Μου κρυπτογραφήθηκαν όλα τα αρχεία από ίο... (???)



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.117
Reaction score
124.697
Από zx spectrum δεν έχω σταματήσει να ασχολούμαι με υπολογιστές, έστηνα μόνος μου τα pc μου από 286, συμμετείχα στις πρώτες bbs στη Θεσσαλονίκη (εποχές προ ίντερνετ) για ανταλλαγή αρχείων και παιχνιδιών με κεινα τα άθλια μόντεμ της εποχής, μπήκα στο ίντερνετ όταν δεν είχε χρώμα, επί οθονών Hercules και σε πρασινακι και χωρίς παραθυρικο περιβάλλον, έμπαινα στη μακαφι να κατεβάσω το νέο αντιβάιρους, σε περιβάλλον γιουνιξ λέμε, γελοιότητες, οπότε λίγος σεβασμός ρε τομάρι αβουγουδού που θα με πεις εμένα παλαιοημερολογίτη. Τώρα αλήθεια, βρισιά είναι αυτό;

Πάντως με το μπακαπ είχα τρέλα. Τα ίματζ από τα 2 πισια στο ιατρείο, τα είχα και στα 2 πισιά, σε 2-3 πισιά στο σπίτι, σε 2-3 εξωτερικούς σκληρούς και φυσικά τα έκαιγα σε DVD... Παράνοια.

Ήμουν από τους πρώτους που άνοιξα λογαριασμό στη Google, μάλιστα κάναμε κόλπα για να έχουμε 2-3 διαφορετικά gmail για να επωφεληθούμε από το χώρο που έδιναν τότε στα μέιλ!

Ήμουν μετά βεβαιότητας από τους πρώτους που χρησιμοποίησα τον αποθηκευτικό χώρο σε κλαουντ της Google, όπως και σε πολλαπλά άλλα δωρεάν clouds όποτε κάποιο εμφανιζότανε.

Το όμοιο είχα κάνει και σε φωτογραφίες, σε κλαουντ με πληρωμή, αλλά τα βαρέθηκα, σταμάτησα προ 2-ετιας τις συνδρομές εκεί.

Ωραίες εποχές...

Να ο πρώτος θυρεοειδής αδένας και κοιλιά που έκανα το 2008, ανέβηκε αυτόματα στο κλαουντ κι είναι κει από τότε..:

Screenshot_20200711_111441_com.google.android.apps.docs.editors.docs~2.jpg


(Το κενό κάτω από το πάνω πλαίσιο, ήταν για το υδατογράφημα του σήματος του ιατρείου, σε προτυπωμενες Α4 από τυπογραφείο)

Στα προηγούμενα χρόνια που δούλευα σε άλλα ιατρεία (όχι σε δικό μου), έχω ακόμα κρατημένα όλα όσα είχα ποτέ κάνει. Όλα.

Σε διάφορα σημεία βρίσκονται backup.

Από την πρώτη μέρα που πήρα πτυχίο ειδικότητας, δούλευα και εκτός στρατού, ιδιωτικά. Δεν έχω χάσει ούτε ένα πόρισμα. Απίστευτο; Χαχαχαχαχαχαχα

Κι όμως, σε μένα είναι χρήσιμο. Είτε ασθενείς είτε συνάδελφοι γιατροί μου ζητάνε παλιότερα πορίσματα για να δούνε κάποια εξέλιξη, και οτιδήποτε ζητηθεί, το στέλνω με email σε μερικά δευτερόλεπτα, όπου κι αν βρίσκομαι.. Πολιτισμός..

Πολλά χρόνια αργότερα από τότε που ξεκίνησα ιατρείο, έγινε προδιαγραφή ποιότητας το να κρατάς αντίγραφα για 5 χρόνια. Πολλοί συνάδελφοι πελαγωσαν, δεν ήξεραν πως να το χειριστούν. Εγώ γελούσα με τα χάλια τους!
Αυτές οι μικρές μικρές διαφορές, είναι που όταν μαζεύονται σε κάνουν να ξεχωρίζεις στη δουλειά σου. Έτσι νομίζω τουλάχιστον. ;)

Ιατρείο άλλαξα (και διεύθυνση) το 2012, και μπήκε και μέτρηση οστικής πυκνότητας, και άλλες εξετάσεις, διαφορές περίεργες. Όλα είναι άμεσα προσβάσιμα. Τι να συγκρίνεις με ένα σκληρό κάπου; Δεν υπάρχει σύγκριση. Το κλαουντ είναι τρομερή δυνατότητα.

