Μετρήσεις UMIK-1 και REW στου Konnos, ή... πού πας ξυπόλητος στ' αγκάθια;!

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Ήρθε η σειρά μου να εκτεθώ. Ονομάζομαι Κωνσταντίνος και μένω στη Λάρισα, διαβάζοντας εδώ και αρκετούς μήνες πριν, πείσθηκα για την ευκολία και αξιοπιστία των ενεργών κι έτσι αγόρασα μετ/να 2xGenelec 8050, λίγο αργότερα πήρα κι ένα sub Genelec 7070A από Β-stock. Φυσικά σε κάθε βήμα υπήρχε τεράστια βελτίωση σε αυτό που άκουγα. Από Klipsch Rf-10 + Rc10 κεντρικό με μικρό AVR (ΝR 1501) κι αργότερα με πιο δυνατό δικάναλο Marantz PM7003, του οποίου τα preouts χρησιμοποιώ ακόμη. Το έχω γυρίσει σε διάφορες μεριές το καθιστικό, προς το παρόν ο καναπές βλέπει μπαλκονόπορτα. Πριν κάτι μήνες έμεινα χωρίς κουρτίνες σε όλα τα δωμάτια και για το εγγύς κορωνοϊικό μέλλον θα παραμείνω χωρίς. Από καιρό το ήξερα οτι θα έκανα τις μετρήσεις στο χώρο μου, αλλά με την μινι-καραντίνα ήρθε η ευκαιρία για παραγγελία UMIK-1 και βούτηξα στο REW. Βεβαίως, το ήξερα οτι ο χώρος έχει τα κακά του τα χάλια, αλλά δεν ήξερα πόσο... Κι έτσι αρχίζει το κλάμα.

Ακολούθησα τις οδηγίες στο site της miniDSP για ρύθμιση του REW, χρήση του αρχείου 90μοιρών, 75dB, Java driver. Οι μετρήσεις που λένε 2.65m είναι η θέση 1 των δορυφόρων και η θέση 2 είναι σχεδόν τέρμα πίσω, πρόσωπο με το μέρος όπου θα έπεφτε η κουρτίνα. Όπου φαίνεται ο χαρακτηρισμός ισοπλ, είναι το ισοσκελές τρίγωνο που θα έπρεπε να έχω, απλώς είχα κολλήσει τα ηχεία στο όριο του χαλιού (θέση 1) και το άφησα εκεί. Τώρα το έχω στη θέση ισόπλευρου, αλλά είχα ήδη κάνει τις μετρήσεις στη θέση 1 και τις άφησα. Οι επόμενη φουρνιά θα είναι από τη σωστή θέση.

Ο χώρος όπως είναι τώρα:
φωτο1.png
φωτο2.png


και η κάτοψη:
Klrfr Κάτοψη.jpg


1) Μετρήσεις με τα ηχεία να παίζουν μόνα τους (χωρίς το Sub) στις θέσεις 1, 2 και ισοπλ., καθώς και μια σύγκριση του average τους. Έχω τις μετρήσεις του αριστερού ξεχωριστά από του δεξιού, μη μπερδευτείτε, άφησα και το legend για επιβεβαίωση.
Θέσεις Avg L noSUB.jpg

Θέσεις Avg R noSUB.jpg

και το average των L+R σε κάθε θέση:

Θέσεις Avg LR noSUB.jpg



2) Το Sub να παίζει μόνο του τοποθετημένο μπροστά απ το καλοριφέρ, όπως φαίνεται στην κάτοψη και φωτό και η επίδραση του volume σε τρείς θέσεις του διακόπτη. Τις έβαλα ενδεικτικά, έχει από -12dBu έως +6dBu:
SW dBu Klrfr volume.jpg

Έχασα τη μέτρηση μπροστά απ την μπαλκονόπορτα (βλ. κάτοψη), αλλά ήταν χειρότερη απ του καλοριφέρ και δεν έκανα τον κόπο για να το ξαναστήσω.


