Νέα πρόκληση για τυφλή δοκιμή

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Αυτοπροτεινομαι για πειραματοζωο (η και ζωο) της τυφλης δοκιμης.... Εαν δεν καταλαβω διαφορα θα τα ξεπουλησω ολα. Εαν καταλαβω διαφορα θα παω να αγορασω καλωδια. Ευχαριστω...
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Απάντηση: Νέα πρόκληση για τυφλή δοκιμή

Το συνάδελφε το έγγραψα όσον αφορά την λέξη σου «μάστορα», φίλτατε Cinderella. Nόμιζα ότι ήσουν και εσύ παιδί της οικοδομής, όπως εγώ.
Τα περί ηχοληψίας, αστα σε άλλους, που τα γνωρίζουν καλύτερα.

Όσο για τα σκυλάκια, ένα είναι το σίγουρο, ακούνε καλύτερα από εμάς. Μπορεί από την μια να μην έχουν φωνή, αλλά από την άλλη δαγκώνουν. Για αυτό πρέπει να είναι κάποιος προσεκτικός όταν τα βάλει να ακούσουν διαφορές στα καλώδια. Διότι αν ακούσουν τη τιμή, σε σχέση με την διαφορά, θα ψάχνουμε το Φουστάνο για πλαστικές.

Η μ@λ@κία, γνωστή από την αρχαιότητα, είναι μια τέχνη από μόνη της. Ας μην το κάνουμε θέμα. Άσε που είναι και μοναχικό σπορ και δε χρειάζεται παρτενέρ.
Φυσικά και εκεί υπάρχουν διαφορές, αλλά δε απαιτείται οικονομική έγκριση της τράπεζας της Ελλάδας. Μια μεγάλη φαντασία μόνο χρειάζεται και συνεχείς επαναλήψεις, μέχρι το ποθητό αποτέλεσμα.

Ο VLASSIS-S μου ακούει διαφορές, γιατί έχει εκπαίδευση Κ9.

Φυσικά ο καθένας έχει το δικαίωμα να ξοδεύει τα χρήματα του, όπως του κάνει κέφι. Από άλλη όμως δε μπορώ να ακούω μπαλαφαρες κατασκευαστών, ότι έλυσαν τον «γόρδιο δεσμό» και η θωράκιση ενός καλωδίου ρεύματος κοστίζει όσο ένα αυτοκίνητο.
Έχω και εγώ το δικαίωμα να κριτικάρω τις αρλούμπες που γράφουν στα site τους, με μόνο σκοπό να δικαιολογήσουν την “υποτιθεμένη” έρευνα και τις υπέρογκες τιμές των προϊόντων τους.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Νέα πρόκληση για τυφλή δοκιμή

Η μ@λ@κία, γνωστή από την αρχαιότητα, είναι μια τέχνη από μόνη της. Ας μην το κάνουμε θέμα. Άσε που είναι και μοναχικό σπορ και δε χρειάζεται παρτενέρ.

Παίζει και η ομαδική φάση (circle jerks). Όπου ένας προτείνει το super duper καλώδιο με κόστος όσο ένα Matiz σε έναν στενό κύκλο "μυημένων" στην μ@λακία και μετά μ@λακίζονται όλοι μαζί...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Νέα πρόκληση για τυφλή δοκιμή

Το συνάδελφε το έγγραψα όσον αφορά την λέξη σου «μάστορα», φίλτατε Cinderella. Nόμιζα ότι ήσουν και εσύ παιδί της οικοδομής, όπως εγώ.
Τα περί ηχοληψίας, αστα σε άλλους, που τα γνωρίζουν καλύτερα.

Όσο για τα σκυλάκια, ένα είναι το σίγουρο, ακούνε καλύτερα από εμάς. Μπορεί από την μια να μην έχουν φωνή, αλλά από την άλλη δαγκώνουν. Για αυτό πρέπει να είναι κάποιος προσεκτικός όταν τα βάλει να ακούσουν διαφορές στα καλώδια. Διότι αν ακούσουν τη τιμή, σε σχέση με την διαφορά, θα ψάχνουμε το Φουστάνο για πλαστικές.

