Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Αγαπητέ φίλε στα εκατομμύρια τεχνικά θέματα, υπάρχει για το καθένα Reference Data βιβλιογραφία με επιστημονική τεκμηρίωση (πχ εδώ) και δεν χρειάζεται ο κάθε ενδιαφερόμενος επιστήμονας , τεχνικός ή απλός χρήστης να ανακαλύψει ξανά ή να τεστάρει το κάθε θέμα.

Πολύ απλά για το συγκεκριμένο θέμα δεν σου κάνει εντύπωση ότι δεν υπάρχει όχι μόνο επιστημονικό πόρισμα αλλά ούτε καν αναφορά στη σχετική βιβλιογραφία ή επιστημονικά περιοδικά, ή έστω στην Wikipedia,η οποία πολλάκις υιοθετεί και μερικές τέτοιου είδους απόψεις (για μικρό χρονικό διάστημα μέχρι να ελεγχθούν από κάποια ομάδα και να διαγραφούν) ή τουλάχιστον έστω μια γνωστή εταιρεία να τα χρησιμοποιεί ή έστω να τα προτείνει προς αντικατάσταση των πάμφθηνων δικών της;;;;;.

Αν υπήρχε επιστημονική τεκμηρίωση για τη σχέση:
‘’’Μαγικό’ καλώδιο τροφοδοσίας vs ποιοτική ηχητική αναβάθμιση του high end’’ να είσαι σίγουρος ότι θα είχε καταγραφεί.

Όπως σε όλα τα φιδόλαδα (που συναντάμε στα: highend , ματζούνια καρκίνου...., ηλεκτρικά μουσικά έγχορδα όργανα….), υπάρχει μια λογικοφανής εξήγηση γι αυτό και πουλάνε. Λογικοφανής όμως και σε υποσυνείδητο επίπεδο (όχι όμως λογική καθώς καμιά εφαρμογή δεν έχει υπόσταση αν δεν βασίζεται σε θεωρητική στοιχειοθέτηση που για το συγκεκριμένο θέμα, για τη συχνότητα των 50 Hz,τουλάχιστον μέχρι στιγμής δεν υπάρχει).

ΥΓ. και για να κάνουμε και λίγο χιούμορ : Τόσα λεφτά παίρνουν ας το θέσουν υπ’ όψη σε εργαστήρια τύπου CERN και εδώ είμαστε……

Σε τέτοια θέματα οι σχολιάζοντες αρνητικά αν μάχονται με την απαιτούμενη σεμνότητα στα επιχειρήματα τους δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και επωφελούνται άπαντες από τις αντιπαραθέσεις.
Εγώ, ειδικά για το θέμα του καλωδίου τροφοδοσίας , προσπάθησα να το κάνω προσιτό σε όλους αυτό το τόσο πολυσυζητημένο θέμα και δεν επιθυμώ διαχωρισμό ανάμεσα σε ειδήμονες και μη.
Στο κάτω - κάτω φιλοξενούμαστε από μια ιστοσελίδα που είναι ένας δημόσιος χώρος που ο καθένας κρίνεται απ' τα γραφόμενά του (και ήδη αυτό συμβαίνει).
Κε Σκιαθιτη επιτρεψτε μου να επιμεινω, χωρις ομως καμια διαθεση να γινω φορτικος, απαντηστε μου σας παρακαλω ευθαρσως στην παραπανω ερωτηση που σας εκανα...
 

I

iason

Guest
Τελικά και εδώ μετά από κάποιες σελιδες γραψίματος και αναφορων με πολαπλά επειχειρήματα καταληγουμε πάντα στον ιδιο παρονομαστή , Συμφωνουμε ολοι μας οτι Διαφωνούμε !!
Ενα βημα μπροστα και δυο πισω.:)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.049
Reaction score
8.071
Φυσικά, αφού δεν υπάρχουν απτές αποδείξεις για την μία γνώμη ή την άλλη!
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Καλημέρα,

Δεν θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, απλά θα αναφέρω την γνώμη μου από την μικρή εμπειρία που έχω λόγω του περιορισμένου πλαφόν για την επιλογή των επί μέρους κομματιών του συστήματος μου. (Δηλαδή δεν γνωρίζω πχ αν ένας ενισχυτής hiend των 15000- 20000 έχει διαφορετική ανταπόκριση κατά την επιλογή ενός καλωδίου πχ από τον δικό μου των 2000 περίπου ευρώ).