Έχω ακόμα και από την πρώτη μου μετάθεση στη Λήμνο, όλα τα πορίσματα. Από αξονικό, μέχρι απλές ακτινογραφίες, ήταν ένα πλήρες μεγάλο διαγνωστικό κέντρο εκεί, στο οποίο δούλευα μόνος μου για 3 χρόνια, ο μόνος γιατρός στο νησί. Όλα εγώ, όλα ακόμα τα έχω διαθέσιμα. Αυτό είναι μπακαπ, τα υπόλοιπα είναι κολοκύθια.
 
Last edited:

Μηνύματα
92
Reaction score
50
Think about it.
η αλήθεια είναι ότι έχω και ένα nas και έναν εξωτερικό usb,αλλά τα χρησιμοποιώ πλέον πολύ σπάνια και για πολύ σημαντικά αρχεία μόνο, καλώς η κακώς, θα δείξει
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Από την πρώτη μέρα που πήρα πτυχίο ειδικότητας, δούλευα και εκτός στρατού, ιδιωτικ
οι ντοκτορες και οι μουσικοι εχουν δικαιωμα να εργαζονται ιδιωτικος ευγε χερ ντοτορε :drinks: ;)
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Είτε ασθενείς είτε συνάδελφοι γιατροί μου ζητάνε παλιότερα πορίσματα για να δούνε κάποια εξέλιξη, και οτιδήποτε ζητηθεί, το στέλνω με email σε μερικά δευτερόλεπτα, όπου κι αν βρίσκομαι.. Πολιτισμός..
Μακάρι να το έκαναν όλοι αυτό.
Είχα αρκετά χρόνια πριν, ωραίο πρόγραμμα, αλλά το βαριέμαι πλέον!
Δεν είναι για το main υπολογιστή σίγουρα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.117
Reaction score
124.697
:cry:
μα τι σπασίκλας λέμε :lol:
Ε μα, δε τρώγεται με τίποτα, σα τις μπάμιες ένα πράμα! :lol:

Όντως πάντως, τότε εγκαθιστούσες το G suite, το οποίο είχε διάφορες εφαρμογές, καλεντάρι και μέιλ και χαζά, και είχε και το drive.
Τότε δε λέγονταν google drive ήταν σκέτο "drive". Το ίδιο πράγμα ήταν.:fuckyou:

Το 2006 έγινε διαθέσιμο το κλαουντ της google σε όλο τον κόσμο, και πολύ αργότερα ονομάστηκε "google drive" ως ξεχωριστή εφαρμογή.
Οι πρώτοι χρήστες του g suite, beta κι έτσι, που τρέχαμε τρομάρα μας να πάρουμε δωρεάν email με τόσο αποθηκευτικό χώρο, είχαν τη δυνατότητα να τα δουλέψουν όλα αυτά ακόμα νωρίτερα.

Τες πα.
οι ντοκτορες και οι μουσικοι εχουν δικαιωμα να εργαζονται ιδιωτικος ευγε χερ ντοτορε :drinks: ;)
Ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που πήγα στρατό, διότι ήταν εξασφαλισμένη η ταυτόχρονη δυνατότητα εξάσκησης του επαγγέλματος ιδιωτικά.

Ήθελα οπωσδήποτε "νοσοκομειακή καριέρα", διότι αν δε ψηθείς σε νοσοκομεία, με επείγοντα, τροχαία, βαριά περιστατικά, καρκίνους, κλπ, δεν μαθαίνεις, δεν γίνεται. Το ιδιωτικό ιατρείο είναι σαλόνι, χαλαρά, χλιδή, τίγκα στα πλασεμπο και στα φυσιολογικά πορίσματα.. Στο νοσοκομείο γίνεται η πάλη με το τέρας.

