Μια απλή ερώτηση


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.115
Reaction score
124.692
Ρίχτ'αναποδα πάνω στο τετχιο, ν'ακούσεις μπάσο να με πεις τι πσάργια πχιάνει.

Μπορεί ν'ακυρωθεί κι η μια μαυρίλα του ταβανιού, καθότι τα γουφερζ θα πλησιάσουν στο κέντρο του ύψους του δωματίου, πονηρό...
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Εγω δα το καμω, μα να βρω πρωτα κανα ντρα με στιβαρα μπρατσα, γιατι αμοναχος μου δε μπορω.


μρε κοπέλια, σιγουρα δε δα γυρισει η μουσικη μου απανω κατω ?


στο νταβανι δεν εχω μαυριλα δοχτορ - εχω διαχυτη

IMG_20191029_185503.jpg

:biggrin:
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Εγω δα το καμω, μα να βρω πρωτα κανα ντρα με στιβαρα μπρατσα, γιατι αμοναχος μου δε μπορω.


μρε κοπέλια, σιγουρα δε δα γυρισει η μουσικη μου απανω κατω ?


στο νταβανι δεν εχω μαυριλα δοχτορ - εχω διαχυτη

View attachment 141838
:biggrin:
έχεις δεν κάνει κάτι στα μπάσα
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
μρε κοπέλια, σιγουρα δε δα γυρισει η μουσικη μου απανω κατω ?
Δεν αποκλείεται, αλλά ξέρεις ωραία που θα παίζει μετά αφτο το κομμάτι?

Post automatically merged:

μα να βρω πρωτα κανα ντρα με στιβαρα μπρατσα, γιατι αμοναχος
Νταλιμπαν...!
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Επειμενα υπομονετικα να ξετελεψει ο γιανννς κι απανω απου καμα το σταυρο μου μου βγαινει απο δεξια (σορυ χαρις) ο μασστορας τσι διαχυσης ...
:headbang:
το λοιπον , προκειμενου να φερω τα μουλαρια τουμπανασκελα χρειαζομαι βασεις 22 εκατοστων - στιβαρες για τα 45 κιλα εκαστου - παρακαλω οπως προτεινατε Απολυτως οικονομικες λυσεις ...

φρονω πως το κεντρο βαρους τονε ειναι καπου στο υψος του μεσαιου γουφερ και δεν θα τα φαω στη κεφαλη σε περιπτωση σεισμου ...
4fcc28ce6a3b22ffcc8fd83d96ffd44d.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.115
Reaction score
124.692
Μη βιάζεσαι μωρέ, θέλει μέτρηση μια έτσι και μια αλλιώς, πρόχειρα τοποθετημένα.

Άμα μετράει σαφώς καλύτερα στον ευρύτερο χώρο ακρόασης, τότε να δεις για σωστά ύψη και βάσεις. Για αρχή κάνε απλώς μια μέτρηση, χύμα.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Μη βιάζεσαι μωρέ, θέλει μέτρηση μια έτσι και μια αλλιώς, πρόχειρα τοποθετημένα.

Άμα μετράει σαφώς καλύτερα στον ευρύτερο χώρο ακρόασης, τότε να δεις για σωστά ύψη και βάσεις. Για αρχή κάνε απλώς μια μέτρηση, χύμα.
Ηντα να καμω γιατρε μου, που οι αλλοι με τα οφωνα κανουνε τσι παραουλους ... ή εμαθανε για το κοτσι που κανω ή θενε να μου τελεψουνε τη ρακη ...
παντως εδα βανω το βολιουμ δυο και τρεις ,μπορω να πω, φορες παραπανω ...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.115
Reaction score
124.692
Ε, φυσικά, μεγαλύτερος όγκος, μεγαλύτερη απόσταση ακρόασης, θα φεύγουν τα βατ σύννεφο..

Θέλει λίγη διάχυση να σου γυρνάει όμορφα η ενέργεια από γύρω γύρω, γερή οδήγηση να μη στερεύει στα δύσκολα, και όσο παραπάνω γκειν μπορέσεις να αρπάξεις από τον πίσω τοίχο. Όλα αυτά, είναι χρήσιμα για το Μαξ εσπιελ εκεί μέσα...

