PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Οι δε ΄΄κακές΄΄ επιστημονικές γλώσσες επισημαίνουν ότι οι περιβόητες διαφορές γίνονται αντιληπτές ιδίως σε περιπτώσεις όπου τα τροφοδοτικά των συσκευών δεν είναι αρτίως υλοποιημένα.
Σε αντιθεση παραδειγματος χαριν,με εναν ενισχυτη των 100 ευρω οπου ενδεχομενως καμια διαφορα δεν ακουγεται,διοτι εχει αρτιως υλοποιημενο τροφοδοτικο ?
Προσωπικα θα ελεγα λοιπον οτι μεχρι σημερα δεν εχω ακουσει μηχανημα με αρτιως υλοποιημενο τροφοδοτικο.
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Εγω λεω να ρωτησουμε τον Στεφανο τι θα πει κρυογεννημενο καλωδιο (χωρις να το γκουγκλαρει) και αν δεν ξερει να τον μπαναρουμε!
Ετσι κι αλλιως τι σχεση εχουν οι ηλεκτρονικοι με το χαι εντ?
Ποτέ μου δεν κράτησα ύφος καρδιναλίου και δεν κράτησα τις όποιες γνώσεις για εσωτερική κατανάλωση σε κάποια υπηρεσία που δούλευα, εξ’ άλλου στην ηλικία που είμαι (68) δεν προσβλέπω σε κάποια διαφήμιση ή να θεωρώ τον εαυτό μου δάσκαλο αλάνθαστο ακόμα και στο αντικείμενο μου .
Το θέμα όμως αυτό είναι τόσο απλό και προσπάθησα εκλαϊκευμένα να το μεταλαμπαδεύσω.
Ήξερα ότι θα υπάρξουν αρνητικά σχόλια αλλά ευπρεπή σχόλια , πάντα υπάρχουν σε τέτοια θέματα, όχι όμως ειρωνεία και προσβολές ή Trolling.
Απλά σαν ηλεκτρονικός το υπηρέτησα το χαι εντ αλλά και σαν μουσικός 6 μουσικών οργάνων είμαι και μουσικόφιλος
Να ‘σαι καλά
Καληνύχτα
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Κύριε Στέφανε νομίζω ότι είστε λάθος, οχι στο αν ακούγονται τα καλώδια ρευματος αλλά να υποστηρίζεται κατι με τόσο ζήλο χωρίς να υπάρχει επιστημονική τεκμηρίωση που εσείς θέλετε και να μην έχετε μπει στον κόπο να το δοκιμάσετε ο ίδιος.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
διπλοκαλωδίωση ενός μόνο ενισχυτή - ηχείων.
H διπλοκαλωδιωση ειναι κατι που αφορα την σχεδιαση του κροσσοβερ του ηχειου και οχι του αριθμου των ενισχυτων.Δεν υπαρχει διαφορα στο σκεπτικο της διπλοκαλωδιωσης αν διπλοκαλωδιωσεις ενα ζευγος ηχειων με εναν στερεοφωνικο,δυο στερεοφωνικους,δυο μονοφωνικους η τεσερις μονοφωνικους ενισχυτες.
Εκτος κι αν δεν καταλαβα σωστα τι εννοειτε.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Δυστυχως δεν ειναι απλα τα πραγματα.
Υπαρχουν καποια μυστικα που δεν μπορω να αποκαλυψω διοτι μπορει να κινδυνευσει η ζωη μου.

Το μονο που μπορω να πω ειναι το εξης:

Αν αλλαξουμε καλωδιο ρευματος σε μια ηλεκτρικη σκουπα με ενα καταλληλοτερο, τοτε αυτη (η σκουπα) θα ρουφαει σαν μια αλλη διπλασιας τιμης.
 

