Featured Μπορούμε να απολαύσουμε τις μουσικές μας μόνο σε μεγάλες εντάσεις ? Really?


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Σε επίπεδο ηχείων, τo πορτοφόλι και και η παντόφλα ειναι οι μονοι λόγοι που συμβιβαζόμαστε με τη π'τανα τη σταθμη.

Δεν θα πιστεψω κανέναν σε επίπεδο ακουστικών ή iem αν μου πει οτι ακουει τις τραγουδάρες του στα 85dB

Does not compute.
 




Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.159
Reaction score
19.004
Πόσο είναι ευτούνος ρε συ Μήτσε ?
Ποιός?
Ο κυριούλης παραδίπλα ή ο γκίλι γκίλι μέχρι θανάτου? :tongue:

Φαίνετ' αψηλός.. :whistling:
Το βρήκα.. 2.21 λένε οι κακιές οι γλώσσες, αλλά με σαγιονάρα φλατ.. :tongue:
Να, πάρε κι άλλη μια φώτο που 'ταν πχιο νέος και λιγότερο τρομακτικός.. LOL :o

vladimir-tkachenko-7f3829cb-36a7-4bcb-b9e2-1b2a1ffc993-resize-750.jpeg
 






Μηνύματα
101
Reaction score
27
Όχι πιά. Εχει αρχίσει να αλλάζει αυτό σε γρήγορους ρυθμούς. Τους έκοψε επιτέλους. :)
Της Taylor Swift και της Billie Eilish που έχουν φίλοι μου, ακούγονται το ίδιο χάλια, κλειστός ήχος παραμορφωμένος, χωρίς υψηλές. ένα 50ευρω το βινύλιο παρακαλώ και όχι τίποτα μεγάλης διάρκειας, 35 λεπτά διάρκειας περίπου. Τα διπλά εμπορικά ξένα βινύλια που μπορεί να έχουν 18 τραγούδια και να είναι μισάωρο το καθένα, δηλαδή συνολικά 1 ώρα διάρκεια το album είναι ακόμα πιο ακριβά 70-80 ευρώ.
Πάντως το σίγουρο και το έχω ακούσει από έγκυρες πηγές είναι ότι στα δικά μας ελληνικά που τα βγάζουν σε βινύλιο παίρνουν απλά τα wav αρχεία και τα βγάζουν με το ίδιο master του cd.
Αν πρόκειται για επανεκδόσεις παλιότερων ελληνικώς πχ του 1997-98 που βγαίνουν πρώτη φορά σε βινύλιο, εννοείται παίρνουν τα wav αρχεία από το αρχικό cd και mastering με βάση τα σημερινά δεδομένα. Το είχα ξαναπεί και παλιότερα για Βίσση και Γαρμπή ότι ακούγονται χίλιες φορές καλύτερα τα cd του 1997-98 παρά τα βινύλια, πχ όπως τα έχω ακούσει σε ηχοσύστημα γνωστού μου με πικάπ Technics και flat πρίμα, μπάσα. Και η ένταση πολύ πιο δυνατή με παραμόρφωση σε σχέση με ένα τυπικό βινύλιο παλιότερης δεκαετίας.
Όσο για τις εντάσεις, μιας και πιάσαμε το θέμα, τελευταία είναι πολύ ευχάριστο που πολλά ελληνικά digital singles παίζουν στα 95-96 decibels το πολύ. Είναι και ανάλογα τη δισκογραφική εταιρεία ίσως, το έχω δει σε τελευταίες κυκλοφορίες cds της Cobalt Music αλλά και στα digital που βγάζει και κάποιοι αλλά ελάχιστοι συγκεκριμένοι καλλιτέχνες της Panik τα βάζουν σε τέτοια πιο φυσιολογικά επίπεδα.
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Όχι τις σιχαίνομαι τις εντάσεις από 97db και άνω

Της Dua Lipa το νέο κομμάτι είναι στα 99.5 decibel και πολλά ακόμα.