Για τις 2 κάτω οκτάβες, αν δε θες να τσαλακώσεις γερά τα γουφερ του ηχείου, θα χρειαστείς ένα ζευγάρι δυνατών ζώων να φαν το ξύλο.

Τα ηχεία σου είναι τερατακια, μπορούν να βγάλουν πράμα, θέλει τα ανωτέρω που έγραψα..
 




Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
έχω ένα γιουμικ δανεικό.
θα παίξουμε;
Ουπς , μεσα ! το αλλο σαβατοκυριακο - μαλλον κυριακη ? θα στειλω μυνημα ...
να το κουβεντιασωμε ομως αν ανεβασουμε μετρησεις - θα κλαψουνε μανουλες και δε θελω να στεναχωρησω τα παιδια :biggrin: :biggrin: :biggrin:
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Ουπς , μεσα ! το αλλο σαβατοκυριακο - μαλλον κυριακη ? θα στειλω μυνημα ...
να το κουβεντιασωμε ομως αν ανεβασουμε μετρησεις - θα κλαψουνε μανουλες και δε θελω να στεναχωρησω τα παιδια :biggrin: :biggrin: :biggrin:
γιατί ντρέπεσαι;
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Και εγικεν η ωρα και ηπεσε βαρυς ο πελεκυς του back απανω στη Συστηματαρα μου.
IMG_20191201_212644.jpg

Τ αποτελεσματα ητανε αναμενομενα για μενα ... κατι μακαροναδες και χρωματιστα τοπια , απου δε κατεχω ηντα λενε ... εσεις απου κατεχετε ηντα λετε για τανε τα πραματα ?
rt 60
rt 60.jpg

spl & phase
spl & phase.jpg

waterfall
waterfall.jpg

spectrogram
spectrogram.jpg


???
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.935
Αν θελεις στείλε μου το αρχείο των μετρήσεων για να ανεβάσω αυτά που πρέπει με την μορφή που ειναι κοινώς αποδεκτή.
Αλλιώς δεν θα γίνει δουλειά.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Αν θελεις στείλε μου το αρχείο των μετρήσεων για να ανεβάσω αυτά που πρέπει με την μορφή που ειναι κοινώς αποδεκτή.
Αλλιώς δεν θα γίνει δουλειά.
Χα !! και που το βρισκω αυτο στο rew ?
αυτο το αρχειο ειναι REW Measurement (.mdat) ?
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.935
Ο @oldy μου έστειλε το αρχείο, το παρουσιάζω στην μορφή που είναι απλή ,κατανοητή και κοινώς αποδεκτή:

Oldy.jpg
RT oldy.jpg
sp ol.jpg


Μερικά σχόλια:
Τα ηχεία εχουν κάποιες ανομοιομορφίες, κυρίως μεταξυ 300-400Hz. Η διαφορά των 7db θα τραβάει την εικόνα προς το πράσινο (δεν ξέρω ποιο είναι) σε εκείνες τις νότες.
Παίζουν πολύ φλατ, και αυτό είναι κακό. Θα τσιρίζουν δυστυχώς. Θέλει κατηφόρα. Απο την άλλη τα room modes μεταξύ 40-60Hz ευτυχώς εξισορροπούν αυτήν την φλαταδούρα - έστω εν μέρει.

Δεν υπάρχουν σοβαρες ακυρώσεις.

Οι χρόνοι αντήχησης είναι αξιοπρεπείς, έχουμε δει πολύ χειρότερους.

Γενικό συμπέρασμα: Παίζει, αλλά χωράει βελτίωση.
Χωρίς να το ακούσω.
Post automatically merged:

@oldy, και οι άλλοι: μην κάνετε πολλά sweeps στα 90db, καταπονείτε τα ηχεία σας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.115
Reaction score
124.692
Κύριος, μια χαρά είσαι, λίγη εφαρμογή ταργκετ κερβ μόνο θες.

Λίγη βοήθεια θέλει το μπάσο, κάτω από τα 40, και μια κατηφόρα τα μεσαιοπρίμα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.512
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top