S

sk4t4

Guest
Απο την κουζίνα;;;;
Nαι,απο την κουζινα,η οποια ηταν διπλα στο σαλονι οπου υπηρχε το συστημα,χωρις ενδιαμεση πορτα.
Να κάνω μια διευκρινιστική ερώτηση στους "αρνητές των μετρήσεων" (δηλαδη σε όσους ισχυρίζονται πως η ποιοτική βελτίωση της απόδοσης μιας συσκευής δεν ειναι απαραίτητο να ειναι μετρήσιμη):

Όταν λέτε πως τωρα (μετα την αλλαγη καλωδίου, μετα την τοποθέτηση κάποιου στηρίγματος καλωδίων, μετα τη χρήση κάποιου purifier, οτιδήποτε) η συσκευή παίζει καλυτερα, τι ακριβως εννοείτε;
Πως το συγκρίνετε με το προσδοκόμενο, δηλαδη με την πίστη αναπαραγωγή του αρχείου, cd, βινυλίου κτλ, εφόσον δεν μπορει (κατα την άποψη σας) αυτο να μετρηθεί;

Για να το πω ποιο απλά: εφόσον και εάν υπαρχει σαφής ακουστή διαφορά, πως γνωρίζεται ποιο ειναι το σωστό, το πριν ή το μετα;

Ή ειναι σωστό αυτο που σας αρέσει;
Ενα παραδειγμα:Οταν ενα οργανο,που πριν την αλλαγη ηταν "θαμμενο",ακουγεται σαφως ευκρινεστερα,μου φαινεται πιο σωστο να το επεδιωξε ο ηχοληπτης,αλλα να μην το καταφερνε το προηγουμενο π.χ. καλωδιο.
 

S

sk4t4

Guest
Δυστυχως δεν ειναι απλα τα πραγματα.
Υπαρχουν καποια μυστικα που δεν μπορω να αποκαλυψω διοτι μπορει να κινδυνευσει η ζωη μου.

Το μονο που μπορω να πω ειναι το εξης:

Αν αλλαξουμε καλωδιο ρευματος σε μια ηλεκτρικη σκουπα με ενα καταλληλοτερο, τοτε αυτη (η σκουπα) θα ρουφαει σαν μια αλλη διπλασιας τιμης.
Ωραια ιδεα μου εδωσες.Κι εγω που ημουν ετοιμος ν' αγορασω αλλη:)Περα απο την πλακα,οι διαφορες που υπαρχουν στον ηχο με τα καλωδια,δεν γνωριζω αν επεκτεινονται και στην εικονα.Εκει,δεν γνωριζω ποιο ειναι το μαυρο και ποιο το λευκο.:)
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
H διπλοκαλωδιωση ειναι κατι που αφορα την σχεδιαση του κροσσοβερ του ηχειου και οχι του αριθμου των ενισχυτων.Δεν υπαρχει διαφορα στο σκεπτικο της διπλοκαλωδιωσης αν διπλοκαλωδιωσεις ενα ζευγος ηχειων με εναν στερεοφωνικο,δυο στερεοφωνικους,δυο μονοφωνικους η τεσερις μονοφωνικους ενισχυτες.
Εκτος κι αν δεν καταλαβα σωστα τι εννοειτε.
Αναλυτική περιγραφή στο τι εννοώ στο άρθρο ‘’ Bi-Wire (Διπλοκαλωδίωση) – Bi-amp (Διενίσχυση) ‘’.
 

