Μουσική hi fi για σπίτι


Μηνύματα
42
Reaction score
15
παιδιά σας ευχαριστώ παρα μα πάρα πολύ για την βοήθεια σας , με βαλατε σε σκέψεις . Δεν εχω εμπειρία γύρω απο το θέμα ...προσπαθώ να καταλάβω τι θα ήθελα και τι θα ηταν το καλύτερο για μένα
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
παιδιά σας ευχαριστώ παρα μα πάρα πολύ για την βοήθεια σας , με βαλατε σε σκέψεις . Δεν εχω εμπειρία γύρω απο το θέμα ...προσπαθώ να καταλάβω τι θα ήθελα και τι θα ηταν το καλύτερο για μένα
Ενεργά!
 


Μηνύματα
42
Reaction score
15
να σας πω την αλήθεια πριν βρω το φόρουμ σας που πραγματικά είναι εκπληκτικό , είδα έχει τα πάντα, κάτι τέτοιο σκεφτόμουν να αγοράσω ..Δεν είναι καλό πιστεύετε ;

 
Last edited:

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
να σας πω την αλήθεια πριν βρω το φόρουμ σας που πραγματικά είναι εκπληκτικό , είδα έχει τα πάντα, κάτι τέτοιο σκεφτόμουν να αγοράσω ..Δεν είναι καλό πιστεύετε ;

Τετοια συστηματα παιρνουν πια μονο νοικοκυρες που τα βαζουν στην κουζινα για να ακουνε Πλουταρχο στα διαλλειμματα των πρωινων τηλεοπτικών απεκκριμάτων.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.455
να σας πω την αλήθεια πριν βρω το φόρουμ σας που πραγματικά είναι εκπληκτικό , είδα έχει τα πάντα, κάτι τέτοιο σκεφτόμουν να αγοράσω ..Δεν είναι καλό πιστεύετε ;

Εγώ πάλι συμφωνώ να το πάρετε. Έχει σιντιέρα, κι έχει και bluetooth, που μπορεί να σας κεντρίσει το ενδιαφέρον.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Εγώ πάλι συμφωνώ να το πάρετε. Έχει σιντιέρα, κι έχει και bluetooth, που μπορεί να σας κεντρίσει το ενδιαφέρον.
Βρε τρελοκομείο, 12 εκατοστά γουφερ έχει το ντενον, όχι 12 ιντσες, με 12 ε-κα-το-στά γουφερ; Αυτό είναι μεγάλο Τουίτερ...

Εδώ του λέμε του ανθρώπου να πάρει 8" γουφερ, να ακούσει λίγο πως παίζει η μουσική, και με πιο σοβαρά ενσωματωμένα ενισχυτικά, και με ομοαξονική αρχιτεκτονική για ομαλή διασπορά και σωστή εστίαση από σημειακή πηγή και δε συμμαζεύεται...

Προφανώς από πλευράς πιστότητας αναπαραγωγής ήχου, είναι εντελώς άλλης κλάσης το αποτέλεσμα αν δώσει όλα του τα λεφτά σε ένα ζευγάρι εξειδικευμένους μετατροπείς ηλεκτρικής ενέργειας σε ηχητική, αλλά από την άλλη, ο συγκεκριμένος άνθρωπος είναι όντως το αγοραστικό κοινό στο οποίο απευθύνεται το τμήμα μάρκετινγκ που βγάζει το πχ εν λόγω ντενον, δηλαδή κατ'ουσιαν αυτό του αξίζει, κι ως εκ τούτου έχεις δίκιο στην άποψή σου να το πάρει το κορίτσι.

