Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Ένα DHCP server χρειάζεσαι.
Και θα δίνει σε όλες τις συσκευές, ανεξαρτήτως του τύπου σύνδεσης (ethernet or wi-fi)
OK, κατανοητό. Οπότε, εάν ένας DHCP server θα είναι σε λειτουγία, άρα όλες οι συσκευές θα παίρνουν διευθύνσεις από το ίδιο εύρος, πρακτικά - εάν όλα πάνε καλά - θα λυθεί το πρόβλημα που αναφέρω πιο πάνω. Σωστά;

Το bridge mode που ανέφερε ο @wnet θα χρειαστεί να το ενεργοποιήσω;
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
ποιο mikrotik έχεις; Αν έχει πολλές θύρες, σε ποια το έχεις συνδέσει;
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
PTP Bridge AP , PTP Bridge CPE και HomeAP έχει;

Δε θυμάμαι τι επιλογές έχουν, δεν είμαι σπίτι.... αν δε βαριέσαι βάλε κανένα screenshot αλλιώς θα δω αργότερα.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Κ@ριόληδες με καταστρέψετε... Έκλεισα το DHCP του Mikrotik και τώρα δεν δίνει διευθύνσεις πουθενά... :biggrin:
PTP Bridge AP , PTP Bridge CPE και HomeAP έχει;
To Mikrotik έχει δύο modes: PTP Bridge AP και PTP Bridge CPE
Έχει και HomeAP.
Όχι. Δοκίμασε να βάλεις το mAP σε mode PTP bridge AP.
Πριν να κλείσω το DHCP του Mikrotik, σωστά; :biggrin:

Και μετά, τι κάνω;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Αν δεν έχεις βάλει static στο router λογικό :D

Προσωπικά υπέθεσα πως έχεις κάποια μικρή εμπειρία στο θέμα (για να πήρες το θάρρος να βάλεις mikrotik :D )
 


Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
στο δίκτυό σου ένας DHCP server θα υπάρχει και θα είναι αυτός που τρέχει στο ρούτερ,
και θα δίνει IPs και στις ασύρματες συσκευές
(που θα συνδέονται στο router μέσω του AP) *

χρειάζεσαι για κάποιο λόγο και δεύτερο DHCP server στο AP;
αν υπάρχει λόγος, θα πρέπει να δίνει από άλλο subnet


*edit : το γράψανε Wnet και billpeppas ήδη
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Αν δεν έχεις βάλει static στο router λογικό :D

Προσωπικά υπέθεσα πως έχεις κάποια μικρή εμπειρία στο θέμα (για να πήρες το θάρρος να βάλεις mikrotik :D )
Έβαλα static IP εξ αρχής. Mikrotik (το συγκεκριμένο) πήρα για την απλότητα.
Δηλαδή, κλείστηκες απ' έξω; Δεν μπορείς να μπεις στο microtik;
Ναι, δεν μπορώ να μπω.

Δοκιμάζω διάφορα, αλλά μέχρι στιγμής δεν δουλεύει τίποτα...
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
τι εννοείς δεν μπορείς να μπεις;

το mikrotik είναι το AP;
ξέρεις την ip που έχει; αν όχι δες την στο ρούτερ
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Ξέρω την ΙΡ του. Δεν μπορώ να μπω στο web interface του Mikrotik με την ΙΡ του. Ούτε χρησιμοποιώντας το winbox, με το Mikrotik "καρφωμένο" με καλώδιο στην θύρα δικτύου του laptop - μάλλον επειδή το Mikrotik έχει firewall.

Πάω για reset; :headbang::(
 
Last edited:

Μηνύματα
1.588
Reaction score
334
μπες με την mac απο το winbox,
δεν στο βγαζει στην αναζητηση? ελπιζω να κρατας backup αλλιως πας για reset
δοκιμασε να το κουμπωσεις κ σε μια αλλη lan
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
μπες με την mac απο το winbox,
δεν στο βγαζει στην αναζητηση? ελπιζω να κρατας backup αλλιως πας για reset
δοκιμασε να το κουμπωσεις κ σε μια αλλη lan
Ούτε από την ΜΑC μπαίνει...
 

TGD

Μηνύματα
6.980
Reaction score
7.065
Δες στο manual, το Microtik έχει στο DNS μια διεθυνση που ανοίγει το interface. Γιατί άλλη η IP στο εσωτερικό και αλλη στο εξωτερικό δίκτυο. Πρέπει να μπεις απο το εσωτερικό δίκτυο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Η ΙΡ που οδηγεί στο interface είναι αυτή η στατική που του έχω ορίσει.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
δοκίμασε με την IP από το εύρος 192.168.XX.X, φυσικά να είναι και ο υπολογιστής σου έτσι.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Καλημέρα στους γκουρού

Έχω το εξής θέμα και λύση δεν βρίσκω. Αγόρασα πριν μερικούς μήνες ένα laptop (το οποίο είναι γενικώς τέλειο και ακριβώς αυτό που ήθελα) αλλά έχει ένα μικρό, πλην πολύ σπαστικό, πρόβλημα: αργεί υπερβολικά να συνδεθεί στο wifi. Όχι τόσο όταν το ανοίξεις, αλλά κυρίως όταν το (επανα-)ανοίξεις μετά από sleep.

Ενώ όλο το λειτουργικό είναι έτοιμο σε 1-2 δευτερόλεπτα, το wifi μπορεί να κάνει πάνω από 30 δευτερόλεπτα να συνδεθεί! Όπως καταλαβαίνετε, αυτό είναι απείρως ενοχλητικό όταν θες να κάνεις κάτι στα γρήγορα.