Μηνύματα
557
Reaction score
523
Παρά το γεγονός ότι και η δική μου λογική συμβαδίζει με του κου Στέφανου σχετικά με τη δυνατότητα διαφορετικής ηχητικής απόδοσης διαφόρων καλωδίων, καταθέτω την άποψη μου, ότι έχω ακούσει διαφορές, μεταξύ ίδιων χαρακτηριστικών καλωδίων, χωρίς πάντα αυτές να είναι αναλογικές με την τιμή των καλωδίων.....
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
placebo > Ένα εικονικό φάρμακο είναι μια πλαστή (εικονική) ιατρική παρέμβαση που μπορεί να παραγάγει το φαινόμενο της αυθυποβολής
γιατι να εχουμε αυτους που αυθυποβαλονται επειδη πιστευουν οτι επειδη πληρωσαν κατι διαφορετικο ακουν και διαφορετικα και να μην εχουμε αυτους που επειδη εχουν την τεχνογνωσια αυτη η ιδια δεν τους αυθυποβαλει στο να πιστευουν οτι δεν ακουν διαφορες?(ή δε θα ακουσουν)
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Θα αναφερθώ στον εαυτό μου, οι υπόλοιποι δεν ξέρω τι κάνετε. Όταν "έχτιζα" το ηχοσύστημα μου δεν πήγα πρώτα σε σχολή να γίνω ηλεκτρονικός ούτε ζήταγα από το καθετί που ήθελα να αγοράσω μετρήσεις. Έβαλα κάποιο πλαφόν τιμής, είδα τις επιλογές μου, πήγα τα ακουσα ή τα δανείστηκα και αυτά που μου άρεσαν περισσότερο στα αυτιά μου τα αγόρασα.
Συγνώμη που δεν αναλώθηκα σε τεχνικά θέματα αλλά είχα την χαρά της ακουστικής ανακάλυψης.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
δεν εχεις καταλαβει δε σε πιστευουν τι ψαχνεις να βρεις, placebo ειναι βαλε τα μαυρα που σου πανε και κοβουν και κιλα :o και ασε τα συνολακια τα περιεργα ..
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Υ.Γ.Φυσικα,δεν ειναι κουφοι.Απλως,προκατειλημμενοι ειναι.Εχοντας σαν σιγουρο πως ο,τι δεν μετριεται,δεν ακουγεται κιολας,αρνουνται να παραδεχτουν αυτο που ακουν τ' αυτια τους.Το αντιθετο απο μας,τα θυματα" δηλαδη,οι οποιοι δεν μειναμε στην οποια προκαταληψη μπορει να ειχε ο καθενας μας πριν δοκιμασει το πρωτο του επωνυμο καλωδιο.Εκτος,αν προκειται για τη μεγαλυτερη ομαδικη παρακρουση στην ιστορια της ανθρωποτητος,διοτι,στην ουσια,γι αυτο κατηγορουμεθα.
Για να μην υπάρχουν μυθεύματα, υπάρχουν οι μετρήσεις.
Μέχρι να μας φέρει μια μέτρηση η εταιρεία, αυτό που ισχυρίζεται παραμένει ισχυρισμός.

Ήδη το έχω αναλύσει στο άρθρο. Ας κάνουμε μια ακόμα υπολογιστική προσπάθεια με τη φόρμουλα R=ρl/S (ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά των καλωδίων). Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά στην παράγραφο 7. του άρθρου εδώ:

Έστω το ‘’μαύρο’’ και το πανάκριβο ‘’μαγικό’’ καλώδιο τροφοδοσίας έχουν ίδιο μήκος (l) και ίδια διατομή (S) αλλά διαφορετική ειδική αντίσταση (ρ).

Βάλτε το καλύτερο υλικό (ρ) από τον πίνακα και θα δείτε ότι η αντίσταση (R) για πχ 2 μ καλωδίου τροφοδοσίας θα συνεχίσει να είναι πάλι κοντά στο μηδέν. Ειδικά δε για τα 50 Hz παντελώς αμελητέα.
 

Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
Aγαπητέ κύριε Στέφανε ,όσον αφορά εμένα, δεν διαφωνώ με καμμία απο τις τεχνικές αναλύσεις που παραθέτετε.
Είμαι φαν της άποψης ,πίστευε αλλά και ερεύνα.
Η κατηγορηματική όμως άρνηση σας να κάνετε εμπειρική έρευνα του θέματος που τόσο άρτια αναλύετε θεωρητικά, μου ακούγεται προβληματική.
Κατανοώ πως εμείς οι άνω των 50 δύσκολα αλλάζουμε απόψεις ...αλλά κρατήστε και μια πισινή...
Φιλικά πάντα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Nαι,απο την κουζινα,η οποια ηταν διπλα στο σαλονι οπου υπηρχε το συστημα,χωρις ενδιαμεση πορτα.

Ενα παραδειγμα:Οταν ενα οργανο,που πριν την αλλαγη ηταν "θαμμενο",ακουγεται σαφως ευκρινεστερα,μου φαινεται πιο σωστο να το επεδιωξε ο ηχοληπτης,αλλα να μην το καταφερνε το προηγουμενο π.χ. καλωδιο.
Χρησιμοποιεις τα καλωδια αντι για equalizer?