Τότε ήταν ήδη απαγορευτικό για τους νοσοκομειακούς γιατρούς να έχουν ιδιωτικό ιατρείο, θεωρητικά εξαιρούνταν μόνο καθηγητές με δήθεν μόνο επιστημονικό - ερευνητικό έργο στο (πανεπιστημιακό) νοσοκομείο.
Δεν ήθελα να μπλέκω.
Σοφή επιλογή εκ των υστέρων, διότι ενώ αρχικά πολλοί νοσοκομειακοί γιατροί δούλευαν κανονικά ιδιωτικά, αργότερα άρχισαν οι καρφωτες και τα πρόστιμα, και αναγκάστηκαν να κλείσουν..
Οπότε στρατιωτικός, και φυσικά ιδιωτικά εξάσκηση του επαγγέλματος από την πρώτη ώρα, πάντα δούλευα διπλές δουλειές, διπλό ωράριο.
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Είχα και εγώ τις περιπέτειες μου αυτές τις ημέρες.
Αφού έκανα Φορμάτ τον Υπολογιστή του συστήματος, αναβάθμισα κάποια στοιχεία του και έκανα εγκατάσταση των win 10 από την αρχή. Όλα καλά και σε μισή ώρα και κάτι ήταν έτοιμος ο υπολογιστής, καινούργιος και ''καθαρός'' .
Κατόπιν, τοποθέτησα και τα 2 -3 προγράμματα που χρησιμοποιώ τακτικά και όλα καλά.
Μέσα σε αυτά είναι και το musicbee. Πολύ καλό πρόγραμμα το παραδέχομαι, όμως τι μου έκανε!

(Δεν γνωρίζω 100% αν είναι αυτουνού αιτία τα παρακάτω, όμως ... μάλλον):

Χρησιμοποιώ 2 εξωτερικούς δίσκους ssd 1 τερα ο καθένας , ένας για τα μουσικά αρχεία μου και ένας βίντεο κλιπσ μουσικά που κατά καιρούς κατεβάζω από το youtube.
Αμέσως μετά την εγκατάσταση το musicbee ζητά τους φακέλους των αρχείων που θα διαχειρίζεται. Από βλακεία μου δίνω εντολή να διαβάσει και αυτόν με τα βίντεο.... τέλος πάντων. Το πρώτο που συνέβη είναι ότι ενώ τα έβλεπε το πρόγραμμα τα αρχεία, ανέφερε κατά την αναπαραγωγή, ότι... αυτά δεν υπάρχουν! Πασπατεύω από δω πασπατεύω από εκεί, τπτ! Λέω ας ανοίξω ένα αρχείο με τα players των windows. Εκεί με το που έθετα ένα κομμάτι για αναπαραγωγή, κλεψύδρα και κώλυμα του προγράμματος. Στο μενού των windows οι δίσκοι φαινόντουσαν κανονικά όπως και τα αρχεία (με ερωτηματικό ίσως το... κανονικά). Βγάζω τους δίσκους και τους θέτω σε άλλο pc. Εκεί μου γράφει ότι οι δίσκοι είναι κενοί και χρειάζονται φορμάτ και δήλωση.... Τρελάθηκα. Και οι Δύο??? Με τα πολλά, πάω στην γνωστή διαδικασία των win για δήλωση και φορμάρισμα. Ευτυχώς έγινε κανονικά και στους 2. (Όλα τα αρχεία, μουσικά κλπ υπάρχουν σε bacup επίσης ευτυχώς)...

