ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Δεν ξέρω αν έχετε αντιληφθεί ότι θεωρείτε τον ανθρώπινο παράγοντα όμοιο (όλους τους ανθρώπους ίδιους).
Ξεκινάμε με αυτογκόλ από τα αποδυτήρια...:)
 






ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Επειδή κάποια πράγματα δεν έχουν αποδειχθεί δεν σημαίνουν οτι δεν υπάρχουν.
Εδώ στη θεωρεία της σχετικότητας 103 χρόνια τους πήρε.
Εντάξει, το ένα πεδίο είναι εφαρμοσμένο (ακουστική) ενώ το άλλο έρευνας και μάλιστα έρευνας του στυλ, - κάτι δεν βγαίνει στον υπολογισμό, ας το ονομάσουμε μποζόνιο Higgs. Τι να λέμε εδώ στους φυσικούς κάπου παράπεσε το 90% της ύλης του σύμπαντος και το ψάχνουν....χαχαχα!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Το μποζόνιο του Higgs υπάρχει;
Η θεωρία τον Χορδών;
Είτε ισχύουν είτε όχι,κανείς επιστήμων δεν θα μας ζητήσει να πληρώσουμε αδρώς για χάρη τους.
Πάντως όποτε πιάσουμε θέμα με καλώδια, πάντα ο ίδιος χαμός γίνεται, αυτό από μόνο του κάτι δείχνει!
Τον βαθμό...ανωριμότητας.o_O
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
...μα δεν εχετε την απορια να διαπιστωσετε εαν ισχυουν απολυτως, η εστω μερικως αυτο που αναφερουν η αναλυσεις σας; Εδω η συντριπτικη πλειοψηφια των συμμετασχοντων δηλωνει οτι ακουει διαφορες.
Η αρνηση σας μου δινει την εντυπωση οτι αντιμετωπιζετε το ζητημα δογματικα, και ως γνωστον τα δογματα πολλες φορες καρρεουν με κροτο!!
Δεν υπάρχει χώρος για την απόλυτη αλήθεια για οποιοδήποτε ζήτημα.
Υπάρχουν, όμως, σχετικές αλήθειες που πρέπει να αξιοποιούμε όσο περισσότερο μπορούμε. Στην περίπτωση μας η σχετική αλήθεια είναι οι μετρήσεις και εδώ , αφού δεν υπάρχουν, είμαι ‘’δογματικός’’ και όλα τα άλλα απλώς φιδόλαδο (snale oil)

Οι σοφοί όλων των εποχών δεν δίδαξαν παρά μόνο σχετικές αλήθειες.
Στο φυσικό πεδίο (επιστήμες), χρησιμοποιήσουμε τη νόηση μας , στο πεδίο της πνευματικότητας (θρησκεία) ανάλογα με τον άνθρωπο και το πόσο δογματικός είναι υπάρχει και η ανάλογη ψυχική εξέλιξη.
Δυστυχώς και σήμερα υπάρχει δογματισμός και στην επιστήμη
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Ας μου επιτραπει εδω να επαναφερω το ερωτημα που απηυθυνα στον Κomhst εχθες το βραδι, αλλα απαντησα δεν ελαβα, ισως σημερα σταθω πιο τυχερος..."Φιλε Komhst δεν μου αρεσει καθολου ο τροπος που χαρακτηριζεις (haliendaδες) οσους εχουν αντιθετη αποψη απο τη δικη σου. Θα σε παρακαλεσω στο μελλον, εαν σου ειναι δυνατον, να εισαι πιο προσεκτικος στις εκφρασεις σου.
Υ.Γ. Ακομα περιμενω να μου απαντησεις εαν θεωρεις οτι ενισχυτης που εχ ω αγορασει ειναι κατασκευσμενος απο haliend βιοτεχνιουλα, (δικα σου λογια), και εαν το τροφοδοτικο του ειναι για γελια....."

