω! Θα μου το πλερώκεις αυτό!! :p

Δείχνουν ευαίσθητα γιατί παίζουν τόσο με τον 4B, όσο και με τον Rotel των 70w ανά κανάλι, όπως έπαιξαν και με τον Technics που χάρισα περισυ ή πρόπερσι. Αν και η θέση του ποτενσιόμετρου δεν είναι χαρακτηριστική, συνήθως με τον F25 παίζω στη θέση 9 η ώρα και με το dac σαν ρυθμιστικό έντασης παίζω κάπου μεταξύ επιπέδου 11 και 12. Τα γούφερ μπορεί να καταναλανώνουν μεγαλύτερη ισχύ ( αν και ο τελικός διπλασιάζει την ισχύ του όταν υποδιπλασιάζεται το φορτίο ), αλλά για να είναι 6Ω το ηχείο, σημαίνει ότι το tweeter πρέπει να είναι 8Ω, άρα θα έχει στη διάθεσή του 250 βατ, κάτι που προφανώς ποτέ δεν θα χρησιμοποιηθεί. Και πόσα βατ να πάνε στα tweeters για τη περιοχή απο 3000KHz μέχρι 20KHz?
Ως προς τα κροσόβερ τώρα, τα PA μηχανήματα δεν νομίζω ότι έχουν καλό επίπεδο κατασκευής γι'αυτό που μας ενδιαφέρει.
Προσανατολίζομαι στη δικάναλη XLR έκδοση αυτού του κροσόβερ:
μαζί με το τροφοδοτικό που παρέχει η εταιρεία για να μη ψάχνομαι. Το υπολογίζω γύρω στα 200€ με τελωνείο ( μπορεί να λέω και πολλά ) και μάλλον θα μπει σε κουτί αξίας 60€ απο Ιταλία για να έρθει έτοιμο με τρύπες. Απο πλευράς προδιαγραφών, μου φαίνεται ελκυστικό. Έχει αρκετές ρυθμίσεις, δεν έχει delay όμως.
Τα modules αποτελούνται απο αντιστάσεις, οπότε το σημείο κρος του δεύτερου ζεύγους δεν με ενδιαφέρει, τη πλακέτα του θέλω και μετά ( αν το χρειαστώ ποτέ ), με χρήση του φύλλου υπολογισμού που βρίσκεται στη σελίδα της xkitz, προκύπτουν οι τιμές των αντιστάσεων για την επιθυμητή συχνότητα cross.

Αρχικά, τα Behringer κοίταζα, αλλά γι'αυτά και αν διαβάζω κακές κριτικές. Πολύ φοβάμαι δηλαδή ότι με PA μηχάνημα θα φάω φόλα.
Κάτσε βρε Γιάννη, εσύ δηλαδή θα έδινες το SansuI για ένα dbx?
Συγκεκριμένα, αυτό είναι το κροσόβερ ( προφανώς ένα ανά κανάλι ) που γλυκοκοιτάζω:

 
Last edited:


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Καλά λέει και βλακείες ο τύπος , όπως ότι δεν μπορούσε να ακούσει φύσημα, με το αυτί κολλημένο στην κόρνα.
Λες και το κροςς θα έβαζε φύσημα στο σύστημα.
Τες πα , μάλλον δεν κατάλαβες τι σου έγραψα μου φαίνεται.
Εξακολουθώ να σου λέω ότι είναι δύσχρηστο . Και ότι του λείπουν ρυθμίσεις.
Σου έδειξα το DBX που είναι από τις εγγυημένες εταιρίες και φοβάσαι μην φας φόλα?
Αλήθεια ? από το DBX?
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Με 260 ευρώ δεν παίρνεις κάνα παλιό pc με "WINDONS"; Λέω εγώ τώρα...
Είχα το παλιό pc σαν πηγή για ένα φεγγάρι, πραγματικά ακούω τον ανεμιστήρα της cpu και μου τη δίνει. Άσε δε που την έχω καταβρεί με το daphile και τον Nuc.

Καλά λέει και βλακείες ο τύπος , όπως ότι δεν μπορούσε να ακούσει φύσημα, με το αυτί κολλημένο στην κόρνα.
Λες και το κροςς θα έβαζε φύσημα στο σύστημα.
Τες πα , μάλλον δεν κατάλαβες τι σου έγραψα μου φαίνεται.
Εξακολουθώ να σου λέω ότι είναι δύσχρηστο . Και ότι του λείπουν ρυθμίσεις.
Νομίζω ότι κατάλαβα. Κι εμένα με απασχολούσε η δυνατότητα του delay, αλλά μη ξεχνάμε ότι είναι ένα έτοιμο ηχείο και λογικά δεν χρειάζεται μια τέτοια ρύθμιση. Όλα θα φανούν όταν πάρει τα ηχεία ο Πέτρος βέβαια. Αλλά απο την άλλη, τα PA μηχανήματα δεν είναι προσανατολισμένα στη πιστότητα και σίγουρα δεν έχουν τα καλύτερα υλικά μέσα. Να βάλω ένα κροσόβερ το οποίο θα έχει delay και θα τα κάνει όλα λε πουτέν στον ήχο, δεν μου λέει κάτι. Αμα είναι έτσι, μένω και με το παθητικό κροσόβερ.
Υ.Γ. Σαν ακριβά κροσόβερ θεωρώ το δικό σου ή π.χ. αυτά της Bryston. Για τα rane μου έχει πει και ο Πετρος, αλλά δεν βρίσκονται στην Ελλάδα, δεν ξέρεις τί θα αντιμετωπίσεις με μεταχειρισμένο απο ebay και θα χρειαστεί αλλαγή στα υλικά κατασκευής του.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
παρε το driverack που σου προτεινη ο γιαννης γιατι θα σου χρειαστει δεν ειναι απλα τα πραγματα βαζουμε μαχαιρι εδω και τελος.θα τα δεις στη πορεια και θα περισσευουν και δυο εξοδοι για sub.