Όταν από τα 92 decibel το ανεβάζεις στα 99
πολλά ελληνικά digital singles παίζουν στα 95-96 decibels το πολύ.
Αυτό με τα dB το έγραψες στην προηγούμενη σελίδα, το ξαναέγραψες τώρα. Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει, μας το εξηγείς;
 

Μηνύματα
12.542
Reaction score
14.689
Της Taylor Swift και της Billie Eilish που έχουν φίλοι μου, ακούγονται το ίδιο χάλια, κλειστός ήχος παραμορφωμένος, χωρίς υψηλές. ένα 50ευρω το βινύλιο παρακαλώ και όχι τίποτα μεγάλης διάρκειας, 35 λεπτά διάρκειας περίπου. Τα διπλά εμπορικά ξένα βινύλια που μπορεί να έχουν 18 τραγούδια και να είναι μισάωρο το καθένα, δηλαδή συνολικά 1 ώρα διάρκεια το album είναι ακόμα πιο ακριβά 70-80 ευρώ.
Πάντως το σίγουρο και το έχω ακούσει από έγκυρες πηγές είναι ότι στα δικά μας ελληνικά που τα βγάζουν σε βινύλιο παίρνουν απλά τα wav αρχεία και τα βγάζουν με το ίδιο master του cd.
Αν πρόκειται για επανεκδόσεις παλιότερων ελληνικώς πχ του 1997-98 που βγαίνουν πρώτη φορά σε βινύλιο, εννοείται παίρνουν τα wav αρχεία από το αρχικό cd και mastering με βάση τα σημερινά δεδομένα. Το είχα ξαναπεί και παλιότερα για Βίσση και Γαρμπή ότι ακούγονται χίλιες φορές καλύτερα τα cd του 1997-98 παρά τα βινύλια, πχ όπως τα έχω ακούσει σε ηχοσύστημα γνωστού μου με πικάπ Technics και flat πρίμα, μπάσα. Και η ένταση πολύ πιο δυνατή με παραμόρφωση σε σχέση με ένα τυπικό βινύλιο παλιότερης δεκαετίας.
Όσο για τις εντάσεις, μιας και πιάσαμε το θέμα, τελευταία είναι πολύ ευχάριστο που πολλά ελληνικά digital singles παίζουν στα 95-96 decibels το πολύ. Είναι και ανάλογα τη δισκογραφική εταιρεία ίσως, το έχω δει σε τελευταίες κυκλοφορίες cds της Cobalt Music αλλά και στα digital που βγάζει και κάποιοι αλλά ελάχιστοι συγκεκριμένοι καλλιτέχνες της Panik τα βάζουν σε τέτοια πιο φυσιολογικά επίπεδα.
Περισσότερο είχα στο μυαλό μου το mastering μεταξύ "digital" π.χ. cd και αρχείων που προορίζονται να αναπαραχθούν απο μια πλατφόρμα απο το ίντερνετ. Ή ακόμη και εάν είναι να αναπαραχθεί απο club (μέχρι και αυτό είναι κανονικά διαφορετικό, εάν θες να κάνεις καλή δουλειά). Δεν κατάλαβα ότι εστιάζεις στο βινύλιο ή ότι ενδιαφέρεσαι για τις συγκρίσεις που κάνεις (δεν διάβασα όλα τα πόστ σου ώστε να το καταλάβω. Μόνο το τελευταίο και στο οποίο απάντησα. Σόρρυ).Δεν ξέρω και καλά τι εννοείς. Εάν εννοείς πάλι το DR και το κομπρέσιον είναι άλλο θέμα.

Τα βινύλια είναι άλλη υπόθεση και είναι νομίζω όπως τα λές περίπου (όχι όλα αλλά τα εμπορικά σίγουρα). Δεν ξέρω καθώς τα δικά μου είναι όλα σχεδόν παλιά αλλά και τα καινούργια (νέες αγορές) που παίρνω είναι παλιά - μεταχειρσμένα σε καλή κατάσταση. Κάτι καινούργια που έχω είναι όπως τα λές τα πράγματα (κατά την γνώμη μου). Βέβαια όχι όλα. Οι λόγοι είναι πολλοί ((και δεν νομίζω να είναι (μόνο) το mastering)). Περισσότερο είναι θεμα νέων κονσολών και ίσως και χαμένης "τέχνης" του τελικού αποτελέσματος απο μεριάς software ή μηχανικών ήχου. Η τιμή πάλι .... είναι άλλο θέμα.
 
