S

sk4t4

Guest
Πρίν 12 χρόνια θα προσυπέγραφα την ανάλυση σας αναφανδόν.
Τότε ένας φίλος μου ζήτησε να του καλωδιώσω κάποια καλώδια τροφοδοσίας furutec -τα πράσινα με κάτι εξωτικά φις ροδίου.
Όταν μου είπε το κόστος των υλικών για κάθε καλώδιο (350 ευρώ) τότε τον χλεύασα λέγοντας του πάνω κάτω αυτά που αναλύετε παραπάνω.
Ήμουν -και είμαι -θιασώτης της άποψης ότι στόν κόσμο του ,λεγόμενου, high end υπάρχει ΚΑΙ χοντρό δούλεμα.
Βρέθηκα λοιπόν όπως καταλαβαίνετε με 4 καλώδια ρεύματος που δεν είχα πληρώσει ,αλλά μπορούσα να δοκιμάσω τσάμπα.
Βάλθηκα λοιπόν να αποδείξω πως ο φίλος μου απλώς είχε πετάξει τα χρήματα του.
Ητήθηκα κατά κράτος ,μιας και όσες φορές το 'εξωτικό' καλώδιο έμπαινε στη θέση του απλού το έτσι και αλλιώς άριστο άκουσμα γινόταν καλύτερο .
Εξήγηση δεν μπορώ να δώσω και η αλήθεια είναι πως όταν κατάφερα να βρω ένα τέτοιο καλώδιο μεταχειρισμένο το αγόρασα .
Όσα τέστ -ακουστικά- έχω κάνει απο τότε το αποτέλεσμα είναι ίδιο.Placebo πάντως δεν είναι.
Περιμένω εμπειρίες και απο άλλους συμφορουμίτες...
Κοιτα συμπτωση,το ιδιο καλωδιο με φις ροδιου,το οποιο μαλιστα εδειχνε και διαφορες απο το ιδιο καλωδιο με επιχρυσα φις της ιδιας σειρας,της ιδιας εταιριας,ειχα κι εγω.Τις διαφορες τις παρατηρησε επακριβως,χωρις να του τις πω εγω,ο φιλος που τα αγορασε αργοτερα απο μενα.Παντως,κοιταξτε τριγυρω σας και θα διαπιστωσετε οτι οσο περνα ο καιρος,οι υποστηρικτες των "μαυρων" καλωδιων γινονται "προστατευομενο" ειδος,οποτε,ζητω εμεις τα "θυματα":)
 

S

sk4t4

Guest
Υ.Γ.Φυσικα,δεν ειναι κουφοι.Απλως,προκατειλημμενοι ειναι.Εχοντας σαν σιγουρο πως ο,τι δεν μετριεται,δεν ακουγεται κιολας,αρνουνται να παραδεχτουν αυτο που ακουν τ' αυτια τους.Το αντιθετο απο μας,τα θυματα" δηλαδη,οι οποιοι δεν μειναμε στην οποια προκαταληψη μπορει να ειχε ο καθενας μας πριν δοκιμασει το πρωτο του επωνυμο καλωδιο.Εκτος,αν προκειται για τη μεγαλυτερη ομαδικη παρακρουση στην ιστορια της ανθρωποτητος,διοτι,στην ουσια,γι αυτο κατηγορουμεθα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Και ο ισχυρισμός ( Η σκούπα της Philips ρουφάει την σκόνη από μακρια) παραπλανητικός είναι αλλά δεν διαμαρτύρεται κανενας !
:)
"...even my wife noticed the improvement right away!"

"...letting them see God"

"...θα έχεις ένα σπάνιο εργαλείο και για το Studio και για το πάλκο..."
(ΣΣ: εμ βέβαια,νοείται τεχνικός ήχου δίχως...Katana;;;)
Εν τοιαύτη όμως περιπτώσει,η...σύζυγος καταλαβαίνει αμέσως τη διαφορά;Καθότι η αβάντα μπορεί κάλλιστα να διέπεται από όρους...σεξουαλικών βοηθημάτων.:sneaky:

Όσο για το δεύτερο χωρίο,οι αβανταδόρικοι κανόνες ορίζουν να έχει οπωσδήποτε ξεκαθαριστεί υπό ποιαν ιδιότητα είχε ιδωθεί η Υπέρτατη Οντότητα (λ.χ. φαντάρος,ναύτης,αεροπόρος,κτλ),ούτως ώστε οι υποψήφιοι χρήστες να μην πορεύονται...απληροφόρητοι. :p
Καλύτερα οι θεωρητικοί φυσικοί να αλλάξουν επάγγελμα που προσπαθούν να εξηγήσουν πράγματα που τα βλέπουμε ή δεν τα βλέπουμε καθημερινά να συμβαίνουν γύρω μας.
Οι δε ΄΄κακές΄΄ επιστημονικές γλώσσες επισημαίνουν ότι οι περιβόητες διαφορές γίνονται αντιληπτές ιδίως σε περιπτώσεις όπου τα τροφοδοτικά των συσκευών δεν είναι αρτίως υλοποιημένα.
...
1) ΟΜΩΣ" ποσες φορες δεν είδαμε -ακουσαμε συσκευες που αριστευσαν στης μετρήσεις και τελικα δεν αξιζαν τιποτα?

2) ποιο όργανο μέτρησης ειναι αυτο που θα μου πει πώς πρεπει να παιζει ενα σύστημα?
1) Μια τόσο κατηγορηματική δήλωση οφείλει να συνοδεύεται από χαρακτηριστικά -και γενικευμένης αποδοχής- παραδείγματα...:whistling:

2) http://www.avsite.gr/forum/threads/Αποκρυπτογράφηση-των-χροιών.86665/page-2#post-1789978
 


S

sk4t4

Guest
Κι ομως,για τις διαφορες που τις καταλαβε και η γυναικα του δοκιμαστη,εχω προσωπικο παραδειγμα απο γυναικα γνωστου,που μαγειρευε στο διπλανο δωματιο και οταν αλλαζε τα καλωδια ο συζυγος,ελεγε ποιο,και σε ποια σημεια, επαιζε καλυτερα,απο την κουζινα.Φυσικα,ειχες παντοτε δικαιο,Μαιρη.:smile:
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Η τοστιέρα να δεις τι ωραία τοστ που θα ψήνει αν της αλλάξεις το φτηνιάρικο καλώδιο που έβαλε ο κινέζος και βάλεις ένα «φίδι» των 3Κ ευρώ... Αλλη νοστιμιά! Καμμία σχέση! :gotcha:
Λίγο το έχεις να αποκτά χροιές η καπνιστή γαλοπούλα?
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
κ, Στεφανε" Παρα το επιστημονικό άρθρο που ανεβάσατε θα μου επιτρέπεται να εχω πολλές διαφωνίες.
Με εσάς και με άλλους που γραφουν στο "
Καλωδιο ρευματος,,

Οταν αλλαζουν τα καλωδια, αλλαζει και ο ηχος. Τελεία και παυλα!

Οχι υποχρεωτικό παντα προς το καλύτερο!

Ακομα και ενας μεσος ακροατής (χωρίς μεγαλη εμπειρία) μπορεί να καταλαβει της διαφορες (ακομα και σε τυφλο τεστ) και ΑΠΟΡΩ πως κάποιοι απο εδω το forum δεν βλεπουν καμια διαφορα!

Το πως γίνεται επιστημονικά δεν ξερω και δεν με ενδιαφέρει!
Δεν ειμαι τεχνικός και δεν πρόκειται να γινω ποτε. Αυτο που ενδιαφερει ειναι να εχω ενα καλο αποτελεσμα χωρις να μου πιασουνε τον κ@λο!

Γιατι οταν μιλαμε για καλωδια πρεπει να λεμε παντα για καλωδια χιλιάδων ευρω?

Νομίζεται οτι αυτος που αγοράζει το odin 28000 δολαρια το αγοράζει για να πετύχει καλύτερο ηχο?
οχι φυσικα το αγοραζει γιατι του περισσεύουν πολλα χρήματα! Δικα του ειναι ας τα κανει οτι θελει!
Εαν ειναι καλο καλωδιο το odin? Φανταστικο!μονο που δεν ειναι για εμας!

Σίγουρα υπάρχουν απατεώνες στον χώρο, αλλα που δεν υπαρχουν?
Με την ιδια λογικη δεν πρεπει να καταναλώνουμε¨ ελαστικά αυτοκίνητων, ψυγεία, ερ κοντισιον, τροφιμα.κτλ.