υγ. πιο πολυ εμπιστευομαι την dbx απο τις πλακετες του καθε ξερολα
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Είχα το παλιό pc σαν πηγή για ένα φεγγάρι, πραγματικά ακούω τον ανεμιστήρα της cpu και μου τη δίνει. Άσε δε που την έχω καταβρεί με το daphile και τον Nuc.



Νομίζω ότι κατάλαβα. Κι εμένα με απασχολούσε η δυνατότητα του delay, αλλά μη ξεχνάμε ότι είναι ένα έτοιμο ηχείο και λογικά δεν χρειάζεται μια τέτοια ρύθμιση. Όλα θα φανούν όταν πάρει τα ηχεία ο Πέτρος βέβαια. Αλλά απο την άλλη, τα PA μηχανήματα δεν είναι προσανατολισμένα στη πιστότητα και σίγουρα δεν έχουν τα καλύτερα υλικά μέσα. Να βάλω ένα κροσόβερ το οποίο θα έχει delay και θα τα κάνει όλα λε πουτέν στον ήχο, δεν μου λέει κάτι. Αμα είναι έτσι, μένω και με το παθητικό κροσόβερ.
Υ.Γ. Σαν ακριβά κροσόβερ θεωρώ το δικό σου ή π.χ. αυτά της Bryston. Για τα rane μου έχει πει και ο Πετρος, αλλά δεν βρίσκονται στην Ελλάδα, δεν ξέρεις τί θα αντιμετωπίσεις με μεταχειρισμένο απο ebay και θα χρειαστεί αλλαγή στα υλικά κατασκευής του.
αμα θες να τα εχεις ολα δωσε κατι ακομα και παρε αυτο που εχω εγω


αντε γεια λεμε και εμενα το 1 τωρα εχει φτασει στο 3.

δεν εχει σημασια οτι ειναι ετοιμο ηχειο η διορθωση γινεται στο κροσοβερ που εσυ θα αφαιρεσεις.
το ιδιο και το baffle step.

αν νομιζεις οτι αντικαθιστωντας το κροσοβερ με ενα απλο κροσοβερ απο το ραφι εχεις χασει πολλα επεισοδια.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Όσο και να προσπαθήσει κάποιος δεν πρόκειται να κάνει τον σκαραβαίο πόρσε. Καλώς ή κακώς ένα ηχείο 20ετίας και βάλε δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα σύγχρονο, ακόμα κι υποπολλαπλάσιας τιμής.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Οτι λέει ο Back.!
Και είσαι έτοιμος και για subs αργότερα και ενσωμάτωση τους και και και .
Δεν χρειάζεται κουτί έχει το δικό του.
Δεν χρειάζεται τροφοδοτικό , έχει το δικό του.
Κροσσάρεις όπου θέλεις , όπως θέλεις , όποτε θέλεις.
Delays ιστορίες παραμύθια με Δράκους , χωρίς δράκους , με μάγισες , με πολλές μάγισες , με μία μάγισα και μία harlot, με καλά παληκάρια , με χωρ'ίς καλά παληκάρια. Οτι θες.Α! και πουσαι ? με xlr , όχι με rca που είναι το δικό σου.
Ολα αυτά με 459 $.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
αμα θες να τα εχεις ολα δωσε κατι ακομα και παρε αυτο που εχω εγω


αντε γεια λεμε και εμενα το 1 τωρα εχει φτασει στο 3.

δεν εχει σημασια οτι ειναι ετοιμο ηχειο η διορθωση γινεται στο κροσοβερ που εσυ θα αφαιρεσεις.
το ιδιο και το baffle step.

