Μετρήσεις UMIK-1 και REW στου Konnos, ή... πού πας ξυπόλητος στ' αγκάθια;!


Μηνύματα
414
Reaction score
891
Διότι βλέπω ότι ίσως έχω και λίγο οριακό θέμα sbir στους δορυφόρουςκαι είμαι σχεδόν στη μέση και των δύο διαστάσεων του δωματίου.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Διότι βλέπω ότι ίσως έχω και λίγο οριακό θέμα sbir στους δορυφόρουςκαι είμαι σχεδόν στη μέση και των δύο διαστάσεων του δωματίου.
Ασε μας ρε @Konnos που έχεις sbir στους δορυφόρους :lolsign:

Εχεις δει πολλά συστήματα να μετράνε έτσι;
Βαλε μια χοντρή κουρτίνα οταν ακούς, και δυο φίλτρα και τελειώσαμε.

Άλλος ;
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Αυτό το άδειασμα μετά τους 80 δεν οφείλεται στην απόσταση ηχείων απ' το πίσω τους όριο; Συν την αρμονική απ' τις διαστάσεις του χώρου; Ελεγα να μετακινήσω θεση ακρόασης και γενικώς συστήματος σήμερα αν προλάβω, μπας και αποφύγω τα αδειάσματα και τις εξάρσεις. Μετά τα 200+ εξαιρετική απόκριση τα άτιμα τα Genelec, respect.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Αυτό το άδειασμα μετά τους 80 δεν οφείλεται στην απόσταση ηχείων απ' το πίσω τους όριο; Συν την αρμονική απ' τις διαστάσεις του χώρου; Ελεγα να μετακινήσω θεση ακρόασης και γενικώς συστήματος σήμερα αν προλάβω, μπας και αποφύγω τα αδειάσματα και τις εξάρσεις. Μετά τα 200+ εξαιρετική απόκριση τα άτιμα τα Genelec, respect.
Επειδή με ένα σαμπ είναι αδύνατον να ειναι τέλεια η απόκριση, χαλάρωσε.

Βάλε ενα πλήρες σετ μετρήσεων
L
R
L+R

Και ένα σετ ξανά τα ίδια με σαμπ.

Καλυτερα με το moving microphone method που ειναι πολυ γρήγορο

Ή average 4-5 θέσεων γύρω απο την θέση ακροασης με ακτίνα 50cm
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Υπάρχει τρόπος να μετρήσω με το REW τις αλλαγές που κάνει το EQ στο Roon? Άρχισα trial αλλά βλέπω ότι δεν αλλάζει τον ήχο του συστήματος, αλλά μόνο τα αρχεία που παίζει το Roon.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Επίσης, τί είναι αυτές οι συνεχείς εναλλαγές της φάσης και γιατί φαίνεται η αλλαγή της φάσης να συμπίπτει με την ολοκλήρωση μιας χαράδρας και ενός λοφίσκου; Απ το αριστερό ηχείο.

Δεν έχω autocad στο σπίτι, αύριο θα ανεβάσω και τη νέα θέση του καναπέ και σαμπ, αν και ελπίζω να έγινε κατανοητό.
Πρώτον,είναι προβλεπόμενα όλα όσα παρατηρείς.
Δεύτερον,να ενεργοποιήσεις λειτουργία Frequency Dependent Window (FDW) και Acoustic Timing Reference κατά τη λήψη μετρήσεων για λιγότερο αγχωτικά και ωφελίμως διαχειρίσιμα σε ακόλουθη διόρθωση αποτελέσματα.

1587060570668.png
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Φέξε μου και γλίστρησα. Βάζω στο Roon τα φίλτρα απ' το rew και μου βγάζει ο,τι να ναι. Δε βγαίνω σωστό το curve. Θα δοκιμάσω αύριο ξανά διότι βρήκα ένα link με οδηγίες, αλλά κάτι πάει λάθος. Μετράω με RTA απ' το Roon.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Το λεπόν.... κάτι έφτιαξα. Μάλλον. Ελπίζω.

Διάβασα το κάτωθι λινκ:
αλλά δεν έστειλα στο Roon το αρχείο .wav Pink PN, έσωσα το Logarithmic Sweep που περιέχει όλες τις συχνότητες. Δε ξέρω για ποιον λόγο λέει να στείλεις το Pink PN, περιέχει μόνο συχνότητες 500-2000hz σε λειτουργία SpeakerCal... Ελπίζω να μην έκανα "πατάτα".

Πήγα σε λειτουργία RTA στο REW και έπαιζα απ το Roon το sweep για το αριστερό ηχείο 3 φορές και του έδωσα να σώσει τα Peak Levels και αντιστοίχως για το δεξί. Έτσι έχω από μια καμπύλη για το κάθε ηχείο (με το σαμπ εννοείται).
Πάω στο tab ΕQ στο REW και έβαλα τα targets μου, ίσως όχι πολύ πετυχημένα, αλλά ήθελα να κάνω μια γρήγορη δοκιμή να δω αν δουλεύει. Μετά export απ το REW ως wave impulse και το βάζω στο φίλτρο convolution του Roon. Παίζω εναλλάξ το αρχείο sweep που είχα από πριν, και εγγράφω στο RTA στο REW. Σύγκριση, προ φίλτρων και μετά:

-Αριστερό:
Left REW filters.jpg


-Δεξί:
Right REW filters.jpg


Να σημειώσω ότι του είπα να φτιάξει την καμπύλη μέχρι τα 800Hz.

Και τα left/right σε ένα γράφημα:
L and R REW filters in Roon EQ convolution.jpg



Ελπίζω πως τα έκανα όπως έπρεπε.