#202Σήμερα στις 00:05
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Δεν υπάρχει χώρος για την απόλυτη αλήθεια για οποιοδήποτε ζήτημα.
Υπάρχουν, όμως, σχετικές αλήθειες που πρέπει να αξιοποιούμε όσο περισσότερο μπορούμε. Στην περίπτωση μας η σχετική αλήθεια είναι οι μετρήσεις και εδώ , αφού δεν υπάρχουν, είμαι ‘’δογματικός’’ και όλα τα άλλα απλώς φιδόλαδο (snale oil)

Οι σοφοί όλων των εποχών δεν δίδαξαν παρά μόνο σχετικές αλήθειες.
Στο φυσικό πεδίο (επιστήμες), χρησιμοποιήσουμε τη νόηση μας , στο πεδίο της πνευματικότητας (θρησκεία) ανάλογα με τον άνθρωπο και το πόσο δογματικός είναι υπάρχει και η ανάλογη ψυχική εξέλιξη.
Δυστυχώς και σήμερα υπάρχει δογματισμός και στην επιστήμη
Αν όμως ξεκινήσετε τις ακουστικές δοκιμές, έστω και με δανεικά καλώδια, θα είναι πανεύκολο να ακούσετε την ύπαρξη διαφορών αρχικά. Ναι μεν όλα είναι σχετικά καθώς ο καθένας ακούει διαφορετικά, αλλά η ύπαρξη διαφορών είναι ουσιαστική. Αυτό προσπαθούμε να πούμε τόσο καιρό και βγαίνουμε οι τρελοί του χωριού. Θα χαρώ πολύ να κάνουμε όλοι μια συζήτηση λοιπόν, αφού έχετε κάνει κι εσείς μια δοκιμή ( μάλιστα, κρίνω ότι οι απόψεις σας θα έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα ως "δογματικός" που επιλέγετε να είστε.

Ας μου επιτραπει εδω να επαναφερω το ερωτημα που απηυθυνα στον Κomhst εχθες το βραδι, αλλα απαντησα δεν ελαβα, ισως σημερα σταθω πιο τυχερος..."Φιλε Komhst δεν μου αρεσει καθολου ο τροπος που χαρακτηριζεις (haliendaδες) οσους εχουν αντιθετη αποψη απο τη δικη σου. Θα σε παρακαλεσω στο μελλον, εαν σου ειναι δυνατον, να εισαι πιο προσεκτικος στις εκφρασεις σου.
Υ.Γ. Ακομα περιμενω να μου απαντησεις εαν θεωρεις οτι ενισχυτης που εχ ω αγορασει ειναι κατασκευσμενος απο haliend βιοτεχνιουλα, (δικα σου λογια), και εαν το τροφοδοτικο του ειναι για γελια....."

#202Σήμερα στις 00:05
Πάρε χαρτάκι και περίμενε στη σειρά. Ακόμα δεν μου έχει απαντήσει αν η Bryston είναι βιοτεχνιούλα και τα προϊόντα της "χάλι έντ"... :p
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.904
Reaction score
28.692
$T2eC16ZHJGMFFoywWR!5BSRn-hPbMg~~60_12.JPG



Καλή μαs μέρα .
Μου γεννιούνται ερωτήματα και ΔΕΝ τρολάρω καθόλου .
Την ακουστική μου διαύγεια μπορεί να μου την επαναφέρει ένα καλώδιο στην ηλικία των 20 χρόνων ?
Αν στον ίδιο χώρο είναι έναs 50ρηs και έναs 20χρονοs , με τα καλώδια τα " καλά " , ό 20χρονοs θα ακούσει το κάτι πιό αναλυτικότερο από τον 50χρονο ?
Απο την στιγμή που κανέναs χώροs ακρόασηs δεν είναι ίδιοs με τον δικό μου , λογικό είναι το ίδιο σύστημα με τα ίδια καλώδια , να ακούγεται διαφορετικά απο τον ένα χώρο στον άλλο χώρο .
( ό γείτοναs έχει διπλά τούβλα με μόνωση , εγώ μονότουβλο .
Το σπίτι του γείτονα είναι 15 εκ πιό ψηλό ,
Εγώ έχω δάπεδο από ξύλο και αυτόs μάρμαρα ,
Το δικό μου έχει τζάμια στον χώρο ακρόασηs το δικό του δεν έχει τζάμια . )
Ερώτηση , Είναι δυνατόν να ακούω έγώ καλύτερα , παρ όλο που εγώ στο δικό μου σύστημα έχω καλώδια που το κάθε μέτρο κάνει ( λέμε τώρα ) 2000e ?
Παίζει ή δεν παίζει ρόλο ό χώροs ακρόασηs του καθενόs μαs πρώτα απ όλα και μετά όλα τα άλλα ή όχι ?
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
η επιστημη οφειλει να δωσει εξηγησεις και καποια φαινομενα και οχι να αμφισβητει την υπαρξη τους

οι μετρησεις οφειλουν να εξηγησουν ενα φαινομενο που περνει διαστασεις και οχι να το αμφισβητουν επειδη δεν μπορουν..