Απ εγκαθιστώ αμέσως το music bee, όμως κάτι με τρώει και το ξαναβάζω, μου αρέσει πολύ αυτό το πρόγραμμα.
Α! Ξέχασα να αναφέρω ότι χρησιμοποίησα διαφορετικό Θέμα από το αρχικό!
Αφού λοιπόν ξανά έγινε η εγκατάσταση, και έβαλα πάλι το ίδιο θέμα, αφού διάβασε τα αρχεία, (τα επανέφερα στους δίσκους), πάλι δεν τα διάβαζε, όμως αυτήν την φορά, δεν κατέστρεψε τους δίσκους. Παίζανε κανονικά από τα άλλα προγράμματα. Το ξανά σβήνω και το ξανά θέτω χωρίς αλλαγή Θέματος. Έκτοτε όλα καλά! Και με αυτό, δουλεύουν όλα άψογα.
Τι λέτε να φταίει??? Πάντως το πρόγραμμα για τους υιούς των windows μετά από λεπτομερή έλεγχο, δεν έβγαλε ότι υπάρχει πρόβλημα ή ότι είναι μολυσμένο το pc.
Μήπως ήταν άλλος λόγος? Πχ θέμα με την τάση κλπ???
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Τι λέτε να φταίει??? Πάντως το πρόγραμμα για τους υιούς των windows μετά από λεπτομερή έλεγχο, δεν έβγαλε ότι υπάρχει πρόβλημα ή ότι είναι μολυσμένο το pc.
ε αφού δεν σου έβγαλε πρόβλημα το defender όλα καλά τότε:p:lolsign:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Πάντως στα παραπάνω αναφερόμενα του Φίλου, καλή λύση είναι η επαναφορά του ΗΥ σε προηγούμενη ημερομηνία.
αυτό έγινε και σε υπολογιστή εταιρείας που εργαζόμουν και όταν συνάδελφος που μπήκε σε ''πονηρό'' site, του κλείδωσε και αυτουνού και ζητούσε χρήματα. Στο πανικό του ο συνάδελφος, δεν είπε τπτ στην αρχή και έσκασε το ποσό που του ζήτησαν (100 ευρώ αν θυμάμαι καλά). Όμως παρ όλο που πήραν τα χρήματα, ο υπολογιστής ήταν κολλημένος! Αναγκαστικά κατόπιν ενημέρωσε το αντίστοιχο τμήμα και έκαναν την παραπάνω διαδικασία!
ε αφού δεν σου έβγαλε πρόβλημα το defender όλα καλά τότε:p:lolsign:
Πρέπει να βάλω και άλλο πρόγραμμα για υιούς? Έχω ακούσει ότι δεν χρειάζεται...
 



Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Τα antivirus αντιμετωπίζουν επιθέσεις που έχουν αντιμετωπιστεί, άρα υπάρχουν διαθέσιμα τα κλειδιά. Εμένα με είχε χτυπήσει με φρέσκο "κώδικα και δεν υπήρχε δωρεάν αντίδοτο.
Υ.γ. ποτέ δεν υοοκυπτεις στον εκβιαστή. Του ανοίγεις την όρεξη να ζητήσει κι άλλα.
 

P

panag 505

Guest
Είχα και εγώ τις περιπέτειες μου αυτές τις ημέρες.
Αφού έκανα Φορμάτ τον Υπολογιστή του συστήματος, αναβάθμισα κάποια στοιχεία του και έκανα εγκατάσταση των win 10 από την αρχή. Όλα καλά και σε μισή ώρα και κάτι ήταν έτοιμος ο υπολογιστής, καινούργιος και ''καθαρός'' .
Κατόπιν, τοποθέτησα και τα 2 -3 προγράμματα που χρησιμοποιώ τακτικά και όλα καλά.
Μέσα σε αυτά είναι και το musicbee. Πολύ καλό πρόγραμμα το παραδέχομαι, όμως τι μου έκανε!

(Δεν γνωρίζω 100% αν είναι αυτουνού αιτία τα παρακάτω, όμως ... μάλλον):

Χρησιμοποιώ 2 εξωτερικούς δίσκους ssd 1 τερα ο καθένας , ένας για τα μουσικά αρχεία μου και ένας βίντεο κλιπσ μουσικά που κατά καιρούς κατεβάζω από το youtube.
Αμέσως μετά την εγκατάσταση το musicbee ζητά τους φακέλους των αρχείων που θα διαχειρίζεται. Από βλακεία μου δίνω εντολή να διαβάσει και αυτόν με τα βίντεο.... τέλος πάντων. Το πρώτο που συνέβη είναι ότι ενώ τα έβλεπε το πρόγραμμα τα αρχεία, ανέφερε κατά την αναπαραγωγή, ότι... αυτά δεν υπάρχουν! Πασπατεύω από δω πασπατεύω από εκεί, τπτ! Λέω ας ανοίξω ένα αρχείο με τα players των windows. Εκεί με το που έθετα ένα κομμάτι για αναπαραγωγή, κλεψύδρα και κώλυμα του προγράμματος. Στο μενού των windows οι δίσκοι φαινόντουσαν κανονικά όπως και τα αρχεία (με ερωτηματικό ίσως το... κανονικά). Βγάζω τους δίσκους και τους θέτω σε άλλο pc. Εκεί μου γράφει ότι οι δίσκοι είναι κενοί και χρειάζονται φορμάτ και δήλωση.... Τρελάθηκα. Και οι Δύο??? Με τα πολλά, πάω στην γνωστή διαδικασία των win για δήλωση και φορμάρισμα. Ευτυχώς έγινε κανονικά και στους 2. (Όλα τα αρχεία, μουσικά κλπ υπάρχουν σε bacup επίσης ευτυχώς)...