Πριν περίπου 6 μήνες πέρασα από την αντιπροσωπεία της Klipsch για κάποιο προσωπικό πρόβλημα. Λόγω ότι βρήκα ένα πραγματικά υψηλό επίπεδο τεχνογνωσίας, εξυπηρέτησης και ευγένειας από το προσωπικό (κατώτερο άλλα και ανώτατο), δεν έχασα την ευκαιρία να λύσω κάποιες από τις απορίες που με βασανίζουν χρόνια τώρα, όπως και πολλούς από εδώ μέσα, φαντάζομαι. Έτσι άρχισα με την ποιότητα των καλωδίων. Μάλιστα για να είμαι ειλικρινείς είχα πάρει απόφαση για αγορά κάποιου καλωδίου που θα μου πρότειναν και θα βελτίωνε τον ήδη καλό (κατά τα γούστα μου) ήχο,(Ως γνωστό υπάρχει πάντα απληστία σε τέτοια θέματα). Στην ερώτησή μου λοιπόν αν μου προτείνουν επιλογή, με εξέπληξαν όταν ανέφεραν ότι για την klipsch τουλάχιστον αλλά και γενικότερα, ΔΕΝ υπάρχει ακουστή τουλάχιστον διαφορά αν χρησιμοποιούμε καλώδιο ηχείων των 5 ευρώ πχ άγνωστης μάρκας ή των 2000 ή 3000 πχ ευρώ κάποιας ειδικευμένης σε αυτό εταιρείας. ( Επίσης επιμένουν ότι και η διπλοκαλοδίωση δεν προσφέρει τίποτα - τουλάχιστον έχοντας τα ηχεία σε κανονικές αποστάσεις).

Αντίστοιχα φυσικά κάτι παρεμφερές συμβαίνει και με τα καλώδια τροφοδοσίας κλπ.

Επηρεασμένος και εγώ όμως από τα αναγραφόμενα τόσο καιρό στο διαδίκτυο, αλλά και από συζητήσεις μεταξύ φίλων, αλλά και για διαφορετικούς λόγους, όπως η εμφάνιση (ναι και αυτό δυστυχώς συμβάλλει και επηρεάζει τις επιλογές μας), αλλά και η τιμή (υψηλότερη? άρα καλύτερος ήχος), κατά καιρούς ασχολήθηκα αρκετά με αλλαγές, ξοδεύοντας άσκοπα χρήματα, με επιπλέον το πρόβλημα ότι φορτώνομαι τις παλαιότερες αγορές μου διότι λυπάμαι τα χρήματα που δαπάνησα για αυτές και δεν τις πετώ ώστε να αδειάζει ο χώρος.

Το κακό όμως είναι μεγαλύτερο, διότι αγοράζοντας πχ ένα ακριβό usb καλώδιο (των 150 ευρώ) (εννοείται ότι το έκανα αυτό- πριν την παραπάνω ειλικρινή συζήτηση, διότι πλέον έβαλα μυαλό) και αλλάζοντας αυτό των 1,5 ευρώ, μην βλέποντας κάποια αλλαγή στην απόδοση, επηρεάζομαι αρνητικά για το σύστημά μου διότι θεωρώ ότι δεν είναι σε θέση να αναδείξει την διαφορά.

Καταλήγοντας, είμαι απόλυτα σύμφωνος με τα αναγραφόμενα από τον κ. Στέφανο και πιστεύω ότι είναι φρόνιμο να ακολουθήσουμε την γνώμη του, γλιτώνοντας χρήματα, ταλαιπωρίες και όλα τα γνωστά!
Καλημέρα,

Δεν θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, απλά θα αναφέρω την γνώμη μου από την μικρή εμπειρία που έχω λόγω του περιορισμένου πλαφόν για την επιλογή των επί μέρους κομματιών του συστήματος μου. (Δηλαδή δεν γνωρίζω πχ αν ένας ενισχυτής hiend των 15000- 20000 έχει διαφορετική ανταπόκριση κατά την επιλογή ενός καλωδίου πχ από τον δικό μου των 2000 περίπου ευρώ).