Και τελικα τα αφήσαμε όλα στο ¨ελεος,, τον μετρήσεων!
Δεν λεω, καλες οι μετρήσεις και παντα χρειάζονται!
ΟΜΩΣ" ποσες φορες δεν είδαμε -ακουσαμε συσκευες που αριστευσαν στης μετρήσεις και τελικα δεν αξιζαν τιποτα? ποιο όργανο μέτρησης ειναι αυτο που θα μου πει πως πρεπει να παιζει ενα σύστημα?

Και για να εκφέρω την ταπεινη μου γνωμη στο θεμα ( μιας και η εμπειρία μου ειναι πολυ πιο μικρη απο την δικιά σου, μόλις 25 χρονιά)-

Δεν υπαρχουν καλα και κακα καλωδια!
Υπαρχουν καλωδια που ταιριαζουν η δεν ταιριαζουν σε ενα σύστημα.

Δοκιμάστε και αποφασίστε, μην αφήνετε άλλους να αποφασίζουν για εσάς!
Αν σαν χρήστης Hi Fi μου λέγατε :
" φαντάζομαι ότι...πιστεύω ότι….η γνώμη μου είναι ότι…."

θα σας απαντούσα ότι είναι μία προσωπική σας γνώμη που έχετε σύμφωνα με την ενασχόλησή σας με το HiFi και όχι μία εμπεριστατωμένη γνώση που μπορεί να επιβεβαιωθεί με βιβλιογραφία με σχετικά άρθρα του διαδικτύου ή έστω με κάποιον ακαδημαϊκό τρόπο.

Δεν είναι απλό ;
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Μου θυμίζει την οδήγηση 2 αυτοκινήτων διαφορετικών κόστους αγοράς και τον τρόπο λειτουργίας του σασμαν.
Και τα δύο αλλάζουν ταχύτητες αλλά την αίσθηση που σου δίνει το ακριβό και το πως κουμπώνουν έχω τις αίσθηση ότι δεν μπορεί να καταγραφεί με μετρήσεις...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Η τοστιέρα να δεις τι ωραία τοστ που θα ψήνει αν της αλλάξεις το φτηνιάρικο καλώδιο που έβαλε ο κινέζος και βάλεις ένα «φίδι» των 3Κ ευρώ... Αλλη νοστιμιά! Καμμία σχέση! :gotcha:
Άλλωστε έχουν απαντηθεί τα θέματα τροφοδοσίας τοστιέρας... δες τον παππού στο βίντεο και θα καταλάβεις:p
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Αγαπητέ Στέφανε έχετε μπει έστω από περιέργεια να δοκιμάσετε άλλα καλώδια ρευματος εκτός απο τα απλά μαύρα;
Όταν λέω αλλά να έχετε δανειστεί επώνυμα κάποια μεγάλης εταιρία και οχι από τα εισαγωγικά τους αλλά τη μεσαία τους σειρά;
Θα μπορούσατε να μας περιγράψετε το σύστημα σας εάν θέλετε;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Κι ομως,για τις διαφορες που τις καταλαβε και η γυναικα του δοκιμαστη,εχω προσωπικο παραδειγμα απο γυναικα γνωστου,που μαγειρευε στο διπλανο δωματιο και οταν αλλαζε τα καλωδια ο συζυγος,ελεγε ποιο,και σε ποια σημεια, επαιζε καλυτερα,απο την κουζινα.Φυσικα,ειχες παντοτε δικαιο,Μαιρη.:smile:
Εεεε πέστο ρε φίλε!
Τώρα πείστηκα!
Σαν την τεκμηρίωση δεν έχει...!