καπως ετσι αναγκαστικαν να αποδεχτουν τις ακουστικες καμπυλες και οχι τις απολυτες ευθιες ...

γιατι αλλιως ακομη θα πεθαιναν απο υψηλη αρτηριακη πιεση επειδη δεν τους πιστευαν και χορηγουσαν παρακεταμολες για τον πονοκεφαλο :o

εγω δεχομαι το καλωδιο τροφοδοσιας ως εξαρτημα του ενισχυτη ως σκετο μπορει να μη δειχνει διαφορες οπως ενας πυκνωτης μεμονωμενος, ως μερος ενος συνολου ομως μπορει να δωσει και διαφορετικο αποτελεσμα , και μη ξεχναμε ενα σωρο αλλα καλωδια πολυ κοντα σε αυτο οπως ιντρεκονεκτς ....
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
View attachment 61070


Καλή μαs μέρα .
Μου γεννιούνται ερωτήματα και ΔΕΝ τρολάρω καθόλου .
Την ακουστική μου διαύγεια μπορεί να μου την επαναφέρει ένα καλώδιο στην ηλικία των 20 χρόνων ?
Αν στον ίδιο χώρο είναι έναs 50ρηs και έναs 20χρονοs , με τα καλώδια τα " καλά " , ό 20χρονοs θα ακούσει το κάτι πιό αναλυτικότερο από τον 50χρονο ?
Απο την στιγμή που κανέναs χώροs ακρόασηs δεν είναι ίδιοs με τον δικό μου , λογικό είναι το ίδιο σύστημα με τα ίδια καλώδια , να ακούγεται διαφορετικά απο τον ένα χώρο στον άλλο χώρο .
( ό γείτοναs έχει διπλά τούβλα με μόνωση , εγώ μονότουβλο .
Το σπίτι του γείτονα είναι 15 εκ πιό ψηλό ,
Εγώ έχω δάπεδο από ξύλο και αυτόs μάρμαρα ,
Το δικό μου έχει τζάμια στον χώρο ακρόασηs το δικό του δεν έχει τζάμια . )
Ερώτηση , Είναι δυνατόν να ακούω έγώ καλύτερα , παρ όλο που εγώ στο δικό μου σύστημα έχω καλώδια που το κάθε μέτρο κάνει ( λέμε τώρα ) 2000e ?
Παίζει ή δεν παίζει ρόλο ό χώροs ακρόασηs του καθενόs μαs πρώτα απ όλα και μετά όλα τα άλλα ή όχι ?
Η σωστη αντιληψη του ηχου δεν ειναι θεμα μονον αποκρισης συχνοτητων ,ειτε απο πλευρας μηχανηματων ειτε ακοης ακροατη.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Δεν υπάρχει χώρος για την απόλυτη αλήθεια για οποιοδήποτε ζήτημα.
Υπάρχουν, όμως, σχετικές αλήθειες που πρέπει να αξιοποιούμε όσο περισσότερο μπορούμε. Στην περίπτωση μας η σχετική αλήθεια είναι οι μετρήσεις και εδώ , αφού δεν υπάρχουν, είμαι ‘’δογματικός’’ και όλα τα άλλα απλώς φιδόλαδο (snale oil)