Πριν περίπου 6 μήνες πέρασα από την αντιπροσωπεία της Klipsch για κάποιο προσωπικό πρόβλημα. Λόγω ότι βρήκα ένα πραγματικά υψηλό επίπεδο τεχνογνωσίας, εξυπηρέτησης και ευγένειας από το προσωπικό (κατώτερο άλλα και ανώτατο), δεν έχασα την ευκαιρία να λύσω κάποιες από τις απορίες που με βασανίζουν χρόνια τώρα, όπως και πολλούς από εδώ μέσα, φαντάζομαι. Έτσι άρχισα με την ποιότητα των καλωδίων. Μάλιστα για να είμαι ειλικρινείς είχα πάρει απόφαση για αγορά κάποιου καλωδίου που θα μου πρότειναν και θα βελτίωνε τον ήδη καλό (κατά τα γούστα μου) ήχο,(Ως γνωστό υπάρχει πάντα απληστία σε τέτοια θέματα). Στην ερώτησή μου λοιπόν αν μου προτείνουν επιλογή, με εξέπληξαν όταν ανέφεραν ότι για την klipsch τουλάχιστον αλλά και γενικότερα, ΔΕΝ υπάρχει ακουστή τουλάχιστον διαφορά αν χρησιμοποιούμε καλώδιο ηχείων των 5 ευρώ πχ άγνωστης μάρκας ή των 2000 ή 3000 πχ ευρώ κάποιας ειδικευμένης σε αυτό εταιρείας. ( Επίσης επιμένουν ότι και η διπλοκαλοδίωση δεν προσφέρει τίποτα - τουλάχιστον έχοντας τα ηχεία σε κανονικές αποστάσεις).

Αντίστοιχα φυσικά κάτι παρεμφερές συμβαίνει και με τα καλώδια τροφοδοσίας κλπ.

Επηρεασμένος και εγώ όμως από τα αναγραφόμενα τόσο καιρό στο διαδίκτυο, αλλά και από συζητήσεις μεταξύ φίλων, αλλά και για διαφορετικούς λόγους, όπως η εμφάνιση (ναι και αυτό δυστυχώς συμβάλλει και επηρεάζει τις επιλογές μας), αλλά και η τιμή (υψηλότερη? άρα καλύτερος ήχος), κατά καιρούς ασχολήθηκα αρκετά με αλλαγές, ξοδεύοντας άσκοπα χρήματα, με επιπλέον το πρόβλημα ότι φορτώνομαι τις παλαιότερες αγορές μου διότι λυπάμαι τα χρήματα που δαπάνησα για αυτές και δεν τις πετώ ώστε να αδειάζει ο χώρος.

Το κακό όμως είναι μεγαλύτερο, διότι αγοράζοντας πχ ένα ακριβό usb καλώδιο (των 150 ευρώ) (εννοείται ότι το έκανα αυτό- πριν την παραπάνω ειλικρινή συζήτηση, διότι πλέον έβαλα μυαλό) και αλλάζοντας αυτό των 1,5 ευρώ, μην βλέποντας κάποια αλλαγή στην απόδοση, επηρεάζομαι αρνητικά για το σύστημά μου διότι θεωρώ ότι δεν είναι σε θέση να αναδείξει την διαφορά.

