Νέα Nvidia Shield (2019)



billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.450
Reaction score
5.549
Τα menus των τηλεοράσεων είναι εξαιρετικά σήμερα.
Αν ζητάτε ωραία εμπειρία αναπαραγωγής παράνομων κατά πλειοψηφία αρχείων video, ζητάτε πολλά. ;)
Με μείζον θέμα το menu lag που έχουν πάρα πολλά μηχανήματα που είναι άκρως εκνευριστικό και απαράδεκτο εν έτη 2021.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Τα menus των τηλεοράσεων είναι εξαιρετικά σήμερα.
Αν ζητάτε ωραία εμπειρία αναπαραγωγής παράνομων κατά πλειοψηφία αρχείων video, ζητάτε πολλά. ;)
Εγώ έχω ένα παράπονο από το πώς (δεν) διαβάζουν οι LG τα Dolby Vision mkv, αλλά έτσι όπως το έθεσες, με κάνεις να νιώθω "βρώμικος" :p.
Και με μία αριστοτεχνική πάσα γυρνάω στο θέμα, επισημαίνοντας ότι αυτό το κάνει μια χαρά το Shield.
 


Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Η τηλεόραση by default είναι μέσο απεικόνισης και όχι πηγή, συνεπώς θα πρέπει κατά κύριο λόγο να κρίνεται από την ποιότητα απεικόνισης.

Οπότε διαβάζω η ακούω για κάποιον που πχ προτίμησε μια ips αντί για VA επειδή η πρώτη υποστηριζε dts στα mkv αρχεία που μπορεί να αναπαράγει, βγάζω σπυριά... :p
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Η τηλεόραση ήταν μέσο απεικόνισης.
Πλέον είναι έξυπνη τηλεόραση, δηλαδή υπολογιστής.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Η τηλεόραση by default είναι μέσο απεικόνισης και όχι πηγή, συνεπώς θα πρέπει κατά κύριο λόγο να κρίνεται από την ποιότητα απεικόνισης.
Πες τα. Έλα όμως που δεν κυκλοφορούν σκέτα monitor (σε λογικές τιμές) ώστε να τα συνδυάσεις με player της αρεσκείας σου. Σκέτα τελείως θέλουμε. Ούτε καν μεγάφωνα (σιγά τα μεγάφωνα δηλαδή).
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Χρόνια το λέω αυτό αλλά οι πιθανοί αγοραστές είναι ένα μονοψήφιο ποσοστό στα διάφορα forums. :biggrin:
Από τη άλλη η "αγορά" των dedicated λύσεων είναι τόσο μεγάλη που οι προτζέκτορες άρχισαν να βάζουν Android TV.
:lolsign:
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Πες τα. Έλα όμως που δεν κυκλοφορούν σκέτα monitor (σε λογικές τιμές) ώστε να τα συνδυάσεις με player της αρεσκείας σου. Σκέτα τελείως θέλουμε. Ούτε καν μεγάφωνα (σιγά τα μεγάφωνα δηλαδή).
Με περιστροφικό επιλογέα εισόδων και λοιπών ρυθμίσεων. Και degaussing! :p Με ενσύρματο τελεχειριστήριο παρακαλώ.
Είχαμε μια, νομίζω Grundig ή Nordmende, στην οποία άνοιγες πορτάκι και είχε 5-6 περιστροφικά ρυθμιστικά. Πουτ@να τα κάναμε. :roflmao:
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Η τηλεόραση by default είναι μέσο απεικόνισης και όχι πηγή, συνεπώς θα πρέπει κατά κύριο λόγο να κρίνεται από την ποιότητα απεικόνισης.