Οι σοφοί όλων των εποχών δεν δίδαξαν παρά μόνο σχετικές αλήθειες.
Στο φυσικό πεδίο (επιστήμες), χρησιμοποιήσουμε τη νόηση μας , στο πεδίο της πνευματικότητας (θρησκεία) ανάλογα με τον άνθρωπο και το πόσο δογματικός είναι υπάρχει και η ανάλογη ψυχική εξέλιξη.
Δυστυχώς και σήμερα υπάρχει δογματισμός και στην επιστήμη
Κε Σκιθιτη θα ξεκινησω απο την περιπτωση που συζηταμε: οταν υπαρχει ο τροπος να διαπιστωσετε αυτα που αναφερετε στα μακροσκελη αρθρα σας, χωρις ΚΑΜΙΑ διαθεση να πραγματοποιησετε εστω μια, δυο δοκιμες για να διαπιστωσετε εαν ισχυουν, και να κοινοποιησετε τα αποτελεσματα, τοτε δειχνετε καθαρα οτι οχυρωνεστε πισω απο τη θεωρια που ομολογουμενος γνωριζετε, χωρις να υπαρχει σοβαρος αντιλογος απο μερους μας, διοτι η δουλεια μου (μας) ουδεμια σχεση εχει με την ηλεκτρολογια/ηλεκτρονικη.Εχετε ενα πλεονεκτημα εδω, σαφως.
Το χανετε στη συνεχεια ομως νομιζω διοτι αρνεισθε να μπειτε στην ουσια του πραγματος, που δεν ειναι αλλη απο τη ΔΟΚΙΜΗ!
Ας μην αναλωθουμε σε θεωριες περι δογματισμου, τι ειναι αυτος, και πως επεδρασε στην ιστορια του ανθρωπου και τις επιστημης. Θα ηταν ενας παντως ενας ωραιος τιτλος για ενα αλλο θεμα!
Κλεινω λεγοντας οτι τα γραφομενα σας ειναι ενας θαυμασιος τροπος να πει κανεις πολλα, χωρις ομως να πει τιποτα!
Εντελως φιλικα Κε Στεφανε..
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..ν
Αν όμως ξεκινήσετε τις ακουστικές δοκιμές, έστω και με δανεικά καλώδια, θα είναι πανεύκολο να ακούσετε την ύπαρξη διαφορών αρχικά. Ναι μεν όλα είναι σχετικά καθώς ο καθένας ακούει διαφορετικά, αλλά η ύπαρξη διαφορών είναι ουσιαστική. Αυτό προσπαθούμε να πούμε τόσο καιρό και βγαίνουμε οι τρελοί του χωριού. Θα χαρώ πολύ να κάνουμε όλοι μια συζήτηση λοιπόν, αφού έχετε κάνει κι εσείς μια δοκιμή ( μάλιστα, κρίνω ότι οι απόψεις σας θα έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα ως "δογματικός" που επιλέγετε να είστε.



Πάρε χαρτάκι και περίμενε στη σειρά. Ακόμα δεν μου έχει απαντήσει αν η Bryston είναι βιοτεχνιούλα και τα προϊόντα της "χάλι έντ"... :p
ναι ναι, συγνωμη το ξεχασα! μετα απο εσας αγαπητε κυριε...φοβαμαι ομως οτι δεν θα εξυπηρετηθουμε αμφοτεροι!!!
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Το επομενο βημα ειναι να καταγραφουν οι τεχνικες προδιαγραφες διαφορων καλωδιων κ πως αυτες επηρεαζουν το ακουστικο αποτελεσμα ....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.391
Reaction score
79.520
Αν στον ίδιο χώρο είναι έναs 50ρηs και έναs 20χρονοs , με τα καλώδια τα " καλά " , ό 20χρονοs θα ακούσει το κάτι πιό αναλυτικότερο από τον 50χρονο ?
Η διαφορά ειναι οτι ο 20χρονος δεν εχει λεφτα για καλωδια :D
 
Last edited:

I

iason

Guest
Αγοράζεις ενα χ ηχοσύστημα το στήνεις σύμφωνα με τις γνωσεις σου και το γουστο σου σε ενα χ χωρο και ακους μουσική.
Εάν αυτο που ακους σε ευχαριστεί και σου δινει αυτο που εψαχνες τοτε εχεις τελειώσει. ( και εισαι και τυχερός) .
Εάν οχι τοτε αρχίζεις και ψαχνεσαι ..........
Αρχίζοντας το ψάξιμο με αλλαγές καλωδιων ανοιγεις τους ασκους του Αιόλου με οτι αυτο συνεπάγεται !!!!!!
Για αυτό πολύ είναι κατηγορηματικοί :oστις δοκιμές καλωδιων ....
Οι δοκιμες καλωδιων είναι δρομος χωρις επιστροφή φιλοι μου ,
ολα τα άλλα ειναι απλες οδοντοκρεμες :drinks:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.324
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top