Απ εγκαθιστώ αμέσως το music bee, όμως κάτι με τρώει και το ξαναβάζω, μου αρέσει πολύ αυτό το πρόγραμμα.
Α! Ξέχασα να αναφέρω ότι χρησιμοποίησα διαφορετικό Θέμα από το αρχικό!
Αφού λοιπόν ξανά έγινε η εγκατάσταση, και έβαλα πάλι το ίδιο θέμα, αφού διάβασε τα αρχεία, (τα επανέφερα στους δίσκους), πάλι δεν τα διάβαζε, όμως αυτήν την φορά, δεν κατέστρεψε τους δίσκους. Παίζανε κανονικά από τα άλλα προγράμματα. Το ξανά σβήνω και το ξανά θέτω χωρίς αλλαγή Θέματος. Έκτοτε όλα καλά! Και με αυτό, δουλεύουν όλα άψογα.
Τι λέτε να φταίει??? Πάντως το πρόγραμμα για τους υιούς των windows μετά από λεπτομερή έλεγχο, δεν έβγαλε ότι υπάρχει πρόβλημα ή ότι είναι μολυσμένο το pc.
Μήπως ήταν άλλος λόγος? Πχ θέμα με την τάση κλπ???
Τίποτα δεν φταίει φυσικά, ούτε το musicbee είναι μολυσμένο ούτε έχει κάποιο υιό, απλά δήλωσες τα αρχεία να ανοίγουν με το musicbee και το συγκεκριμένο είναι μόνο audio, χωρίς φορμάτ κτλ, θα μπορούσες από τα properties – τύπος αρχείου – ανοίγει με - αλλαγή και τότε ορίζεις. (θα αλλάξει και το εικονίδιο).
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Αρχικά, σταμάτα να χρησμοποιείς τον υπολογιστή, μη κάνεις τίποτα μαζί του, όσο χρησιμοποιείς τον δίσκο, διαγράφεις οριστικά τα αρχεία σου ( καθώς γράφονται πάνω τους άλλες πληροφορίες ).
Είχα δεχτεί μια τέτοια επίθεση πέρισυ, ευτυχώς σε μηχάνημα που δεν είχα σημαντικά αρχεία ( μερικές φωτογραφίες και κάποια έγγραφα σε ένα δεύτερο δίσκο ). Μέσα στο χρονικό διάστημα που έχουν στη διάθεσή τους οι χάκερς, δεν μπορούν να διαγράψουν τα αρχεία σου ( αφού στη πραγματικότητα δεν τα κλειδώνουν, αλλά τα αντικαθιστούν με τα κρυπτογραφημένα ). Αν πιάνουν τα χέρια σου, βάζεις τον δίσκο σου σε ένα μηχάνημα που δεν έχει σημαντικά αρχεία ( για τον κίνδυνο μετάδοσης, αν και δεν μεταδόθηκε στη δική μου περίπτωση ) και εγκαθιστάς ένα καλό πρόγραμμα file recovery. Κάνεις scan για όλους τους τύπους αρχείων, το αφήνεις να κάνει πλήρη αναζήτηση και μετά επαναφέρεις τα αρχεία σου, κατά προτίμηση σε ένα άλλο πρόχειρο δίσκο. Στη συνέχεια και αφού σιγουρευτείς ότι έχεις ανακτήσει όλα ( ή τα περισσότερα ) τα αρχεία σου, κάνεις φορμάτ στον δίσκο που δέχτηκε την επίθεση και περνάς λειτουργικό απο την αρχή.
προγράμματα τύπου file recovery δεν μπορούν να ανακτήσουν κλειδωμένα αρχεία από ransomware