Καταλήγοντας, είμαι απόλυτα σύμφωνος με τα αναγραφόμενα από τον κ. Στέφανο και πιστεύω ότι είναι φρόνιμο να ακολουθήσουμε την γνώμη του, γλιτώνοντας χρήματα, ταλαιπωρίες και όλα τα γνωστά!
..vakis 2000 ισως το καλωδιο usb που δοκιμασες να μην ειναι απολυτως αντιπροσωπευτικο ειδος για να σου εμφανισει τυχον διαφορες, η οχι. Οσο για τα καλωδια ηχειων , εκει και αν υπαρχουν διαφορες! Ας μην τα μπλεξουμε ομως....
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.049
Reaction score
8.071
Σωστά, όμως υπάρχει στην αγορά, παρ όλο που ίσως είναι τελικά άχρηστο!
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Τελικά και εδώ μετά από κάποιες σελιδες γραψίματος και αναφορων με πολαπλά επειχειρήματα καταληγουμε πάντα στον ιδιο παρονομαστή , Συμφωνουμε ολοι μας οτι Διαφωνούμε !!
Ενα βημα μπροστα και δυο πισω.:)
Ιασωνα εγω αλλο ρωτησα τον Κο Σκιθιτη....και περιμενω την απαντηση του.
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Κε Σκιαθιτη επιτρεψτε μου να επιμεινω, χωρις ομως καμια διαθεση να γινω φορτικος, απαντηστε μου σας παρακαλω ευθαρσως στην παραπανω ερωτηση που σας εκανα...
Καθόλου φορτικός…

Δήλωσα : ‘’Δεν θα δανειζόμουν πόσο μάλλον να αγόραζα τέτοιο καλώδιο τροφοδοσίας…’’.
Φυσικά αν κάποιος γνωστός με προσκαλούσε να πάω να συγκρίνω τα 2 καλώδια θα το έκανα , αν και ‘’με βαριά καρδιά’’ και για να μη τον δυσαρεστήσω θα ‘’έπινα τη φραπελιά’’.

Επαναλαμβάνω για να μην υπάρχουν μυθεύματα, υπάρχουν οι μετρήσεις κι εδώ δεν υπάρχουν εγώ στο άρθρο αναφέρω μια αξιόπιστη απλοϊκή μέτρηση με φωτογραφία (επί 33 έτη στα Radio Microwave Links σχεδόν καθημερινά χρησιμοποιούσα για προληπτική και διορθωτική συντήρηση τα πλέον αξιόπιστα όργανα όπως : Παλμογράφο, Link Analyzer, Spectrum analyzer.....)
Χωρίς αυτά η στα κουτουρού παραμικρή ρύθμιση συντονιστικού (πηνίου , πυκνωτή, ποτενσιόμετρου...) θα είχε ολέθρια επίδραση στην ποιότητα της συσκευής.
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Καλημέρα,

Δεν θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, απλά θα αναφέρω την γνώμη μου από την μικρή εμπειρία που έχω λόγω του περιορισμένου πλαφόν για την επιλογή των επί μέρους κομματιών του συστήματος μου. (Δηλαδή δεν γνωρίζω πχ αν ένας ενισχυτής hiend των 15000- 20000 έχει διαφορετική ανταπόκριση κατά την επιλογή ενός καλωδίου πχ από τον δικό μου των 2000 περίπου ευρώ).

Πριν περίπου 6 μήνες πέρασα από την αντιπροσωπεία της Klipsch για κάποιο προσωπικό πρόβλημα. Λόγω ότι βρήκα ένα πραγματικά υψηλό επίπεδο τεχνογνωσίας, εξυπηρέτησης και ευγένειας από το προσωπικό (κατώτερο άλλα και ανώτατο), δεν έχασα την ευκαιρία να λύσω κάποιες από τις απορίες που με βασανίζουν χρόνια τώρα, όπως και πολλούς από εδώ μέσα, φαντάζομαι. Έτσι άρχισα με την ποιότητα των καλωδίων. Μάλιστα για να είμαι ειλικρινείς είχα πάρει απόφαση για αγορά κάποιου καλωδίου που θα μου πρότειναν και θα βελτίωνε τον ήδη καλό (κατά τα γούστα μου) ήχο,(Ως γνωστό υπάρχει πάντα απληστία σε τέτοια θέματα). Στην ερώτησή μου λοιπόν αν μου προτείνουν επιλογή, με εξέπληξαν όταν ανέφεραν ότι για την klipsch τουλάχιστον αλλά και γενικότερα, ΔΕΝ υπάρχει ακουστή τουλάχιστον διαφορά αν χρησιμοποιούμε καλώδιο ηχείων των 5 ευρώ πχ άγνωστης μάρκας ή των 2000 ή 3000 πχ ευρώ κάποιας ειδικευμένης σε αυτό εταιρείας. ( Επίσης επιμένουν ότι και η διπλοκαλοδίωση δεν προσφέρει τίποτα - τουλάχιστον έχοντας τα ηχεία σε κανονικές αποστάσεις).

