Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Ειναι αργο σε επιδοσεις το raid 1
Πιθανόν ο server να μην δικαιολογείται από τη χρήση σας, αλλά πάντα το RAID 1 είναι προτιμότερο του 5.
Χωρίς να μπω σε αχρείαστη ανάλυση, το RAID 1 έχει (σχεδόν) σε όλες τις περιπτώσεις καλύτερη απόδοση από το RAID 5 σε ένα τυπικό NAS, και τον μικρότερο με διαφορά απαιτούμενο χρόνο για rebuild.
Για περισσότερα, μπορούμε να μεταφερθούμε σε διακριτό θέμα...
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Αυτό είναι ασαφές. File sharing ταινίες και μουσική στο σπίτι; Έγγραφα στο γραφείο; Σχέδια; Βίντεο; Πόσου όγκου συνολικά; Σε πόσους χρήστες;

Εν πάση περιπτώσει, ένας server με windows 10 ή server είναι μακράν ταχύτερος ενός NAS, και ειδικά σε raid-5, που συνεπάγεται αρκετή δουλειά για τον επεξεργαστή.
Εγγραφα γραφειου καθαρα . Δεν βρηκα καποιο performance test για το raid 1 kai 5 αλλα σκεφτομαι οτι ο δισκος στο raid 1 αναλαμβανει το επιπλεον ρολο να περασει στον mirror δισκο τα απαραιτητα αρχεια ενω το raid 5 οχι.
Επιπλεον το εχω δοκιμασει και παλιοτερα στο σπιτι μου με ενα wd NAS και μου γονατιζε τις επιδοσεις .
Τεσπα η υποθεση σηκωνει συζητηση αλλα το παρον θεμα δεν εχει τετοιο σκοπο.
Μπορει να επανελθω με νεο Θεμα . Οι προτασεις δεκτες και θα μελετηθουν !!
Post automatically merged:

Πιθανόν ο server να μην δικαιολογείται από τη χρήση σας, αλλά πάντα το RAID 1 είναι προτιμότερο του 5.
Χωρίς να μπω σε αχρείαστη ανάλυση, το RAID 1 έχει (σχεδόν) σε όλες τις περιπτώσεις καλύτερη απόδοση από το RAID 5 σε ένα τυπικό NAS, και τον μικρότερο με διαφορά απαιτούμενο χρόνο για rebuild.
Για περισσότερα, μπορούμε να μεταφερθούμε σε διακριτό θέμα...
Καποιο link , pdf περι αποδοσης?
 
Last edited:


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Εγγραφα γραφειου καθαρα . Δεν βρηκα καποιο performance test για το raid 1 kai 5 αλλα σκεφτομαι οτι ο δισκος στο raid 1 αναλαμβανει το επιπλεον ρολο να περασει στον mirror δισκο τα απαραιτητα αρχεια ενω το raid 5 οχι.
Μα δεν υπάρχει "master" δίσκος και mirror δίσκος, τα data τα γράφει το λειτουργικό (ή ο raid controller) ταυτόχρονα και στους δύο δίσκους την ίδια στιγμή, δεν τα γράφει ο ένας δίσκος στον άλλον.

(Ok, technically το παραπάνω ίσως είναι απλοποιημένη εκδοχή, αλλά η αρχή αυτή είναι)
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα σε όλους

Υπάρχει ένα ADSL modem-router Thomson TG585 v8, που έχει μείνει αχρησιμοποίητο εδώ και κάτι μήνες, όταν έκανα τη μετάβαση από ADSL σε VDSL.

Το εν λόγω router διαθέτει 4 θύρες Ethernet καθώς και την ικανότητα να λειτουργεί ως Wireless Access Point, αφού ενσωματώνει το απαιτούμενο hardware και λογισμικό. Δείτε τις εικόνες του:





Αναρωτιέμαι αν μπορεί να λειτουργήσει ως Ethernet Switch(er) ή ακόμα και ως Wireless Access Point, φυσικά μέσα στα πλαίσια μιας οικιακής εγκατάστασης, χωρίς βέβαια να συνδέεται στην τηλεφωνική σύνδεση, αφού τη δουλειά αυτή την κάνει πλέον το νεότερο VDSL modem-router.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Καλησπέρα σε όλους

Υπάρχει ένα ADSL modem-router Thomson TG585 v8, που έχει μείνει αχρησιμοποίητο εδώ και κάτι μήνες, όταν έκανα τη μετάβαση από ADSL σε VDSL.