Οπότε διαβάζω η ακούω για κάποιον που πχ προτίμησε μια ips αντί για VA επειδή η πρώτη υποστηριζε dts στα mkv αρχεία που μπορεί να αναπαράγει, βγάζω σπυριά... :p
Όσο κι αν φλερτάρω με την βλασφημία του purism-ού σε πολλά θέματα, τις τηλεοράσεις τις βλέπω πλέον πιο ρεαλιστικά. Είναι συνήθως σε κοινόχρηστους χώρους, χρησιμοποιούνται από πολλούς διαφορετικούς χρήστες και υπάρχουν πολλές παράμετροι επιλογής, που δεν είναι μόνο τεχνικές. Κάποιος μπορεί απλά να έχει εύλογη προτίμηση για το περιβάλλον διαχείρισης, αλλά δεν ξαφνιάζομαι όταν ακούω ακόμη και για πόσα ποδαράκια έχει η βάση, ή από ποια πλευρά βγαίνουν οι θύρες της.
Συμφωνώ ανεπιφύλακτα ότι η ποιότητα απεικόνισης είναι το βασικό κριτήριο, αλλά δείχνω μεγάλη κατανόηση στις "ιδιαίτερες" επιθυμίες κάθε περίπτωσης.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Με περιστροφικό επιλογέα εισόδων και λοιπών ρυθμίσεων. Και degaussing! :p Με ενσύρματο τελεχειριστήριο παρακαλώ.
Είχαμε μια, νομίζω Grundig ή Nordmende, στην οποία άνοιγες πορτάκι και είχε 5-6 περιστροφικά ρυθμιστικά. Πουτ@να τα κάναμε. :roflmao:
Το γελάς, αλλά έχω ακόμη (σε άλλο χώρο - ωχ αυτό ακούστηκε σαν @Bhutia) την κλασική Philips των 80's, με ασύρματο remote βέβαια, αλλά με 12 κανάλια τα οποία συντόνιζες χειροκίνητα με ροδάκι, σε συρτάρι που πατούσες κι έβγαινε προς τα έξω. Θα πήγαινα στοίχημα ότι δουλεύει ακόμη, αν ήμουν αρκετά γενναίος για να το δοκιμάσω.

Έπιανε και ασπρόμαυρο μεταμεσονύχτιο Filmnet. :whistling:
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
αλλά δεν ξαφνιάζομαι όταν ακούω ακόμη και για πόσα ποδαράκια έχει η βάση,
Αυτό το στοιχείο είναι σημαντικό. Για παράδειγμα, υπάρχουν μοντέλα σε TVs άνω των 55" που τα "πόδια" τα έχουν σχεδόν στα άκρα της συσκευής για πιο σταθερή στήριξη. Έλα όμως που απαιτούν αντίστοιχο φάρδος τραπεζιού και πολλοί υποψήφιοι πελάτες πρέπει να αλλάξουν και έπιπλο.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Και για να επιστρέψω στο θέμα, μετά από την τελευταία συζήτηση, αποφάσισα μετά από πολύ καιρό να δοκιμάσω τις media player δυνατότητες της LG TV μου.

Οι εφαρμογές, πράγματι, ανοίγουν στη στιγμή και το interface τους είναι πιο εμφανίσιμο. Το διάβασμα εξωτερικού σκληρού USB (δεν χρησιμοποιώ server) είναι άψογο. Όμως, δεν υπάρχει γραφικό περιβάλλον με εξώφυλλα και άλλα στοιχεία και οι υπότιτλοι, όπου χρειάζονται, πρέπει να είναι ήδη κατεβασμένοι.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Και για να επιστρέψω στο θέμα, μετά από την τελευταία συζήτηση, αποφάσισα μετά από πολύ καιρό να δοκιμάσω τις media player δυνατότητες της LG TV μου.

Οι εφαρμογές, πράγματι, ανοίγουν στη στιγμή και το interface τους είναι πιο εμφανίσιμο. Το διάβασμα εξωτερικού σκληρού USB (δεν χρησιμοποιώ server) είναι άψογο. Όμως, δεν υπάρχει γραφικό περιβάλλον με εξώφυλλα και άλλα στοιχεία και οι υπότιτλοι, όπου χρειάζονται, πρέπει να είναι ήδη κατεβασμένοι.
Έλεγχο ποιότητας εικόνας στο Netflix ανάμεσα στο internal app vs Shield έκανες;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Έλεγχο ποιότητας εικόνας στο Netflix ανάμεσα στο internal app vs Shield έκανες;
Όχι, αλλά δεν μ' ενδιαφέρει. Σίγουρα σε upscaled υλικό θα έχει διαφορά υπέρ του Shield.
Δεν είμαι πιουρίστας να ψάχνω ιδανικές ρυθμίσεις. Φτιάχνω την εικόνα όπως αρέσει εμένα. Όπως με το EQ στον ήχο.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Όχι, αλλά δεν μ' ενδιαφέρει. Σίγουρα σε upscaled υλικό θα έχει διαφορά υπέρ του Shield.
Δεν είμαι πιουρίστας να ψάχνω ιδανικές ρυθμίσεις. Φτιάχνω την εικόνα όπως αρέσει εμένα. Όπως με το EQ στον ήχο.
Η μέρα με τη νύχτα, υπέρ του internal app.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.450
Reaction score
5.549
Αν δεν έχεις ρυθμίσει σωστά το Shield, πολύ πιθανό.
Σωστά ρυθμισμένο δεν βλέπεις διαφορά ( σε συνδρομή 4K, στα 1080p μπορεί να έχεις και ένα κλίκ καλύτερη εικόνα όσον αφορά την αντιληπτέα ευκρίνεια λόγω AI Enhanced upscale ).
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top