Αυτο που λες μετριεται ευκολα....
the-frequency-spectrum-instrument-ranges-and-eq-tips.jpg


Κατι αλλο;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Πως το συγκρίνετε με το προσδοκόμενο, δηλαδη με την πίστη αναπαραγωγή του αρχείου, cd, βινυλίου κτλ, εφόσον δεν μπορει (κατα την άποψη σας) αυτο να μετρηθεί;
Βγάλε το T9 καλέ!! :lolsign::lol::lol::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Φυσικά και δεν θα δανειζόμουν πόσο μάλλον να αγόραζα τέτοιο καλώδιο τροφοδοσίας. Έχω όμως δει και στηλιτέψει σε γνωστό μου, όπως το περιγράφω εδώ το ‘’ bi-wire ‘’με την έννοια του ‘’fool's bi-amping’’ ή της πιο ήπιας έκφρασης "buy-wiring" που είναι όπως και το καλώδιο τροφοδοσίας που περιγράφω στο ‘’Μύθοι για Καλώδια τροφοδοσίας συσκευών ’’ , ‘’φύκια για μεταξωτές κορδέλες’’ και οι οποίες εκφράσεις έχουν καθιερωθεί για όσους υιοθετούν τη διπλοκαλωδίωση ενός μόνο ενισχυτή - ηχείων.
Κε Σκαθιτη ειλικρινα απορω με την κατηγοριματηκοτητα σας να μην κανετε την δοκιμη που ανεφερε ο φιλος παραπανω. Γιατι απορριπτετε μετα βδελυγμιας αυτη τη προταση; Δεν ειναι ο καλυτερος τροπος να βεβαιωσετε ολα αυτα που παραθετετε στις αναλυσεις σας; Τι καλυτερη τεκμηριωση απο τα να το δοκιμασετε, και, στη συνεχεια , να πειτε οτι η πραξη συμβαδιζει απολυτως με τη θεωρια.
Ειλικρινα δεν αντιλαμββανομαι αυτη σας την αρνηση, τη στιγμη μαλιστα που σχεδον το συνολο των συμμετασχοντων, πλην ενος, εχουν διαφορετικη αποψη.......
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Καλημέρα,

Δεν θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, απλά θα αναφέρω την γνώμη μου από την μικρή εμπειρία που έχω λόγω του περιορισμένου πλαφόν για την επιλογή των επί μέρους κομματιών του συστήματος μου. (Δηλαδή δεν γνωρίζω πχ αν ένας ενισχυτής hiend των 15000- 20000 έχει διαφορετική ανταπόκριση κατά την επιλογή ενός καλωδίου πχ από τον δικό μου των 2000 περίπου ευρώ).

Πριν περίπου 6 μήνες πέρασα από την αντιπροσωπεία της Klipsch για κάποιο προσωπικό πρόβλημα. Λόγω ότι βρήκα ένα πραγματικά υψηλό επίπεδο τεχνογνωσίας, εξυπηρέτησης και ευγένειας από το προσωπικό (κατώτερο άλλα και ανώτατο), δεν έχασα την ευκαιρία να λύσω κάποιες από τις απορίες που με βασανίζουν χρόνια τώρα, όπως και πολλούς από εδώ μέσα, φαντάζομαι. Έτσι άρχισα με την ποιότητα των καλωδίων. Μάλιστα για να είμαι ειλικρινείς είχα πάρει απόφαση για αγορά κάποιου καλωδίου που θα μου πρότειναν και θα βελτίωνε τον ήδη καλό (κατά τα γούστα μου) ήχο,(Ως γνωστό υπάρχει πάντα απληστία σε τέτοια θέματα). Στην ερώτησή μου λοιπόν αν μου προτείνουν επιλογή, με εξέπληξαν όταν ανέφεραν ότι για την klipsch τουλάχιστον αλλά και γενικότερα, ΔΕΝ υπάρχει ακουστή τουλάχιστον διαφορά αν χρησιμοποιούμε καλώδιο ηχείων των 5 ευρώ πχ άγνωστης μάρκας ή των 2000 ή 3000 πχ ευρώ κάποιας ειδικευμένης σε αυτό εταιρείας. ( Επίσης επιμένουν ότι και η διπλοκαλοδίωση δεν προσφέρει τίποτα - τουλάχιστον έχοντας τα ηχεία σε κανονικές αποστάσεις).