Το εν λόγω router διαθέτει 4 θύρες Ethernet καθώς και την ικανότητα να λειτουργεί ως Wireless Access Point, αφού ενσωματώνει το απαιτούμενο hardware και λογισμικό. Δείτε τις εικόνες του:





Αναρωτιέμαι αν μπορεί να λειτουργήσει ως Ethernet Switch(er) ή ακόμα και ως Wireless Access Point, φυσικά μέσα στα πλαίσια μιας οικιακής εγκατάστασης, χωρίς βέβαια να συνδέεται στην τηλεφωνική σύνδεση, αφού τη δουλειά αυτή την κάνει πλέον το νεότερο VDSL modem-router.
Μπορεί να δουλέψει και ως απλό ethernet switch και ως ασύρματο access point.
Θα πρέπει να το ρυθμίσεις κατάλληλα για να μην σου δημιουργήσει πρόβλημα (πχ να κλείσεις το DHCP).
 

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.538
Εγγραφα γραφειου καθαρα . Δεν βρηκα καποιο performance test για το raid 1 kai 5 αλλα σκεφτομαι οτι ο δισκος στο raid 1 αναλαμβανει το επιπλεον ρολο να περασει στον mirror δισκο τα απαραιτητα αρχεια ενω το raid 5 οχι.
Το raid-5 έχει περισσότερη δουλειά να κάνει...

Ψάξτο περισσότερο.

Το μόνο πλεονέκτημα του 5 είναι το κόστος, αφού "χάνεται" ένας δίσκος στους Ν, όχι Ν στους Ν.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Το raid-5 έχει περισσότερη δουλειά να κάνει...

Ψάξτο περισσότερο.

Το μόνο πλεονέκτημα του 5 είναι το κόστος, αφού "χάνεται" ένας δίσκος στους Ν, όχι Ν στους Ν.
Απο το λιγο που εψαξα δεν βρηκα καποιο λινκ, pdf ωστε να μπορω να τεκμηριωσω τις επιδοσεις των raid
Ειναι δευτερευον θεμα για μενα ετσι και αλλιως αυτη τη στιγμη
Να πω σχετικα με το Nas οτι αλλαξα τον ενα δισκο και ξεκινησε να κανει reconstruction εχοντας προσβαση και στα αρχεια μου οποτε ολα καλα εως τωρα . Μετα απο 12 ωρες στο 60% .
Ειναι μια συστοιχια 4* 2 TB ο καθε δισκος
Ευχαριστω για τη βοηθεια !
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Αναζήτηση αξιόπιστου SSD, αρχικά σε μακροζωΐα και στη συνέχεια σε ταχύτητα, με αυτή τη σειρά προτίμησης,
στα 480~512GB

Αναζητώ έναν SSD, να αντικαταστήσω τον δίσκο συστήματος σε ένα Windows 10 Home Server, που μέχρι τώρα λειτουργεί με έναν Western Digital WD5002ABYS SATA2 Enterprise WDRE3 series των 500GB, ως δίσκο συστήματος.

Το βαλάντιό μου κυμαίνεται από 60 μέχρι 100 ευρώ +/- 10.

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ.
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Σε αυτά χρήματα και SATA υπάρχουν δυο επιλογές, Crucial MX500 ή Samsung 860 evo, επίσης και η δυο εχουν 5 χρόνια εγγύηση.
Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ. Βλέπω ότι από επιδόσεις και οι δύο είναι παρεμφερείς με ελάχιστες διαφορές +/-, ο καθένας. Επίσης, οι τιμές τους είναι περίπου ίδιες, με τον Crucial ελάχιστα φτηνότερο. Η διαθεσιμότητα στην αγορά και των δύο (εντός Αττικής και κυρίως κοντά στα κέντρα Αθήνας-Πειραιά, που με βολεύουν στη μετάβαση) είναι άμεση, με τον Samsung να είναι ευρύτερα και περισσότερο διαθέσιμος από τον Crucial.

Επομένως, ποια θα ήταν κατά τη γνώμη σου η καλύτερη τελική επιλογή;
Ευχαριστώ.
 



Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Samsung κυρίως γιατί έχει καλύτερο λογισμικό, το magician εμένα μου αρέσει περισσότερο και το θεωρώ ποιο εύχρηστο απο executive suite της Crucial.
H σειρά 860 EVO της Samsung έχει πάρα πολύ καλή φήμη διεθνώς.
Ευχαριστώ αμφότερους πάρα πολύ.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Samsung κυρίως γιατί έχει καλύτερο λογισμικό, το magician...
Με την ευκαιρία, να ρωτήσω κάτι ακόμα, σχετιζόμενο με το Samsung Magician:

Καταρχάς να πω ότι συμφωνώ σχετικά με την ποιότητά του, ως λογισμικό (το έχω χρησιμοποιήσει για πλήρη διαγραφή δεδομένων σε SSD και εκεί που άλλα λογισμικά έκαναν "μια τρύπα στο νερό", αυτό δούλεψε).

