Μπάσσα έχεις, ΚΑΡΔΙΑ μου;

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Απάντηση: Μπάσσα έχεις, ΚΑΡΔΙΑ μου;

Τελικα βρε μωρτες ....με ποσες ιντζες και ποσες μοναδες πρεπει να φορααει ενα ηχειο?
μας μπερδεψατε!!!!!!!!!!!!!!!
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Μπάσσα έχεις, ΚΑΡΔΙΑ μου;

Τελικα βρε μωρτες ....με ποσες ιντζες και ποσες μοναδες πρεπει να φορααει ενα ηχειο?
μας μπερδεψατε!!!!!!!!!!!!!!!

Eξι 12'' σου φτάνουν?

 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Μπάσσα έχεις, ΚΑΡΔΙΑ μου;

Αρα τα 802 είναι σα να λέμε .....nearfield μονιτοράκια :120::204::204:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Απάντηση: Μπάσσα έχεις, ΚΑΡΔΙΑ μου;

Αρα τα 802 είναι σα να λέμε .....nearfield μονιτοράκια :120::204::204:
ε ναι....καπως ετσι βρε παιδι μου!!!!!!!!!!:114:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.578
Απάντηση: Μπάσσα έχεις, ΚΑΡΔΙΑ μου;

ομολογώ πάντως πως εξηγήθηκε μια ακόμα απορία μου, την οποία έχω εδώ και χρόνια: γιατί δε δείχνει ο αναλυτής φάσματος τα παράγωγα (αρμονικές) ενός συντονισμού ακριβώς στη διπλάσια ή υποπολλαπλάσια συχνότητα (κυρίως στα μπάσα). Λόγω της λανθασμένης πληροφορίας συχνότητας της ανάλυσης Fourier για το εκάστοτε επιλεγμένο χρονικό παράθυρο μέτρησης, και λόγω της γνωστής (λοιπόν) μετακύλισης συχνότητας ανάλογα με το πόσο μικρό είναι το χρονικό παράθυρο, αφού αυτό έχει σα συνέπεια να είναι μεγάλο το αντίστοιχο συχνοτικό παράθυρο και "θολό" το επακριβές συχνοτικό αποτέλεσμα στις χαμηλές συχνότητες. Έτσι εξηγείται και γιατί επιλέγουν να είναι ψηλά το κατώτερο σημείο μέτρησης πολλών εργαλείων, λόγω του αναξιόπιστου τελικού αποτελέσματος αν μεγαλώσει πολύ το χρονικό παράθυρο (βλέπε AV ενισχυτές).

και αναρωτιέμαι μήπως τελικά αυτός ο παίχτης ο ντιρακ παίζει με γουέιβλετς, με ευέλικτα παράθυρα χρόνου, ώστε να καταφέρνει αυτό που μπορεί να καταφέρει ο εγκέφαλός μας βλέποντας τις μετρήσεις εν εξελίξει. λες?
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Μπάσσα έχεις, ΚΑΡΔΙΑ μου;

το οτι ειναι 6,12,24 τα μεγαφωνο εχει σημασια;
Πολλαπλάσια του 6 όπως και το 666.Σημεία του διαβόλου δηλ.:105:
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: Μπάσσα έχεις, ΚΑΡΔΙΑ μου;

..............Λοιπον τι λεγαμε? Ααα, εβαλε καινουρια θεματα ο Αλεξ, ευαισθησια (χμ, χμ) και ανοιχτη μπαφλα.

Καλα το πρωτο ηταν λιγο πολυ γνωστο. Κατα κανονα (οχι απολυτα) κανει πιο ευκολη την οδηγηση. Μεχρι ποση ευαισθησια ομως? Αληθεια εχει μειονεκτηματα? Αν ειναι κατι κοινης παραδοχης γιατι δεν την ενστερνιζονται ολοι?

Για το δευτερο, θυμαμαι σε πρωτη φαση καποια ηχεια με 15ιντσο γουφερ που ειχε παρει βραβειο EIZA. Πολλα καλα ειχε το εν λογω ηχειο (για θυμηστε με ποιο ηταν?), ομως νομιζω οτι ηταν και καπως δυσκολουτσικο στην οδηγηση.....................................................

.
Jamo 909. Μονος μου ρταω μονος μου απανταω!