Και γω κουμπάρος! ;)

Βεβαίως, ως φόρουμ τεχνολογίας, έχουμε ηθική (εεεε, χμμμ καλά ντε μη βαράς) υποχρέωση να του ανοίξουμε τα μάτια (δηλαδή την τσέπη μέχρι να αδειάσει) και να στραφεί στο δρόμο του Θεού (δηλαδή των ενεργών) και της ισοστάθμισης χώρου, πακέτο με ένα ντιρακ που θα αναλάβει να του περάσει ο ντιμιφουτ, ώστε να πάει από κει ο Καστρουνης μόλις πάρει το δεύτερο σαμπ.

Αμ πως. (Χατζηχρήστος mode)
 

Μηνύματα
1.825
Reaction score
3.406
Μαγκες μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Το σιντι είναι για εμάς τους ρομαντικούς και ένας τρόπος να υποστηρίξουμε μία μπάντα που μας αρέσει. Το ξέρω οτι παίρνουν ψίχουλα απο τις πωλήσεις οι μπάντες αλλά κάπως πρέπει να δείξουν οτι κάνουν πωλήσεις για να έχουν μεγαλύτερο μέρισμα σε μελλοντικά συμβόλαια. Αν δεν υποστηρίξεις κάτι πως περιμένεις να συνεχίζει να ηχογραφεί...κάπως πρέπει να βιοποριστούν και αυτοί. Μετά κατ'επέκταση πάμε σε καμιά συναυλία, αγοράζουμε και κανα t-shirtακι αμα είναι καλαίσθητο και συνδράμουμε το λιθαράκι.

Επίσης, προσωπικά μιλώντας πάντα, μου φαίνεται τελείως γελοίο να πληρώνω κάτι για να το χω σε αρχείο mp3 οπότε το cd, βινύλιο είναι μονόδρομος. Με spotify βρίσκω οτιδήποτε καινούριο και αν κάτι με ψήσει το τσιμπάω και το σβήνω. Αν δε με ψήσει το σβήνω μόνο χαχαχα.

Μετά πάει το συναισθηματικό/ψυχολογικό που θέλουμε να έχουμε κάτι απτό στα χέρια μας και τρίτον πάει η ποιότητα από το απλό Mp3 των 320kbps που "νομίζουμε" οτι ακούμε διαφορές. Η αλήθεια, πάλι προσωπικά μιλώντας, είναι οτι σε καλές παραγωγές το χάσμα μεταξύ μπ3 και σιντι μικραίνει επικίνδυνα και είναι ψυχολογικό μόνο το θέμα για το αν ακούμε καλύτερα ή οχι. Σε blind test πάντως οι πιθανότητες μου είναι μοιρασμένες, 50-50. Σε καφρομεταλλιές όμως και γενικά δίσκους με πληθώρα οργάνων, φωνών κτλ το μπ3 όταν δυναμώσω την ένταση μου φαίνεται οτι μπουκώνει ο ήχος και λασπώνει. Εκεί πάλι σε blind test ανεβαίνουν τα ποσοστά και πιάνω εύκολα 3/5. Σε κάθε περίπτωση στα συστήματά μας (μου) ακούγεται διαφορά, ΑΛΛΑ οχι πάντα και σίγουρα δε δικαιολογεί το κόστος, ας συμφωνήσουμε οτι είναι απλά πως έχει μάθει έκαστος να ακούει.
Συμφωνώ μαζί σου αλλά.........
Αγόραζε cd για σένα για να έχεις hardcopy και εγώ το κάνω όταν κάτι πραγματικά αξίζει.
ΑΛΛΑ......
Οι μπάντες δεν βγάζουν πια λεφτά από τα cd και δεν περιμένουν να συνεχίσουν να ηχογραφούν λόγω αυτών των πωλήσεων.
Όλα μετριούνται πλέον με πόσα views έχεις στο youtube και στα λοιπά συνδρομητικά.
Αν δεν είσαι εκεί απλά δεν υπάρχεις πουθενά.
Το κόστος τις ηχογράφησης έχει πέσει όλο πάνω στην μπάντα πια.
Οι εταιρείες δεν δουλεύουν πια όπως ξέραμε
Οι καλύτερη κίνηση για να πάνε απευθείας τα λεφτά στη μπάντα είναι τα εισητηρια και τα μπλουζάκια στα live.
Δυστηχως ..........
 