:headbang::headbang::headbang:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
placebo > Ένα εικονικό φάρμακο είναι μια πλαστή (εικονική) ιατρική παρέμβαση που μπορεί να παραγάγει το φαινόμενο της αυθυποβολής
γιατι να εχουμε αυτους που αυθυποβαλονται επειδη πιστευουν οτι επειδη πληρωσαν κατι διαφορετικο ακουν και διαφορετικα και να μην εχουμε αυτους που επειδη εχουν την τεχνογνωσια αυτη η ιδια δεν τους αυθυποβαλει στο να πιστευουν οτι δεν ακουν διαφορες?(ή δε θα ακουσουν)
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Εγω λεω να ρωτησουμε τον Στεφανο τι θα πει κρυογεννημενο καλωδιο (χωρις να το γκουγκλαρει) και αν δεν ξερει να τον μπαναρουμε!
Ετσι κι αλλιως τι σχεση εχουν οι ηλεκτρονικοι με το χαι εντ?
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Αγαπητέ Στέφανε έχετε μπει έστω από περιέργεια να δοκιμάσετε άλλα καλώδια ρευματος εκτός απο τα απλά μαύρα;
Όταν λέω αλλά να έχετε δανειστεί επώνυμα κάποια μεγάλης εταιρία και οχι από τα εισαγωγικά τους αλλά τη μεσαία τους σειρά;
Θα μπορούσατε να μας περιγράψετε το σύστημα σας εάν θέλετε;
Φυσικά και δεν θα δανειζόμουν πόσο μάλλον να αγόραζα τέτοιο καλώδιο τροφοδοσίας. Έχω όμως δει και στηλιτέψει σε γνωστό μου, όπως το περιγράφω εδώ το ‘’ bi-wire ‘’με την έννοια του ‘’fool's bi-amping’’ ή της πιο ήπιας έκφρασης "buy-wiring" που είναι όπως και το καλώδιο τροφοδοσίας που περιγράφω στο ‘’Μύθοι για Καλώδια τροφοδοσίας συσκευών ’’ , ‘’φύκια για μεταξωτές κορδέλες’’ και οι οποίες εκφράσεις έχουν καθιερωθεί για όσους υιοθετούν τη διπλοκαλωδίωση ενός μόνο ενισχυτή - ηχείων.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.929
Να κάνω μια διευκρινιστική ερώτηση στους "αρνητές των μετρήσεων" (δηλαδη σε όσους ισχυρίζονται πως η ποιοτική βελτίωση της απόδοσης μιας συσκευής δεν ειναι απαραίτητο να ειναι μετρήσιμη):

Όταν λέτε πως τωρα (μετα την αλλαγη καλωδίου, μετα την τοποθέτηση κάποιου στηρίγματος καλωδίων, μετα τη χρήση κάποιου purifier, οτιδήποτε) η συσκευή παίζει καλυτερα, τι ακριβως εννοείτε;
Πως το συγκρίνετε με το προσδοκόμενο, δηλαδη με την πίστη αναπαραγωγή του αρχείου, cd, βινυλίου κτλ, εφόσον δεν μπορει (κατα την άποψη σας) αυτο να μετρηθεί;

Για να το πω ποιο απλά: εφόσον και εάν υπαρχει σαφής ακουστή διαφορά, πως γνωρίζεται ποιο ειναι το σωστό, το πριν ή το μετα;

Ή ειναι σωστό αυτο που σας αρέσει;
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
θα αναιρέσει την υποτιθέμενη ζημία
Δεν θα αναιρεσει την "υποτιθεμενη" ζημια , θα την περιορισει οσο γινεται.
Οσο πιο πισω πας σε αλλαγες καλωδιων (μπορεις να φτασεις μεχρι τον πινακα) τοσο λιγοτερο χειροτερα ακουγεται το συστημα.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
440
Φυσικά και δεν θα δανειζόμουν πόσο μάλλον να αγόραζα τέτοιο καλώδιο τροφοδοσίας. Έχω όμως δει και στηλιτέψει σε γνωστό μου, όπως το περιγράφω εδώ το ‘’ bi-wire ‘’με την έννοια του ‘’fool's bi-amping’’ ή της πιο ήπιας έκφρασης "buy-wiring" που είναι όπως και το καλώδιο τροφοδοσίας που περιγράφω στο ‘’Μύθοι για Καλώδια τροφοδοσίας συσκευών ’’ , ‘’φύκια για μεταξωτές κορδέλες’’ και οι οποίες εκφράσεις έχουν καθιερωθεί για όσους υιοθετούν τη διπλοκαλωδίωση ενός μόνο ενισχυτή - ηχείων.

Και καλά κάνατε.
Ευτυχώς γιατί θα υπήρχε μη μετρήσιμη ανατροπή ...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.324
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top