Αντίστοιχα φυσικά κάτι παρεμφερές συμβαίνει και με τα καλώδια τροφοδοσίας κλπ.

Επηρεασμένος και εγώ όμως από τα αναγραφόμενα τόσο καιρό στο διαδίκτυο, αλλά και από συζητήσεις μεταξύ φίλων, αλλά και για διαφορετικούς λόγους, όπως η εμφάνιση (ναι και αυτό δυστυχώς συμβάλλει και επηρεάζει τις επιλογές μας), αλλά και η τιμή (υψηλότερη? άρα καλύτερος ήχος), κατά καιρούς ασχολήθηκα αρκετά με αλλαγές, ξοδεύοντας άσκοπα χρήματα, με επιπλέον το πρόβλημα ότι φορτώνομαι τις παλαιότερες αγορές μου διότι λυπάμαι τα χρήματα που δαπάνησα για αυτές και δεν τις πετώ ώστε να αδειάζει ο χώρος.

Το κακό όμως είναι μεγαλύτερο, διότι αγοράζοντας πχ ένα ακριβό usb καλώδιο (των 150 ευρώ) (εννοείται ότι το έκανα αυτό- πριν την παραπάνω ειλικρινή συζήτηση, διότι πλέον έβαλα μυαλό) και αλλάζοντας αυτό των 1,5 ευρώ, μην βλέποντας κάποια αλλαγή στην απόδοση, επηρεάζομαι αρνητικά για το σύστημά μου διότι θεωρώ ότι δεν είναι σε θέση να αναδείξει την διαφορά.

Καταλήγοντας, είμαι απόλυτα σύμφωνος με τα αναγραφόμενα από τον κ. Στέφανο και πιστεύω ότι είναι φρόνιμο να ακολουθήσουμε την γνώμη του, γλιτώνοντας χρήματα, ταλαιπωρίες και όλα τα γνωστά!
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Δηλαδή, κάποιος που αρνείται να κάνει δοκιμές και πολλοί που αρνούνται αυτό που ακούνε, προσπαθούν να με πείσουν ή έστω να μπούμε στη συζήτηση για τις μεταβολές που προκύπτουν στην απόδοση ενός συστήματος κατά την εναλλαγή καλωδίων. Διάβασα επίσης και το κορυφαίο, ότι ενισχυτές με όχι καλή σχεδίαση στο τροφοδοτικό τους, εμφανίζουν τις περισσότερες μεταβολές. Το είπα στον komhst σε άλλο θέμα ( και απάντηση δεν πήρα ), θα το πω κι εδώ: Θεωρείται η Bryston μια εταιρεία η οποία δεν κάνει σωστές σχεδιάσεις και υλοποιήσεις; Θεωρείται γενικότερα κακής ποιότητας ένα μηχάνημα που κάνει αυτό για το οποίο το αγοράζουμε, να αποκαλύπτει δηλαδή όσο το δυνατόν περισσότερες λεπτομέρειες; Και σε τελική ανάλυση, καλή η θεωρία, αλλα όπως εσείς δεν πιστεύετε ότι υπάρχουν διαφορές στον ήχο και θέλετε αποδείξεις με τύπους, έτσι κι εμείς δεν έχουμε πάρει ακόμα την απάντηση για το λόγο για τον οποίο ακούμε αυτές τις διαφορές. Όσο για τα placebo και τα λοιπά τεχνάσματα για να μας βγάλετε High End Ζαν ντ'Αρκ όλους εδώ πέρα, μια τέτοια άποψη θα τη συζητήσω με κάποιον που έχει ένα αξιόπιστο σύστημα ή έστω κάποιον που θα καθίσει να ακούσει σε ένα τέτοιο σύστημα, με blind test και μετά αν έχει τη τόλμη να παραδεχτεί τις μεταβολές, τότε να ασχοληθεί με τυπολόγια, μετρήσεις και θεωρίες για να μας αποδείξει που οφείλεται αυτό που θα ακούσει.
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Aγαπητέ κύριε Στέφανε ,όσον αφορά εμένα, δεν διαφωνώ με καμμία απο τις τεχνικές αναλύσεις που παραθέτετε.
Είμαι φαν της άποψης ,πίστευε αλλά και ερεύνα.
Η κατηγορηματική όμως άρνηση σας να κάνετε εμπειρική έρευνα του θέματος που τόσο άρτια αναλύετε θεωρητικά, μου ακούγεται προβληματική.
Κατανοώ πως εμείς οι άνω των 50 δύσκολα αλλάζουμε απόψεις ...αλλά κρατήστε και μια πισινή...
Φιλικά πάντα.
Αγαπητέ φίλε στα εκατομμύρια τεχνικά θέματα, υπάρχει για το καθένα Reference Data βιβλιογραφία με επιστημονική τεκμηρίωση (πχ εδώ) και δεν χρειάζεται ο κάθε ενδιαφερόμενος επιστήμονας , τεχνικός ή απλός χρήστης να ανακαλύψει ξανά ή να τεστάρει το κάθε θέμα.