Αντίστοιχα φυσικά κάτι παρεμφερές συμβαίνει και με τα καλώδια τροφοδοσίας κλπ.

Επηρεασμένος και εγώ όμως από τα αναγραφόμενα τόσο καιρό στο διαδίκτυο, αλλά και από συζητήσεις μεταξύ φίλων, αλλά και για διαφορετικούς λόγους, όπως η εμφάνιση (ναι και αυτό δυστυχώς συμβάλλει και επηρεάζει τις επιλογές μας), αλλά και η τιμή (υψηλότερη? άρα καλύτερος ήχος), κατά καιρούς ασχολήθηκα αρκετά με αλλαγές, ξοδεύοντας άσκοπα χρήματα, με επιπλέον το πρόβλημα ότι φορτώνομαι τις παλαιότερες αγορές μου διότι λυπάμαι τα χρήματα που δαπάνησα για αυτές και δεν τις πετώ ώστε να αδειάζει ο χώρος.

Το κακό όμως είναι μεγαλύτερο, διότι αγοράζοντας πχ ένα ακριβό usb καλώδιο (των 150 ευρώ) (εννοείται ότι το έκανα αυτό- πριν την παραπάνω ειλικρινή συζήτηση, διότι πλέον έβαλα μυαλό) και αλλάζοντας αυτό των 1,5 ευρώ, μην βλέποντας κάποια αλλαγή στην απόδοση, επηρεάζομαι αρνητικά για το σύστημά μου διότι θεωρώ ότι δεν είναι σε θέση να αναδείξει την διαφορά.

Καταλήγοντας, είμαι απόλυτα σύμφωνος με τα αναγραφόμενα από τον κ. Στέφανο και πιστεύω ότι είναι φρόνιμο να ακολουθήσουμε την γνώμη του, γλιτώνοντας χρήματα, ταλαιπωρίες και όλα τα γνωστά!

Διαφωνώ με την όλη προσέγγιση απο πλευράς των πωλητών. Είναι γνωστό σε όλους ότι είναι εμφανείς οι διαφορές, τώρα αν θέλουν να μας πουν ότι τα klipsh είναι ανώτερα ηχεία και σνομπάρουν τα καλώδια, δικό τους θέμα. Αν δεν έχουν τη δυνατότητα, να τους πάω το δικό μου σετ καλωδίων για να δοκιμάσουν τα παιδιά, να βρουν την υγεία τους. Τωρα, για το ψηφιακό καλώδιο usb. Εγώ άκουσα κάποιες μικροδιαφορές, αλλά δεν μπήκα στο τριπάκι να αγοράσω κάτι πολύ ακριβό. Επένδυσα στο furutech gt2 όπου άκουσα το καλύτερο αποτέλεσμα για τα χρήματα που ήταν να δώσω ( καλά, δεν έκανα και το τρελό συγκριτικό, 1 καλώδιο απλό, ένα wireworld δεν θυμάμαι το μοντέλο και το furutech ). Μετά απο το καλώδιο όμως, έχω και ένα usb interface Gustard U12 που αναλαμβάνει να τροφοδοτήσει το dac με ψηφιακό σήμα ( το οποίο ψηφιακό σήμα ταξιδεύει μέσα απο ένα van den hul the first ultimate mk2 που μου περίσσευε και είδα ότι κάνει καλή δουλειά και σε αυτό το τομέα, το προτείνει και η ίδια η vdh άλλωστε για τέτοια χρήση ). Η αλήθεια είναι ότι προσωπικά δεν θα επένδυα περισσότερα χρήματα στο usb καλώδιο επειδή δεν θεωρώ ότι μου δίνει τόσα πολλά για να δικαιολογείται το αυξημένο κόστος. Δεν λέω όχι όμως σε ένα kimber bus αν το βρω σε καλή τιμή, καθαρά επειδή είμαι Kimberάκιας. :p

Edit: Αν το kimber bus εμφάνιζε καλύτερη απόδοση απο το gt2, εννοείται.
 