αν νομιζεις οτι αντικαθιστωντας το κροσοβερ με ενα απλο κροσοβερ απο το ραφι εχεις χασει πολλα επεισοδια.
Baffle step ρύθμιση έχει και το xkitz.
Οτι λέει ο Back.!
Και είσαι έτοιμος και για subs αργότερα και ενσωμάτωση τους και και και .
Δεν χρειάζεται κουτί έχει το δικό του.
Δεν χρειάζεται τροφοδοτικό , έχει το δικό του.
Κροσσάρεις όπου θέλεις , όπως θέλεις , όποτε θέλεις.
Delays ιστορίες παραμύθια με Δράκους , χωρίς δράκους , με μάγισες , με πολλές μάγισες , με μία μάγισα και μία harlot, με καλά παληκάρια , με χωρ'ίς καλά παληκάρια. Οτι θες.Α! και πουσαι ? με xlr , όχι με rca που είναι το δικό σου.
Ολα αυτά με 459 $.
459$ συν τα μεταφορικά συν ΦΠΑ, τελωνείο και ό,τι άλλο προκύψει.
Εdit: Απο thomann παίζει στα 399€ με δωρεάν μεταφορικά. Κάπως καλύτερα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το μόνο για το οποίο μετανιώνω είναι που δεν έδωσα σημασία ( ή πιο σωστά, είχα κλειστά τα μάτια και τα αυτιά μου ) μια δεκαετία πριν στη γνώση που έχω πάρει τα τελευταία δύο χρόνια
Σε κανα δυο χρόνια θα μετανιώσεις κα για αυτά που κάνεις τώρα
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Baffle step ρύθμιση έχει και το xkitz.
οι μοναδες σου ξερεις τι αποκριση εχουν;αν υπαρχει καποιο notch ενσωματωμενο στο κροσοβερ;αν δεν
υπαρχει αλλα χρειαζεται;
η συχνοτητα κρος και οι κλισεις μπορουν ρυθμιστουν για καλυτερο blend;

ειπες οτι θελεις να μαθεις δυο πραγματα αν ειναι να σου μετρησει ο πετρος τα ηχεια και να σου βαλει ενα μοντουλακι
πανω και οτι παιξει τι ακριβως θα μαθεις;
Σε κανα δυο χρόνια θα μετανιώσεις κα για αυτά που κάνεις τώρα
εννοειται
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
οι μοναδες σου ξερεις τι αποκριση εχουν;αν υπαρχει καποιο notch ενσωματωμενο στο κροσοβερ;αν δεν
υπαρχει αλλα χρειαζεται;
η συχνοτητα κρος και οι κλισεις μπορουν ρυθμιστουν για καλυτερο blend;

ειπες οτι θελεις να μαθεις δυο πραγματα αν ειναι να σου μετρησει ο πετρος τα ηχεια και να σου βαλει ενα μοντουλακι
πανω και οτι παιξει τι ακριβως θα μαθεις;

εννοειται
Αυτό που είπα ότι θέλω να μάθω, είναι ο χειρισμός του rephase ως προς τη διόρθωση του χώρου, όχι για τη δημιουργία ενός νέου ηχείου ( αν και αυτή είναι η πραγματική δουλειά του rephase, το γνωρίζω ). Σαν να είχα δηλαδή ένα έτοιμο ενεργό ηχείο στο χώρο μου. Ο Πέτρος είναι επαγγελματίας, έχει τα εργαλεία και τη γνώση για να μετρήσει και να προτεινει τις κατάλληλες ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο ηχείο.
Τώρα, για το ζήτημα του κροσόβερ, δεν εμπιστεύομαι μηχανήματα τα οποία προοριζονται για φασαρία και όχι για λεπτομέρεια.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Αυτό που είπα ότι θέλω να μάθω, είναι ο χειρισμός του rephase ως προς τη διόρθωση του χώρου, όχι για τη δημιουργία ενός νέου ηχείου ( αν και αυτή είναι η πραγματική δουλειά του rephase, το γνωρίζω ). Σαν να είχα δηλαδή ένα έτοιμο ενεργό ηχείο στο χώρο μου. Ο Πέτρος είναι επαγγελματίας, έχει τα εργαλεία και τη γνώση για να μετρήσει και να προτεινει τις κατάλληλες ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο ηχείο.
Τώρα, για το ζήτημα του κροσόβερ, δεν εμπιστεύομαι μηχανήματα τα οποία προοριζονται για φασαρία και όχι για λεπτομέρεια.
αυτο μπορεις να το κανεις και οπως ειναι τωρα το ηχειο σου.

τεσπα εγω σταματαω εδω μια και εσυ δεν θελεις συμβουλες.

θα κανεις οτι νομιζεις και μετα θα μετανοιωσεις.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
αυτο μπορεις να το κανεις και οπως ειναι τωρα το ηχειο σου.

τεσπα εγω σταματαω εδω μια και εσυ δεν θελεις συμβουλες.

θα κανεις οτι νομιζεις και μετα θα μετανοιωσεις.
Χμμμμ, dbx by harman διαβάζω; Αυτό δεν το είχε πάρει το μάτι μου! Το βλέπω στην Ελλάδα στα 390€ και με δυνατότητα δόσεων ( άρα πιο εύπεπτο ), αλλά δεν ξέρω αν και πόσους τόκους βάζει.

Δηλαδή, πως μπορώ να το κάνω τώρα;
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top