Η μ@λ@κία, γνωστή από την αρχαιότητα, είναι μια τέχνη από μόνη της. Ας μην το κάνουμε θέμα. Άσε που είναι και μοναχικό σπορ και δε χρειάζεται παρτενέρ.
Φυσικά και εκεί υπάρχουν διαφορές, αλλά δε απαιτείται οικονομική έγκριση της τράπεζας της Ελλάδας. Μια μεγάλη φαντασία μόνο χρειάζεται και συνεχείς επαναλήψεις, μέχρι το ποθητό αποτέλεσμα.

Ο VLASSIS-S μου ακούει διαφορές, γιατί έχει εκπαίδευση Κ9.

Φυσικά ο καθένας έχει το δικαίωμα να ξοδεύει τα χρήματα του, όπως του κάνει κέφι. Από άλλη όμως δε μπορώ να ακούω μπαλαφαρες κατασκευαστών, ότι έλυσαν τον «γόρδιο δεσμό» και η θωράκιση ενός καλωδίου ρεύματος κοστίζει όσο ένα αυτοκίνητο.
Έχω και εγώ το δικαίωμα να κριτικάρω τις αρλούμπες που γράφουν στα site τους, με μόνο σκοπό να δικαιολογήσουν την “υποτιθεμένη” έρευνα και τις υπέρογκες τιμές των προϊόντων τους.
:respect::respect:
 


Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Νέα πρόκληση για τυφλή δοκιμή

Γίνεστε άδικοι :prof:.

Πρόκειται (μάλλον) για Hi-End ηχολήπτη. Τουλάχιστον έτσι δείχνει ο τρόπος που γράφει....
Ας ελευθερωθούμε επιτέλους από τους άσχετους ηχολήπτες και ας δώσουμε χώρο σε αυτούς που μπορούν να "συλλάβουν" σωστά την "μουσική – φωνητική ερμηνεία".
Αυτό μόνο ένας Ηι-Εnd-ας μπορεί να το πετύχει !
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.486
Re: Απάντηση: Νέα πρόκληση για τυφλή δοκιμή

Αυτό μόνο ένας Ηι-Εnd-ας μπορεί να το πετύχει !

:happy_9:wall_1"happy_1":crazy_3::cool_1::mad_3::smoking::crazy_1::crazy_1::crazy_1:

:pc::pc::pc::pc::pc::pc::pc::pc::pc:
 





Μηνύματα
99
Reaction score
3
Welcome Tzim. :126:
Aκόμα με non-classD τελικούς παίζεις; :138:


Thanks...
Εννοείται μάνα μου... Με τα ξεβρακωτήρια που έχω θα δώσουν στους ClassD ενισχυτές τις σωβρακοφανέλες στο χέρι...
 

Μηνύματα
99
Reaction score
3
Btw για να λήξει και το όλο θέμα με τα καλώδια ρεύματος...

Διαφορά στον ήχο έχουν.
Ας πούμε ότι βάζουμε έναν ζωγράφο να αντιγράψει ένα έργο τέχνης δύο φορές.
Την πρώτη φορά απλά θα το ζωγραφίσει και τη δεύτερη θα βάλει μέσα και λεπτομέρειες όπως είναι η φθορά, η παλαίωση, θα ψάξει να βρεί τις συγκεκριμένες μπογιές που χρησιμοποίησε ο ζωγράφος του αυθεντικού κλπ.

Εννοείται ότι θα υπάρχουν διαφορές, λίγες όμως που μόνο ένας εκτιμητής θα τις καταλάβει. Χωρίς φυσικά να πει ότι το δεύτερο είναι το αυθεντικό θα πει ότι το δεύτερο πλησιάζει πιο πολύ το αυθεντικό.