A

AKARL

Guest
να στραφεί στο δρόμο του Θεού (δηλαδή των ενεργών) και της ισοστάθμισης χώρου, πακέτο με ένα ντιρακ που θα αναλάβει να του περάσει ο ντιμιφουτ, ώστε να πάει από κει ο Καστρουνης μόλις πάρει το δεύτερο σαμπ.
:rofl::rofl::rofl:

Όλα αφτά με τετρακόσχια εβρά γατρέ μου; Πεζμουσεπαρακαλώωωωω?!?!?!?!?! :gotcha:

Ιδού κάτι που με αρέζει πολλλλλλλλλύ:

 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Picture this, για να δεις το δίκιο του Κόγια:

Στη μια περίπτωση, ο ευτυχισμένος κάτοχος του μίνι ηχοσυνόλου της ντενον, κάθεται στον καναπέ του ξεφυλλιζοντας το ένθετο του cd που παίζει χαλαρά στο βάθος το ντενον, τοποθετημένο κάπου πάνω σε ένα ψυγείο πιθανώς, κι όλα βαίνουν ως προβλέπεται, μέχρι να χαλάσει το ματάκι του λέιζερ που διαβάζει το cd στο ντενον, οπότε στη συνέχεια μετακομίζει το ντενον στο χωριό όπου θα παίζει ραδιόφωνο κατά την περίοδο των διακοπών, σπάζοντας τη σιωπή του καλοκαιριού και εκνευρίζοντας τους παραδίπλα που κάνουν τις διακοπές τους κι έχασαν την ησυχία που είχαν τόσα χρόνια, λες και δε τους έφταναν τα τζιτζίκια...

Στην άλλη περίπτωση, ο ευτυχής κάτοχος των ενεργών, έχει αλλάξει τη διαρρύθμιση του σαλονιού για να στήσει ισόπλευρο τρίγωνο να κάθεται στο κέντρο να ακούει τα σούπερ ηχεία του, αλλά εκνευρίζεται με το foobar που του έβγαλε ένα θέμα στη χρήση με το κινητό και πρέπει να πηγαίνει στο πισι για να πατάει next, αλλά παίζει ωραία το ρημαδι και πω πω πόσο χάλια παίζει του φίλου του που πήγε σαν άσχετος και πήρε ντενον, σα κάτι νοικοκυρές που ακούν Πλούταρχο στα διαλείμματα των πρωιναδικων απεκκριμάτων της ελληνικής σόου μπιζ που λέει κι ένας σοφός εκεί στο φόρουμ, αλλά αυτά μεταξύ μας, κάτσε να βάλω ένα φίλτρο στο φουμπαρ τώρα, και ωχ, εδώ κάνει upmixing, για να δω που θα βάλω ένα κεντρικό ηχείο και δγιό σαραουντ τώρα.. (τα σαμπ έρχονται, έχει πέσει η παραγγελία).

Και η άλλος θέλει τα πάντα και τα κοάλα σε γιαμαχα, κι ουχί ντενον, δηλαδή άλλο γουφερ καλοθρεμμενο Τουίτερ 12-ποντο, όχι μεγαλύτερο, απλώς ...άσπρο.
Σαν εκείνο το άσπρο το πηχτό, ξερς..
Παναθεμα το φόρουμ σας, το' χετε κάνει σα τα μούτρα του ζαπαντη... Σκέτη γλύκα!
 