Αρχικά κοίταξα τις ρυθμίσεις ενέργειας της κάρτας, δεν βρήκα κάτι ενδιαφέρον που να μπορούσα να αλλάξω.
Μετά λέω θα είναι μούφα η κάρτα, οπότε αγόρασα μια Intel AX200 και την έβαλα. Τα ίδια!

Εν τω μεταξύ τα Windows τα ξαναπέρασα από την αρχή όταν το αγόρασα, δεν είναι δηλαδή του κατασκευαστή να πεις ότι ίσως έχουν κάποια περίεργη ρύθμιση. Αν όμως δεν φταίει κάποια κουλή ρύθμιση στα Windows και δεν φταίει και η κάρτα, τι μπορεί να φταίει;

Διάφορα επιπλέον στοιχεία:
- Όταν αφήσω το laptop να πέσει σε ύπνο, αλλά όχι βαθύ, δηλαδή το ανοίξω ξανά μετά από λίγο (1-2 λεπτά π.χ.) τότε συνδέεται αμέσως. Να υποθέσω ότι μένει "ανοιχτή" η κάρτα για κάποιο διάστημα ακόμα και όταν είναι σε sleep; Δεν ξέρω.
- Δοκίμασα τώρα να κάνω shutdown, όταν το άνοιξα ξανά συνδέθηκε αμέσως! Να μένει ανοιχτή για κάποιο διάστημα ακόμα και μετά από shutdown; Δύσκολο μου φαίνεται, αλλά δεν μπορώ να το αποκλείσω.
- Δεν έχω επιβεβαιώσει με απόλυτη σιγουριά αν το κάνει και σε άλλα δίκτυα εκτός σπιτιού. Ο λόγος είναι πως εκτός σπιτιού δεν μένει πολλή ώρα σε sleep ώστε να το ανοίξω μετά να δω τι θα κάνει. Πάντως στο δικό μου δίκτυο (Unifi AP LR) καμία άλλη συσκευή δεν έχει τέτοιο θέμα και θα έχω δοκιμάσει τουλάχιστον 8-9 laptops.

Καμιά ιδέα;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Καλημέρα στους γκουρού

Έχω το εξής θέμα και λύση δεν βρίσκω. Αγόρασα πριν μερικούς μήνες ένα laptop (το οποίο είναι γενικώς τέλειο και ακριβώς αυτό που ήθελα) αλλά έχει ένα μικρό, πλην πολύ σπαστικό, πρόβλημα: αργεί υπερβολικά να συνδεθεί στο wifi. Όχι τόσο όταν το ανοίξεις, αλλά κυρίως όταν το (επανα-)ανοίξεις μετά από sleep.

Ενώ όλο το λειτουργικό είναι έτοιμο σε 1-2 δευτερόλεπτα, το wifi μπορεί να κάνει πάνω από 30 δευτερόλεπτα να συνδεθεί! Όπως καταλαβαίνετε, αυτό είναι απείρως ενοχλητικό όταν θες να κάνεις κάτι στα γρήγορα.

Αρχικά κοίταξα τις ρυθμίσεις ενέργειας της κάρτας, δεν βρήκα κάτι ενδιαφέρον που να μπορούσα να αλλάξω.
Μετά λέω θα είναι μούφα η κάρτα, οπότε αγόρασα μια Intel AX200 και την έβαλα. Τα ίδια!

Εν τω μεταξύ τα Windows τα ξαναπέρασα από την αρχή όταν το αγόρασα, δεν είναι δηλαδή του κατασκευαστή να πεις ότι ίσως έχουν κάποια περίεργη ρύθμιση. Αν όμως δεν φταίει κάποια κουλή ρύθμιση στα Windows και δεν φταίει και η κάρτα, τι μπορεί να φταίει;

Διάφορα επιπλέον στοιχεία:
- Όταν αφήσω το laptop να πέσει σε ύπνο, αλλά όχι βαθύ, δηλαδή το ανοίξω ξανά μετά από λίγο (1-2 λεπτά π.χ.) τότε συνδέεται αμέσως. Να υποθέσω ότι μένει "ανοιχτή" η κάρτα για κάποιο διάστημα ακόμα και όταν είναι σε sleep; Δεν ξέρω.
- Δοκίμασα τώρα να κάνω shutdown, όταν το άνοιξα ξανά συνδέθηκε αμέσως! Να μένει ανοιχτή για κάποιο διάστημα ακόμα και μετά από shutdown; Δύσκολο μου φαίνεται, αλλά δεν μπορώ να το αποκλείσω.
- Δεν έχω επιβεβαιώσει με απόλυτη σιγουριά αν το κάνει και σε άλλα δίκτυα εκτός σπιτιού. Ο λόγος είναι πως εκτός σπιτιού δεν μένει πολλή ώρα σε sleep ώστε να το ανοίξω μετά να δω τι θα κάνει. Πάντως στο δικό μου δίκτυο (Unifi AP LR) καμία άλλη συσκευή δεν έχει τέτοιο θέμα και θα έχω δοκιμάσει τουλάχιστον 8-9 laptops.

Καμιά ιδέα;
Το ότι επανεγκατέστησες τα Windows δεν είναι απαραίτητα καλό, συνήθως η έκδοση drivers και λοιπού software που βάζει ο κατασκευαστής είναι σταθερή και δοκιμασμένη.
Παρότι είναι δύσκολο να φταίει αυτό και με τις δύο διαφορετικές κάρτες που δοκίμασες, πήγαινε στο Device Manager, άνοιξε την ασύρματη κάρτα και πήγαινε στην καρτέλα Power Management.
Απενεργοποίησε το "Allow the computer to turn off this device to save power" και δες εάν άλλαξε κάτι.
Προφανώς εάν το κρατήσεις έτσι, θα καταναλώνει περισσότερη ενέργεια.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.050
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top