Κάποιοι αυτό το εκτιμούν. Κάποιοι άλλοι ούτε καν που το παρατηρούν, ή το παρατηρούν και δεν ενδιαφέρονται να δώσουν παραπάνω λεφτά για να το πάρουν.

Αυτό ακριβώς προσφέρουν τα καλώδια παντός τύπου.

Τώρα για το αν μπορείς να έχεις 9 στα 10 ή 10 στα 10;
Μπορείς να έχεις 9 στα 10 αν σε μία τηλεόραση σου εναλλάσσουν σήμα 720p με 1080p; Κάπου στην 5η αλλαγή τα μάτια σου θα κάνουν πουλάκια... :139:

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει διαφορά!

Τώρα αν κάποιος θέλει να την πληρώσει ή όχι είναι άλλο θέμα.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Διαφορά στον ήχο έχουν.
Ας πούμε ότι βάζουμε έναν ζωγράφο να αντιγράψει ένα έργο τέχνης δύο φορές.
Την πρώτη φορά απλά θα το ζωγραφίσει και τη δεύτερη θα βάλει μέσα και λεπτομέρειες όπως είναι η φθορά, η παλαίωση, θα ψάξει να βρεί τις συγκεκριμένες μπογιές που χρησιμοποίησε ο ζωγράφος του αυθεντικού κλπ.
Διαφορά στον ήχο έχουν. Το ερώτημα είναι υπό ποιές προϋποθέσεις, σε ποιόν βαθμό και αν αυτός είναι άμεσα αναγνωρίσιμος από έναν ακροατή που δεν έχει τα αυτιά του superman. Το παράδειγμα του ζωγράφου μάλλον είναι λίγο άτοπο, μιας και η τέχνη δεν έχει καμία σχέση με την τεχνολογία, την οποία εμείς χρησιμοποιούμε για να ακούσουμε μουσικούλα. Είναι πολύ θεωρητική αυτή η προσέγγιση για να περιγραφούν μετρήσιμα πράγματα, έστω και με blind test.

Btw για να λήξει και το όλο θέμα με τα καλώδια ρεύματος...
Σιγά μη λήξει ποτέ. :114:

Καλώς όρισες. :615:

...
 

Μηνύματα
99
Reaction score
3
Διαφορά στον ήχο έχουν. Το ερώτημα είναι υπό ποιές προϋποθέσεις, σε ποιόν βαθμό και αν αυτός είναι άμεσα αναγνωρίσιμος από έναν ακροατή που δεν έχει τα αυτιά του superman.
Οι διαφορές είναι αναγνωρίσιμες αλλά όχι τόσο ουσιαστικές ώστε να δώσεις 3.000 ευρώ για ένα καλώδιο τη στιγμή που με τα ίδια λεφτά κάνεις μία αναβάθμιση που θα σου δώσει σίγουρα μεγαλύτερες διαφορές!
Δεν θα πάω να δώσω π.χ. 3.000 για το power cable του CD μου που κάνει 2.000 ευρώ! Αν το δώσω πίσω και πάρω ένα cd των 5.000 ευρώ θα ακούσω πολύ μεγαλύτερη διαφορά στον ήχο μου!
Όταν όμως έχεις ταβανιάσει, και έχεις ένα CD των 20.000 ευρώ ένα καλώδιο των 3.000 θα σου δώσει πολύ περισσότερα από ένα CD των 23.000 ευρώ που μπορεί στην τελική να ακούγεται και χειρότερα λόγω ματσαρίσματος.