Bhutia, δεν έκανα τις διορθώσεις που είπες για τις άνω μετρήσεις. Σε επόμενη φάση θα τις επαναλάβω ορθώς. Δυστυχώς το EQ του Roon δουλεύει μόνο μέσα στο περιβάλλον του, άρα όχι σε ταινίες, youtube, spotify κ.α. Θέλει πειραματισμό με τις καμπύλες για να έχω πιο ωραίο αποτέλεσμα, ίσως και για την ελαχιστοποίηση των φίλτρων, διότι είχε κάτι extreme gain σε κάποιες συχνότητες και διάβασα κάπου εδώ μέσα να τα αποφεύγουμε αυτά.

Σε δοκιμές Madrugada (Industrial Silence), Cigarettes after Sex, DarkSideoftheMoon και νο2 του Mahler είναι απίστευτα βελτιωμένο, το φούσκωμα ήταν τραγικό στα μπάσα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Το λεπόν.... κάτι έφτιαξα. Μάλλον. Ελπίζω.

Διάβασα το κάτωθι λινκ:
αλλά δεν έστειλα στο Roon το αρχείο .wav Pink PN, έσωσα το Logarithmic Sweep που περιέχει όλες τις συχνότητες. Δε ξέρω για ποιον λόγο λέει να στείλεις το Pink PN, περιέχει μόνο συχνότητες 500-2000hz σε λειτουργία SpeakerCal... Ελπίζω να μην έκανα "πατάτα".

Πήγα σε λειτουργία RTA στο REW και έπαιζα απ το Roon το sweep για το αριστερό ηχείο 3 φορές και του έδωσα να σώσει τα Peak Levels και αντιστοίχως για το δεξί. Έτσι έχω από μια καμπύλη για το κάθε ηχείο (με το σαμπ εννοείται).
Πάω στο tab ΕQ στο REW και έβαλα τα targets μου, ίσως όχι πολύ πετυχημένα, αλλά ήθελα να κάνω μια γρήγορη δοκιμή να δω αν δουλεύει. Μετά export απ το REW ως wave impulse και το βάζω στο φίλτρο convolution του Roon. Παίζω εναλλάξ το αρχείο sweep που είχα από πριν, και εγγράφω στο RTA στο REW. Σύγκριση, προ φίλτρων και μετά:

-Αριστερό:
View attachment 162065

-Δεξί:
View attachment 162066

Να σημειώσω ότι του είπα να φτιάξει την καμπύλη μέχρι τα 800Hz.

Και τα left/right σε ένα γράφημα:
View attachment 162067


Ελπίζω πως τα έκανα όπως έπρεπε.

Bhutia, δεν έκανα τις διορθώσεις που είπες για τις άνω μετρήσεις. Σε επόμενη φάση θα τις επαναλάβω ορθώς. Δυστυχώς το EQ του Roon δουλεύει μόνο μέσα στο περιβάλλον του, άρα όχι σε ταινίες, youtube, spotify κ.α. Θέλει πειραματισμό με τις καμπύλες για να έχω πιο ωραίο αποτέλεσμα, ίσως και για την ελαχιστοποίηση των φίλτρων, διότι είχε κάτι extreme gain σε κάποιες συχνότητες και διάβασα κάπου εδώ μέσα να τα αποφεύγουμε αυτά.

Σε δοκιμές Madrugada (Industrial Silence), Cigarettes after Sex, DarkSideoftheMoon και νο2 του Mahler είναι απίστευτα βελτιωμένο, το φούσκωμα ήταν τραγικό στα μπάσα.
Ανα 2db έβαλες την κλίμακα, στραβωθήκαμε :punish:

Βαλε ανα 10db, 1/6 smoothing. Ενα διαγραμμα το πριν L,R και ενα το μετά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Ε, μια παύλα θα είναι..

Αν κατάλαβα καλά, βλέπω μια διαφορά σχεδόν 2 ντιμπι στα πρίμα ανάμεσα στα δύο ηχεία. Μήπως έχει ξεφύγει καμία ρύθμιση στην πλάτη ενός ηχείου;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Ζηλευτή απόκριση...

Δες μόνο τη διαφορά που έγραψα και στο προηγούμενο ποστ.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το μικρόφωνο ήταν στην ίδια ρύθμιση πριν και μετά? Νομίζω έχεις "κόψει" πολύ χωρίς λόγο, μπορείς ίσως να γλιτώσεις 3-4 db και μερικά φίλτρα.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Eδω θα σου πω οτι επειδη ειναι ενα τον αριθμο το σαμπ και προσπαθεις να τα ομαλοποιησεις με eq, προφανως με πολυ eq , στο σουιπ μπορει να δειχνουν ομορφα, αλλα ριαλ ταιμ, μπορει να ξεμεινεις απο γκαζια με αυξημενες παραμορφωσεις οταν ζητησεις σταθμες ...τα λιμιτερ τσεκ...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Μπα, γκάζια θα έχει, κρουστική δε θα έχει. Λίγο άψυχο θα είναι.

Ε, δε γίνονται όλα, είπαμε.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Γιαυτο ας αφησει τα ακραια eq,θεωρω θα το βρει μια χαρα το παει απο την αγορα το ψαξιμο μπραβο απο μενα... :hi:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Αν κατάλαβα καλά, βλέπω μια διαφορά σχεδόν 2 ντιμπι στα πρίμα ανάμεσα στα δύο ηχεία.
Εγω ξέρω γιατί το δείχνει αυτό η μέτρηση.

Θέλω 50€


Δεν παίζουνε τα ενεργά σε σαλόνι λέμε.
Ειδικά κλασικη.

Μόνο καρσιλαμάδες να βάζεις, απο μεθαύριο όμως -σήμερα πένθος, Μ.Παρασκευή είναι.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top