3) Μετρήσεις δορυφόρων + σαμπ. Μια ενδεικτική μέτρηση με το σαμπ στη μπαλκονόπορτα και οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι στη θέση καλοριφέρ (klrfr):

2.65m LR+SUB mplknp 20-20k.jpg

2.65m LR+SUB klrfr 20-20k.jpg

2.65m LR+SUB klrfr.jpg


Θα μετρήσω σήμερα πάλι τη θέση καλοριφέρ, αλλά με τα ηχεία κολλημένα στην μπαλκονόπορτα, να δω μήπως μπορέσω να γεμίσω τη χαράδρα των 100+Ηz λιγάκι και θα ανεβάσω αύριο.
EDIT κάποιος: στο 2) δεν παίζει μόνο του το σαμπ, παίζει μαζί με τους δορυφόρους. Θα ανέβει και μετρημένο μόνο του.
 
Last edited:


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Εξαιρετικη βαση τα μηχανηματα σου. :thumbsup:

Για να αντιμετωπισεις ολα τα προβληματα που δημιουργει ο χωρος σου, θα χρειαστει να χρησιμοποιησεις ολα τα διαθεσιμα μεσα:
Εκτεταμενη ακουστικη φροντιδα χωρου, πολλαπλα σαμπ, ισοσταθμιση.

Πρωτος στοχος θα πρεπει να ειναι η εξομαλυνση των χρονων αντηχησης.
Ανεβασε μετρηση RT60.
Αναλογως διαθεσης και οικονομικων, αρχισε διαβασμα για ακουστικη χωρων ή/και αναθεσε σε καποιον ειδικο τη φροντιδα του χωρου.
Οι γυμνες γωνιες περιμετρικα του ταβανιου, φωναζουν για soffit bass traps.

Εντωμεταξυ μπορεις να παιδευτεις να βρεις την ιδανικη θεση του σαμπ που εχεις, αλλα καλυτερα να το παρεις αποφαση οτι θα χρειαστεις αλλο ενα και μετα ισως αλλα δυο μικροτερα - διαβασε λιγο Geddes η ασε τον ειδικο να το υλοποιησει.

Πηγη? Αν ειναι pc, μπορεις να εγκαταστησεις και να τρεξεις dirac. Παιρνουν sam τα Genelec που εχεις?

Χρειαζεται μια αρκετα μεγαλη επενδυση για να εξομαλυνθουν οι καμπυλες που βλεπεις.
Δεδομενης της τζαμαριας, που τελικα θα θεσει το οριο στην αποδοση του συστηματος, υπαρχει μεγαλο περιθωριο βελτιωσης και το αποτελεσμα μπορει να ειναι πολυ ικανοποιητικο.
Καλη συνεχεια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
2 θέσεις που πρέπει να μετρήσεις το σαμπ:

279593_ca19c14233a2e80cb99e9fe3eafa0255~2.jpg



Προφανώς μέχρι να πάρεις ένα ακόμα...


ΥΓ. Άλλη μια θέση για το σαμπ, είναι πίσω από τη θέση ακρόασης, δίπλα στον καναπέ.

ΥΓ. 2. Η απόκριση των δορυφόρων είναι άριστη, ως προβλέπεται για σοβαρά ηχεία! ;)

ΥΓ. 3. Όταν θα έχεις 2 σάμπ, το ένα θα μπει πίσω από το έπιπλο τηλεόρασης, στο κέντρο ανάμεσα στους δορυφόρους, και το δεύτερο πίσω από τον καναπέ. Χωρίς μετρήσεις, εκεί θα τα βάλεις, και θα έρθουν.

ΥΓ. 4. Αν ακούς σε μεγάλες στάθμες, τέτοιες που να τελειώνουν 2 σαμπ, θα χρειαστεί ακόμα 2 ίδια σαμπ, να πας στα 4. Τότε, τα επιπλέον 2 θα τοποθετηθούν δεξιά και αριστερά του καναπέ.