Πολύ απλά για το συγκεκριμένο θέμα δεν σου κάνει εντύπωση ότι δεν υπάρχει όχι μόνο επιστημονικό πόρισμα αλλά ούτε καν αναφορά στη σχετική βιβλιογραφία ή επιστημονικά περιοδικά, ή έστω στην Wikipedia,η οποία πολλάκις υιοθετεί και μερικές τέτοιου είδους απόψεις (για μικρό χρονικό διάστημα μέχρι να ελεγχθούν από κάποια ομάδα και να διαγραφούν) ή τουλάχιστον έστω μια γνωστή εταιρεία να τα χρησιμοποιεί ή έστω να τα προτείνει προς αντικατάσταση των πάμφθηνων δικών της;;;;;.

Αν υπήρχε επιστημονική τεκμηρίωση για τη σχέση:
‘’’Μαγικό’ καλώδιο τροφοδοσίας vs ποιοτική ηχητική αναβάθμιση του high end’’ να είσαι σίγουρος ότι θα είχε καταγραφεί.

Όπως σε όλα τα φιδόλαδα (που συναντάμε στα: highend , ματζούνια καρκίνου...., ηλεκτρικά μουσικά έγχορδα όργανα….), υπάρχει μια λογικοφανής εξήγηση γι αυτό και πουλάνε. Λογικοφανής όμως και σε υποσυνείδητο επίπεδο (όχι όμως λογική καθώς καμιά εφαρμογή δεν έχει υπόσταση αν δεν βασίζεται σε θεωρητική στοιχειοθέτηση που για το συγκεκριμένο θέμα, για τη συχνότητα των 50 Hz,τουλάχιστον μέχρι στιγμής δεν υπάρχει).

ΥΓ. και για να κάνουμε και λίγο χιούμορ : Τόσα λεφτά παίρνουν ας το θέσουν υπ’ όψη σε εργαστήρια τύπου CERN και εδώ είμαστε……

Σε τέτοια θέματα οι σχολιάζοντες αρνητικά αν μάχονται με την απαιτούμενη σεμνότητα στα επιχειρήματα τους δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και επωφελούνται άπαντες από τις αντιπαραθέσεις.
Εγώ, ειδικά για το θέμα του καλωδίου τροφοδοσίας , προσπάθησα να το κάνω προσιτό σε όλους αυτό το τόσο πολυσυζητημένο θέμα και δεν επιθυμώ διαχωρισμό ανάμεσα σε ειδήμονες και μη.
Στο κάτω - κάτω φιλοξενούμαστε από μια ιστοσελίδα που είναι ένας δημόσιος χώρος που ο καθένας κρίνεται απ' τα γραφόμενά του (και ήδη αυτό συμβαίνει).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Βγάλε το T9 καλέ!! :lolsign::lol::lol::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
Οχι, με βολευει στο ipad, γραφω την μιση λεξη και συμπληρωνει την υπολοιπη. Θα γινει και καμμια μ@λ@κι@ που και που αλλα δεν πειραζει...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.593
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top