Last edited:

Μηνύματα
101
Reaction score
27
Αυτό με τα dB το έγραψες στην προηγούμενη σελίδα, το ξαναέγραψες τώρα. Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει, μας το εξηγείς;
Όταν τα βάλεις στο mp3gain (επειδή έχω αρχείο και από δικά μου παλιότερα cd και άλλων γνωστών μου και επειδή έχω ασχοληθεί γενικότερα)! Το οποίο mp3gain είναι αξιόπιστο και βγάζει ένα μέσο όρο των decibels που είναι το κάθε τραγούδι. Αναλογικά με αυτό πάει και η κυματομορφή σε διάφορα προγράμματα adobe audition κλπ. Όταν ξεπερνάει η κυματομορφή πολύ αυτό που θεωρείται "ταβάνι" και χτυπάει "κόκκινο", στα δικά μου αυτιά παραμορφώνει.
Βέβαια παίζουν ακόμα περισσότεροι παράγοντες ρόλο. Γιατί όταν , σε πολλά καινούρια εμπορικά ,βάζουν στο τελικό mastering έξτρα μπάσο που "κλείνει" τον ήχο ή τον κάνει ξερό εντελώς "παραμορφώνει" απίστευτα. Συν ότι είναι μόδα τα φωνητικά να ακούγονται σαν γρατζουνισμένα, σε πολλά, δηλαδή να έχουν "ατέλειες" τα κομμάτια και η lofi μουσική είναι trend. Ασφαλώς γίνεται και το ανάποδο, ότι με 98-99decibels αν μπουν πολλά πρίμα, θα "τσιρίζουν" πολύ, αλλά εννοείται ότι κόβουν ακόμα και βασικά πρίμα σε αρκετά κομμάτια, ίσως τις πιο υψηλές.
Αν είναι με χαμηλότερη κυματομορφή, ας έχει λίγο περισσότερο μπάσο, δεν θα είχα πρόβλημα.
 


Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Δηλαδή είναι αυθαίρετη μονάδα που χρησιμοποιεί το πρόγραμμα και τυχαίνει να συμπίπτει με τα dB της ακρόασης μόνο όταν ρυθμίσουμε το volume σε μια συγκεκριμένη τιμή. Ε πες το έτσι, γιατί μόνο αναφέροντας dB παραξενεύτηκα.
 

Μηνύματα
101
Reaction score
27
Το Μονά Ζυγά, της Κανελλίδου, επειδή ο δίσκος αυτός "Μικρές Επαναστάσεις" είναι από τα πρώτα που έβγαλε η Minos σε cd, του 1988 (δεν είχα σχεδόν κανένα πιο παλιό όπως πρωτοβγήκε σε cd, ίσως κάποιες συλλογές της Αλεξίου και του Πάριου που τα έβγαλε η Minos σε cd το 1987-88), και έχει μπει σε πολλές συλλογές με επιτυχίες της Αλέκας Κανελλίδου, όσο περνάνε τα χρόνια υπάρχει με διαφορετικές κυματομορφές! Το έχω σαν μέτρο σύγκρισης γιατί λίγα cd έχω βρει στην αρχική τους μορφή και επειδή έχει μπει σε πολλές συλλογές.
1988 (CD Μικρές Επαναστάσεις)


1997 (Συλλογή περιοδικού Best Of Αφιερωμένο Εξαιρετικά)




2000 (Συλλογή Best Of Αξέχαστες Επιτυχίες)


2002 (Συλλογή Best Of Μικρές Νυχτερινές Ιστορίες)


2013 (Συλλογή Best Of Ανθολογία)