Δηλαδή, με 4 σαμπ θα πας έτσι:

279593_ca19c14233a2e80cb99e9fe3eafa0255~3.jpg


Και μετά, φορτώνεις όσους επιπλέον δορυφόρους θες, για φουλ ιμερσιβ.
 
Last edited:


gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι π.κ* τέτοιοι χώροι με 2 Wilson Watt Puppy 5 και άνω(5.1,6,7....) έπαιζαν γ@μ@τα8-)
Πραγματικα συγχαρητήρια για τον υπέροχο χώρο σου,τις επιλογές σου και κυρίως για την ¨έκθεση¨.Σημαντικο.
Ειναι οξύμωρο αλλά θα το πω!
Χλευαζουμε τόσα χρόνια εδώ μέσα ηχεία μεγάλα σε μικρούς χώρους(πχ watt puppy σε w.c)και αφηνουμε να κυκλοφορούν ελεύθερα, μικρά ενεργα σε σαλόνια!Λαθος.Χωρίς ή με 1,2,3... σαμπ...πάλι λάθος ;).Θα αμολήσω Χαρδαλιά 8-)
Προταση δίκη μου:
Μεταφορα του υπάρχοντος συστήματος σε μικρότερο χώρο,πχ κρεβατοκάμαρα,μικρό playroom αν υπάρχει,εκεί σίγουρα θα παίζει και θα μετράει καλύτερα ;)
Για το σαλόνι θα μιλήσουμε αργότερα.
*π.κ,ευκολακι προ κορονοϊου
*Είσαι τυχερός που πρόλαβες και πήρες εργοστασιακο σαμπ και όχι diy>:(
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Η πρώτη μετρηση σαμπ και δορυφόρων στη μπαλκονόπορτα ειναι αποδεκτή και μπορει να έρθει εύκολα με EQ.
Πολύ εύκολα. Άστο εκεί.

Πως ειναι η συνδεσμολογία αυτη τη στιγμή; Απο που παιρνει σήμα το σαμπ;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Άστο εκεί
Και λιιιγο πιο προς το κέντρο. :lol:

Όντως όμως, εύκολα έρχεται.
Μεταφορα του υπάρχοντος συστήματος σε μικρότερο χώρο
Ρε συ; 32τμ είναι όλο κι όλο, σιγά τα ωα...
 


Μηνύματα
414
Reaction score
891
Όπως φαίνεται στη φωτογραφία, εντελώς γυμνό, δεν υπάρχει κουρτίνα πουθενά μέσα στο σπίτι. Και δεν έχω και πράγματα στους τοίχους. Υπάρχει σκέψη να βάλω μια βιβλιοθήκη να καλύπτει όλο τον τοίχο εκεί που είναι κρεμασμένοι οι πίνακες.

Τα ηχεία δεν είναι SAM (αυτόματη διαχείριση και ισοστάθμιση της Genelec). Όταν έψαχνα δεν ήξερα τί είναι αυτό το SAM και αν το θέλω ή όχι. Είδα την αγγελία και τα χτύπησα. Και η τιμή, βεβαίως, ήταν αλλού... και πού να βρεις και SAM μεταχειρισμένα σε καλή κατάσταση. Αυτά που έχω τώρα τα είχε σε πολύ καλή κατάσταση ο πρώην ιδιοκτήτης.

Πηγή έχω ένα DVD OPPO 705, έχω μήνες να το χρησιμοποιήσω. Όλα παίζουν απ το λάπτοπ αυτήν τη στιγμή, το έχω παρκάρει στο έπιπλο της τηλεόρασης και το χειρίζομαι με ασύρματο ποντίκι. Υπάρχει και μια εξ.κάρτα ήχου SoundBlaster G6 στο PC στο άλλο δωμάτιο, δε ξέρω αν θα βοηθούσε κάπου. Απ το λάπτοπ φεύγει 3.5mm jack σε 2xRCA στον Marantz PM7003, και δίνω στο sub σήμα απ τις preouts με 2xRCA σε XLR και το σάμπ δίνει σήμα σε FrontR k L (έχει εξόδους για να μοιράσει 6.1 σήμα)