Last edited by a moderator:


Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Καθόλου φορτικός…

Δήλωσα : ‘’Δεν θα δανειζόμουν πόσο μάλλον να αγόραζα τέτοιο καλώδιο τροφοδοσίας…’’.
Φυσικά αν κάποιος γνωστός με προσκαλούσε να πάω να συγκρίνω τα 2 καλώδια θα το έκανα , αν και ‘’με βαριά καρδιά’’ και για να μη τον δυσαρεστήσω θα ‘’έπινα τη φραπελιά’’.

Επαναλαμβάνω για να μην υπάρχουν μυθεύματα, υπάρχουν οι μετρήσεις κι εδώ δεν υπάρχουν εγώ στο άρθρο αναφέρω μια αξιόπιστη απλοϊκή μέτρηση με φωτογραφία (επί 33 έτη στα Radio Microwave Links σχεδόν καθημερινά χρησιμοποιούσα για προληπτική και διορθωτική συντήρηση τα πλέον αξιόπιστα όργανα όπως : Παλμογράφο, Link Analyzer, Spectrum analyzer.....)
Χωρίς αυτά η στα κουτουρού παραμικρή ρύθμιση συντονιστικού (πηνίου , πυκνωτή, ποτενσιόμετρου...) θα είχε ολέθρια επίδραση στην ποιότητα της συσκευής.
Φυσικά, αλλά καλό είναι να κάνετε κι εσείς τις σχετικές ακουστικές δοκιμές και με το χέρι στη καρδιά, να μας πείτε αν θα ακούσετε ή όχι διαφορές. Επίσης, τα καλώδια ανήκουν στο τομέα της μικρορύθμισης του συστήματος. Εννοείται π.χ. ότι ούτε καν το ρεύμα σίγασης δεν μπορεί να ρυθμιστεί στα τρανζίστορ εξόδου ενός ενισχυτή χωρίς τα απαραίτητα εργαλεία και χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις. Όμως, εδώ συζητάμε έχοντας δεδομένη την ορθή λειτουργία ενός ηχοσυστήματος ( κάτι με το οποίο ακούμε και μας ενδιαφέρει να ακούμε ) και τη μικρορύθμιση στις λεπτομέρειες μέσω των καλωδίων, σε όποιον τομέα και αν τα χρησιμοποιούμε.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Σωστά, όμως υπάρχει στην αγορά, παρ όλο που ίσως είναι τελικά άχρηστο!
...στην αγορα φιλε vaki υπαρχουν εκατονταδες πραγματα που υποσχονται ονειρεμενες αποδοσεις που δεν μπορει να συλλαβει ανθρωπινος νους! Μεχρι που τα αγοραζουμε και αποδεικνυονται...να μην πω τι..για αυτο αγορα μονο κατιπιν δοκιμης, και αφου πειστουμε, τοτε, και μονον τοτε, αγορα...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Τελικά και εδώ μετά από κάποιες σελιδες γραψίματος και αναφορων με πολαπλά επειχειρήματα καταληγουμε πάντα στον ιδιο παρονομαστή , Συμφωνουμε ολοι μας οτι Διαφωνούμε !!
Ενα βημα μπροστα και δυο πισω.:)
Να διευκρινησω πως υπαρχουν τρια επιπεδα διαφωνιας:

  1. Οσοι πιστευουν πως (καποια απο) τα καλωδια (π.χ τροφοδοσιας) κανουν ακουστή διαφορά, και οσοι διαφωνουν
  2. Οσοι πιστευουν πως μπορουν απο τη διαφορά που ακουγεται, να αποφασισουν με το αυτι ποιο ειναι το σωστο και ποιο το λαθος. Χωρις μετρηση.
  3. Οσοι πιστευουν πως οι διαφορες που ακουγονται οφειλονται σε καποιον παραγοντα που μπορει να διορθωθει με επιστημονικο τροπο και οχι με καλωδιοκυνηγητο, (πχ με ενα online ups.)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.049
Reaction score
8.071
Διαφωνώ με την όλη προσέγγιση απο πλευράς των πωλητών. Είναι γνωστό σε όλους ότι είναι εμφανείς οι διαφορές, τώρα αν θέλουν να μας πουν ότι τα klipsh είναι ανώτερα ηχεία και σνομπάρουν τα καλώδια, δικό τους θέμα. Αν δεν έχουν τη δυνατότητα, να τους πάω το δικό μου σετ καλωδίων για να δοκιμάσουν τα παιδιά, να βρουν την υγεία τους. Τωρα, για το ψηφιακό καλώδιο usb. Εγώ άκουσα κάποιες μικροδιαφορές, αλλά δεν μπήκα στο τριπάκι να αγοράσω κάτι πολύ ακριβό. Επένδυσα στο furutech gt2 όπου άκουσα το καλύτερο αποτέλεσμα για τα χρήματα που ήταν να δώσω ( καλά, δεν έκανα και το τρελό συγκριτικό, 1 καλώδιο απλό, ένα wireworld δεν θυμάμαι το μοντέλο και το furutech ). Μετά απο το καλώδιο όμως, έχω και ένα usb interface Gustard U12 που αναλαμβάνει να τροφοδοτήσει το dac με ψηφιακό σήμα ( το οποίο ψηφιακό σήμα ταξιδεύει μέσα απο ένα van den hul the first ultimate mk2 που μου περίσσευε και είδα ότι κάνει καλή δουλειά και σε αυτό το τομέα, το προτείνει και η ίδια η vdh άλλωστε για τέτοια χρήση ). Η αλήθεια είναι ότι προσωπικά δεν θα επένδυα περισσότερα χρήματα στο usb καλώδιο επειδή δεν θεωρώ ότι μου δίνει τόσα πολλά για να δικαιολογείται το αυξημένο κόστος. Δεν λέω όχι όμως σε ένα kimber bus αν το βρω σε καλή τιμή, καθαρά επειδή είμαι Kimberάκιας. :p

Edit: Αν το kimber bus εμφάνιζε καλύτερη απόδοση απο το gt2, εννοείται.
Λοιπόν πάνω που είχα ησυχάσει αρχίζετε να μου ξυπνάτε το καταναλωτικό μου ένστικτο , πάλι !

Δηλαδή αν αλλάξω το 8pr μου με κάποιο της ανώτερης σειράς θα αλλάξει κάτι στον ήχο μου??
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Δηλ. για να καταλάβω μπορούμε να έχουμε τις 3 παρακάτω απόψεις/περιπτώσεις (δοσμένες απλοϊκά):

1. Το καλώδιο ρεύματος το ακούω.
2. Το καλώδιο ρεύματος δεν το ακούω γιατί αυτό δεν στηρίζεται σε κάποιο νόμο της Φυσικής.
3. Το καλώδιο ρεύματος που εσύ ακούς, δείξ'το μου και σε μένα με δεδομένα/μετρήσεις.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Καθόλου φορτικός…

Δήλωσα : ‘’Δεν θα δανειζόμουν πόσο μάλλον να αγόραζα τέτοιο καλώδιο τροφοδοσίας…’’.
Φυσικά αν κάποιος γνωστός με προσκαλούσε να πάω να συγκρίνω τα 2 καλώδια θα το έκανα , αν και ‘’με βαριά καρδιά’’ και για να μη τον δυσαρεστήσω θα ‘’έπινα τη φραπελιά’’.