Και αφού τα κάνεις όλα αυτά, ψάξε στο google για το πως μπορείς να προστατευτείς έναντι των επιθέσεων ransomware. Υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις που μπορείς να κάνεις με τις οποίες κλείνεις κάποιες τρύπες στο σύστημά σου και δεν μπορεί ο χάκερ να δει τη δομή του δικτύου σου, προκειμένου να σκανάρει πόρτες και ip''s για να σε χτυπήσει. Κάτι που λένε ότι είναι χρήσιμο, είναι να αλλάξεις τη δομή του δικτύου σου και απο το κλασικό 192.168.1.χ που βρίσκεται το router σου, να του ορίσεις μια ip που δεν συνηθίζεται, π.χ. 192.168.45.x ( άρα, όλοι οι υπολογιστές στο τοπικό σου δίκτυο θα έχουν ip's της μορφής 192.168.45.χχ )
αυτό από λίγα ως τίποτα προσφέρει όσον αφορά προστασία από επιθέσειςαπό έξω
και δεν έχει καμμία σχέση ούτε προσφέρει τίποτα όταν κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε δούρειους ίππους που κρύβουν ransomware
 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Ξεκινώντας τα windows πατώ F8 μπας και εμφανίσει το "Advanced boot option" αλλά τίποτα.Μπορεί κάποιος να μου πει πως αλλιώς να το εμφανίσω μπας και βάλω επιλογή "safe mode networking" μπας και διαβάσει τα αρχεία?
Μη μου πείτε αν έχω ελπίδες ή όχι,το ξέρω δεν έχω,απλά θέλω να δοκιμάσω...

***Ο υπολογιστής που σας γράφω,έχει ξεσκιστεί να λέει "trojan detected"....
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
πάντως και χωρίς cloud μπορεί κάποιος να έχει καλά backups,
πχ έχω NAS, πρόσβαση από έξω αν θέλω με VPN server που τρέχει στο router,
και 2 ξεχωριστά backups του NAS που φυλάσσονται σε άλλο χώρο εκτός σπιτιού σε εξωτερικούς σκληρούς

μόλις αποκτήσω λίγο παραπάνω γνώσεις, θα στήσω και ένα άλλο backup NAS στο πατρικό μου στην επαρχία

και περιμένω τον τύπο με το ransomware να μου την πέσει*, για να μη βαριέμαι με τα συνήθη και αχρείαστα εδώ και χρόνια backup
( * αν και ακόμη και να φτάσει στο NAS, πράμα μάλλον απίθανο,
αλλά λέμε αν γίνει. δε θα καταφέρει και πολλά με τα read only snapshots )


τέλος όποιος έχει τα αρχεία του μόνο στο cloud, σε έναν πάροχο cloud μόνο,
θα πρέπει να σκεφτεί σοβαρά το ενδεχόμενο να αποκτήσει και backup αυτών των αρχείων,
είτε και σε άλλο cloud είτε τοπικά
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Στο pc του πεθερού με ατελείωτες ώρες ψάξιμο δεν κατάφερα να το επαναφέρω. Αν και υπάρχουν τρόποι τους δοκίμασα όλους χωρίς αποτέλεσμα. Το καλύτερο ηταν να βρεις ενα ακριβές αντίγραφο κάποιου μολυσμένου αρχείο και το βάζεις μαζί με το κλειδωμένο και προσπαθεί να βρει το κλειδί.
Κάποια επανήλθαν αλλά ήταν κατεστραμμένα.

Έχω παρατηρήσει ότι κλειδώνουν μόνο κύριους φακέλους και όχι υποφάκελους.

Πρόσφατα μου είπαν ότι γνωστές εταιρείες ανάκτησης κάνουν αποκρυπτογράφηση
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Στο pc του πεθερού με ατελείωτες ώρες ψάξιμο δεν κατάφερα να το επαναφέρω. Αν και υπάρχουν τρόποι τους δοκίμασα όλους χωρίς αποτέλεσμα. Το καλύτερο ηταν να βρεις ενα ακριβές αντίγραφο κάποιου μολυσμένου αρχείο και το βάζεις μαζί με το κλειδωμένο και προσπαθεί να βρει το κλειδί.
Κάποια επανήλθαν αλλά ήταν κατεστραμμένα.

Έχω παρατηρήσει ότι κλειδώνουν μόνο κύριους φακέλους και όχι υποφάκελους.

Πρόσφατα μου είπαν ότι γνωστές εταιρείες ανάκτησης κάνουν αποκρυπτογράφηση
Με τις γνωστές τιμές;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.537
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top