Δεν έχω δυνατότητα ισοστάθμισης, κοιτάζω πώς θα ήταν καλύτερο να κινηθώ. Η αρχική σκέψη είναι για miniDSP SHD, με τον περιορισμό που σου θέτει όμως για 2.2. Θα ήθελα να πάω σε 4 σαμπ κάποια στιγμή και δε ξέρω αν μπορεί να κάνει κάτι το SHD γι αυτό. Μετά είναι και το miniDSP DDRC-88BM, χάνωντας XLR και streamer. Επίσης δε ξέρω τί παίζει με το dirac για pc, και τί συσκευή πρέπει να βάλω για να μοιράσω τα μπάσα μετά. Θα αρκεί ένα miniDSP 2x4 για 4 σάμπ; Καλά στην αρχή που έψαχνα τα miniDSP ήταν λες και έλυνα κρυπτόλεξο.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Όπως φαίνεται στη φωτογραφία, εντελώς γυμνό, δεν υπάρχει κουρτίνα πουθενά μέσα στο σπίτι. Και δεν έχω και πράγματα στους τοίχους. Υπάρχει σκέψη να βάλω μια βιβλιοθήκη να καλύπτει όλο τον τοίχο εκεί που είναι κρεμασμένοι οι πίνακες.

Τα ηχεία δεν είναι SAM (αυτόματη διαχείριση και ισοστάθμιση της Genelec). Όταν έψαχνα δεν ήξερα τί είναι αυτό το SAM και αν το θέλω ή όχι. Είδα την αγγελία και τα χτύπησα. Και η τιμή, βεβαίως, ήταν αλλού... και πού να βρεις και SAM μεταχειρισμένα σε καλή κατάσταση. Αυτά που έχω τώρα τα είχε σε πολύ καλή κατάσταση ο πρώην ιδιοκτήτης.

Πηγή έχω ένα DVD OPPO 705, έχω μήνες να το χρησιμοποιήσω. Όλα παίζουν απ το λάπτοπ αυτήν τη στιγμή, το έχω παρκάρει στο έπιπλο της τηλεόρασης και το χειρίζομαι με ασύρματο ποντίκι. Υπάρχει και μια εξ.κάρτα ήχου SoundBlaster G6 στο PC στο άλλο δωμάτιο, δε ξέρω αν θα βοηθούσε κάπου. Απ το λάπτοπ φεύγει 3.5mm jack σε 2xRCA στον Marantz PM7003, και δίνω στο sub σήμα απ τις preouts με 2xRCA σε XLR και το σάμπ δίνει σήμα σε FrontR k L (έχει εξόδους για να μοιράσει 6.1 σήμα)

Δεν έχω δυνατότητα ισοστάθμισης, κοιτάζω πώς θα ήταν καλύτερο να κινηθώ. Η αρχική σκέψη είναι για miniDSP SHD, με τον περιορισμό που σου θέτει όμως για 2.2. Θα ήθελα να πάω σε 4 σαμπ κάποια στιγμή και δε ξέρω αν μπορεί να κάνει κάτι το SHD γι αυτό. Μετά είναι και το miniDSP DDRC-88BM, χάνωντας XLR και streamer. Επίσης δε ξέρω τί παίζει με το dirac για pc, και τί συσκευή πρέπει να βάλω για να μοιράσω τα μπάσα μετά. Θα αρκεί ένα miniDSP 2x4 για 4 σάμπ; Καλά στην αρχή που έψαχνα τα miniDSP ήταν λες και έλυνα κρυπτόλεξο.
Ο Μαραντζ πρέπει να φύγει χτες, υποτιμάς το σύστημα έτσι πως είσαι.
Μετράει σούπερ, εχεις μόνο δυο room modes (ένα είναι δηλαδη, μεγάλη ιστορία), και κατα τα αλλα μετράει τέλεια, ούτε για πλάκα δεν παίρνεις τετοια μετρηση με χαϊεντιές.