Το πρώτο ακούγεται χαμηλά αλλά καθαρά. Και να σημειώσω ότι είναι περίεργο ότι το επόμενο τραγούδι του cd το "Γύρνα σε εκείνη" ακούγεται ακόμα χαμηλότερα και μετά στο τρίτο κομμάτι ανεβαίνει πάλι η ένταση στα επίπεδα του πρώτου. Αλλά μιλάμε για cd που βγήκε πριν από 36 χρόνια και δεδομένης της σπανιότητας είναι οκ.
Του 1997 ακούγεται άψογα πραγματικά. Του 2000 επίσης, αν και δυναμώνει αισθητά, πολύ καλό, του 2002 επίσης παρόμοιο με του 2000 ηχητικά
Του 2013 έχουν φλατάρει την κυματομορφή (μου έχει πει γνωστός μου, ότι κάτι τέτοιο σκληραίνει τον ήχο, αλλά αρέσει στις δισκογραφικές). Ακούγεται πολύ κλειστό,ξερό, μπάσο, καθόλου φυσικός ήχος και χάνεται η κάθε λεπτομέρεια. Τα φωνητικά ακούγονται από βάθος και το αυτί μου προσέχει περισσότερο την παραμόρφωση. Γενικά σε αυτή τη συλλογή όπως και σε άλλων καλλιτεχνών τα remasters που έγιναν μετά το 2005 είναι πολύ "παγωμένος" ήχος και κάπως τεχνητός.

Πάντως στο youtube επίσημα από πλατφόρμα υπάρχει από τις συλλογές του 2000, 2002 και 2013 οπότε και σας τα παραθέτω
2000

2002

2013
Δηλαδή είναι αυθαίρετη μονάδα που χρησιμοποιεί το πρόγραμμα και τυχαίνει να συμπίπτει με τα dB της ακρόασης μόνο όταν ρυθμίσουμε το volume σε μια συγκεκριμένη τιμή. Ε πες το έτσι, γιατί μόνο αναφέροντας dB παραξενεύτηκα.
Τα αρχικά db που βγάζει το πρόγραμμα για το κάθε κομμάτι όταν γίνεται ανάλυση είναι αυτά με τα οποία έχει γίνει το τελικό mastering (αν και εφόσον το κομμάτι βρεθεί από cd, χωρίς βέβαια να έχει υποστεί επεξεργασία από κάποιο χρήστη).
 
Last edited:

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Μιας και τα καταφέρνεις με τα screenschots, θες να βάλεις και εικόνα εκεί που λέει τα dB να δούμε;

Το ίδιο έχω παρατηρήσεις κι εγώ με ένα τραγούδι των AQUA, στην πρώτη έκδοση σε CD, στην επανέκδοση και στο best of, όπου κάθε φορά αυξανόταν η ένταση της κυματομορφής.
 

Μηνύματα
101
Reaction score
27
1988 87.6db
1997 91.0 db
2000 96.0 db
2002 96.2 db
2013 97.5 db

Και είναι και πιο "κλειστό" του 2013 δηλαδή έχει πέσει και extra remaster, επεξεργασία στο επεξεργασμένο. Δυστυχώς πολλές εταιρείες, από ένα σημείο και μετά, δεν έπαιρναν τις αρχικές μήτρες αλλά τα wav από ένα cd και έκαναν επεξεργασία της επεξεργασίας κλπ.
Αυτό που φταίει περισσότερο, δεν είναι τόσο η ένταση στα 97.5 db γιατί πολλά όταν κυκλοφορούσαν από το 2000 και μετά πήγαιναν στα 95-97db αλλά ακούγονταν άψογα.
Αλλά το να παίρνεις ένα κομμάτι που η αρχική του ένταση είχε μπει στο cd στα 87.6 και να το ανεβάζεις 10 decibels αυτό είναι το χειρότερο, προκαλεί παραμόρφωση.
Επίσης πέτυχα και των Αδελφών Κατσιμίχα χθες ένα cd που είναι επίσης από τα πρώτα της Minos σε μορφή cd , η αρχική του ένταση είναι χαμηλά 86-87 db, σε remasters τα κομμάτια έχουν μπει στα 96-98db κατά μέσο όρο.
Από μια χρονολογία και μετά,δεν ξέρω ακριβώς 2010-2011 βάζουν έξτρα μπάσο στις παραγωγές και παίζει ρόλο ότι η μουσική αναπαράγεται κυρίως με ασύρματα μικρά ακουστικά και σε κινητά, tablets κλπ, οι εντάσεις σε πολλά είναι ακόμα και 99.5db (πχ της Σάττι το κομμάτι της Eurovision σχεδόν στα 100db)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.390
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top