Το παράδειγμα του ζωγράφου μάλλον είναι λίγο άτοπο, μιας και η τέχνη δεν έχει καμία σχέση με την τεχνολογία, την οποία εμείς χρησιμοποιούμε για να ακούσουμε μουσικούλα. Είναι πολύ θεωρητική αυτή η προσέγγιση για να περιγραφούν μετρήσιμα πράγματα, έστω και με blind test.
Χρησιμοποίησα το παράδειγμα καθαρά θεωρητικά.
Θέλεις να το πάω στη μαγειρική; Ok... :p
Αν σβήσεις τον μπεκρή μεζέ με Μοσχοφίλερο θα πάρεις πολύ πιο καλή γεύση από ότι αν τον σβήσεις με Αθήρι. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι με το Αθήρι δεν θα είναι νόστιμη! Ούτε ότι θα μπορείς να φέρεις 10 στα 10 και ας είσαι και ο κορυφαίος γευσιγνώστης!

Μην μου καταρρίψεις και αυτό το παράδειγμα γιατί έχω πολλά στην τσέπη με τηλεοράσεις, κοκορέτσι, παντόφλες, εσώρουχα κλπ.

Σιγά μη λήξει ποτέ. :114:
Για το αν υπάρχουν διαφορές ή για το αν αξίζει να τις πληρώσεις;
Το πρώτο είναι σχετικά εύκολο, για το δεύτερο, περί ορέξεως...

Καλώς όρισες. :615:

...

Ευχαριστώ
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Μην μου καταρρίψεις και αυτό το παράδειγμα γιατί έχω πολλά στην τσέπη με τηλεοράσεις, κοκορέτσι, παντόφλες, εσώρουχα κλπ.
:204::204::204:


p.s. Θα με ενδιέφερε ιδιαιτέρως το κοκορετσάτο. :138:

...
 

Μηνύματα
99
Reaction score
3
p.s. Θα με ενδιέφερε ιδιαιτέρως το κοκορετσάτο. :138:
...
Ότι πεις αφεντικό...
Δε λένε ότι το κοκορέτσι είναι πιο νόστιμο όταν έχει μείνει και λίγο σκ@τό στο εντεράκι;
Εδώ και τώρα πετάω την κάλτσα μου στο forum και προκαλώ σε τυφλή δοκιμή όποιον θέλει να δοκιμάσει κοκορετσάκι με ή άνευ σκ@τό!
Όποιος χάσει θα υποχρεωθεί να σουβλίσει μανιτάρια για το Πάσχα και θα μείνει μακρυά από οποιουδήποτε είδους κρέας! :143:
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
καλως ηρθες Tzimisce. αφου εχει και class d θεωρεις οτι στα ενισχυτικα αυτα το καλωδιο ρευματος εχει ιδιαιτερη σημασια? (τα ml purity εχω με τα μαμα καλωδια...)
Νικος
 

Μηνύματα
99
Reaction score
3
Δεν έχω class D... :p
Λαμπάτο σε class A - ΑΒ έχω.
Οι λαμπάτοι επηρεάζονται από τα καλώδια, τα αντικραδασμικά, την υγρασία του χώρου, τη θερμοκρασία, το mood του περιπτερά της νύφης του φύλαρχου του μπατζανάκη του ιδιοκτήτη τους...

Κατ' αρχάς δεν "πρέπει" να αλλάξεις καλώδιο σε οποιαδήποτε συσκευή.
Εφόσον εσύ ακούς κάποιες διαφορές που πιστεύεις ότι αξίζει να τις πληρώσεις, πλήρωσε τες.
Τις διαφορές όμως να τις ακούσεις μόνος σου και χωρίς υποβολέα να σου λέει το τι θα έπρεπε να ακούσεις!
Οι αντιπρόσωποι δανείζουν καλώδια. Βγες στη γύρα και τσίμπα 2-3 να ακούσεις.

Στην τελική, δοκίμασε και ένα θωρακισμένο 3x4 με καλό IEC και Schuko. Αυτά μπορείς να τα φτιάξεις και με 50 ευρώ και στην τελική ακόμη και να μην ακούσεις τίποτα θα καταλήξεις με ένα μουράτο καλώδιο που δεν θα σου έχει τρυπήσει την τσέπη.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.330
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top