Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)



Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Private ηταν, αλλά δεν επαιξε ρόλο είτε το έβαζα public είτε όχι.
Κάτι γίνεται με τους drivers και κολλάει μέχρι να τους αναγνωρίσει σωστά.
Υπάρχει κάποιο Tool για full uninstall ή να το ψαξω με registry;
 


Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Ναι, το βγάζει αλλά όταν έχω εγκαταστήσει τους drivers από την gigabyte οι οποίοι είναι version 2.1.0.21
Επιλέγω και το "delete the driver..."
Δεν μου το βγαζει όταν κάνω απεγκατάσταση του drivers της microsoft οι οποίοι είναι version 2.1.0.18
Το παράλογο είναι ότι με τους drivers της micrsoft πλέον, εμφανίζει στα details ότι είναι version 2.1.0.21
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.594
Άρα ενημερώθηκε το αποθετήριο της Ms. Μην κάνεις φόρματ, κάνε ένα reset, διατηρώντας τα αρχεία. Μήπως έχεις να προσθέσεις καμιά κάρτα δικτύου, να δεις πώς πάει με αυτήν, έχοντας απενεργοποιημένη την ενσωματωμένη; Ποιο motherboard είναι;
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Δεν έχω κάρτα δικτύου, αλλά με το usb wifi stick που το δοκίμασα χθες για να κάνει windows update, μετά από restart, είχα άμεσα δίκτυο.
Η Mobo ειναι Gigabyte Z77X-D3H Rev 1.0
Reset δεν έχω κάνει ποτε. Δεν θα σβηστούν όλες οι εφαρμογές;
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Κοίταξε να δεις, το firewall υπάρχει για να αποκρούει τις απειλές, όχι για να μας εμποδίζει να κάνουμε τη δουλειά μας. Βάλτε cloud client, δηλώστε τον στο firewall, ανοίξτε του και την πόρτα, και όλα εντάξει.

Το mega.nz μπορεί να εστιάσει σε οποιονδήποτε φάκελο, ακόμη και σε ολόκληρο partition. Το δε drivehq μπορεί να αντιστοιχισθεί σε drive letter (στα windows, δεν το έχω δοκιμάσει αλλού). Λίγη προσπάθεια θέλει. Μετά από καναδυό εβδομάδες θα αναρωτιέστε πώς δουλεύατε με στικάκια τόσα χρόνια.
στην περίπτωσή μου το τμήμα ΙΤ είναι πολύ διστακτικό να εγκαταστήσει επιπλέον εφαρμογές, και ειδικά εφαρμογές με τις οποίες μπορούν να φύγουν εύκολα δεδομένα έξω,
ακόμα και για το εντελώς αθώο zotero, έπρεπε να πάρουν έγκριση από τον όμιλο

αλλοιώς έχεις δίκιο, πολλές φορές το cloud είναι πάρα πολύ βολικό

το μόνο που θα επισήμανα είναι ότι πολύς κόσμος έχει ένα cloud όπου συγχρονίζει δεδομένα, χωρίς να έχει ψάξει πολύ τα retention rules κλπ και χωρίς να καταλαβαίνει τη διαφορά από το baclup, με αποτέλεσμα η απώλεια δεδομένων να μην είναι καθόλου σπάνια
Οκ, κατάλαβα. Φλασάκι. :)

εντάξει βρήκα τρόπο, λέγεται syncthing

https://syncthing.net/

Είναι open source, εύκολο και από ότι λένε απλά δουλεύει

Το στικάκι μπορεί να μένει στη δουλειά, κλειδωμένο με bitlocker.
Όταν πάω εκεί ξεκλειδώνω το στικάκι και τρέχω το syncthing που είναι μέσα στο στικάκι (ΔΕΝ χρειάζεται εγκατάσταση).
Μετά ο συγχρονισμός γίνεται αυτόματα (αφού πρώτα έχει ορίσει κάποιος τους φακέλους που θέλει, τι να εξαιρείται κλπ).

Θέλουμε κάποιον άλλο υπολογιστή ή κινητό όπου θα γίνεται ο συγχρονισμός.

Στο σπίτι χρησιμοποίησα ένα αρχαίο PC που τρέχει δοκιμαστικά TrueNAS Scale για να δω πως γίνεται.
Θα το στήσω τελικά στο NAS που έχω (TtueNAS Core) εκτός αν χρησιμοποιήσω κάποιο Raspberry, θα δω.
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί οποιοσδήποτε υπολογιστής, ακόμη και windows ή mac, θα πρέπει όμως να είναι ανοιχτός (προφανώς) αν και όχι πάντα.

Δεν είναι λύση backup, αν και έχει trash bin (ορίζουμε μέρες ή και για πάντα) και versions, οπότε με προσεκτικό σεχδιασμό μπορεί να κάνει και αυτή τη δουλειά.
Δε με νοιάζει όμως, θα γίνoνται snapshots και backups από το NAS.

Για την επικοινωνία μεταξύ δύο υπολογιστών μέσω WAN αρκεί να ανοίξουμε πόρτες στο ένα άκρο,
ή
χωρίς να ανοίξουμε πουθενά πόρτες, μπορεί να δουλέψει μέσω relay servers (δεν κάνουμε κάτι εμείς) αλλά με χαμηλότερη ταχύτητα
 

Μηνύματα
2.404
Reaction score
3.611
Τρέχω ακόμη τα τιμημένα Win7 Ultimate, φυσικά με Windows Loader 2.2.2 και τακτικότατα Simplix Updates.