Πάρε το minidsp SHD αν θελεις δικαναλο. Τα άλλα δεν κάνουν. Τα σαμπ θα βολευτούν, υπάρχουν τρόποι.
Αν εχεις διάθεση και χρήματα για πολυκάναλο είναι μια διαφορετική κατεύθυνση, τα συζητάμε.


Με ποιό software player παίζεις από το λάπτοπ;
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Ό,τι κάτσει, γενικώς χαζεύω youtube, αλλιώς spotify. Δε ξέρω από πιο εξειδικευμένα players με φίλτρα κτλ.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Μετράει σούπερ, εχεις μόνο δυο room modes (ένα είναι δηλαδη, μεγάλη ιστορία)
Λόγω ημιτονοειδους φύσης των κυμάτων όπου υπάρχει ακύρωση στην επόμενη αρμονική θα υπάρχει ενίσχυση και το αντίθετο. Αυτό εννοείς;
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Εγώ θα δοκίμαζα την θέση του sub ανάμεσα στα ηχεία όπως είπαν οι προηγούμενοι. Αφού παίζεις από PC τότε μέσω s/w νομίζω θα μπορούσες να κάνεις μια υποτυπώδη σοστάθμιση να κόψεις λίγο τα mode χωρίς έξοδα για επιπλέον εξοπλισμό.

Μετά έχεις χρόνο να σκεφτείς αν θες 2.2, 2.4 ή πολυκάναλο και να σχεδιάσεις τι εξοπλισμό και τι budget χρειάζεται.

Τέλος από την όψη του δωματίου θα έχεις θέμα με χρόνους αρκετά σοβαρό (μπορείς να ανεβάσεις και τα RT?) άρα και εκεί χωράει σκέψη στο τι μπορείς να κάνεις.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Λόγω ημιτονοειδους φύσης των κυμάτων όπου υπάρχει ακύρωση στην επόμενη αρμονική θα υπάρχει ενίσχυση και το αντίθετο. Αυτό εννοείς;
Δες τις κορυφές του διαγράμματος, L+R+sub mpalkonoporta. Είναι ακέραια πολλαπλάσια ;)
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Δες τις κορυφές του διαγράμματος, L+R+sub mpalkonoporta. Είναι ακέραια πολλαπλάσια ;)
Το ύψος και η αρμονική του (περίπου 3.1 μέτρα ύψος πρέπει να έχει) αλλά υπάρχει και μια βύθιση στα 72 περίπου;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ό,τι κάτσει, γενικώς χαζεύω youtube, αλλιώς spotify. Δε ξέρω από πιο εξειδικευμένα players με φίλτρα κτλ.
Έχεις και υλικό αποθηκευμένο στον υπολογιστή σου; π.χ. flac, mp3?
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Στο ταβάνι υπάρχει 5cm XPS φύλλο κάτω από την πλάκα τσιμέντου, σοβατισμένο. Καθαρό ύψος χώρου είναι 2.80m.

Έχω flac από διάφορα jazz και rock. Τα περισσότερα αρχεία μου είναι σε mp3 320kbps.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αφού λοιπόν οι γιατροί απεφάνθησαν για το που θα μπουν ηχεία και σαμπ, το επόμενο βήμα είναι να βγει το λάπτοπ από την εξίσωση. Έχεις λες εξωτερική κάρτα ήχου άρα παίξε με αυτή. Έχει οπτική έξοδο με 3.5mm καρφί, θα χρειαστείς λοιπόν ένα κατάλληλο καλώδιο (ή αντάπτορα αν έχεις ήδη καλώδιο toslink) και θα συνδεθείς ψηφιακά στον ενισχυτή. Δεν είναι ο καλύτερος τρόπος αλλά θα είναι σημαντική αναβάθμιση σε αυτό που τώρα έχεις (ακούς με την ενσωματωμένη κάρτα ήχου του λάπτοπ).

Μετά θα μπορέσεις να κάνεις κάποια ισοστάθμιση του χώρου μέσω λογισμικού όπως την περιγράφει ο Bhutia στο γνωστό νήμα. Σιγά σίγα βέβαια.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top