Δεν ξέρω όμως, αν δουλεύει για κλωνοποίηση δίσκου ή αν πρέπει να σκέφτομαι κάποιο από τις τελευταίες εκδόσεις του Acronis True Image, μόνο βέβαια για την κλωνοποίηση (είμαι - νόμιμος - κάτοχος των εκδόσεων 2016, 2018 και 2020).

Και αν πράγματι δουλεύει για κλωνοποίηση, ποιο θα ήταν προτιμότερο μεταξύ των δύο, με δεδομένο φυσικά ότι ο ένας από τους δύο δίσκους (ο προς αντιγραφή/κλωνοποίηση) είναι, όπως έγραψα στην αρχή, ο WD5002ABYS;
 

Μηνύματα
301
Reaction score
578
Αν θυμάμαι καλά η samsung έχει ενα εργαλείο για κλωνοποίηση τον δίσκων, data migration software και ειναι δωρεάν, αλλα και με το acronis δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα, ειναι καθαρά θέμα με ποιο είσαι περισσότερο εξοικειωμένος.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Με την ευκαιρία, να ρωτήσω κάτι ακόμα, σχετιζόμενο με το Samsung Magician:

Καταρχάς να πω ότι συμφωνώ σχετικά με την ποιότητά του, ως λογισμικό (το έχω χρησιμοποιήσει για πλήρη διαγραφή δεδομένων σε SSD και εκεί που άλλα λογισμικά έκαναν "μια τρύπα στο νερό", αυτό δούλεψε).

Δεν ξέρω όμως, αν δουλεύει για κλωνοποίηση δίσκου ή αν πρέπει να σκέφτομαι κάποιο από τις τελευταίες εκδόσεις του Acronis True Image, μόνο βέβαια για την κλωνοποίηση (είμαι - νόμιμος - κάτοχος των εκδόσεων 2016, 2018 και 2020).

Και αν πράγματι δουλεύει για κλωνοποίηση, ποιο θα ήταν προτιμότερο μεταξύ των δύο, με δεδομένο φυσικά ότι ο ένας από τους δύο δίσκους (ο προς αντιγραφή/κλωνοποίηση) είναι, όπως έγραψα στην αρχή, ο WD5002ABYS;
Με το τελευταίο Acronis θα είσαι μια χαρά. Πάντως εάν δεν απατώμαι, μία περιορισμένη έκδοση του Acronis έδινε και η Samsung...
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Με το τελευταίο Acronis θα είσαι μια χαρά. Πάντως εάν δεν απατώμαι, μία περιορισμένη έκδοση του Acronis έδινε και η Samsung...
Σε κάθε περίπτωση, από τη στιγμή που ο ένας από τους δύο δίσκους είναι Western Digital, υπάρχει και το αντίστοιχο Acronis της WD. Ωστόσο, για την περίπτωσή μου, δεν τίθεται θέμα, αφού έχω το τελευταίο full pack από την ίδια την Acronis.

Το βασικό μου ερωτηματικό ήταν ποια θα ήταν η βέλτιστη επιλογή ανάμεσα στο Acronis και στο Magician. Από τη στιγμή που πήρα την επιβεβαίωσή σας ότι και τα δύο μπορούν να δουλέψουν εξίσου καλά, το πρόβλημα δεν υφίσταται πλέον.

Ευχαριστώ πάντως, για όλα.
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Φιλος ετοιμαζεται να φτιαξει καινουριο PC και απο οτι φαινεται τα Windows 10 ειναι μονοδρομος.
Το καταστημα που θα συναρμολογησει το μηχανακι τα κοστολογει γυρω στα 100 ευρω, αλλα στο eBay πουλανε "κλειδια" με 5 ευρω.

Η ευλογη απορια ειναι αν τα κλειδια αυτα ειναι κανονικα, νορμαλ, legit που λενε και στο χωριομ.
Διαβασα οτι τα δινουν τοσο φτηνα απλα επειδη ειναι bulk OEM και οτι σε γενικες γραμμες δουλευουν, αλλα θα εμπιστευομουν περισσοτερο την προσωπικη εμπειρια καποιου απο εδω.

Θα μου πειτε, ας δοκιμασει και το πολυ-πολυ να χασει ενα ταληρο. Σωστο, αλλα αν κανει εγκατασταση, περασει software, στησει τα παντα και μετα ενα πρωι το φτηνο κλειδι αποδειχτει μουφα, δεν θα πρεπει να ξανακανει φορματ και να ξαναστησει απο την αρχη με τα Windows "του μαγαζιου";
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.857.997
Members
37.891
Νεότερο μέλος
Δέσποινα Τσιμπεράκη
Top