Επαναλαμβάνω για να μην υπάρχουν μυθεύματα, υπάρχουν οι μετρήσεις κι εδώ δεν υπάρχουν εγώ στο άρθρο αναφέρω μια αξιόπιστη απλοϊκή μέτρηση με φωτογραφία (επί 33 έτη στα Radio Microwave Links σχεδόν καθημερινά χρησιμοποιούσα για προληπτική και διορθωτική συντήρηση τα πλέον αξιόπιστα όργανα όπως : Παλμογράφο, Link Analyzer, Spectrum analyzer.....)
Χωρίς αυτά η στα κουτουρού παραμικρή ρύθμιση συντονιστικού (πηνίου , πυκνωτή, ποτενσιόμετρου...) θα είχε ολέθρια επίδραση στην ποιότητα της συσκευής.
...μα δεν εχετε την απορια να διαπιστωσετε εαν ισχυουν απολυτως, η εστω μερικως αυτο που αναφερουν η αναλυσεις σας; Εδω η συντριπτικη πλειοψηφια των συμμετασχοντων δηλωνει οτι ακουει διαφορες.
Η αρνηση σας μου δινει την εντυπωση οτι αντιμετωπιζετε το ζητημα δογματικα, και ως γνωστον τα δογματα πολλες φορες καρρεουν με κροτο!!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Δηλ. για να καταλάβω μπορούμε να έχουμε τις 3 παρακάτω απόψεις/περιπτώσεις (δοσμένες απλοϊκά):

1. Το καλώδιο ρεύματος το ακούω.
2. Το καλώδιο ρεύματος δεν το ακούω γιατί αυτό δεν στηρίζεται σε κάποιο νόμο της Φυσικής.
3. Το καλώδιο ρεύματος που εσύ ακούς, δείξ'το μου και σε μένα με δεδομένα/μετρήσεις.
Στο 2 και 3 εννοω κατι αλλο...
 


Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Λοιπόν πάνω που είχα ησυχάσει αρχίζετε να μου ξυπνάτε το καταναλωτικό μου ένστικτο , πάλι !

Δηλαδή αν αλλάξω το 8pr μου με κάποιο της ανώτερης σειράς θα αλλάξει κάτι στον ήχο μου??
Ότι θα αλλάξει, ναι. Προς το καλύτερο ή όχι, δεν μπορώ να σου πω, δεν το ξέρω. Στο δικό μου σύστημα, έπαιξα ανάμεσα στα 8VS και 8TC. Όπως έχω ξαναπεί, τα 8VS ήταν πολύ καλά καλώδια, αλλά ταίριαξαν περισσότερο τα 8TC που είναι πολύ πιο αποκαλυπτικά. Αλλά αυτό είναι το δικό μου συμπέρασμα, στο δικό μου σύστημα. Ρώτα τον αντιπρόσωπο, το πιο πιθανό ειναι να έχει κανένα σετ να σου δώσει να δοκιμάσεις και να ακούσεις μόνος σου τις διαφορές και να κρίνεις αν χρειάζεσαι κάτι διαφορετικό απο αυτό που ήδη έχεις.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σε αντιθεση παραδειγματος χαριν,με εναν ενισχυτη των 100 ευρω οπου ενδεχομενως καμια διαφορα δεν ακουγεται,διοτι εχει αρτιως υλοποιημενο τροφοδοτικο ?
Προσωπικα θα ελεγα λοιπον οτι μεχρι σημερα δεν εχω ακουσει μηχανημα με αρτιως υλοποιημενο τροφοδοτικο.
Τόσο το...χειρότερον.:D
Στα 100 ευρώ αντιτίμου δύνανται να στερούνται αρτιότητας κι έτεροι τομείς πλην του τροφοδοτικού,οπότε άτοπον το παράδειγμα.
Θα αναφερθώ στον εαυτό μου...
Συγνώμη που δεν αναλώθηκα σε τεχνικά θέματα αλλά είχα την χαρά της ακουστικής ανακάλυψης.
Ανάλωση με τα τεχνικά θέματα δεν συνιστά μονάχα η υιοθέτησή τους,αλλά και η...εναντίωση σε αυτά.:sneaky:
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Δεν ξέρω αν αυτό λέει κάτι γιατί δεν έχω την γνώση για να το ερμηνεύσω επ ακριβώς.

http://www.essentialsound.com/power-cable-technology.htm
Είναι διαφημιστικό της εταιρείας "stock cables"
The "stock" power cord creates a "bottle neck" restricting current flow.!!!!

Θα είχε ήδη καταχωρηθεί σε scientific data αν ήταν έτσι. Δυστυχώς δεν το βρήκα
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top