Last edited:

A

AKARL

Guest
Στην άλλη περίπτωση, ο διαζευγμένος πλέον κάτοχος των ενεργών, αναρρώνοντας από τα παντοφλίδγια και άρτι εξελθών του νοσοκομείου, έχει αλλάξει τη διαρρύθμιση του σαλονιού για να στήσει ισόπλευρο τρίγωνο να κάθεται στο κέντρο να ακούει τα σούπερ ηχεία του, αλλά εκνευρίζεται με το foobar που του έβγαλε ένα θέμα στη χρήση με το κινητό και πρέπει να πηγαίνει στο πισι για να πατάει next, αλλά παίζει ωραία το ρημαδι...
Φιξντ! :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Φάτε ξύλο ρε, το ξύλο βγήκε απ' τον παράδεισο.
Και στο κάτω κάτω της γραφής, τι άντρες είστε; Δεν αντέχετε λίγο ξύλο; Αμάν πχια.
Και λίγο μυαλό θέλει:
Πάρτε της να φοράει μαλακές παντόφλες, να μη πονάνε όταν σας βαράει, αλλά μη το καταλάβει, να κάνετε πως δήθεν ψοφατε στον πόνο με την παντοφιά, ώστε να γεμίσει τύψεις για να πάρετε μετά κι άλλο ένα σαμπ.
 

A

AKARL

Guest
Και η άλλος θέλει τα πάντα και τα κοάλα σε γιαμαχα, κι ουχί ντενον, δηλαδή άλλο γουφερ καλοθρεμμενο Τουίτερ 12-ποντο, όχι μεγαλύτερο, απλώς ...άσπρο.
Πάρτε της να φοράει μαλακές παντόφλες, να μη πονάνε όταν σας βαράει, αλλά μη το καταλάβει, να κάνετε πως δήθεν ψοφατε στον πόνο με την παντοφιά, ώστε να γεμίσει τύψεις για να πάρετε μετά κι άλλο ένα σαμπ.
Μα, έχει και σαμπγούφα άουτ αφού... :angel:

1570691235447.png


 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μα, έχει και σαμπγούφα άουτ αφού... :angel:
Και πώς θα επιτύχεις την κατά μπούτχια ενσωμάτωση του υποβαθυφώνου βρε χαμένε?
Post automatically merged:

Παρεμπιπτόντως ,το γιαμαχάκι πέρα από ηχοσύστημα είναι και υψηλής αισθητικής διακοσμητικό χώρου ..!:thumbsup:
 
Last edited:


Μηνύματα
42
Reaction score
15
καλημέρα σε όλους να επαναλάβω ότι είμαι άσχετος με τον ήχο ...οπότε εχουμε και λέμε ...Μια ανακεφαλαίωση ποια ειναι η πιο value for money για χρήση με υπολογιστή ; Ερώτηση όταν παίζει μουσική θα ακούγονται και οι ήχοι απ το λάπτοπ γιατί το έχω για δουλειά
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
καλημέρα σε όλους να επαναλάβω ότι είμαι άσχετος με τον ήχο ...οπότε εχουμε και λέμε ...Μια ανακεφαλαίωση ποια ειναι η πιο value for money για χρήση με υπολογιστή ; Ερώτηση όταν παίζει μουσική θα ακούγονται και οι ήχοι απ το λάπτοπ γιατί το έχω για δουλειά
Εγώ θα επέλεγα τη λύση των ενεργών, κατά προτίμηση αυτό που πρότεινε ο Bhutia, με ένα πλάνο για μελλοντική αναβάθμιση αν το επιθυμείς ( δηλαδή, έχε το πλάνο και αν θέλεις και μπορείς, το υλοποιείς στο μέλλον ). Έχει λογική αυτό που σου λένε για τα ενεργά και την ισοστάθμιση.
Ο υπολογιστής θα βγάζει τους ήχους του στην έξοδο που έχεις και τώρα ( λογικά την HDMI ) και η εφαρμογή που θα παίζεις μουσική θα χρησιμοποιεί το dac ( μόνο αυτή, εκτώς αν εσύ ορίσεις όλοι οι ήχοι να βγαίνουν απο το dac, κάτι που προφανώς δεν θέλεις ).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top