Με την ευκαιρια στον καινουριο "HXO" κανουν μια επισκεψη στο σπιτι του ιδιοκτητη της "ΥΨΙΛΟΝ" Ενα πολυ ενδιαφερον συστημα παρουσιαζεται. Τα ηχεια ειναι custom, ανοικτης μπαφλας ενω εχει ξεχωριστο εξωτερικο γουφερ. Γενικα ολο το συστημα με πολλες και ενδιαφερουσες ιδιαιτεροτητες. Παρ ολο που οι μοναδες μεγαφωνων ειναι μεγαλες και πολλες επι συνολου, ωστοσω μαλλον τα βατ δεν ειναι και τοσο πολλα οπως θα ειχαμε φανταστει. Αλλα το πιο πιθανον στην προκειμενη περιπτωση δεν χρειαζοταν.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Μπάσσα έχεις, ΚΑΡΔΙΑ μου;

Τα κλειστά κουτιά δημιουργούν προβλήματα στα μεγάφωνα αλλά αρέσουν στις συζύγους γιατί ξεσκονίζονται πιό εύκολα και δεν πιάνουν αράχνες .το γνωστό WAF (wife's acceptance factor) που τυραννάει τα αγοράκια
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: Μπάσσα έχεις, ΚΑΡΔΙΑ μου;

Λες να ειναι μονο αυτο το προβλημα? Σε ιδιωτικους χωρους θα επρεπε λογικα να εχουν τα πνω χερι. Λογικα κι αυτα καποιο πλην θα εχουν.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Μπάσσα έχεις, ΚΑΡΔΙΑ μου;

Θέλουν καλό Χσάρισμα,κατά προτίμηση ενεργό,οπότε είναι λίγοι αυτοί που καταλαβαίνουν και μπορούν.
Και έχουν και τα κατάλληλα εργαλεία....
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Απάντηση: Μπάσσα έχεις, ΚΑΡΔΙΑ μου;

Jamo 909. Μονος μου ρταω μονος μου απανταω!

Με την ευκαιρια στον καινουριο "HXO" κανουν μια επισκεψη στο σπιτι του ιδιοκτητη της "ΥΨΙΛΟΝ" Ενα πολυ ενδιαφερον συστημα παρουσιαζεται. Τα ηχεια ειναι custom, ανοικτης μπαφλας ενω εχει ξεχωριστο εξωτερικο γουφερ. Γενικα ολο το συστημα με πολλες και ενδιαφερουσες ιδιαιτεροτητες. Παρ ολο που οι μοναδες μεγαφωνων ειναι μεγαλες και πολλες επι συνολου, ωστοσω μαλλον τα βατ δεν ειναι και τοσο πολλα οπως θα ειχαμε φανταστει. Αλλα το πιο πιθανον στην προκειμενη περιπτωση δεν χρειαζοταν.
Δεν ειναι ο ιδιοκτήτης της Ypsilon, ειναι ο Γιώργος Χαιρόπουλος, πρόεδρος του ACA!

http://www.aca.gr/index/meetings?row=219
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: Μπάσσα έχεις, ΚΑΡΔΙΑ μου;

Σ ευχαριστω για την διορθωση Μιχαλη. Θα πρεπει να ξαναδιαβασω το κειμενο. Λες να παρασυρθηκα επειδη οι ενισχυτες ειναι της εμ λογω εταιριας? Αληθεια τ ακουσες τα ηχεια του?
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Απάντηση: Μπάσσα έχεις, ΚΑΡΔΙΑ μου;

Δεν ειναι μόνο οι ενισχυτες, αλλα και τα ηχείο και ο προ και το dac! Μάλλον ειναι λογικό που μπερδεύτηκες! :)

Το σύστημα ειναι εξαιρετικο!
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
"As last words, congratulations were handed to the team George Heropoulos-Dimitris Baklavas (Ypsilon Electronics) for their wonderful effort to achieve this result."

Μήπως είναι της Ypsilon τελικά?
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Απάντηση: Μπάσσα έχεις, ΚΑΡΔΙΑ μου;

Eιναι του Γιώργου Χαιρόπουλου, Full Ypsilon Set.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Τα Jamo Reference 909 τα έχει φίλος. Πολύ καλό ηχείο, απλά ο Electrocompaniet που έχει από πίσω πέφτει λίγος.
Κάτσε να βγουν τα Ncore και θα φάει τρελό ψηστήρι...

Τα δίπολα είναι η λύση. Μια μέρα θα πάρω κι εγώ...! Μέχρι τότε βολεύομαι με κλειστό κουτί.

Ζαπάντη, don't slack. Go on.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Αφού ξέρεις τί πρέπει να κάνεις...
Δεν πάει και πολύ ακριβά...εκτός αν θες να τα τροφοδοτήσεις με 4κάναλους ncore!!
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.924
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top