Λέω να γίνω ριψοκίνδυνος και να βάλω Win 10 :thumbsup:

Υπάρχει πιθανότητα να γίνονται ακόμη τα 7άρια upgrade για να μην κάθομαι να στήνω απο την αρχή?

Κλειδάκι (αν δεν γίνεται χωρίς), θα αγοράσω με κανα 10ευρω για να στηρίξω αυτη την υπέροχη εταιρεία με τα φοβερά λειτουργικά της.
 



TGD

Μηνύματα
7.184
Reaction score
7.213
Για τα 10… Η δωρεάν αναβάθμιση έχει σταματήσει εδώ και χρόνια.
Το link για upgrade είναι χαμένο κάπου στο σάιτ της μικρομαλακης.
 

Μηνύματα
1.728
Reaction score
999
Τρέχω ακόμη τα τιμημένα Win7 Ultimate, φυσικά με Windows Loader 2.2.2 και τακτικότατα Simplix Updates.

Λέω να γίνω ριψοκίνδυνος και να βάλω Win 10 :thumbsup:

Υπάρχει πιθανότητα να γίνονται ακόμη τα 7άρια upgrade για να μην κάθομαι να στήνω απο την αρχή?

Κλειδάκι (αν δεν γίνεται χωρίς), θα αγοράσω με κανα 10ευρω για να στηρίξω αυτη την υπέροχη εταιρεία με τα φοβερά λειτουργικά της.
Θα πρεπει εκτος των αλλων να εξετασεις τις απιτησεις που εχουν τα Win 10 στο υπαρχων συστημα σου πριν το upgrade
Οι αρχικες εκδοσεις των Win 10 δεν ηταν απαιτητικες και μπορουσε καποιος ανετα να κανει το upgrade απο win 7
Με τη παροδο του χρονου τα Ms builds ´φουσκωσαν τοσο πολυ " που δεν τα σηκωνουν ποια τα παλια σχετικα συστηματα
 

Μηνύματα
2.404
Reaction score
3.611
Θα πρεπει εκτος των αλλων να εξετασεις τις απιτησεις που εχουν τα Win 10 στο υπαρχων συστημα σου πριν το upgrade
Οι αρχικες εκδοσεις των Win 10 δεν ηταν απαιτητικες και μπορουσε καποιος ανετα να κανει το upgrade απο win 7
Με τη παροδο του χρονου τα Ms builds ´φουσκωσαν τοσο πολυ " που δεν τα σηκωνουν ποια τα παλια σχετικα συστηματα
Το hardware εγινε upgrade πριν 4 χρονια, την εποχη που ανοιγες PC και δεν ηξερες αν τα 10αρια θα bootαρουν...;)

AMD Ryzen 5 1600
ASRock AB350 Pro4
NVIDIA GeForce GT 1030
G.SKILL F4-3200C16D-16GTZR 16GB (2X8GB)
 

Μηνύματα
1.728
Reaction score
999
Το hardware εγινε upgrade πριν 4 χρονια, την εποχη που ανοιγες PC και δεν ηξερες αν τα 10αρια θα bootαρουν...;)

AMD Ryzen 5 1600
ASRock AB350 Pro4
NVIDIA GeForce GT 1030
G.SKILL F4-3200C16D-16GTZR 16GB (2X8GB)
Με ssd δισκο εαν διαθετει το συστημα μια χαρα δειχνει απλα πρεπει ν γινει ´καθαρη ´ εγκατασταση των Win 10
Εαν παντως δεν υπαρχουν ευαισθητα δεδομενα να τα μοιραζεσαι στο διαδικτυο δεν ειναι μειζον θεμα η εγκατασταση
Win 10 .
 

Μηνύματα
2.404
Reaction score
3.611
Με ssd δισκο εαν διαθετει το συστημα μια χαρα δειχνει απλα πρεπει ν γινει ´καθαρη ´ εγκατασταση των Win 10
Εαν παντως δεν υπαρχουν ευαισθητα δεδομενα να τα μοιραζεσαι στο διαδικτυο δεν ειναι μειζον θεμα η εγκατασταση
Win 10 .

Α ναι το ξέχασα, κι απ αυτό έχουμε. ;)
Samsung 970 Evo Plus SSD 500GB M.2 NVMe PCI Express 3.0,

Ο μόνος λόγος που θα κάνω (?) το upgrade είναι επειδή βγήκαν τα 11 και "λογικά" (?) τα 10άρια δεν θα έχουν παιδικές ασθένειες.

Είμαι υπέρ-υπέρ-ευχαριστημένος με τα 7άρια και δεν μου λείπει απολύτως τίποτα.
Επιπλέον ΔΕΝ χρησιμοποιούνται επαγγελματικά αλλά καθαρά για προσωπική χρήση.
Υπάρχει και laptop με 10άρια.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.637
Reaction score
94.583
Είμαι υπέρ-υπέρ-ευχαριστημένος με τα 7άρια και δεν μου λείπει απολύτως τίποτα.
Δεν έχεις όμως ενημερώσεις εδώ και 3 χρόνια!
 
  • Like
Reactions: gid





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.109
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top